Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jumătate de milion de lei cheltuiți pentru 28 de vizitatori

Se întîmplă la Amara

Jumătate de milion de lei cheltuiți pentru 28 de vizitatori

Orașul Amara este a 60-a localitate din țară care a accesat fonduri europene pentru construcția unui Centru Național de Informare Turistică. Finanțată de Uniunea Europeană cu 500 mii de lei și inaugurată la finalul anului 2015, investiția a fost trasă pe linie moartă până în decembrie 2016, când a fost oficial deschisă. Cu toate acestea, vizitatorii nu s-au înghesuit să-i treacă pragul. Reprezentanții Centrului susțin faptul că în cele câteva luni de funcționare doar 28 de persoane le-au trecut pragul. Mai mult, o construcție similară, care oferă aceleași servicii, există și la Slobozia.

Centrul nimănui În urmă cu mai bine de 4 ani, Ministerul Turismului a demarat un proiect cu finanțare europeană prin care dorea să realizeze o rețea de Centre Naționale de Informare Turistică, invitând primăriile din toată țara să acceseze banii europeni pentru construcția de centre menite să promoveze obiectivele turistice de interes local și național. Printre cele 60 de autorități locale care au depus proiecte s-a numărat și orașul Amara. Astfel, «Perla Bărăganului», așa cum era botezat în trecut orașul-stațiune din Ialomița, a primit 500 mii de lei din partea Uniunii Europene pentru a realiza un astfel de Centru. Investiția a fost finalizată în 2015, dar a fost nefuncțională până în decembrie 2016 din cauza lipsei de personal. Timp de un an, Primăria Amara a încercat în repetate rânduri să găsească persoane disponibile să lucreze în cadrul Centrului Național de Informare Turistică. La finele anului trecut, în urma unui concurs, două persoane și-au început activitatea. Una dintre ele este Carla Șendroiu, care îndeplinește și rolul de director al Centrului. După 11 ani petrecuți în America, aceasta s-a hotărât să revină în Amara natală și să promoveze turismul local la Centrul de Turism din oraș. Eforturile sale sunt însă blocate din cauza faptului că investiția Primăriei nu are deocamdată acreditare. Mai mult decât atât, vizitatorii nu s-au înghesuit să treacă pragul acestui Centru. Potrivit directorului Carla Șendroiu, în ultimele 4 luni obiectivul a fost vizitat de doar 28 de persoane. «Centrul nu are în prezent acreditare, dar o voi obține când o să termin cursurile de specialitate... Deocamdată doar m-am înscris. Recent mi-am depus actele!» spune Carla Șendroiu.

Mai multe vorbe, mai puțin turism Chiar dacă va obține acreditarea, utilitatea Centrului Național de Informare Turistică ridică semne de întrebare. Tot ce pot afla oamenii care-l vizitează este programul și tarifele pe care le practică hotelurile din stațiune, iar la final le sunt înmânate o broșură cu informații despre proprietățile nămolului din lacul Amara, un pliant care conține date despre Centru și o hartă în limba germană a obiectivelor turistice din România. Drept mulțumire, oamenii sunt obligați să-și treacă numele și prenumele într-un tabel cu numărul de vizitatori. «Trebuie să mai lucrăm la promovare. Avem un site, însă activitatea trebuie să aibă mai mult „entertainment“... Avem un parteneriat cu școala din localitate, însă nu este suficient!» recunoaște Carla Șendroiu.

Orașul fără străzi În timp ce reprezentanții Centrului Național de Informare Turistică visează să fie asaltați de vizitatori și să devină populari, cetățenii din Amara reclamă indiferența cu care autoritățile locale îi tratează. Oamenii susțin faptul că prioritatea «numărul 1» a localității ar fi trebuit să fie proiectele edilitare. «Cu banii aceia se puteau face o grămadă de alte lucruri... Ca de exemplu, străzile... Plătim ca proștii impozite de oraș, dar noi tot la țară trăim. Este strigător la cer! Și, în plus, ce turism există la Amara?» spune Ileana Năstase, o localnică din Amara în vârstă de 59 de ani.

Proiect inutil și la Slobozia
Nu departe de Amara, la intrare în Slobozia, există un Centru Național de Informare Turistică similar. Inaugurată în august 2015, investiția din reședința județului Ialomița a fost mai scumpă cu 100 mii de lei în comparație cu cea de la Amara. În rest, oportunitatea ei este «sub 0», deși reprezentanții Centrului susțin faptul că au vizitatori și că promovează obiectivele turistice ale județului care, la o primă adunare, pot fi numărate pe degetele unei singure mâini. «Să știți că oamenii vin la noi și se interesează! Vor să cunoască activitatea noastră și ce putem să le oferim...» susține Florin Munteanu, directorul Centrului Național de Informare Turistică din Slobozia.

31 Martie 2017, 13:25 (2644 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eu:
(24 Aprilie 2017, 19:11)
In primul rand d-na director se numește Clara Sendroiu nu Carla....si este din Slobozia nu din ,,Amara natala". Patronul ,,Consirom," se numește Cornateanu... Un interviu scurt, fara o informare corecta macar in privința numelui corect a celor intervievati.Restul nu mai contează!...
@Mircea:
(4 Aprilie 2017, 12:03)
Usurel cu atitudinea de intimitate exagerata fata de patronul de la consirom....., in primul rand nu este corlateanu ci cornateanu ! In al doilea rand , este gresit  si cornateanu , dl inginer mimi este corect chiar si pentru apropiati ca doar n-ati pascut oile impreuna prin Tei .......
max:
(3 Aprilie 2017, 18:05)
 Doua tiribombe inutile.
Mircea:
(1 Aprilie 2017, 07:22)
Principalul si singurul beneficiar al acestui „proiect” este patronul de la CONSIROM, adica Corlateanu...
informat:
(31 Martie 2017, 20:24)
poate ar fi indicat sa aflam si cine incaseaza salarii ca angajati aici...aceasta carla sendroiu...zice ca e cea mai potrivita dar abia s-a inscris la cursurile de specializare???n ar fi bine ca un tanar sa primeasca de lucru//
Fantomas:
(31 Martie 2017, 17:50)
Turiști in muzeele Ialomița? Nici pacienți la Amara nu mai vin! Numai lepre angajate in 'muzee'. STATUIA ȘI GROAPA LUI STOICA, puneți taxă de vizionare! Scoatem banii de salarii pentru 'muzeografi'! Doamne, de ce nu se face ORAȘUL CU FLOCI de 5-6 ori pe an? Dar NU în Iulie-august că nu sunt fraierii participanți, in școală!
Turist:
(31 Martie 2017, 17:02)
Investiții fără cap. Doar parandarat si comisioane pentru partid. Amara este varza: apa nu este buna,dejecțiile din statia de epurare se aruncă direct pe câmp,groapa de gunoi produce doar amenzi,primăria a devenit un paradis al infractiunilor,Soholodeanu este depășit....asta e moștenirea Marelui Conducător Moraru. Bine,mai Putin milionele din MIRO Impex....
ADRIANA:
(31 Martie 2017, 14:11)
Credeți că Muzeul Județean Ialomița din Slobozia are mai mulți vizitatori, acțiuni, activități etc. care să justifice cheltuielile din banii pubilici (măcar mașina "doctorului"!)?!? Noroc cu tupeul nevestei, Vlad Emilia, CNMV, că odată saltă minimum 60 de elevi de la ore, și-i duce la muzeu! Vrei, nu vrei, mișcare! La Muzeul SĂPĂLIGĂ, mare concurs mare sau lecturare mecanică de pe foi copiate! Activități pentru prestigiul liceului!? Și chiar se-nghite gălușca, de ani de zile! Mâine madama va merge la Amara. Nu sunt turiști, îi fabricăm!