Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP Slobozia gestionează ilegal banii publici

DADP Slobozia gestionează ilegal banii publici

bonus: Vedeniile administrative ale primarului Mocioniu

În luna ianuarie 2017, s-a definitivat controlul realizat de Camera de Conturi Ialomița la Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia. Rezultatele acestui Raport de audit au fost făcute publice la sfârșitul săptămânii precedente. Potrivit Raportului, societatea aflată în subordinea Consiliului Local Slobozia a efectuat, în perioada 2014-2016, «cheltuieli ilegale și nejustificate», prejudiciind astfel bugetul local. Potrivit legii, DADP Slobozia are obligația de a îndrepta neregulile constatate până la 31 august 2017.

Prostia și domnia se plătesc Una dintre cele mai grave ilegalități constatate de către Camera de Conturi este legată de «nevirarea la bugetul local a sumei de 430626 lei, încasată în perioada 2014-2016 drept taxă de parcare de la utilizatorii locurilor de parcare organizate pe teritoriul municipiului». Concret, DADP a încasat acești bani și «i-a păstrat în contul de disponibilități» fără a-i utiliza. O altă abatere care dovedește haosul administrativ și financiar din cadrul societății o reprezintă neevidențierea în contabilitatea societății a unor cheltuieli de peste 2 milioane de lei «cu reparațiile capitale (...) pentru realizarea de lucrări la străzi și parcări».

4 perechi de pantofi pentru director, din bani publici
Cireașa de pe tortul Raportului de audit o reprezintă însă o cheltuială de 3447 lei, făcută de directorul Ion Ștefan, pentru achiziționarea a... 4 perechi de pantofi! Conform Raportului, firma de la care au fost cumpărați pantofi este Art Decorator SRL Amara, însă «încălțămintea a fost recepționată numai scriptic, nu și faptic (...), bunurile neintrând în magazia de materiale a DADP». Referitor la această acuzație, directorul DADP Ion Ștefan a declarat: «Am cumpărat pantofii, am achitat și prejudiciul... Nu pot să răspund acum ce-am făcut cu ei!». DADP Ialomița are la dispoziție 5 luni pentru a îndrepta ilegalitățile constatate de către inspectorii Camerei de Conturi Ialomița. De asemenea, are la dispoziție 15 zile pentru contestarea acestor măsuri. Potrivit informațiilor oficiale, conducerea DADP nu va contesta Raportul de audit.

Vedeniile administrative ale primarului Mocioniu
Ineficiența societăților subordonate Primăriei Slobozia și Consiliului Local nu-l descurajează pe primarul Adrian Mocioniu. După modelul Firea, acesta intenționează să cloneze 3 noi firme prin intermediul cărora să facă din Slobozia un oraș european. Prima este «o firmă de drumuri», care urmează să fie înființată în asociere cu Consiliul Județean Ialomița. A doua firmă este cea de transport public local, prin care visează să atragă 6 milioane de euro din fonduri europene. Iar cea de-a treia este DADP, a cărei activitate și-o dorește externalizată încă de la numirea sa în funcție. Vom reveni cu amănute după revenirea primarului Adrian Mocioniu din turneul său asiatic!

5 Aprilie 2017, 08:20 (3631 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Concurs amânat pentru șefia DADP Slobozia
DADP a inventat «Forța Specială»
Primarul Adrian Mocioniu a cerut demisia șefului DADP Slobozia

Comentariile cititorilor:


dadp ul:
(6 Aprilie 2017, 20:19)
imi dau seama ca singurul primar autentic din 90 incoace a fost Pinter.dupa el am avut personaje caragialesti. nici ca se putea altfel- unul dtre ei a ajuns senator. Circ .
omu asta din poza ar trebui sa mai fie schimbat. de atatia ani el e legea. tolerat sau ii are la mana pe multi din primarie????
CETATEAN:
(6 Aprilie 2017, 20:16)
Pai nu trb.sa ne miram de pantofii dl.acest stefan. La cate schimba in curtea proprie si a altora...
baiat istet doar e pe mosia proprie. 
ALOOOO= conducerea treceti la epurari ca li s-a urcat rau la cap....lumea stie multe dar conducerea mai pai. sau pana la urma e necesar DNA-ul. Macar sa mai stie de frica si ei ca si-au luat-o in cap- apa nepotabila, adica otrava, ne curge la robinete (atentat clar la viata oamenilor...dar nimeni nu face ceva, doar despre carbuni...), orasul e varza...Da, dar ce primar avem- ofera flori doamnelor . baiat gentil.
Traim o comedie.batjocura e tot.
Este????
vox:
(5 Aprilie 2017, 19:31)
De parca un ministru agronom este mai ginecolog la agricultura...
Andrei:
(5 Aprilie 2017, 12:33)
Ce reparatii capitale?! Strazile sunt pline de gauri si denivelari ca urmare a introducerii tevilor de apa NEPOTABILA, guri de canal fara capac si neridicate la nivelul soselei etc. Sunt talhari! Talharii stau la puscarie, nu in libertate.
 Primarul nu are nici cea mai vaga idee cu ce se mananca administratia publica. Ori un doctor ginecolog la agricultura, ori un doctor veterinar la primarie, acelasi lucru. Cei care l-au ales, in ficare dimineata sunt rugati sa se oftice si daca reusesc, sa rosteasca o injuratura ca sa se elibereze de stres.