Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Casa Județeană de Pensii are cu ce se mândri

Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»

Uitat în scaun de guvernări bune (adică de prin mai 2008!), directorul Casei Județene de Pensii Ialomița își completează veniturile ca «diriginte de șantier». Și, după cum susțin beneficiarii serviciilor oferite de domnia sa, «omul își face treaba și nu lasă pe nimeni la greu»...

Meseria e brățară de aur...
...și gâtul pâlnie de argint, spun gurile rele. Dar noi nu le credem și ne rezumăm doar la fapte, că directorul Casei Județene de Pensii Ialomița îmbătrânește și a ajuns să îi sară țâfna din te miri ce. Iar faptele sunt clare. Domnia sa este director al instituției de mai multe guvernări, timp în care a supraviețuit unui număr impresionant de scandaluri publice. Nota bene, că noi nu i-am vrut niciodată funcția. Mai ales că aceasta, după cum e obiceiul la stat, înseamnă timp normat de muncă, adică 8 ore lungi și plictisitoare în fiecare zi. Pentru ele și sarcinile de serviciu aferente, conform declarației sale de avere (în treacăt fie spus singura publică, pentru că altfel domnul Dumitru nu vorbește nici picat cu ceară!), directorul Casei Județene de Pensii Ialomița primește un salariu anual de peste 55000 de lei. Adică nici mult, nici puțin, că doar știm cu toții acum că în administrație e loc și de mai bine, iar salariile altor directori de descentralizate pot ajunge și la dublul acestei sume. Dar să nu divagăm și să rămânem la subiect. Adică la declarația de avere care mai precizează că, din salariul său de director și cu ajutorul programului «Rabla», domnul Dumitru a reușit să-și cumpere cu banul jos în 2015 o Dacie Sandero Stepway. Pînă aici toate bune și frumoase și vă jurăm că l-am fi invidiat în tăcere și cu moderație, dacă nu ne-am fi continuat lectura...

Diriginte de șantier în tot județul
Numai că la suma mai sus amintită, directorul Dumitru I. Ion a adăugat conștiincios în anul 2016 și un mizilic de 30524 de lei reprezentând «activități de inginerie și consultanță tehnică în construcții». Curioși din fire, am vrut să aflăm în ce constau aceste activități și cum se achită domnul Dumitru I. Ion de ele. Așa că am accesat și declarația de interese a acestuia și am aflat că, în același an 2016, el a prestat, în calitate de «diriginte de șantier», servicii de consultanță tehnică pentru nu mai puțin de 12 obiective. Astfel, pe agenda sa în anul 2016 s-au aflat pe rând Comind SA, Soufflet Facilities România SRL cu sediul la Buzău, Consiliul Județean Ialomița și primăriile localităților Bărbulești, Cosâmbești, Mărculești și Țăndărei. Valoarea acestor servicii oscilează între 2 și 21000 de lei, fiindcă achiziționarea lor s-a făcut pe SEAP, legal și clar precum cristalul de Boemia. Și-atunci, ne veți întreba, unde e problema?! Păi, e, credem noi... Căci fiecare dintre cele 12 «dirigenții de șantier» raportate de către domnul Dumitru se întinde pe minimum 6 luni, iar în unele cazuri depășește 1 an. Iar asta înseamnă, după cum ne-au cofirmat primarii care l-au solicitat, «că omul a venit și a supravegheat lucrările, a încheiat documentațiile, a semnat procesele-verbale de recepție...». Într-un cuvânt, a muncit cinstit pentru banii pe care i-a luat. În aceste condiții, întrebarea firească care se impune ar fi: când a mai avut timp Dumitru I. Ion să fie și director al Casei Județene de Pensii Ialomița?

12 Aprilie 2017, 08:20 (2897 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii
Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Comentariile cititorilor:


citizen:
(17 Aprilie 2017, 15:23)
Asa se intimpla cand numirea unor directori in institutii publice este pe viata, in alte timpuri se practica rotatia cadrelor,  este normal sa fie deteriorata perceptia apararii ineresului public. Nu personajul este de vina ci cei ce nu renunta la el.
Tuicomicina fara zahar:
(14 Aprilie 2017, 20:42)
Director"la stat"presupune ca prima calitate avaritia.Urmeaza expresia"stii cine sunt eu"?(relatii si dureri mari in zona pelviana).Apoi:"pai cum plua mea credeai ca am ridicat casa asta(400mp utili),*gip*si apartamentu'la fata?"Dân salariu...?? Corect! D'aia suntem locul doi ca tara cu emigranti(in jur de 4 milioane romani) .In lume!Pardon.Siria este prima,stiut fiind ca este razboi.Cat produc institutiile ce sunt conduse de acesti "diriginti"ce incaseaza suplimentar de la firme private...? Priveste chipul acestui sef la bugetari.Vai tara noastra.Vai!