Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

Autoritățile din Slobozia sunt depășite de situație

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

După ce a investit milioane de lei în reabilitarea sistemului de canalizare din cartierele orașului, autoritățile locale nu pot asigura cadrul legal pentru branșarea la rețea. Slobozenii reclamă faptul că valoarea proiectelor tehnice obligatorii este prohibitivă. Pentru a scăpa de responsabilități, autoritățile locale susțin că vina aparține legiuitorilor care au modificat Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. În realitate, verificarea tehnică obligatorie pentru intrarea în legalitate a fost reglementată în urmă cu 22 de ani.

Prețuri prohibitive
Maria Costea locuiește pe strada Liliacului în Cartierul Slobozia Nouă. Este unul dintre norocoșii beneficiari ai unei investiții în valoare de 15,6 milioane de lei, dată în folosință în anul 2012. Spunem norocoasă pentru că, de-a stânga șoselei, cum intri în cartier, deși proprietarii plătesc impozite similare, ei nu beneficiază de rețea de canalizare! În urmă cu 2 săptămâni, Maria Costea a reclamat în cadrul audiențelor săptămânale ale primarului Adrian Mocioniu că nu se poate branșa legal la rețeaua de canalizare existentă din cauza prețurilor prohibitive solicitate de verificatorii tehnici ai proiectelor. «Eu vreau să mă branșez legal și nu pot... Îmi cer 3-4 mii de lei! Asta în condițiile în care proiectul este de 400 de lei, iar ștampila verificatorului restul... În cartier nu știu dacă sunt 30 de case branșate legal... Restul au focut-o ilegal. Dar asta nu e treaba mea! Eu am venit să îmi dați o soluție...». La curent cu situația, funcționarii din subordinea primarului Adrian Mocioniu au ridicat din umeri susținând că vina pentru acest blocaj aparține unei modificări a Legii 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. «În cazul în care acordăm autorizația de construcție fără proiect tehnic ștampilat suntem pasibili de amenzi de 50 mii de lei... Iar Inspectoratul de Stat în Construcții nu iartă!» a precizat în numele colegilor săi viceprimarul Rudolf Gradea.

Autorități dezinteresate
Logice în aparență, explicațiile funcționarilor publici din subordinea primarului Adrian Mocioniu ascund indiferența autorităților locale în fața problemelor cetățenilor. Conform reprezentanților Inspectoratului de Stat în Construcții Ialomița, obligația de a avea un proiect tehnic pentru orice fel de construcție este reglementată încă din anul 1995, prin Legea 10, privind calitatea în construcții. Modificarea adusă Legii 50 în luna decembrie 2016 nu face decât să întărească rolul Inspectoratului de Stat în Construcții în verificarea autorizațiilor de construcție. Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator. Pe de altă parte, surse din cadrul Primăriei Slobozia au confirmat faptul că, în mandatul trecut, asigurarea unui verificator tehnic autorizat era atributul instituției. Nu insistăm, că nu vrem să dezgropăm morții... O posibilă soluție pentru deblocarea situației, în condițiile în care Ialomița nu are specialiști în acest domeniu, o reprezintă Urban SA. Firma, subordonată Consiliului Local Slobozia, este specializată în lucrări de construcție și direct interesată ca beneficiarii investițiilor pe care le gestionează să se branșeze la rețea. Valentin Cilibeanu, directorul societății, susține însă că nu a fost niciodată contactat de către autorități pentru a oferi sprijin. «Nu s-a pus problema până acum. Și nici nu ne-am confruntat cu solicitări individuale. Când vom avea astfel de situații, vom lua în calcul posibilitatea angajării unui verificator tehnic!» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA.

Investiție inutilă și la Bora Situația celor 400 de familii de la Slobozia Nouă se repetă identic în Cartierul Bora. Parte a aceluiași proiect de reabilitare a rețelei de canalizare în valoare de 15,6 milioane de lei, Cartierul nu s-a brașat la rețeaua de canalizare a orașului decât în proporție de 5%. În aceste condiții, investiția în reabilitarea sistemului de canalizare din cele două cartiere se adaugă altor investiții inutile, precum Parcul Industrial IMM, «groapa lui Stoica», campusul școlar abandonat de la Grupul Școlar «A.I. Cuza», șamd.

9 Mai 2017, 07:50 (3790 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă
Haznaua publică din Cartierul Slobozia Nouă
Canalizările-problemă din Cartierul Slobozia Nouă
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Comentariile cititorilor:


Bawww:
(9 Mai 2017, 16:04)
Pana acum, beneficiarii obtineau Autorizatia de Construire in baza DTAC(verificata  pe domeniul A1) si construiau ilegal, fara sa aiba un Proiect Tehnic (lucru pe care nu-l poate controla Primaria, ci doar ISC-ul). In momentul in care a intrat in vigoare Ordonanta 100/2016 prin care se prevedea depunerea Proiectului Tehnic la ISC in format electronic,  beneficiarii s-au lovit de cerintele impuse pentru PT (in vigoare din 1995 cum precizati din articol).
Pentru un Proiect Tehnic complet  verificat pe domeniile A1, Is, It si Ig poti sa ajungi sa platesti 4 mii lei, daca mai punem la socoteala si obligatia de a avea un diriginte de santier autorizat (fiecare pe domeniul lui), se ajunge in situatia in care beneficiarul/ivestitorul sa considere ca-i o cheltuiala cam mare (pe langa cotele de 0,1 si 0,5% datorate ISC si - de obicei - 0,5%- la primarie pentru AC).
Intre timp, prevederile OUG 100/2016 s-au abrogat si toata lumea poate sa se intoarca sa doarma linistita, inclusiv ISC-ul, ramanand sa ofteze doar verificatorii dupa proiectele tehnice care nu mai vin.
Bawww:
(9 Mai 2017, 16:03)
,,Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator''. Doar pe jumatate adevarat. 
1. Reprezentantii Primariei au emis Autorizatii de construire (domnii jurnalisti, autorizatii de construIRE) in baza unor Documentatii Tehnice mai mult sau mai putin complete.
2. Autorizatiile de Construire  se emit in baza DTAC - Documentatie Tehnica pentru obtinerea Autorizatiei de Construire (sau PAC - o perioada de timp) sau PTh (Proiect Tehnic). Proiectul Tehnic dezvolta DTAC (fost PAC) si cuprinde solutiile tehnice si economice de realizare a obiectivului de investitii, pe baza caruia se executa lucrarile de constructii autorizate. 

Verificatorii sunt pe domenii, daca DTAC este verificata pe domeniul A1  – Rezistenta si stabilitate pentru constructii civile, industriale si agricole ..., beneficiarul poate sa obtina AC pentru construirea casei si atat, fara sa fie obligatoriu sa aiba PTh.
In momentul in care beneficiarul doreste sa inceapa sa construiasca, atunci este obligatoriu sa aiba PTh, iar singurii care au competente sa verifice daca se construieste in baza unui Proiect Tehnic sunt cei de la ISC (in baza Legii nr.10).

In cazul in care beneficiarul doreste sa se branseze la retelele de utilitati, este necesara documentatie  tehnica vizta de verificator pe domeniile:
Is – Instalații sanitare, care cuprind: instalații sanitare interioare;instalații exterioare de alimentare cu apă;instalații exterioare de canalizare;instalații de stingere a incendiilor;
It - care cuprind: instalații de încălzire;instalații de ventilare;instalații de climatizare și frig;instalații de prevenire a incendiilor;
Ig – Instalatii de gaze.


ambro:
(9 Mai 2017, 09:32)
bine, primaria!!! bravo!! nu va deziceti, dupa decenii de traditie in slobozia, nici voi sa nu faceti nimic!! papati banii din impozite pe chinezarii...si  pregatiti urmatoarea campanie.pai daca rezolvati ceva acum, in urmatoarea milogeala publica ce mai promiteti??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
16 Iun 2019
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:30
(438 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:25
(518 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:20
(449 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:15
(379 vizualizări - 0 comentarii)


4

Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Rusaliilor, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 17:10
(373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

11 Iunie 2019, 20:05


Slobozia: Expoziție aniversară a sculptorului Mihai Marcu

Joi, 30 iunie 2019, începând cu orele 15,30, la Galeriile de Artă «Arcadia» din incinta Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia va avea loc vernisajul expoziției «Sculptură-Mihai Marcu-80». Lucrări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2019, 16:25
(447 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

7 Iunie 2019, 18:15


8
Fetești: S-a înecat în Dunăre

Fetești: S-a înecat în Dunăre

Miercuri, 6 iunie a.c., în jurul orelor 19,30, un tânăr de 18 ani a dispărut în apa învolburată a Dunării în zona municipiului Fetești. Acesta a fost luat de curenți și nu a mai putut înota spre mal. Fratele ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:25
(792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dunăre înecat


9

Slobozia: Doi tineri, coborâți de pompieri de pe acoperișul unei clădiri

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orei 4,30, pompierii Detașamentului Slobozia s-au deplasat cu autoscara mecanică pentru a interveni la coborârea a două persoane, în vârstă de 23 ani, de pe acoperișul unei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:20
(1010 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 10-14 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E -Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:15
(817 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ultima zi a campaniei «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

Vineri, 7 iunie a.c., a fost ultima zi a campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității», zi dedicată siguranței rutiere. Polițiștii ialomițeni de la Rutieră au fost prezenți în școlile din județ unde au ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2019, 17:10
(633 vizualizări - 0 comentarii)


12

Săveni: Probleme cu apa potabilă

Ploile din ultimele zile au afectat calitatea apei din localitatea Săveni. Analizele de laborator ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița au arătat faptul că mai multe probe conțineau depășiri ale parametrilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:20
(809 vizualizări - 0 comentarii)


Doi bărbați din Amara, arestați pentru «viol»

Miercuri, 5 iunie a.c., pe raza localității Amara, polițiștii de Investigații Criminale au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei privative de libertate de 6 și 7 ani, pentru doi bărbați de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:15
(1110 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara viol arestare


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității», în școli

Miercuri, 5 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat campania «Săptămâna Prevenirii Criminalității», cu informații privind delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2019, 16:10
(752 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Violența în familie, în atenția polițiștilor

Marți, 4 iunie 2019, polițiștii ialomițeni au realizat o nouă acțiune în cadrul Săptămânii Prevenirii Criminalității. Oamenii legii au prezentat publicului informații referitoare la violența domestică. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 20:10
(1015 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că în data de 31.05.2019 au fost stinse un număr de 3 focare de Pestă Porcină Africană declarate ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 19:05
(864 vizualizări - 0 comentarii)


«Expoziția Absolvenților 2019», la Muzeul Agriculturii

Marți, 4 iunie a.c., de la orele 14,00, a fost vernisată expoziția absolvenților Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul Național al Agriculturii din România. ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 18:15
(973 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajulului, 5,01%

La sfârșitul lunii aprilie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4736 șomeri (din care 2072 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2019, 08:10
(923 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Cod Roșu de inundații

Hidrologii au emis pentru zona Adâncata, din județul Ialomița, o avertizare Cod Portocaliu de inundații. Specialiștii atrag atenția că din cauza precipitațiilor abundente înregistrate în ultimele ore, există ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 22:03
(1404 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT: 13 percheziții și șase persoane arestate

Miercuri, 29 mai a.c., polițiștii specializați în Combatrea Criminalității Organizate din Ialomița și procurorii DIICOT, au efectuat 13 percheziții domiciliare pe raza municipiului București și a județelor ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:35
(1301 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intevalul 3-7 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cazua unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:15
(1293 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică, ce se va manifesta prin averse cu caracter torențial de ploi și grindină, frecvente descărcări electrice și intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2019, 16:05
(1248 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenite la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2019, 09:40
(1261 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Înșelat prin metoda «Șmen»

Metoda «Șmen» reprezintă solicitarea unor sume mari de bani de către persoane la diverse instituții, magazine sau chiar pe stradă. Astfel, marți, 28 mai a.c., pe raza unui magazin din localitatea Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:20
(1658 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică aeriană a vulpilor

Începând cu data de 07.06.2019, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță începerea celei de a IX-a campanie de primăvară de vaccinare antirabică a vulpilor. Campania ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2019, 17:10
(1197 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, o persoană decedată și alte șase rănite

În perioada 24-26 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor șase. Primul accident s-a produs vineri, 24 mai a.c., în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:20
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 24-26 mai a.c., trei șoferi, cu vârste cuprinse între 24 și 49 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior cunsumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2019, 16:10
(1426 vizualizări - 0 comentarii)


Broșteni: Și-a omorât vecinul cu un cuțit

O anchetă penală a fost deschisă în localitatea Broșteni, după ce un bărbat a lovit cu mașina două persoane și a înjunghiat o a treia. Victima a murit pe loc, în urma agresiunii. Surse judiciare susțin ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 16:10
(1850 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Broșteni crimă


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire în școli

Joi, 23 mai a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat activități informativ-preventive ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2019, 15:55