Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița trimite la Olimpiadele Naționale 127 de elevi

Ialomița trimite la Olimpiadele Naționale 127 de elevi

În urma fazelor județene ale Olimpiadelor Școlare recent încheiate, Ialomița trimite la etapele naționale ale acestor concursuri 127 de elevi, atât de gimnaziu, cât și de liceu. Cei mai mulți dintre elevii care vor reprezenta județul la Olimpiadele Naționale provin de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», Liceul de Arte «Ionel Perlea», Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia sau Liceul Teoretic «Carol I» Fetești. «Suntem mândri de rezultatele pe care le-au obținut!» a precizat Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean.

«Elevii de aur» ai județului
Împovărată de probleme administrative și criticată de nenumărate ori din cauza acestora, școala ialomițeană continuă să producă elite. Recent, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista elevilor din județ care s-au calificat la fazele naționale ale Olimpiadelor Școlare. Potrivit documentelor oficiale, 127 de elevi de toate vârstele vor reprezenta județul la aceste concursuri. «Suntem mândri de elevii care ne vor reprezenta la fazele naționale ale Olimpiadelor pe discipline! Sperăm să revină cu rezultate bune de la aceste concursuri școlare, care se vor desfășura în perioada vacanței de primăvară... Personal, le doresc mult succes elevilor de excepție pe care județul îi are!» a declarat Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Într-un clasament al unităților școlare cu cele mai bune rezultate obținute de elevi la etapele naționale ale Olimpiadelor Școlare, Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia se situează pe primul loc, cu 26 de rezultate. Este urmat de Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Liceul Teoretic «Carol I» Fetești, prima unitate de învățământ obținând 10 rezultate, iar cea de-a doua 8. În cazul învățământului gimnazial, cei mai mulți elevi care vor reprezenta județul la Olimpiadele Naționale provin de la Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia. 20 de elevi din cadrul acestei școli s-au calificat la fazele naționale ale Olimpiadelor Școlare. «Totodată, trebuie amintiți și profesorii acestor elevi minunați. Astfel, pe această cale, le mulțumim profesorilor îndrumători și apreciem munca pe care au depus-o pentru ca elevii noștri să aibă parte de rezultate foarte bune la învățătură!» a mai spus Luminița Barcari, șefa Învățământului ialomițean. Rezultatele finale ale fazelor naționale ale Olimpiadelor Școlare se vor face publice după prima jumătate a lunii mai, potrivit calendarului fixat de Ministerul Educației pentru aceste concursuri educaționale.

Olimpiada de Limba Latină
Andreea Lavinia Botocică
Emilia Lăcrămioara Lacurezeanu
Carmen Florentina Toma


Olimpiada de Limba și Literatura Română-gimnaziu
Anastasia Grecu
Ruxandra Costache
Andreea Costea
Adriana Vasile


Olimpiada de Limba și Literatura Română-liceu
Andreea Ilie
Claudia Elena Mănăilescu
Georgiana Comărniceanu
Roxana Bodeanu


Olimpiada Națională de Lingvistică
Alina Maria Râncă
Robert Alex Trandafir
Mircea Mihail Ionescu
Andrei Șerban Vînosu
Ina Gabriela Neagu
Virginia Chircă
Iulia Popa
Claudia Iscu


Olimpiada pentru Elevii din Mediul Rural «Universul Cunoașterii prin Lectură»
Maria Gabriela Ungureanu
Anca Emilia Popa
Andreea Teodora Sandu
Simona Gabriela Popescu


Olimpiada «Lectura ca abilitate de viață»
Raluca Ioana Dinu
Alexandra Ștefania Vișan
Virginia Chircă
Claudia Crețu


Olimpiada de Religie
Delia Ioana Gugulea
Alexandra Teodora Ababii
Simona Elena Barbu
Gabriela Cristina
Antonia Popa
Mihaela Sanda Simion
Gabriel Marian Dumitru
Valentin Botezan
Olimpian Ștefan Culea
Cosmin Marius Dinică

Olimpiada de Geografie
Armand Gabriel Hangu
Ioana Mădălina Coteș
Andrei Iulian Săceleanu
Cristian Marius Matache
Adrina Emilia Nicoleta Neagu

Olimpiada de Matematică
Mihnea Eduard Ștefan
Andrei Sebastian Toader
Mara Țigău
Rian Alexandru Berbece
Ștefan Alexandru Petre
Lidia Elena Manea
Sînziana Adelina Bara
Sorina Buf
Andrei Stănescu
Iulia Popa
Andreea Irina Lazăr


Olimpiada de Limba Engleză
Georgiana Aurelia Bălan
Roxana Daniela Petrache
Cosmin Robert Dinu
Sergiu Bătrînac
Cristina Marina Ghețu
Doru Valentin Drăgan
Andreea Ilie


Olimpiada de Limba Franceză
Alina Brăcaci
Alexandra Georgiana Irimioiu
Oana Emilia Arpășanu
Oana Denisa Ifrim
Marilena Constantin
Adriana Anca Badea
Florina Gabriela Simion
Maria Mădălina Pană


Olimpiada de Istorie
Sabrina Theodora Mocanu
Andreea Sabina Dinu
Elena Alexandra Tașcă
Andreea Grațiela Crăciun
Alexandra Ioana Marin

Olimpiada de Informatică
Horia Banciu
Daniel Dima
Iulian Duțu
Andrei Bogdan Petre

Olimpiada de Tehnologii
Ioan Marcel Ciprian Ștefan
Cristian Dumitru
Georgiana Florentina Chifor
Nicolae Cristian Zaicovici
Mariana Pandelescu
Antonia Elena Trifan
Mădălina Cristina Savu
Alexandru Daniel Popârlan
Claudiu Constantin Gheorghe
Constantin Sandu
Mădălin Călin
Vasilica Viorica Bălan
Maria Alexandra Lazăr
Ștefan Claudiu Alexe
Paula Lavinia Sabac
Petre Robert Stoica

Olimpiada de Chimie
Diana Maria Alexe
Luiza Viorica Giulan
Raul Mihai Păun
Arthur Christian Maurer
Andreea Ana-Maria Arghir

Olimpiada de Fizică
Ioana Maria Șerban
Rian Alexandru Berbece
Andrei Petre
Horia Costin Busuioc
Lavinia Maria Răduță
Dan Andrei Stănescu
Alexandru Lucian Nastasia
Bianca Elena Hulubei
Ștefania Dorina Damian

Olimpiada de Biologie
Sidonia Maria Novac
Bogdan Nițu
Teodora Maria Gheorghe
Anca Maria Soceanu
Marian Aurelian Cloșcă

28 Aprilie 2017, 08:05 (6572 vizualizări - 53 comentarii)

Citiți și:
«Elevii de aur» ai școlii ialomițene
Elitele învățămîntului ialomițean

Comentariile cititorilor:


Maria Ionescu:
(22 Mai 2017, 16:21)
@nu zău , tu cum te numești? Păcat că nu ai curaj să dai și nume. În rest, ai curajul anonimului! ,,Dacă o dăm anonimă, o semnez!" Caragiale?
ADRIANA:
(22 Mai 2017, 15:57)
Să nu aștepți ATITUDINE de la profesorași! Nu au așa ceva, că le convine tot! Salariu și Gradație să fie! Ei știu CUM au ajuns profesori și tac chitic ca să nu-i dea afară de slabi ce sunt! Profesional! Cine este Maria Ionescu? Ce scrie ea? Felicitări! Nu am și nu voi avea Facebook. Am însă respect pentru școala românească ( nu cea actuală!). @zău, să te mai ambiționezi mai des, și fără Maria Ionescu!
Nu zău!!!:
(22 Mai 2017, 12:56)
Ca să spun drept, mi-a dat curaj de a comenta acest subiect o postare publică pe care am văzut-o pe facebook, privind olimpiadele școlare. Postarea aparține Mariei Ionescu și semnalează multe nereguli privind organizarea și desfășurarea acestora. Cu toate că are ceva distribuiri și sigur au văzut-o și mulți profesori, nici măcar unul nu a comentat ceva, orice. De ce oare? De frică? De rușine că astfel de lucruri se întâmplă? Se pare că și Maria Ionescu se zbate singură cu acest sistem corupt, dar ei, spre deosebire de noi, nu i-a fost teamă de a-și asuma cele spuse. Păcat că nu a dat și nume!
Pentru @zău de la ADRIANA:
(21 Mai 2017, 21:37)
@nu zău. Păcat că nu știu cine ești. Ți-e frică, te înțeleg. Poți fi pedepsit ca în comunism, eu o trag, dar nu mă las! Credeam că sunt singură în război și chiar intrasem la idei că ,,superiorii" mei mă huiduiesc pe drept: că eu sunt ,,ciudată" și ei, normali! Sunt pentru adevăr, nu denigrez, zic adevăruri! Deranjez? Și ce dacă! Cineva trebuie s-o facă în otrava asta care demolează școala! @nu zău, ești de-al meu; suntem doi ,,nebuni" care vorbesc, dar n-au nicio șansă de a mișca ceva spre bine! Zău că așa este!
Nu zău!!!:
(21 Mai 2017, 20:15)
Un mesaj pentru generăleasă și adjuncta ei ( sunt cumva cumnate sau foste cumnate?) : " N-aș vrea să strig la voi, pentru că n-are sens, oricum n-o să înțelegeți nimic. Nimeni nu are nevoie de voi aici, stând așa, plictisite și privind în gol, pe scaunele voastre de care țineți cu dinții, așteptând să se întâmple o minune. Mergeți acasă, pentru că pierdeți timpul, și pe al vostru și pe al celorlalți, care ar dori și ar purea să facă ceva! Inspectoratul este un loc pentru exercitarea competentă a demersului managerial, concretizat într-o implicare egală a inspectorilor și a unităților de învățământ și nu aveți nici un drept să-l împuțiți cu lenevia și aroganța voastră. Dacă vreți să faceți ceva pentru învățământ, sunteți binevenite! Dacă nu, ieșiți afară, nimeni nu vă vrea aici!"
Claudia:
(21 Mai 2017, 20:12)
La olimpiade, etapa județeană, se dau punctele pe aranjamente între evaluatori! ,,E al meu , e al cumetrei, e al meu la meditație"....etc. Inconștienți profesori, pentru că urmează o confruntare cu elevii cei mai buni pe țară, care au fost notați responsabil în județele de unde vin. Și ce face acolo ,,protejatul" ialomițean? Praf! Și Ialomița, ține coada....sus!
Nu zău!!!:
(21 Mai 2017, 19:45)
Nu mi-a postat ultimul comentariu. Mai încercăm o dată! Deci, să vedem rezultatele de la istorie, unde, într-un clasament al organizatorilor, județul Ialomița ocupă locul 33 /41. Onorabile, Claudia!!!??? Poate umilitoare pentru județul nostru. La clasa a VIII-a, Mocanu Sabrina Theodora a luat locul 26/41; la clasa a IX-a, Dinu Andreea Sabina - locul 18/39; la clasa a X-a, Tașcă Alexandra Elena - locul 38 / 42; la clasa a XI-a, Crăciun Andreea Grațiela - locul 32 / 43 și la clasa a XII-a, Marin Alexandra Ioana - locul 36 / 43. 
Nu zău!!!:
(21 Mai 2017, 18:19)
Să vedem și rezultatele de la istorie. Într-un clasament al județelor, Ialomița ocupă locul 33/41. Foarte onorabil, Claudia!!!!!???? Și acum individual: la clasa a VIII-a, Mocanu Sabrina Theodora a luat locul 26/41; clasa a IX-a, Dinu Andreea Sabina - locul 18/39; clasa a X-a, Tașcă Alexandra Elena-locul 38/42; clasa a XI-a, Crăciun Andreea Grațiela - locul 32/43 și la clasa a XII-a, Marin Alexandra Ioana, locul 36/43. 
E Bac, nu Olimpiadă!:
(20 Mai 2017, 14:29)
Domnilor care cenzurați opiniile, vine bacul și rezultatele finale de la simulări tot nu le-ați dat! Clase întregi picate, și nu de la liceul CUZA! Bacalaureatul și Evaluarea se pun la performanțe profesorale sau oricum salariul le merge umflat de la buget?! Iau bacul cei care s-au meditat că la clasă s-a făcut ,,performanță"....pentru gradație de merit!
ADRIANA:
(20 Mai 2017, 13:12)
Măi, @nu zău! Nu am cuvinte să te laud, pe bune! Madam Barcari Luminița Rodica a aflat și ea REZULTATELE de la națională, prin tine! (Mitrea este pe arătură cu totul, nu se pune! (Sperietoare la vie ar fi mai eficientă!). Și totuși, istoria? Fă-ți pomană și cu asta, că are legătură cu Muzeul Județean și Flocii...@nu zău, primește un sfat: mai bine ,,profesor neperformant" decât să trimiți elevii la ,,olimpiadă", de formă, și să le roșească lor obrazul, la întoarcere! Sunt trimiși acolo, din Ialomița, spre umilirea lor și a părinților!
Nu zău!!!:
(20 Mai 2017, 00:24)
Vă spun și rezultatele la informatică : la clasa a IX-a n-am avut participanți; la clasa a X-a, Banciu Horia a ocupat locul 59/68 cu 30 pct.; la clasa a XI-a, Dima Daniel locul 84/91, cu 38 pct.; clasa a XII-a, Duțu Iulian, locul 76/82 cu 30 pct. și Petre Andrei Bogdan, locul 80/82, cu 3 pct. Cum ți se par, Claudia? Onorabile???? Mie mi se par de-a dreptul dezastruoase și umilitoare pentru județul nostru. Dar conducerea I.Ș.J.-ului se mândrește cu ele. Dacă ar fi avut un pic de bun simț, nici n-ar fi scos capul din inspectorat și-ar fi tăcut mâlc. Poate așa ar fi trecut neobservat eșecul lor pe toate disciplinele. Dar caprele râioase trebuie să țină coada sus!
Istoria și INFO :
(19 Mai 2017, 09:06)
Dați istoria și informatica! Încet-încet, facem munca IȘJ-ului, că tot papă el bani grei degeaba! Numai numele a rămas de ,,inspectori școlari"! Ete, fleoșc! Figurine de ceară refolosită!
Claudia:
(18 Mai 2017, 13:21)
Cel mai bine au terminat istoria și informatica! N-am siguranță, decât din auzite. Așa o fi?
Ciulnița:
(17 Mai 2017, 15:01)
Demisiile și bunul simț nu fac cinste IȘJ-ului Ialomița! Nesimțirea și interesele personale sunt garantate. Și în școli, la fel!
Nu zău!!!:
(17 Mai 2017, 11:50)
Demisia generălesei și a adjunctei ar fi o soluție de bun simț, dar obrazul este gros sub stratul generos de fard!