Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Adrian Mocioniu a vrut să mute Înălțarea Domnului

Lui Iisus i-a trecut glonțul pe la ureche

Adrian Mocioniu a vrut să mute Înălțarea Domnului

Primarul Adrian Mocioniu a cerut aprobarea plenului Consiliului Local pentru a muta Sărbătorile Municipiului Slobozia o săptămână mai târziu. Prin tradiție, manifestarea se desfășoară în a șasea săptămână după Paște, înainte de Sărbătoarea Înălțării Domnului. Surse administrative susțin că, în această perioadă, primarul Adrian Mocioniu are angajamente pe care trebuie musai să le onoreze pentru că, știți vorba aia... implementezi, nu implementezi, vremea trece! Iar el, de-acum, nu mai e ca la 20 de ani, chiar dacă roiesc consilierele în jurul lui ca muștele, pardon de expresie...

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții
Înălțarea Domnului cade totdeauna în Joia săptamânii a șasea după Paște, adică la 40 de zile după Înviere. La Slobozia, ea marchează prima zi a Sărbătorilor Sloboziei, eveniment aflat la a 17-a ediție. Însă primarul Adrian Mocioniu, fascinat de cultura și religia asiaticelor, a decis că dacă el poate trăi fără de Dumnezeu, atunci poate și electoratul care l-a votat. Drept pentru care, întors acasă, a moșit grabnic un proiect de hotărâre prin care a decis amânarea manifestărilor cu o săptămână, respectiv pentru perioada 1-4 iunie 2017. Justificarea oferită în expunerea de motive este de-a dreptul halucinantă, demonstrând că, pe lângă abilitățile de medic veterinar, primarul Adrian Mocioniu i-ar putea face concurență și Romicăi Jurcă. «Având în vedere faptul că prognoza meteo pentru perioada 25-28 mai 2017, când sunt programate a se desfășura manifestările dedicate „Sărbătorilor Municipiului Slobozia“ este nefavorabilă, se propune decalarea cu o săptămână a evenimentului, respectiv pentru perioada 1-4 iunie 2017, prognoza meteo fiind favorabilă. Pe lângă acest aspect legat de prognoza meteo, venim cu această propunere de decalare a organizării evenimentului întrucât în această perioadă sunt multe zile libere legal și este nevoie de mai mult timp pentru organizarea în bune condiții a Sărbătorilor Municipiului Slobozia». Proiectul de hotărâre a fost respins cu majoritate de voturi de către plenul Consiliului, generând nemulțumirea primului edil al orașului.

Iartă-l, Doamne, că doar Tu știi ce face! Surse administrative demne de toată încrederea susțin că, în Joia Înălțării, primarul Adrian Mocioniu ar avea angajamente pe care este obligat să le onoreze bărbătește, pentru că, după cum v-am explicat deja, vremea trece. Acum, dacă am fi răi, i-am spune domnului primar că a ales o strategie greșită... Și, că, pentru a trece hotărârea fără emoții prin plen, ar fi trebuit să apeleze la Victor Mărturisitoru’, trimisul lui Dumnezeu pe pământ. Acesta ar fi pus mâna pe telefon și l-ar fi sunat pe Sfântul Petru al cărui număr de telefon i-a fost revelat în vis pentru că prea pupă icoanele cu sârg pe la toate bisericile patriei. Iar Sfântul Petru ar fi rezolvat el cumva situația, că doar nu degeaba are grijă de cheile Raiului care, în viziunea lui Victor Mărturisitoru’, trebuie că sunt cam ca pușculița de partid la alegerile locale din vara anului trecut. Dar nu vrem să fim răi, domnule Mocioniu, că și noi suntem de carne și împărtășim aceleași temeri ca dumneavoastră. Ba, mai mult decât atât, empatizăm puternic cu dumneavoastră, convinși fiind că stresul edilitar vă afectează galopant și iremediabil. Așteptăm însă cu interes să declarați deschise Sărbătorile Municipiului Slobozia la cea de-a 17-a ediție...

15 Mai 2017, 15:10 (4375 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul
Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»
Parcul Industrial IMM moare, dar nu se predă!
Sărbătorile Noroiului

Comentariile cititorilor:


Azorel Mocionitu':
(17 Mai 2017, 17:27)
Cum ranjeste el in poza cu dintisorii ăia strambi, precum cățeii pe care îi eutanasia în baza contractelor cu primăriile "roșii" din județ. Asta dupa ce in prealabil bifa, doar pe hârtie, și ceva tratamente pentru bietele animale.
Jesus Reloaded :
(17 Mai 2017, 17:16)
Pe asta a ratat-o primarelul din neatenție, ca deh... era cu gândul la fosta de l-a parasit. Dar urmează Rusaliile, Sfânta Maria, Crăciunul. O comite el & Co. Pana una alta dati-i inainte cu praf si gropi.
@ jak:
(17 Mai 2017, 06:43)
Cumetre se pare ca tu esti Stoica fostul primar. Nu-i asa ca e distractiv sa postezi incognito mesaje pe net prin care sa iti iei apararea ?  Sa va fie rusine la toti care v-ati perindat prin Primaria Slobozia cu titluri de mari primari, viceprimari si consiIieri !  Cat despre gramatica ............!!!!!!..... de fapt cum vorbesti asa si scrii.
jak:
(16 Mai 2017, 16:36)
@o simpla problema daca ai dreptate dute depune reclamatie scrisa politia nu iti dezvaluie numele,dar cred ca nu spui adevarul spune orice de Stoica dar nu spune ca se ducea Stoica la un mic sau o bere noaptea la acei petrecareti la ore tirzii daca se dovedeste ca ai dreptate politia va lua masuri dar numai in cazul in care depui olingere scrisa,daca se dovedeste ca nu ai dreptate raspunzi asa e legea
Unu:
(16 Mai 2017, 11:32)
Anul trecut domnul primar parca spunea ca nu ii plac ''Sarbatorile'' circul mai corect, organizate astfel....acum ce face acelasi circ??? Mai bine face altceva cu banii aia, gropa, apa.etc ....sunt foarte multe de facut in oras!
ADRIANA:
(16 Mai 2017, 11:09)
@o simplă problemă. INDEPENDENT nu face nimic! Multe au fost scrise aici, adevăruri dureroase. Ziariștii se bucură că au cititori, atât! Ei nu te ajută. Tu ești un anonim, aici nu te ia nimeni in serios. Trebuie RECLAMAȚIE SCRISĂ LA PROTECȚIA CONSUMATORULUI, POLIȚIE ABAZA.... Nici atunci nu se știe ce șanse ai! Îmi pare rău, trebuie să ai adepți, semnături și de alți locatari deranjați, altfel, ești luat de prost...singur! Succes, îmi pare rău de tine! Nu te lăsa, orașul acesta este suburban! Ocrotește-ți copiii!
O simpla problema ! ?:
(16 Mai 2017, 09:29)
Vreau sa repun in atentia publicului dar mai ales a autoritatilor fapte grave de incalcare a legilor si a conduitei din comunitate. De ani buni in fata scarii D a blocului B 36 si spatele blocului B 35 din Slobozia, ambele blocuri invecinate cu Liceul Tehnologic Inaltarea Domnului aproape in fiecare seara se fac gratare  cu muzica manele la maxim si se consuma bauturi alcoolice de cateva persoane certate cu legea dar si de dubiosi care vin din alte localitati sau zone. Pe langa aceste indeletniciri au si diverse fetite care sint plasate cu ora catre persoane care vin cu masini pleaca cu ele si le aduc inapoi peste citeva ore. Concret ei sint pesti si ele vind placeri. Repet nebunia asta dureaza de mai bine de 5 ani. Desi am facut de ani de zile continu reclamatii cind petrecerea era in toi, au venit domni politisti au discutat cu ei si a ramas la fel. Evident ca ei sint foarte obraznici ameninta si injura pe toata lumea care le spune sa inceteze cu astea. Nenorocirea e ca autoritatile stiu de ce se intampla au mai trecut, au servit si ei un mic o gura de bere si au plecat. Din aceasta categorie se remarca fostul primar Stoica si mai multi angajati de la politie. Directorul Liceului Tehnologic a sesizat si dumnelui in repetate rinduri aceste fapte dar si ca in curtea scolii se arunca toate mizeriile de la ei resturi de mancare, sticle, pungi si alte porcarii. Autoritatile platite sa aplice legea nu fac nimic, sau mai rau sint de partea lor. NU ne putem creste copii in mediu curat si sanatos, despre educatia strazii ce sa mai vorbim, zilnic se aud numai manele la maxim, jigniri, urlete,vorbe urite care nu pot fi reproduse si sfidare fata de restul locatarilor din zona. Am ajuns la capatul rabdarilor ! Solicitam si pe aceasta cale sprijinul tuturor celor care pot sa impinga autoritatile in speta politia sa isi faca treaba si sa putem trai intr-un mediu civilizat si mai ales sa ne putem educa copii cinstiti si corecti ! In fiacare zi si fiecare seara ar trebui sa
anonimul slobozean:
(15 Mai 2017, 19:49)
Mai bine sa nu se mai organizeze decat sa puna in pericol viata si buzunarele oamenilor cei cu "tiribombele" si cu mici facuti in plin praf si mizerie!
Sau sa se organizeze la hipermarketul de la intrarea din oras!!
Mircea:
(15 Mai 2017, 18:27)
Care sarbatori? Afumatoria si bâlceraleala aia se numeste pompos „sarbatori”? Hai sa fim seriosi, nici un primar n-a avut nici o idee buna despre cum ar trebui sa fie si sa arate sarbatorile unui oras...o manelareala...!
vio:
(15 Mai 2017, 15:25)
Aici chiar are dreptare ,in fiecare an a plouat cand au fost sarbatorile Sloboziei. Probabil la fel o sa ploua si anul asta .