Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Copii condamnați să trăiască permanent în grija Statului

Copii condamnați să trăiască permanent în grija Statului

În Ialomița există în prezent 27 de copii propuși spre adopție. Un sfert dintre ei nu se vor bucura niciodată de căldura unei familii din cauza problemelor medicale pe care le au... Încadrați în diferite grade de handicap mintal, aceștia așteaptă de peste 5 ani să fie integrați într-o familie obișnuită, însă toate demersurile efectuate în acest sens au eșuat. Pentru fiecare caz în parte Statul plătește 3000 de lei pe lună!

Cazuri fără speranță
Chiar dacă serviciile sociale sunt asaltate de cereri în vederea adopțiilor, nu toți copiii au parte de șansa de a trăi într-o familie obișnuită. Din cauza problemelor medicale sau a faptului că provin dintr-o altă etnie, mulți dintre copiii pe care Statul îi poate încredința unor posibili părinți spre adopție sunt refuzați categoric. Toate acestea pentru că cele mai multe cupluri caută copii perfect sănătoși. Raportat la nivelul județului Ialomița, Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița precizează faptul că, la momentul de față, în județ există 27 de copii care pot fi adoptați. Un sfert dintre ei însă vor rămâne în grija Statului definitiv din cauza faptului că suferă de diferite forme de handicap mintal sau sunt etnici romi. Pentru unii dintre ei, procedura adopției a fost deschisă de mai bine de 5 ani, însă nici la acest moment nu s-au găsit oameni dispuși să-i ia acasă pentru a le oferi o viață normală. «Oamenii care doresc să adopte un copil îi aleg pe cei sănătoși, iar acest aspect este o realitate... Pentru cei care suferă de diferite afecțiuni, tot ceea ce putem să facem este să redeschidem procedura adopției, atât timp cât legea ne permite. Mulți dintre ei categoric vor rămâne, probabil, toată viața în grija instituției noastre!» explică situația Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Oficialii DGASPC susțin faptul că acești copii sunt propuși chiar și pe listele internaționale de adopții, însă nici familiile din străinătate nu s-au arătat interesate de soarta lor. Pentru fiecare copil în parte, Statul cheltuie lunar peste 3000 de lei pentru întreținere!

Cum ajung copiii în grija Statului?
Povestea fiecăruia dintre copiii aflați în centrele de plasament ale Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița este mereu aceiași. Fie au fost abandonați de mame în spitale, fie au fost preluați din casa unor părinți care i-au tratat cu neglijență sau i-au abuzat... Statistica DGASPC arată faptul că, de la începutul anului și până în prezent, serviciile sociale din cadrul instituției au preluat sub supraveghere 20 de noi cazuri de copii tratați cu indiferență de familiile din care proveneau. «Poveștile acestor copii sunt dureroase. În cazul unora dintre ei au fost dispuse măsurile de internare în centrele noastre pentru că erau neglijați, trăiau în mizerie, iar părinții îi tratau cu indiferență... În alte cazuri este vorba despre diferite cazuri de abuzuri la care erau supuși. Iar dacă situația o impune, noi îi introducem pe listele de adopție!» adaugă Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița.

13 Mai 2017, 15:05 (1240 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


parinte natural:
(14 Mai 2017, 20:27)
invit parintii care au reusit sa adopte copii de varste mici , sanatosi , sa spuna aici prin ce minune au reusit...urmand calea legala, e aproape imposibil sa oferi un camin unui copilas, nu inteleg totusi cum ultimii proaspeti  parinti din ialomita au reusit sa adopte copii intre 0-1 an...ar fi interesant ca independentul sa ceara o statistica a nr de adoptii din judet  pe ultimul an si varstele copiilor,  ca si perioada de asteptare a parintilor atestati...daca erau atestati...procesul de adoptie greoi are si efecte pozitive-se pastreaza in sistem multe locuri de munca...adoptia lor ar cam reduce nr angajatilor-deci adevarul e undeva pe la mijloc.revin cu amanunte
Anonimul slobozean :
(14 Mai 2017, 11:16)
Păcat de acești copii care nu au viitor din doua cazuri :1.Parintii sunt inconștienți (unii chiar minori) și abandonează copii în spitale. 2.Statul nu încurajează adopțiile care sunt pline de hârtii inutile. Păcat de acești copii!!