Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

11 elevi care au decis să schimbe lumea

Slobozia: «Parlamentarii europeni» de la Liceul de Arte

În timp ce Brexit-ul și replicile lui cutremură Uniunea Europeană, 11 elevi de la Liceul de Arte din Slobozia oferă comunității un exemplu de «unitate în diversitate». Ei au participat în urmă cu două săptămâni la o sesiune regională de dezbateri publice. Evenimentul este prima stație în lupta pentru selectarea în Parlamentul European al Tinerilor, proiect aparținând EYP România, care constă în educarea nonformală a tinerilor. Ambasadorul «parlamentarilor europeni» ai Sloboziei la eveniment, desfășurat în perioada 16-18 martie 2017 la Bușteni, a fost Roxana Petrache. Ceilalți «parlamentari» sunt Vlad Rusu, Adela Drangă, Simona Bonciu, Teodora Grecu, Sebastian Solomon, Diana Radu, Vivian Șendroiu, Cezar Dacici, Adrian Moroianu și Iulia Găzdaru.

O visătoare cu inițiativă
Roxana nu e un lider consacrat. Dar 10 colegi din cadrul Liceului de Arte din Slobozia, unde învață ea, au avut încredere și au urmat-o atunci când i-a rugat să participe la proiectul EYP de la Bușteni. Are 18 ani, visează să facă carieră învățând despre științele cognitive, se pregătește activ pentru facultatea de Drept de la Cluj și crede cu toată candoarea vârstei că lumea poate fi schimbată prin acțiuni de voluntariat. A simțit gustul acestei activități ca avocat în Consiliul Local al Elevilor și, exasperată că Slobozia nu se mișcă în pas cu ea, a dorit mai mult: «Am aflat de existența acestui proiect. Și mi-am spus: de ce nu o sesiune de dezbateri în limba engleză? De-aci și până la concretizarea inițiativei a fost doar un pas. Am rugat-o pe doamna Tudor Adriana, profesorul meu de Limba Engleză, să mă ajute să găsesc elevi interesați, am format împreună cu ei o echipă și am primit tema proiectului: modul în care cetățenii UE pot frauda statul pentru a primi sprijin financiar...». Modestia Roxanei face ca totul să pară o joacă. În spatele ei se ascund însă miile de ore de studiu pentru stăpânirea Limbii Engleze la nivelul cerut de proiect, eforturile a 11 elevi deciși să reprezinte orașul într-un concurs regional extrem de puternic și... capacitatea lor de a-și armoniza interesele, fără sprijinul direct al școlii sau al profesorilor, într-un proiect despre care, inițial, nu au știut nimic: «Am ales Marea Britanie ca exemplu și cei 50 de mii de oameni care primesc beneficii financiare fără să le merite... Am identificat problemele, le-am sintetizat, iar apoi am oferit soluții pentru remedierea situației. Ulterior, toată această muncă a fost susținută în cadrul sesiunii de dezbateri la care am participat la Bușteni!».

10 specialiști în dezbateri publice
Regulile sesiunilor de dezbateri sunt complicate și greu de înțeles pentru un neofit. Chiar și noțiunea în sine, care poate fi definită ca «un sport intelectual ce dezvoltă gândirea analitică, abilitățile oratorice și spiritul de echipă, dezvoltând în același timp cunoștințele participanților despre problemele de interes național și internațional». Cei 10 colegi care au acceptat să se alăture Roxanei nu au avut însă nevoie decât de tema supusă dezbaterii. Restul a venit de la sine. «Eu am intrat în grup ca să-mi îmbunătățesc aptitudinile. Și cea mai mare teamă a mea nu a fost competiția în sine... Știam că suntem pregătiți și foarte buni. Lupta mea a fost cu emoția de a vorbi liber în public!» ne spune Vlad Rusu, unul dintre membrii echipei. Are 16 ani și experiența competiției l-a făcut mai puternic. «Am fost prima delegație din Ialomița care am participat la sesiunile Parlamentului European al Tinerilor. Și am vrut să arătăm că suntem interesați și de altceva decât de haine și ieșitul în oraș...» ne spune Ana Adela Drangă, la 18 ani deja împliniți. Adela crede că va pleca la facultate înainte ca rezultatele sesiunii să apară, dar nu regretă. La fel și colega ei, Simona Bonciu: «Inițial, am vrut să obțin încă o diplomă. Apoi am descoperit că îmi place pur și simplu! Cel mai mult mi-a plăcut să identific punctele slabe ale colegilor din echipele adverse și să formulez argumente puternice și bine articulate. Nu știam că pot și, mai ales, nu știam că îmi place atât de mult!» ne spune ea râzând. Teodora Grecu a fost avocatul apărării, iar argumentele formulate de ea au ajutat echipa să supraviețuiască atacurilor din cadrul dezbaterii: «Am intrat în echipă pentru că voiam să mă dezvolt eu, individual... Apoi am văzut că, apărându-i pe ceilalți, devenim un tot unitar, ne dezvoltăm împreună ca echipă. Este o transformare incredibilă și mă bucur mult că am avut această experiență!».

Slobozia, pe harta UE
Prezența celor 11 elevi ai Liceului de Arte din Slobozia în cadrul acestui proiect este doar un primul pas pe un drum lung, care va presupune la final selectarea unui singur participant în Parlamentul European al tinerilor susținut de EYP România. Dar atingerea acestui obiectiv nu a fost niciodată luată în calcul. Până atunci, mai bine de jumătate dintre elevii echipei reprezentate de Roxana vor deveni studenți și vor uita visele adolescenței. «Sau poate că nu! Visul nostru este acela de a lăsa ceva în urmă, de a oferi celorlalți un exemplu și o alternativă. Puteam face orice altceva, puteam alege orice alt proiect, orice altă temă, oricare altă organizație... Dorința noastră a fost aceea de a dezbate idei și de a găsi soluții. Noi, ca elevi, avem nevoie de tipul acesta de exercițiu. Și vrem să lăsăm celorlalți, în cazul în care plecăm la facultate, dovada că am mișcat lumea din loc!» ne spun la unison și pe diferite tonuri cei elevi intervievați. În spatele lor, Roxana zâmbește stingheră, dar fericită. A vrut să schimbe lumea ei, dar a schimbat lumea tuturor. Diana Mihaela Radu este dovada. La cei 17 ani ai ei a primit din partea echipei misiunea de «atacant». Vorbește despre asta sigură și fără ezitări, semn că alegerea ei nu a fost întâmplătoare: «Am citit frica în ochii adversarilor... Și mi-a plăcut puterea mea! Nu e doar meritul meu, fără echipă nu aș fi avut un discurs de atac atât de puternic. Dar am descoperit că am această abilitate și am exploatat-o pentru a câștiga. Și oricât aș încerca să explic, nu e de ajuns. Trebuie să fii acolo ca să înțelegi... Dar vă pot spune că a fost o experiență de neuitat!». Proiectul inițiat de Roxana Petrache este încă o dovadă că elevii liceelor din Slobozia își pot croi singuri drumul către lume. Și, de ce nu, că proiectul cel mare al Uniunii Europene încă mai are o șansă.

17 Aprilie 2017, 10:25 (9142 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Slobozia 3D
Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical
Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

Comentariile cititorilor:


Destro:
(25 Aprilie 2017, 18:19)
Acestia sunt viitorii hoti ai Romaniei. Felicitari, copii buni la invatatura(de unde, sunt praf si pulbere), duceti traditia furtului si a nesimtirii mai departe.
ana:
(20 Aprilie 2017, 10:06)
Pentru acesti copii minunati sunt doar 2 comentarii.....cand este vorba de  carcotasi sunteti buni la alte articole ?! FELICITARI COPII !
PARINTE:
(18 Aprilie 2017, 11:24)
Felicitari elevilor, dar in special parintilor si profesorilor pentru educatia oferita . Da, sa ne bucuram si sa aratam ca inca avem tineri inteligenti si pregatiti. Ca mai intotdeauna sunt blamati, ca stiu numai sa se distreze . Acestea sunt vremurile pe care le traim si trebuie sa ne adaptam la ele.
Petrache Adina:
(17 Aprilie 2017, 22:42)
Felicitări,copii frumoși! Visați, deschideți-vă aripile către visele voastre și zburați intracolo! " Fiți voi schimbarea pe care vreți s-o vedeți in lume" Felicitări reporterului ,părinților și inițiatorilor proiectului! Eu sunt o mamă binecuvântată.