Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«VISTA Cafe» așteaptă de 2 ani un răspuns de la Primăria Slobozia

Și amânați, și cu banii luați

«VISTA Cafe» așteaptă de 2 ani un răspuns de la Primăria Slobozia

«Vista Cafe» din Slobozia vrea să cumpere terenul concesionat în Cartierul «Pepinieră» în urmă cu 9 ani. Primele demersuri au fost făcute în urmă cu 2 ani, dar răspunsul Primăriei Slobozia încă se lasă așteptat. Motivul întârzierii îl reprezintă un raport de evaluare al terenului, a cărui valabilitate a expirat la sfârșitul anului 2015... De atunci, demersurile reprezentanților firmei Cubix Comercial SRL, proprietara «Vista Cafe», s-au izbit de un zid de indiferență din partea funcționarilor publici din cadrul administrației locale. Iar în spatele noului gard, proaspăt vopsit, se ascund aceleași obiceiuri vechi..

Administrație «la mișto» la Slobozia
Concesionarea terenurilor din Cartierul «Pepinieră» din Slobozia a reprezentat una dintre cele mai mari escrocherii administrativ-funciare din oraș. Pe banii contribuabililor, în majoritatea lor oameni de afaceri sau persoane publice, municipalitatea a concesionat loturi de teren la prețuri mari, cu garanții exorbitante (circa 10 mii de euro), executând lucrări edilitare de proastă calitate și cu termene depășite. Scandalul public de la vremea respectivă a fost dat uitării, iar concesionarii s-au grăbit să cumpere terenurile achiziționate pentru a-și diminua pierderile. În cazul cafenelei «Vista Cafe», situația a fost diferită. Deschisă abia în 2011, afacerea a demarat mai greu și a crescut încet. Cel mai bun indicator de performanță rămâne însă faptul că, în cei 6 ani de funcționare, cafeneaua a majorat numărul angajaților de la 2 la 12. În acest context, de-abia în ianuarie 2015, Cubix Comercial SRL a depus o cerere prin care solicita cumpărarea terenului concesionat, în suprafață de 977 mp, și pentru care în 2007 autoritățile locale opriseră o garanție de 78 mii de lei... După 4 luni, Cubix Comercial SRL primește avizul Comisiei pentru cumpărarea terenului și așteaptă regulamentar raportul de evaluare a terenului. Conform legii, acesta trebuie solicitat de către Primăria Slobozia, iar prețul stabilit de către expertul tehnic judiciar nu este negociabil. Valoarea stabilită de către evaluatorul favorit al administrației locale, Stoica Lescae, evaluator abonat la contractele cu Primăria Slobozia, a fost de 84 de euro/mp, cu cel puțin 25% mai mare decât prețul zonei. Contrariați, reprezentanții firmei au cerut permisiunea autorităților locale să realizeze un nou raport de evaluare. Realizat la 4 luni distanță, noul raport coboară prețul la 56,49 euro/mp. Deși nu resping raportul de evaluare, autoritățile locale refuză sistematic să continue procedurile de achiziție a terenului. Aproape un an mai târziu, pe 15 martie 2016, Cubix Comercial SRL face o ofertă intermediară, de 68 euro/mp. Răspunsul Primăriei Slobozia este cel standard: «potrivit art. 123, alin. 3, din Legea 215/2001, prețul de vânzare al unui teren se stabilește pe baza unui raport de evaluare aprobat de către Consiliul Local». De-atunci a trecut mai bine de un an...

Cu jalba-n proțap la noua stăpânire
Joi, 4 mai 2017, Marius Ilie, co-proprietar al firmei Cubix Comercial SRL, a prezentat situația de mai sus în cadrul programului de audiențe susținut săptămânal de către primarul Adrian Mocioniu. Prudent, acesta a refuzat să comenteze maniera în care a fost realizat raportul de evaluare și a solicitat oficialilor municipalității o soluție practică de rezolvare a problemei: «O vânzare similară de teren către o societate comercială, în zonă, s-a făcut la prețul de 69 euro/mp. Luați în calcul faptul că de atâția ani avem blocați 78 mii de lei, bani care între timp s-au devalorizat... Și oferiți-mi o soluție! Noi nu vrem să cumpărăm cu orice preț, dar vrem să știm care sunt alternativele pe care le oferiți...». Prezent la audiențe, Valeriu Ciripan, funcționarul public din cadrul Serviciului Patrimoniu a oferit explicații ilare cu privire la întârziere: «Noi am deschis piața pentru că nimeni nu a mai vândut terenuri în zonă... Noi am vândut cu 70 euro/mp, am vândut și cu 100... Avem și noi o responsabilitate... Legea spune că Primăriile pot vinde... Atenție, pot vinde, unor constructori de bună credință...». Soluția oferită de către reprezentanții municipalității a fost și ea pe măsură: «Este prima oară când auzim despre problema dumneavoastră. Ce a fost, a fost! Lăsați dumneavoastră o solicitare și poate o rezolvăm...». Dar, indiferent de soluția care urmează să fie identificată în cazul Cubix Comercial SRL, multe întrebări rămân fără răspuns. Noi formulăm 2-3, de exemplu: Câți bani pierde Primăria Slobozia folosind rapoartele de evaluare realizate de către Stoica Lescae? Ce rol a avut funcționarul public Valeriu Ciripan în tergiversarea acestei achiziții? Cine va destructura grupurile de interese care profită în urma achiziției de terenuri publice? Răspunsul corect ar fi: primarul Adrian Mocioniu. Din păcate însă, primarul Sloboziei se rezumă la declarații publice și atât. Iar la ilegalitățile deja comise, se adună cele constatate în mandatul său.

10 Mai 2017, 13:20 (2712 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ion:
(12 Mai 2017, 09:24)
Cum adică Ciripan este de la Serviciul Patrimoniu? De 2 ani este seful de la Serviciul Urbanism, ca pe mine ma duce cu vorba de un an si jumate pentru un teren. Minte de ingheata apele si plimba oamenii pe drumuri. Mai si promite ca rezolva!
Prostii:
(11 Mai 2017, 18:24)
Uite ca este daca ai scris comentariu !
Ionut:
(11 Mai 2017, 16:16)
Interesanta stire!!! Nu mai puteam sa dorm din cauza ca nu poate cumpara Vista terenul. Hai sa le plangem de mila acum, ca am terminat cu toate problemele din oras si asta mai era de rezolvat. Fiti profesionisti ce dracu!