Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu va cheltui 147,5 milioane de lei

Evrika! Slobozia are buget!

Administrația Mocioniu va cheltui 147,5 milioane de lei

Administrația Mocioniu sfidează cele mai pesimiste previziuni administrative. Conform bugetului anului 2017, publicat «incognito» pe site-ul instituției, edilii locali au la dispoziție 147,5 milioane de lei pentru a asigura funcționarea administrației și continuarea investițiilor inițiate în anii precedenți. Din această sumă, 24,5 milioane de lei reprezintă împrumutul pentru finalizarea «gropii lui Stoica», iar 8,2 milioane de lei excedentul bugetar identificat de primarul Adrian Mocioniu&comp.

După model, fără dezbatere publică După încercarea eșuată de «dezbatere publică pe Cultură și Sport», primarul Adrian Mocioniu s-a lecuit pentru o vreme de băi de mulțime. Prin urmare, asemeni modelului său politic, Președintele Moraru, el a ales să facă public bugetul Sloboziei pentru anul 2017 exclusiv pe site-ul instituției, sfidând atât spiritul Legii 215, privind administrația publică locală, cât și cei 7 ani pe care presupunem că îi are de-acasă. Pentru cei la fel de interesați ca noi, documentul se lăfăie în toată splendoarea sa la secțiunea Informații, subsecțiunea Anunțuri, fiind postat potrivit datei pe 7 martie 2017. De atunci însă, Adrian Mocioniu&comp. tac ca «mortu-n păpușoi» fără a mai acorda măcar interviurile de lemn la televiziunile on-line abonate la banii publici. Nu-i condamnăm, că am învățat și noi la școală proverbul care spune că «tăcerea e de aur». Și am decis să promovăm noi acest proiect de buget în locul domniilor lor.

Doar 1 leu din 6 pentru dezvoltare Conform proiectului de buget, municipiul reședință de județ Slobozia va avea la dispoziție 147530980 de lei, în condițiile în care veniturile previzionate se ridică la 139250650 de lei. Diferența, 8,2 milioane de lei, reprezintă excedentul bugetar identificat de către primarul Adrian Mocioniu după 9 luni de mandat și 1 an de incapacitate administrativă. Nu insistăm, că am făcut-o destul. Din cei 139,2 milioane de lei, 24,5 milioane îi reprezintă împrumutul aprobat anul trecut pentru finalizarea «gropii lui Stoica», pentru care vom plăti dobânzi noi și copiii copiilor noștri. Restul sumelor sunt împărțite între bugetul de funcționare, estimat la 88,7 milioane de lei și buget de dezvoltare, estimat la 23,6 milioane de lei. Altfel spus, din cele aproape 150 milioane de lei aflate la dispoziția municipalității, doar a șasea parte vor fi folosiți efectiv pentru realizarea de investiții noi la nivelul orașului. Restul fondurilor, ca în fiecare an, merg pe salarii, credite și alte mizilicuri bugetare fără de care administrația nu poate trăi.

Investițiile anului 2017 Prea multe pentru a putea fi nominalizate toate, investițiile estimate a fi realizate în anul 2017 sunt evidențiate și ele în proiectul de buget. Prima care sare în ochi este «groapa lui Stoica», dar, așa cum am precizat, ea nu grevează direct bugetul, urmând a fi realizată din creditul făcut anul trecut. Următoarea investiție este modernizarea transportului public, deja detaliată în paginile ziarului nostru. Urmează puntea pietonală Pod Bora, regenerarea urbană a Orășelului Copiilor, revitalizarea zonei Bazinului de înot didactic, un veloparc, dar și lucrări de anvelopare termică la unitățile de învățământ din Slobozia. Potrivit unor surse administrative, dincolo de utilitatea discutabilă a unora dintre aceste investiții, «ambițiile primarului Mocioniu sunt prea mari și nu va avea timp să cheltuie toți banii». Subscriem. Și mai adăugăm doar, pentru cei interesați, că anul acesta datoria publică a municipalității se ridică la 1548000 lei, din care 35 de mii reprezintă bunurile și serviciile achiziționate, iar 1513000 dobânda efectivă pe care o plătim pentru anul în curs!

17 Martie 2017, 15:10 (2749 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Angajații Primăriei încasează ilegal sporuri pentru Controlul Financiar Preventiv
Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu
Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local
SLOBOZIA ARE CEL MAI MIC BUGET DIN ULTIMII 10 ANI!
Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

Comentariile cititorilor:


Norris :
(21 Martie 2017, 07:14)
Orasul e nou dar niciodata nu a fost asa batjocorit cu asa mare lejeritate.Cel putin din momentul saparii puturilor de apa+canale+santuri pe toate strazile(orasul nu are nici o artera plana,refacuta cum ar fi normal).De 7-8 ani asistam la actiuni de distrugere,uratire,poluare,taieri tampite de arbori-este incredibila situatia si starea orasului.Iata cum dupa bubele psd iste,prin votul celor trecuti de 55 ani il avem le sexosul Mojo!Speram sa fie seria finala din "terminator"!
fă Doina !:
(20 Martie 2017, 21:39)
ati ales ce meritati ! nu va mai smiorcaiti ca sunteti penibili. Actuala administratie e cea mai proasta din istoria Sloboziei
@coarna:
(19 Martie 2017, 18:52)
care strazi? pai 4 ani nu mai trec prin cartiere de astea..in campanie se dadeau din calea lor vacile venite de la pascut si nici baliga nu faceau pe strazi ca nu le ...monteze viitoarea putere! toata ziua ridicau praful la picior si se pupau cu toate babele sa le obtina votul.sa nu vb de chiolhanurile date prin anumite curti, la care erau chemati votantii...pai impozite de municipiu incaseaza, dc dracu sa mai si asfalteze??transportul in comun cica nu mai e legal din ianuarie 2017 si tot clocitorile alea se leagana prin gropi.asa ne trebuie, ca ar trebui sa iasa toti cetatenii sa le rastoarne barca. IN CAMPANIE-CA HOTII!!!
Roxy:
(18 Martie 2017, 10:51)
Am auzit ca musiu Mocio si-a concediat vreo doua consiliere pe motiv de paruiala in sediul primariei pentru a pune mana prima pe cocoselul de primar. Omul in afara de penibilisme si curvasareala ieftina nu e in stare de nimic. Ziaristi intindeti antenele ca asta e subiect de subiect.
gicu:
(17 Martie 2017, 20:15)
Hai, ce mai stați, nu săriți pe el cu comentariile, pe Mocioniu, că poate să vă ducă...
Coarna:
(17 Martie 2017, 17:49)
Sa intelegem ca strazile din Slobozia Noua nu sunt trecute nici macar pe ultima coperta din agenda primarului Mocioniu zis Jules Verne dupa ce proiecte futuriste imaginează si din pacate doar atat. Imi cer scuze daca i-am ofensat prin comparatia mea pe iubitorii literaturii celebrului scriitor.