Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

Autoritățile din Slobozia sunt depășite de situație

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

După ce a investit milioane de lei în reabilitarea sistemului de canalizare din cartierele orașului, autoritățile locale nu pot asigura cadrul legal pentru branșarea la rețea. Slobozenii reclamă faptul că valoarea proiectelor tehnice obligatorii este prohibitivă. Pentru a scăpa de responsabilități, autoritățile locale susțin că vina aparține legiuitorilor care au modificat Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. În realitate, verificarea tehnică obligatorie pentru intrarea în legalitate a fost reglementată în urmă cu 22 de ani.

Prețuri prohibitive
Maria Costea locuiește pe strada Liliacului în Cartierul Slobozia Nouă. Este unul dintre norocoșii beneficiari ai unei investiții în valoare de 15,6 milioane de lei, dată în folosință în anul 2012. Spunem norocoasă pentru că, de-a stânga șoselei, cum intri în cartier, deși proprietarii plătesc impozite similare, ei nu beneficiază de rețea de canalizare! În urmă cu 2 săptămâni, Maria Costea a reclamat în cadrul audiențelor săptămânale ale primarului Adrian Mocioniu că nu se poate branșa legal la rețeaua de canalizare existentă din cauza prețurilor prohibitive solicitate de verificatorii tehnici ai proiectelor. «Eu vreau să mă branșez legal și nu pot... Îmi cer 3-4 mii de lei! Asta în condițiile în care proiectul este de 400 de lei, iar ștampila verificatorului restul... În cartier nu știu dacă sunt 30 de case branșate legal... Restul au focut-o ilegal. Dar asta nu e treaba mea! Eu am venit să îmi dați o soluție...». La curent cu situația, funcționarii din subordinea primarului Adrian Mocioniu au ridicat din umeri susținând că vina pentru acest blocaj aparține unei modificări a Legii 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. «În cazul în care acordăm autorizația de construcție fără proiect tehnic ștampilat suntem pasibili de amenzi de 50 mii de lei... Iar Inspectoratul de Stat în Construcții nu iartă!» a precizat în numele colegilor săi viceprimarul Rudolf Gradea.

Autorități dezinteresate
Logice în aparență, explicațiile funcționarilor publici din subordinea primarului Adrian Mocioniu ascund indiferența autorităților locale în fața problemelor cetățenilor. Conform reprezentanților Inspectoratului de Stat în Construcții Ialomița, obligația de a avea un proiect tehnic pentru orice fel de construcție este reglementată încă din anul 1995, prin Legea 10, privind calitatea în construcții. Modificarea adusă Legii 50 în luna decembrie 2016 nu face decât să întărească rolul Inspectoratului de Stat în Construcții în verificarea autorizațiilor de construcție. Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator. Pe de altă parte, surse din cadrul Primăriei Slobozia au confirmat faptul că, în mandatul trecut, asigurarea unui verificator tehnic autorizat era atributul instituției. Nu insistăm, că nu vrem să dezgropăm morții... O posibilă soluție pentru deblocarea situației, în condițiile în care Ialomița nu are specialiști în acest domeniu, o reprezintă Urban SA. Firma, subordonată Consiliului Local Slobozia, este specializată în lucrări de construcție și direct interesată ca beneficiarii investițiilor pe care le gestionează să se branșeze la rețea. Valentin Cilibeanu, directorul societății, susține însă că nu a fost niciodată contactat de către autorități pentru a oferi sprijin. «Nu s-a pus problema până acum. Și nici nu ne-am confruntat cu solicitări individuale. Când vom avea astfel de situații, vom lua în calcul posibilitatea angajării unui verificator tehnic!» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA.

Investiție inutilă și la Bora Situația celor 400 de familii de la Slobozia Nouă se repetă identic în Cartierul Bora. Parte a aceluiași proiect de reabilitare a rețelei de canalizare în valoare de 15,6 milioane de lei, Cartierul nu s-a brașat la rețeaua de canalizare a orașului decât în proporție de 5%. În aceste condiții, investiția în reabilitarea sistemului de canalizare din cele două cartiere se adaugă altor investiții inutile, precum Parcul Industrial IMM, «groapa lui Stoica», campusul școlar abandonat de la Grupul Școlar «A.I. Cuza», șamd.

9 Mai 2017, 07:50 (3899 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă
Haznaua publică din Cartierul Slobozia Nouă
Canalizările-problemă din Cartierul Slobozia Nouă
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Comentariile cititorilor:


Bawww:
(9 Mai 2017, 16:04)
Pana acum, beneficiarii obtineau Autorizatia de Construire in baza DTAC(verificata  pe domeniul A1) si construiau ilegal, fara sa aiba un Proiect Tehnic (lucru pe care nu-l poate controla Primaria, ci doar ISC-ul). In momentul in care a intrat in vigoare Ordonanta 100/2016 prin care se prevedea depunerea Proiectului Tehnic la ISC in format electronic,  beneficiarii s-au lovit de cerintele impuse pentru PT (in vigoare din 1995 cum precizati din articol).
Pentru un Proiect Tehnic complet  verificat pe domeniile A1, Is, It si Ig poti sa ajungi sa platesti 4 mii lei, daca mai punem la socoteala si obligatia de a avea un diriginte de santier autorizat (fiecare pe domeniul lui), se ajunge in situatia in care beneficiarul/ivestitorul sa considere ca-i o cheltuiala cam mare (pe langa cotele de 0,1 si 0,5% datorate ISC si - de obicei - 0,5%- la primarie pentru AC).
Intre timp, prevederile OUG 100/2016 s-au abrogat si toata lumea poate sa se intoarca sa doarma linistita, inclusiv ISC-ul, ramanand sa ofteze doar verificatorii dupa proiectele tehnice care nu mai vin.
Bawww:
(9 Mai 2017, 16:03)
,,Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator''. Doar pe jumatate adevarat. 
1. Reprezentantii Primariei au emis Autorizatii de construire (domnii jurnalisti, autorizatii de construIRE) in baza unor Documentatii Tehnice mai mult sau mai putin complete.
2. Autorizatiile de Construire  se emit in baza DTAC - Documentatie Tehnica pentru obtinerea Autorizatiei de Construire (sau PAC - o perioada de timp) sau PTh (Proiect Tehnic). Proiectul Tehnic dezvolta DTAC (fost PAC) si cuprinde solutiile tehnice si economice de realizare a obiectivului de investitii, pe baza caruia se executa lucrarile de constructii autorizate. 

Verificatorii sunt pe domenii, daca DTAC este verificata pe domeniul A1  – Rezistenta si stabilitate pentru constructii civile, industriale si agricole ..., beneficiarul poate sa obtina AC pentru construirea casei si atat, fara sa fie obligatoriu sa aiba PTh.
In momentul in care beneficiarul doreste sa inceapa sa construiasca, atunci este obligatoriu sa aiba PTh, iar singurii care au competente sa verifice daca se construieste in baza unui Proiect Tehnic sunt cei de la ISC (in baza Legii nr.10).

In cazul in care beneficiarul doreste sa se branseze la retelele de utilitati, este necesara documentatie  tehnica vizta de verificator pe domeniile:
Is – Instalații sanitare, care cuprind: instalații sanitare interioare;instalații exterioare de alimentare cu apă;instalații exterioare de canalizare;instalații de stingere a incendiilor;
It - care cuprind: instalații de încălzire;instalații de ventilare;instalații de climatizare și frig;instalații de prevenire a incendiilor;
Ig – Instalatii de gaze.


ambro:
(9 Mai 2017, 09:32)
bine, primaria!!! bravo!! nu va deziceti, dupa decenii de traditie in slobozia, nici voi sa nu faceti nimic!! papati banii din impozite pe chinezarii...si  pregatiti urmatoarea campanie.pai daca rezolvati ceva acum, in urmatoarea milogeala publica ce mai promiteti??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 19 Aug 2019
187 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 15:07
(541 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 August 2019, 19:15


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 16:10
(530 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 12:20
(669 vizualizări - 0 comentarii)


4

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:25
(610 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 14:20
(543 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:15
(643 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:10
(506 vizualizări - 0 comentarii)


8

Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 13:05
(652 vizualizări - 0 comentarii)


9

ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:50
(557 vizualizări - 0 comentarii)


10

DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 12:20
(546 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

9 August 2019, 19:10


12

anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 16:35


Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:20
(793 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:15
(762 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 15:10
(740 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(757 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(818 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(933 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(890 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(859 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(942 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(893 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(811 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(912 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(912 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25