Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Urban SA Slobozia a mai rezistat un an

Marți, 28 martie 2017, Urban Slobozia s-a întrunit în cadrul primei ședințe a Adunării Generale a Acționarilor. Ședința a avut caracter secret, potrivit modelului patentat de administrația Mocioniu după preluarea mandatului. Reamintim că AGA Urban Slobozia este formată din consilierii municipali ai orașului, iar până acum ședințele au fost publice.

Rezultate cosmetizate
Desfășurată după modelul patentat de administrația Mocioniu «cu ușile închise», ședința AGA Urban de săptămâna trecută a reeditat, susțin surse autorizate, scenariul din fiecare an. Valentin Cilibeanu, directorul societății, a prezentat Raportul privind activitatea economico-financiară din anul 2016 și măsurile «care urmează să fie adoptate» pentru reducerea datoriilor și creșterea veniturilor. Potrivit acestui Raport, «veniturile totale, deși au crescut față de 2015, rezultatul finaciar al societății la 31 decembrie 2016 este inferior celui realizat în anul precedent, respectiv 1,82 milioane lei față de 2,17 milioane de lei. (...)». Datele financiare prezentate plenului Consiliului sunt dublate de către un Raport al comitetului de audit, prezentat în cadrul aceleiași ședințe. Potrivit acestuia, «veniturile totale s-au menținut la același nivel în timp ce cheltuielile totale au crescut cu un procent de 4,18% (...)». Deși alarmante în condițiile acutizării concurenței la nivelul județului, rezultatele prezentate nu au îngrijorat consilierii locali municipali, aceștia lăsând la latitudinea directorului Valentin Cilibeanu gestionarea situației societății și în anul 2017.

Funia din casa spânzuratului
Rezultatele financiare nu sunt însă singurele de natură să alarmeze opinia publică. Principala problemă a Urban Slobozia constă în asigurarea apei potabile la parametri stabiliți prin programul de conformare stabilit de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Deși instituția a reînnoit autorizația sanitară de funcționare a Urban Slobozia în luna iunie 2016, calitatea apei potabile furnizate populației lasă de dorit. Printre obligațiile asumate de către furnizorul de apă se numără și cea privind instalarea unei trepte de filtrare cu cărbune activ granulat la stația de tratare a apei. Termenul final pentru realizarea acestei investiții este sfârșitul anului în curs, iar până atunci Urban Slobozia are obligația de a preleva lunar probe de apă din rețea. Potrivit informațiilor prezentate public «până la finalizarea acestei investiții și a lucrărilor de reabilitare a rețelelor este posibil ca apa să nu îndeplinească în totalitate normele de potabilitate în zonele afectate de lucrări, aceasta putând fi folosită doar pentru necesități gospodărești (...)». Pentru a preîntâmpina pericolele potențiale la adresa sănătății populației, Urban Slobozia are obligația de a face publice aceste intervenții înainte de demararea lor.

6 Aprilie 2017, 14:55 (2785 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!
Urban SA supraviețuiește încălcînd legea
Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale
Urban a fost condamnat la faliment
Consiliul Local Slobozia salvează Urban de la faliment

Comentariile cititorilor:


Turtoi Marian:
(6 Decembrie 2018, 13:50)
Director hoț CIRIBEANU Valentin cu S.C.URBAN S.A. care era în falit, fosta R.A.G.C.L. comunistă care furnizează APĂ PLINĂ DE "CLOR" de fostul primar STOICA ALEXANDRU penal care a mai început parcarea subterană din anul 2014, acum este GROAPA LUI STOICA ! Acum toate ȚEVILE RUGINITE, CONSUMATORII NU POT CONSUMAU SAU PENTRU MÂNCARE, CUMPĂRĂM APĂ PLATA ZILNIC
Ion Sechelariu:
(7 Aprilie 2017, 12:44)
Cati ani slobozenii au platit apa mizerabila ca apa potabila?! Pe timpul directorului Soare, combinatul furniza agent termic la jumatate de pret, iar acest director factura la pret intreg catre populatie. Se poate verifica. Cat trebuie sa mai fim furati si nimeni sa nu raspunda??!!