Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia: Gina Palantin a fost avansată în grad!

Primăria Slobozia: Gina Palantin a fost avansată în grad!

După ce a obținut postul de șef al Serviciului Administrativ din Primăria Slobozia (perfect legal, dar curat imoral, coane Mocioniule, după cum ne-au explicat surse administrative autorizate!), Gina Palantin e avansată din nou. Consilier gradul I, să trăiți, cu o mărire de salariu estimată ochiometric la 4-500 de lei. La prima strigare, că doar nu vă închipuiți că ambițiile doamnei Palantin se opresc aici.

Pe ușa din dos, c-așa e frumos Potrivit unui proiect de hotărâre aprobat marți, 28 martie 2017, Consiliul Local Slobozia a permis transformarea a 3 posturi de consilier gradul II în consilieri gradul I. În capul listei, anonimă, dar recunoscută ca un cal breaz de toată funcționărimea din instituție, s-a instalat cloșcă Gina Palantin, vechea noastră prietenă și indispensabil activist politic al primarului Adrian Mocioniu. Legal, ca și atunci când a devenit șef Serviciu Administrativ, avansarea este posibilă, iar justificarea oficială «transformările au în vedere complexitatea și diversitatea lucrărilor ce se efectuează în cadrul Aparatului de Specialitate al Primarului» absolut convingătoare. Surse mai bine informate decât noi susțin însă că, la prima chenzină, Ginuța a înțeles că nu e nicio sfârâială să fii șef dacă rămâi consilier gradul II. Iar avansarea, calea dreaptă către un salariu mai mare, este direct legată de calificativul de «foarte bine» pe care îl obții în anul anterior. Și pe care Ginuța, în paranteză fie spus, nu l-a obținut... Nu pentru că n-ar fi competentă, Doamne ferește! Ci pentru că, prinsă între atribuțiile de partid, supravegherea colegilor și distribuitul de rețete de prăjituri pe Facebook, a uitat de ce este angajată. Și oricum, nu are niciun prieten sincer în instituție de când consilierele domnului Mocioniu au plecat la București să-și găsească norocul... Prin urmare, Ginuța s-a sfătuit cu cine trebuie, a făcut lobby la șeful ei și a obținut transformarea funcției de consilier gradul II în consilier gradul I, fără concurs, fără calificativ și fără a schimba tihna năravurilor care au consacrat-o. Iar o dată cu votarea proiectului de hotărâre a venit și o mărire de salariu de vreo 4-500 de lei, că doar dragostea necondiționată pentru social-democrația locală și destoinicul primar Adrian Mocioniu, știe orice lipitor de afișe, d-apăi doamna Ginuța, trece mai întâi prin stomac...

3 Aprilie 2017, 12:20 (5181 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Gina Palantin, sub control judiciar pentru 60 de zile
Șefa Serviciului Administrativ al Primăriei Slobozia, suspectă într-un dosar instrumentat de DIICOT-Structura Centrală
superGINA

Comentariile cititorilor:


@Vasile Petrache:
(8 Aprilie 2017, 13:32)
Te-as fi laudat pt prima postare, dar cu a doua ai zbarcit-o rau: ai dovedit cu prisosinta si limbaj trivial ca personajul adevarat nu e decat un cocalar cu impulsuri exibitioniste. Sa stii ca toti ne asumam ceea ce spunem indiferent de nick-ul ales; cat despre numele de "scena" pe care le presupui ca le-ar avea @Alina, poate ca le-ai gasit in calculatorul familiei..Sa-ti fie de bine!
Vasile Petrache:
(7 Aprilie 2017, 18:02)
@Alina Bulina: Singurul lucru corect pe care l-ai scris a fost la inceput, prezentandu-te (tampit). In rest, demonstrezi ca esti o c*rva proasta (indiferent de sex), fiindca numai alea care fac trotuarul sau centura isi iau nume de "artiste" gen "Alina Bulina", "Ioana cu Buze Mari", "Simona Sugativa" etc. Eu mi-am dat numele adevarat fiindca, spre deosebire de dobitoci "curajosi" ca tine, imi asum ce spun si ce scriu. Pun pariu ca numele tau de "scena" pe Facebook e "Yubitzyka Dulke Care cu Totzi se Fu.e". Dar te las, ca prea te-am bagat in seama si te crezi vedeta.
Alina Bulina :
(7 Aprilie 2017, 14:21)
Tâmpiti! Popor de tampiti.Ala isi publica nume+prenume sa vada politaiu si sa ii dea o bere.Panarame lingusitoare,nevindecabile.Pentru ca intr un stat de drept,meritele si recompensele se dau pentru altceva decat pupat in c.r!Promovarile si avansarile pe post fie sunt prin concurs,fie prin merite deosebite.La Slobozia(si nu numai)in institutiile statului se poarta pupatu'n c.r adaugat cu o portie mare de linguseala bolnavicioasa.
Vasile Petrache:
(4 Aprilie 2017, 17:16)
@Unei scarbe de cetatean: ai dreptate, e sotia domnului de la inmatriculari, un tip care cunoaste si aplica legile foarte bine, iar tu probabil esti un samsar de masini care face acte nemtesti la coltul gardului din Vitan. Eu am fost la dansul si nu a tipat la mine, mi-a explicat ce-mi lipseste (din vina unor functionari), m-a primit inapoi cu documentele si mi-a rezolvat problema, fara sa tipe la mine. Fiica mea a dat examen pentru permis cu dumnealui, a picat si nu s-a suparat. Mi-a spus ca s-a purtat foarte corect si frumos. Daca tu esti un frustrat si un d*bitoc, nu inseamna ca toti trebuie sa fie ca tine.
Cecilia:
(4 Aprilie 2017, 16:00)
Uite cum tine de firul telefonului sa nu fuga!
ion:
(4 Aprilie 2017, 15:58)
Buun asa. Promoveaza! Foarte bine ! Poate doamna este chiar capabila si n-ar trebui sa ne facem tot felul de griji. Domnilor ziaristi, rugamintea mea, probabil si a multora dintre citititorii dumneavoastra, ar fi sa solicitati un interviu doamnei in care sa ne aduca la cunostinta care este activitatea serviciului pe care tocmai il conduce. Sa ne spuna cat din bugetul primariei este alocat serviciului administrativ pentru salarii , cat pentru bunuri si servicii si/sau poate are si investitii. Si atunci, daca ne relatati discutia asa cum a decurs ea, ne vom putea convinge de competenta doamnei. Accepta provocarea? Iar faptul ca este membra a unui partid politic, pentru mine nu are niciun fel de relevanta. Daca-i omul competent ce avem noi cu el? Carcotasi mai suntem!!!!?
DD in actiune:
(4 Aprilie 2017, 12:45)
D.N.A., D.I.I.C.O.T., dormiti, ma?!! ...cum?! Numai noi stim?! Voi, nu?!
Un cetatean:
(3 Aprilie 2017, 23:13)
Din păcate asta ne defineste ca popor,lăsam toți parvenitii sa ne conducă, le acceptam hotiile si nepotismele.DNA-ul lucrează numai unde da bine pe sticla,nu ii interesează din păcate de administrația M&M si de un oras prafuit dar corupt pana in măduva oaselor in absolut toate instituțiile.Daca in 27 de ani nu am scăpat de asa personaje si metehne ma îndoiesc ca se va întâmpla ceva bun pe viitor.
angajari pe pile:
(3 Aprilie 2017, 23:04)
Toate angajarile din sistemul bugetar sunt aranjate inainte de anuntarea concursurilor. La Primaria Cocora totul este "TRANSPARENT", mai intai are viitorul bugetar si in functie de pregatirea lui, se creeaza repede serviciul si functia. Studii medii = ofiter cu starea civila + asistent social+ ceva influienta la "sefu" si  tot asa se rezolva si cu functia de guard, daca  "nasica este  la butoane"!
un cetatean scarbit:
(3 Aprilie 2017, 22:17)
Asta nu e sotia aluia de la inmatriculari? Ala de se crede Dumnezeu acolo? Tipa la toata lumea cum vrea el.
gigel:
(3 Aprilie 2017, 14:39)
si daca-i bagi la puscarie cica e dosar politic! nu va mai saturati, nenorocitilor!
Marius:
(3 Aprilie 2017, 13:59)
 In sistemul bugetar toti se angajeaza pe PILE. Sunt niste javre toti. Se dau bai grei daca vrei sa ocupi un post, ca este scos la concurs si ce daca, ca nu este scos, se stie cine il ocupa. La A.P.I.A.se intra mai ceva ca turist in America, cand soliciti o viza. Toti sunt neamuri, sot si sotie, etc. Pana mai ieri pentru posturile vacante nu era obligatoriu sa se dea publicitatii. Si?! Ce-i cu asata?! Sunt publicate si deja ele sunt ocupate, sunt cu dedicatie. ALOOOO!  D.N.A. TREZITI-VA!!!!!!  Nu am vazut un director arestat pe acest motiv. 
 Cel mai tare a fost la spital, cand dupa examen "luat cu brio" ocupantul postului a cerut spaga inapoi deoarece nu a stiut ca este incadrat pe perioada determinata. Sa mori de ras, nu alta. Si de plans, cum au ajuns smecherii sa imparta cascavalul si nimeni nu le face nimic in acest oras.
 ALOOOO! D.N.A. TREZITI-VA!!!!!!.