Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

Autoritățile din Slobozia sunt depășite de situație

Branșarea la rețeaua de canalizare a devenit un lux

După ce a investit milioane de lei în reabilitarea sistemului de canalizare din cartierele orașului, autoritățile locale nu pot asigura cadrul legal pentru branșarea la rețea. Slobozenii reclamă faptul că valoarea proiectelor tehnice obligatorii este prohibitivă. Pentru a scăpa de responsabilități, autoritățile locale susțin că vina aparține legiuitorilor care au modificat Legea 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. În realitate, verificarea tehnică obligatorie pentru intrarea în legalitate a fost reglementată în urmă cu 22 de ani.

Prețuri prohibitive
Maria Costea locuiește pe strada Liliacului în Cartierul Slobozia Nouă. Este unul dintre norocoșii beneficiari ai unei investiții în valoare de 15,6 milioane de lei, dată în folosință în anul 2012. Spunem norocoasă pentru că, de-a stânga șoselei, cum intri în cartier, deși proprietarii plătesc impozite similare, ei nu beneficiază de rețea de canalizare! În urmă cu 2 săptămâni, Maria Costea a reclamat în cadrul audiențelor săptămânale ale primarului Adrian Mocioniu că nu se poate branșa legal la rețeaua de canalizare existentă din cauza prețurilor prohibitive solicitate de verificatorii tehnici ai proiectelor. «Eu vreau să mă branșez legal și nu pot... Îmi cer 3-4 mii de lei! Asta în condițiile în care proiectul este de 400 de lei, iar ștampila verificatorului restul... În cartier nu știu dacă sunt 30 de case branșate legal... Restul au focut-o ilegal. Dar asta nu e treaba mea! Eu am venit să îmi dați o soluție...». La curent cu situația, funcționarii din subordinea primarului Adrian Mocioniu au ridicat din umeri susținând că vina pentru acest blocaj aparține unei modificări a Legii 50, privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. «În cazul în care acordăm autorizația de construcție fără proiect tehnic ștampilat suntem pasibili de amenzi de 50 mii de lei... Iar Inspectoratul de Stat în Construcții nu iartă!» a precizat în numele colegilor săi viceprimarul Rudolf Gradea.

Autorități dezinteresate
Logice în aparență, explicațiile funcționarilor publici din subordinea primarului Adrian Mocioniu ascund indiferența autorităților locale în fața problemelor cetățenilor. Conform reprezentanților Inspectoratului de Stat în Construcții Ialomița, obligația de a avea un proiect tehnic pentru orice fel de construcție este reglementată încă din anul 1995, prin Legea 10, privind calitatea în construcții. Modificarea adusă Legii 50 în luna decembrie 2016 nu face decât să întărească rolul Inspectoratului de Stat în Construcții în verificarea autorizațiilor de construcție. Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator. Pe de altă parte, surse din cadrul Primăriei Slobozia au confirmat faptul că, în mandatul trecut, asigurarea unui verificator tehnic autorizat era atributul instituției. Nu insistăm, că nu vrem să dezgropăm morții... O posibilă soluție pentru deblocarea situației, în condițiile în care Ialomița nu are specialiști în acest domeniu, o reprezintă Urban SA. Firma, subordonată Consiliului Local Slobozia, este specializată în lucrări de construcție și direct interesată ca beneficiarii investițiilor pe care le gestionează să se branșeze la rețea. Valentin Cilibeanu, directorul societății, susține însă că nu a fost niciodată contactat de către autorități pentru a oferi sprijin. «Nu s-a pus problema până acum. Și nici nu ne-am confruntat cu solicitări individuale. Când vom avea astfel de situații, vom lua în calcul posibilitatea angajării unui verificator tehnic!» a declarat Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA.

Investiție inutilă și la Bora Situația celor 400 de familii de la Slobozia Nouă se repetă identic în Cartierul Bora. Parte a aceluiași proiect de reabilitare a rețelei de canalizare în valoare de 15,6 milioane de lei, Cartierul nu s-a brașat la rețeaua de canalizare a orașului decât în proporție de 5%. În aceste condiții, investiția în reabilitarea sistemului de canalizare din cele două cartiere se adaugă altor investiții inutile, precum Parcul Industrial IMM, «groapa lui Stoica», campusul școlar abandonat de la Grupul Școlar «A.I. Cuza», șamd.

9 Mai 2017, 07:50 (4020 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Strada care nu există
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Comentariile cititorilor:


Bawww:
(9 Mai 2017, 16:04)
Pana acum, beneficiarii obtineau Autorizatia de Construire in baza DTAC(verificata  pe domeniul A1) si construiau ilegal, fara sa aiba un Proiect Tehnic (lucru pe care nu-l poate controla Primaria, ci doar ISC-ul). In momentul in care a intrat in vigoare Ordonanta 100/2016 prin care se prevedea depunerea Proiectului Tehnic la ISC in format electronic,  beneficiarii s-au lovit de cerintele impuse pentru PT (in vigoare din 1995 cum precizati din articol).
Pentru un Proiect Tehnic complet  verificat pe domeniile A1, Is, It si Ig poti sa ajungi sa platesti 4 mii lei, daca mai punem la socoteala si obligatia de a avea un diriginte de santier autorizat (fiecare pe domeniul lui), se ajunge in situatia in care beneficiarul/ivestitorul sa considere ca-i o cheltuiala cam mare (pe langa cotele de 0,1 si 0,5% datorate ISC si - de obicei - 0,5%- la primarie pentru AC).
Intre timp, prevederile OUG 100/2016 s-au abrogat si toata lumea poate sa se intoarca sa doarma linistita, inclusiv ISC-ul, ramanand sa ofteze doar verificatorii dupa proiectele tehnice care nu mai vin.
Bawww:
(9 Mai 2017, 16:03)
,,Altfel spus, până în luna decembrie 2016, funcționarii Primăriei au avizat și dosare incomplete, fără proiecte tehnice semnate de un verificator''. Doar pe jumatate adevarat. 
1. Reprezentantii Primariei au emis Autorizatii de construire (domnii jurnalisti, autorizatii de construIRE) in baza unor Documentatii Tehnice mai mult sau mai putin complete.
2. Autorizatiile de Construire  se emit in baza DTAC - Documentatie Tehnica pentru obtinerea Autorizatiei de Construire (sau PAC - o perioada de timp) sau PTh (Proiect Tehnic). Proiectul Tehnic dezvolta DTAC (fost PAC) si cuprinde solutiile tehnice si economice de realizare a obiectivului de investitii, pe baza caruia se executa lucrarile de constructii autorizate. 

Verificatorii sunt pe domenii, daca DTAC este verificata pe domeniul A1  – Rezistenta si stabilitate pentru constructii civile, industriale si agricole ..., beneficiarul poate sa obtina AC pentru construirea casei si atat, fara sa fie obligatoriu sa aiba PTh.
In momentul in care beneficiarul doreste sa inceapa sa construiasca, atunci este obligatoriu sa aiba PTh, iar singurii care au competente sa verifice daca se construieste in baza unui Proiect Tehnic sunt cei de la ISC (in baza Legii nr.10).

In cazul in care beneficiarul doreste sa se branseze la retelele de utilitati, este necesara documentatie  tehnica vizta de verificator pe domeniile:
Is – Instalații sanitare, care cuprind: instalații sanitare interioare;instalații exterioare de alimentare cu apă;instalații exterioare de canalizare;instalații de stingere a incendiilor;
It - care cuprind: instalații de încălzire;instalații de ventilare;instalații de climatizare și frig;instalații de prevenire a incendiilor;
Ig – Instalatii de gaze.


ambro:
(9 Mai 2017, 09:32)
bine, primaria!!! bravo!! nu va deziceti, dupa decenii de traditie in slobozia, nici voi sa nu faceti nimic!! papati banii din impozite pe chinezarii...si  pregatiti urmatoarea campanie.pai daca rezolvati ceva acum, in urmatoarea milogeala publica ce mai promiteti??

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 22 Oct 2019
210 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 16:15
(1558 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 16:10
(1444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 16:05
(1254 vizualizări - 0 comentarii)


3

Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 08:15
(1358 vizualizări - 0 comentarii)


4

Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 08:10
(1191 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 08:05
(1205 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 15:35
(1625 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 15:30
(1468 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


8

Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 15:25
(1214 vizualizări - 0 comentarii)


9

Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 15:20
(1103 vizualizări - 0 comentarii)


10

Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 14:40
(969 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:15
(1112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


12

Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:10
(1196 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 17:05
(1085 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:35
(1053 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:30
(1062 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:25
(972 vizualizări - 0 comentarii)


O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:20
(993 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:15
(1014 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:10
(923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 08:05
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:50
(1444 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:20
(1094 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(1161 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 12:15
(1328 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 12:10
(1102 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 20:07
(2040 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 15:45
(1350 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 15:40
(1009 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 17:15