Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Pericolul de la robinetele ialomițenilor

Apă infestată cu nitriți, nitrați și bacterii

Alimentarea cu apă a ialomițenilor este asigurată prin 57 de stații de alimentare. Direcția de Sănătate Publică Ialomița explică faptul că jumătate din aceste stații nu dețin autorizații de funcționare întrucât apa care ajunge la robinete este nepotabilă! Analizele efectuate în ultimele 12 luni au scos la iveală depășiri considerabile ale nivelurilor de mangan, nitriți, nitrați, enterococi sau bacterii coliforme. Mai grav este faptul că pentru construcția acestor stații de apă, primăriile din Ialomița au beneficiat de fonduri considerabile puse la dispoziție de Guvernul României sau Uniunea Europeană...

Dezastrul de la robinete
Direcția de Sănătate Publică Ialomița are sub monitorizare 57 de stații de apă care există la nivelul întregului județ. Jumătate dintre aceste stații nu dețin însă autorizație sanitară de funcționare din cauza faptului că apa pe care o furnizează în rețele a fost declarată nepotabilă! Această problemă există deoarece stațiile de apă neautorizate nu au fost echipate cu instalații pentru tratarea apei. «Neconformitățile înregistrate pentru parametrii fizico-chimici au apărut ca urmare a lipsei aplicării unui procedeu de tratare al apei, ineficiența procesului de tratare sau depășiri la sursă pentru unii parametri ce necesită aplicarea unor trepte suplimentare de tratare a apei...» explică experții din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Astfel, în urma analizelor efectuate în ultimele 12 luni s-a constatat faptul că în apa furnizată populației există concentrații peste limita admisă de amoniu, nitriți, nitrați, cloruri, mangan, fier, dar și bacterii precum e.coli, enterococi sau bacterii coliforme. Potrivit DSP Ialomița, principalele măsuri trasate către administrațiile locale din județ care înregistrează probleme de potabilizare a apei au vizat «informarea populației că apa distribuită nu îndeplinește în totalitate condițiile de potabilitate, remedierea deficiențelor prin acțiuni de spălare, curățare și dezinfecție a bazinelor de înmagazinare și a rețelelor de distribuție, ori de câte ori este necesar și periodic, instalarea unei trepte de tratare suplimentare pentru reducerea parametrilor la care s-au înregistrat depășiri, asigurarea perimetrelor de protecție sanitară pentru toate elementele sistemului de aprovizionare cu apă».

Investiții inutile
Toate aceste sisteme de apă existente în Ialomița au fost realizate cu eforturi financiare imense. Un exemplu în acest caz este orașul Amara. În prezent, rețeaua de apă a orașului nu are autorizație sanitară de funcționare din cauza faptului că analizele efectuate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Institutul Național de Sănătate București au scos la iveală faptul că apa furnizată în rețea conține reziduuri de clor, sodiu, mangan sau cadmiu. Gheorghe Soholodeanu, primarul în funcție al orașului, susține însă că va rezolva situația. «Suntem într-un plan de conformare! DSP Ialomița face analize periodic... Vom remedia problema, vă asigur eu!» susține edilul din Amara. Cu toate acestea, Primăria Amara a cheltuit, în 7 ani, 3 milioane de euro pentru a oferi locuitorilor apă nepotabilă. Primii 400 mii de euro au fost investiți în forarea a 9 puțuri de mare adâncime, lucrare executată în perioada 2010-2015, prin implementarea proiectelor «Îmbunătățirea sistemului de alimentare cu apă potabilă în orașul Amara prin introducerea unor elemente tehnologice suplimentare: front captare, conductă aducțiune, stație de tratare și extinderea sistemului de canalizare» și «Îmbunătățirea alimentării cu apă». Cele două proiecte au fost finanțate atât cu fonduri europene, cât și cu bani din bugetul local. La câțiva kilometri de Amara, în localitatea Grivița, problema potabilizării apei durează de 9 ani, de când stația a fost dată în folosință. Ultimele analize efectuate în 2016 de inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița indicau prezența în apa furnizată populației de reziduuri de sodiu, bacterii coliforme, enterococi și chiar bacterii e.coli. Uniunea Europeană a investit în sistemul de apă al localității 3 milioane de lei. Lucrările s-au realizat în perioada 2006-2008, proiectul de apă al localității fiind realizat în baza unui program de finanțare pe fonduri europene preaderare SAPARD. Autoritățile locale recunosc situația, explicând că intenționează să predea sistemul de apă al localității operatorului Urban Slobozia. «Știm că avem probleme cu apa, dar vom încerca să dăm rețeaua către Urban... Dânșii au mai multă experiență în acest domeniu decât noi!» explică Vasile Stroe, primarul localității Grivița. Probleme cu potabilizarea apei înregistrează și comuna Vlădeni. Fosta administrație locală a investit peste 3 milioane de euro în construcția sistemului de apă, alți 75 mii de lei pentru studii de fezabilitate privind realizarea unor proiecte de extindere a rețelei, însă eforturile financiare au fost zadarnice. Potrivit DSP Ialomița, în 2016, apa din Vlădeni înregistra depășiri la parametrii mangan și prezența unor bacterii coliforme. Marian Dinu, actualul edil din Vlădeni, susține că a făcut eforturi considerabile pentru a remedia deficiențele. «Am avut probleme cu rețeaua de apă. Acum cei de la DSP vin să ia analize și spun că totul este bine... Ne-am interesat și am făcut eforturi pentru a rezolva această problemă!» susține Marian Dinu, primarul comunei Vlădeni.

Ialomița nu este racordată la rețeaua de apă Problemele generate de sistemele de apă din Ialomița nu se opresc doar în ceea ce privește calitatea apei. Prefectura Ialomița informa în luna iunie 2016 faptul că numărul gospodăriilor din județ racordate la rețelele publice de apă este scăzut. Potrivit unui document oficial remis publicității de Prefectura Ialomița, doar 77,5% din populația județului, respectiv 70604 de familii, beneficiază de acces la serviciile de apă. În ceea ce privește lungimea rețelelor de apă din județ, aceasta este de 4 ori mai mică decât necesarul estimat, numărul de kilometri de rețea de apă funcțională fiind de 171,8 kilometri. Nici în ceea ce privește stațiile de epurare a apei Ialomița nu excelează. Potrivit datelor oficiale, la acest moment există 3 stații de epurare în mediul urban (Slobozia, Urziceni și Țăndărei) și alte 3 stații în mediul rural (Mihail Kogălniceanu, Făcăeni și Reviga).

Dezastru de 6,2 milioane de euro Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, Ialomița este pe cale să returneze Uniunii Europene 6,2 milioane de euro. Această sumă reprezintă valoarea celui mai mare proiect finanțat cu fonduri europene în Ialomița, banii fiind accesați de către Asociația de Dezvoltare Intracomunitară «Lunca Dunării». Din ADI «Lunca Dunării» fac parte comunele Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței și Giurgeni, care au primit cei 6,2 milioane de euro pentru realizarea unui sistem de apă occidental. Deși lucrările s-au finalizat, rețeaua nu poate fi pusă în funcțiune pentru că nu deține autorizație sanitară de funcționare. Potrivit DSP Ialomița, apa pe care cele 3 comune vor să o distribuie locuitorilor nu este potabilă!

7 Aprilie 2017, 08:10 (5341 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Eugen:
(14 Aprilie 2017, 06:40)
Daca voi beti apa care iese din statia pe care-ati pozat-o sunteti fie curajosi, fie dusi cu pluta, fie scrieti articolele dupa ureche. Statiile de apa pot fi ori pentru tratarea apei (potabilizare), fie pentru epurarea apei (de canalizare). Vorbiti despre apa potabila si puneti poze cu statii de epurare.
Balena fara apa :
(10 Aprilie 2017, 07:21)
A avut psd ul asta o "mangleală"super!Cum naiba sa cheltui trei saci cu bani,sa deturnezi,sa deranjezi 8ani un oras,sapand santuri,canale,gropi ...si sa scapibasma curata.Sa treci apoi la alt partid si sa devii senator!Asta e de film!Au promis e iti dadeau lacrimile de cuvintele lor:"veti avea apa potabila"! Mizerabililor!!!In anii 100,dacii si cam toate popoarele civilizate faceau aductiuni de la zeci de kilometri de apa potabila.Vechile cetati aveau la indeman puturi sapate in interiorul curtilor.Iar voi,psd istii p**ii dupa 1500-2000de ani nu stitu decat sa furati bani europeni, sa mintiti continuu...Parca amandoi mustaciosii au baut apa in fata ziaristilor"e buna" !Au filtre disimulate in mustati?Ori creierele le sunt functionale 30%??
Ioniță ion:
(9 Aprilie 2017, 06:24)
Nu stiu cât de adevărată e stirea cu apa potabilă din cocora,dar nu te mai miră nimic in ziua de azi.Atenție dragi părinți ,reveniti la traditionala apă de puț!
Dreptate:
(7 Aprilie 2017, 16:21)
Pentru furnizarea către consumatori a apei menajere drept "apa potabilă", este GENOCID. Primarul de la Cocora, trebuie sa raspunda pentru calitatea apei de la rețeaua comunala. Poate are curiozitatea DSP-ul, sa facă analize pe bune și Parchetul sa se autosesizeze!
mar:
(7 Aprilie 2017, 14:55)
E foarte simplu- apa este nepotabilă pentru că....X. Este X pentru că sau s-a furat din banii pentru proiect, iar lucrarea este necorespunzătoare, sau s-a făcut o lucrare de proastă calitate. În ambele cazuri, nenea de la Parchet ar trebui să se autosesizeze și să înceapă cercetările cu privire la eșuarea investițiilor.