Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Evaziune fiscală de 1 milion de lei cu bonuri de combustibili false

Dosar penal la Bărbulești

Evaziune fiscală de 1 milion de lei cu bonuri de combustibili false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița fac cercetări într-un amplu dosar penal privind fapte de «evaziune fiscală». Suspiciunile oamenilor legii vizează administratorul unei firme din zona comunei Bărbulești, care ar fi adus prejudicii statului de 1 milion de lei folosind bonuri de combustibili falsificate.

O anchetă în curs Potrivit informațiilor oficiale, acuzațiile planează asupra administratorului unei societăți care desfășoară activități în domeniul transportului de marfă. Cazul a ieșit la iveală în momentul în care inspectorii fiscali ar fi sesizat anumite neconformități pe bonurile de combustibili prezentate de administratorul firmei în cauză. Acestea, firesc, erau înregistrate în contabilitatea firmei pentru deducerea cheltuielilor aferente activității de transport... Firma avea înregistrate în evidențele contabile peste 450 de bonuri de combustibili care, la o primă vedere, păreau în regulă. Documentele păreau identice cu cele pe care benzinăriile le emit la momentul plății combustibilului, purtând ștampilele și însemnele grafice ale stațiilor de alimentare cu combustibili. La o analiză mai atentă, inspectorii Fiscului au descoperit însă că documentele respective erau false. Concret, pe respectivele bonuri de combustibili s-ar fi regăsit același nume de operator al stației, deși alimentarea cu combustibil a vehiculelor s-a realizat în zile diferite și la ore diferite. Imediat au fost sesizate organele de urmărire penală din cadrul IPJ Ialomița, care au deschis o anchetă în acest caz. «În cauză a fost întocmit un dosar penal. Mai multe amănunte nu se pot oferi publicității la momentul de față, pentru că ancheta se află într-un stadiu incipient!» au confirmat reprezentanții Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Bonuri falsificate pe calculator Surse judiciare au precizat faptul că bonurile de combustibil introduse în contabilitate drept cheltuieli deductibile fiscal, aferente achiziționării de combustibili, au fost emise în perioada 2013-2016. Documentele ar fi fost falsificate cu ajutorul unui soft informatic specializat, astfel încât să pară cât mai autentice. Estimativ, prejudiciul pe care suspectul l-ar fi produs prin introducerea în contabilitate a bonurilor de combustibili false se ridică la valoarea de 1 milion de lei. Mai mult, se pare că în urma investigațiilor efectuate în acest dosar, există suspiciuni că administratorul firmei ar fi comis și alte fapte de natură penală. De la Poliție, dosarul deschis celui în cauză ar urma să fie declinat către alte autorități judiciare, cu competențe extinse în astfel de cazuri. Cercetările se află în desfășurare.

Prejudicii imposibil de recuperat
În ciuda faptului că organele de urmărire penală din Ialomița reușesc să dovedească infracțiunile economice comise pe raza județului, precum «evaziuni fiscale» sau cazuri de «spălare de bani», recuperarea prejudiciilor este infimă. Potrivit estimărilor, la bugetul statului, în medie, se întoarce doar 10% din valoarea totală a sumelor stabilite sub formă de prejudiciu de către polițiști sau procurori. În 2016, potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, valoarea prejudiciilor produse prin infracțiuni economice a fost de aproximativ 15 milioane de lei. Prin sentințele definitive stabilite de instanțele de judecată, s-au recuperat puțin peste 500 mii de lei...

3 Mai 2017, 09:40 (4589 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală!

Comentariile cititorilor:


Elvis:
(3 Mai 2017, 16:20)
Asta sigur nu a fost prietenas seful de la, bice Urziceni dar nu este tarziu niciodata.Nu imi vine sa cred ca nici un politruc nu a intervenit. La golania din zona mâine,poimaine vedem gata un NUP cat roata de caruță. Neaparat vizite de mai sus si mai terminati cu glumele de adormit pruncii
CORADO:
(3 Mai 2017, 15:50)
O sleahta de adunati de prin toate vizuinile,trantori.etc,adunati de "falnicul "primar condamnat ROMAN,care se ascund unii de altii,care incaseaza salarii "grase",fiind folositi numai la intrunirile de pe la biserici sa pazeasca "adunarea PSD",sa asigure paza la meciuri,sa dirijeze circulatia cand se monteaza beculete de sarbatori,in rest,absolut nimic,Nu am vazut o patrula pe strada,nu dau nici o amenda ptr.cei care fac mizerie pe trotuare, in parcuri,galagie de nedescris facuta de puradei veniti la "imperechere" toata vara,mai ales acum cand vor incepe sa vina din strainataturi,sa te tii.... le este frica sa mearga pe strada . A... am uitat.... de cativa ani exista un xerox in holul primariei pe care il exploateaza dumnealor,incaseaza fara a avea casa de marcat(fac jumatate-s-au au facut- cu condamnatul),nu de alta ,dar fac si ei un ban gramada. Nu le-o fi rusine cand se duc la bancomat?????????
BURJA:
(3 Mai 2017, 10:02)
Bai chiar ne jigniți, pai asta e frauda,asta e hoție, cine dorește chitanțe pt amenzi și impozite scazute,si falsuri de orice fel,certificate fiscale,etc ne găsiți la politia locala tandarei.
reitu:
(3 Mai 2017, 09:56)
A ce stire,ce ancheta,ce paguba,bai praduitorilor dacă veniți la UAT Tandarei va lăsați de meserie,cica bonuri false- pai chitanțe de amenzi false,impozite sterse,fiscale măsluite, scoatere de sub sechestru și vândut tot,popriri anulate de smardoi.,e?eeee? Pistol cu apa!