Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

Autoritățile din Slobozia sunt depășite de situație

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

După ce a investit milioane de lei în reabilitarea sistemului de canalizare din cartierele orașului, autoritățile locale nu pot asigura cadrul legal pentru branșarea la rețea. Slobozenii reclamă faptul că valoarea proiectelor tehnice obligatorii este prohibitivă. Pentru a scăpa de responsabilități, autoritățile locale susțin că vina aparține legiuitorilor care au modificat Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. În realitate, verificarea tehnică obligatorie pentru intrarea în legalitate a fost reglementată în urmă cu 22 de ani.

Prețuri prohibitive
Maria Costea locuiește pe strada Liliacului în Cartierul Slobozia Nouă. Este unul dintre norocoșii beneficiari ai unei investiții în valoare de 15,6 milioane de lei, dată în folosință în anul 2012. Spunem norocoasă pentru că, de-a stânga șoselei, cum intri în cartier, deși proprietarii plătesc impozite similare, ei nu beneficiază de rețea de canalizare! În urmă cu 2 săptămâni, Maria Costea a reclamat în cadrul audiențelor săptămânale ale primarului Adrian Mocioniu că nu se poate branșa legal la rețeaua de canalizare existentă din cauza prețurilor prohibitive solicitate de verificatorii tehnici ai proiectelor. «Eu vreau să mă branșez legal și nu pot... Îmi cer 3-4 mii de lei! Asta în condițiile în care proiectul este de 400 de lei, iar ștampila verificatorului restul... În cartier nu știu dacă sunt 30 de case branșate legal... Restul au focut-o ilegal. Dar asta nu e treaba mea! Eu am venit să îmi dați o soluție...». La curent cu situația, funcționarii din subordinea primarului Adrian Mocioniu au ridicat din umeri susținând că vina pentru acest blocaj aparține unei modificări a Legii 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. «În cazul în care acordăm autorizația de construcție fără proiect tehnic ștampilat suntem pasibili de amenzi de 50 mii de lei... Iar Inspectoratul de Stat în Construcții nu iartă!» a precizat în numele colegilor săi viceprimarul Rudolf Gradea.

Autorități dezinteresate
Logice în aparență, explicațiile funcționarilor publici din subordinea primarului Adrian Mocioniu ascund indiferența autorităților locale în fața problemelor cetățenilor. Conform reprezentanților Inspectoratului de Stat în Construcții Ialomița, obligația de a avea un proiect tehnic pentru orice fel de construcție este reglementată încă din anul 1995, prin Legea 10, privind calitatea în construcții. Modificarea adusă Legii 50 în luna decembrie 2016 nu face decât să întărească rolul Inspectoratului de Stat în Construcții în verificarea autorizațiilor de construcție. Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator. Pe de altă parte, surse din cadrul Primăriei Slobozia au confirmat faptul că, în mandatul trecut, asigurarea unui verificator tehnic autorizat era atributul instituției. Nu insistăm, că nu vrem să dezgropăm morții... O posibilă soluție pentru deblocarea situației, în condițiile în care Ialomița nu are specialiști în acest domeniu, o reprezintă Urban SA. Firma, subordonată Consiliului Local Slobozia, este specializată în lucrări de construcție și direct interesată ca beneficiarii investițiilor pe care le gestionează să se branșeze la rețea. Valentin Cilibeanu, directorul societății, susține însă că nu a fost niciodată contactat de către autorități pentru a oferi sprijin. «Nu s-a pus problema până acum. Și nici nu ne-am confruntat cu solicitări individuale. Când vom avea astfel de situații, vom lua în calcul posibilitatea angajării unui verificator tehnic!» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA.

Investiție inutilă și la Bora Situația celor 400 de familii de la Slobozia Nouă se repetă identic în Cartierul Bora. Parte a aceluiași proiect de reabilitare a rețelei de canalizare în valoare de 15,6 milioane de lei, Cartierul nu s-a brașat la rețeaua de canalizare a orașului decât în proporție de 5%. În aceste condiții, investiția în reabilitarea sistemului de canalizare din cele două cartiere se adaugă altor investiții inutile, precum Parcul Industrial IMM, «groapa lui Stoica», campusul școlar abandonat de la Grupul Școlar «A.I. Cuza», șamd.

9 Mai 2017, 07:50 (4014 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Strada care nu există
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Comentariile cititorilor:


Bawww:
(9 Mai 2017, 16:04)
Pana acum, beneficiarii obtineau Autorizatia de Construire in baza DTAC(verificata  pe domeniul A1) si construiau ilegal, fara sa aiba un Proiect Tehnic (lucru pe care nu-l poate controla Primaria, ci doar ISC-ul). In momentul in care a intrat in vigoare Ordonanta 100/2016 prin care se prevedea depunerea Proiectului Tehnic la ISC in format electronic,  beneficiarii s-au lovit de cerintele impuse pentru PT (in vigoare din 1995 cum precizati din articol).
Pentru un Proiect Tehnic complet  verificat pe domeniile A1, Is, It si Ig poti sa ajungi sa platesti 4 mii lei, daca mai punem la socoteala si obligatia de a avea un diriginte de santier autorizat (fiecare pe domeniul lui), se ajunge in situatia in care beneficiarul/ivestitorul sa considere ca-i o cheltuiala cam mare (pe langa cotele de 0,1 si 0,5% datorate ISC si - de obicei - 0,5%- la primarie pentru AC).
Intre timp, prevederile OUG 100/2016 s-au abrogat si toata lumea poate sa se intoarca sa doarma linistita, inclusiv ISC-ul, ramanand sa ofteze doar verificatorii dupa proiectele tehnice care nu mai vin.
Bawww:
(9 Mai 2017, 16:03)
,,Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator''. Doar pe jumatate adevarat. 
1. Reprezentantii Primariei au emis Autorizatii de construire (domnii jurnalisti, autorizatii de construIRE) in baza unor Documentatii Tehnice mai mult sau mai putin complete.
2. Autorizatiile de Construire  se emit in baza DTAC - Documentatie Tehnica pentru obtinerea Autorizatiei de Construire (sau PAC - o perioada de timp) sau PTh (Proiect Tehnic). Proiectul Tehnic dezvolta DTAC (fost PAC) si cuprinde solutiile tehnice si economice de realizare a obiectivului de investitii, pe baza caruia se executa lucrarile de constructii autorizate. 

Verificatorii sunt pe domenii, daca DTAC este verificata pe domeniul A1  – Rezistenta si stabilitate pentru constructii civile, industriale si agricole ..., beneficiarul poate sa obtina AC pentru construirea casei si atat, fara sa fie obligatoriu sa aiba PTh.
In momentul in care beneficiarul doreste sa inceapa sa construiasca, atunci este obligatoriu sa aiba PTh, iar singurii care au competente sa verifice daca se construieste in baza unui Proiect Tehnic sunt cei de la ISC (in baza Legii nr.10).

In cazul in care beneficiarul doreste sa se branseze la retelele de utilitati, este necesara documentatie  tehnica vizta de verificator pe domeniile:
Is – Instalații sanitare, care cuprind: instalații sanitare interioare;instalații exterioare de alimentare cu apă;instalații exterioare de canalizare;instalații de stingere a incendiilor;
It - care cuprind: instalații de încălzire;instalații de ventilare;instalații de climatizare și frig;instalații de prevenire a incendiilor;
Ig – Instalatii de gaze.


ambro:
(9 Mai 2017, 09:32)
bine, primaria!!! bravo!! nu va deziceti, dupa decenii de traditie in slobozia, nici voi sa nu faceti nimic!! papati banii din impozite pe chinezarii...si  pregatiti urmatoarea campanie.pai daca rezolvati ceva acum, in urmatoarea milogeala publica ce mai promiteti??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 17 Oct 2019
202 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 15:40
(1287 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 10:50
(1392 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 18:08
(1337 vizualizări - 0 comentarii)


3

Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:15
(1284 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


4

Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 16:10
(1195 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:10
(1703 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 18:05
(1156 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:55
(1231 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:50
(1159 vizualizări - 0 comentarii)


9

IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:45
(1087 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:40
(1086 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:35
(1159 vizualizări - 0 comentarii)


12

Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:30
(1088 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:25
(1074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 17:20
(676 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:25
(1014 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:10
(979 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 17:05
(976 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 16:55
(918 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 16:50
(887 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 16:15
(1112 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 15:20
(1097 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 17:05
(1248 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 16:20
(1086 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 15:15
(1015 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 15:30
(1475 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 15:25
(1249 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 14:15
(1246 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 14:10
(1148 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 17:25