Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Blestemul pământului» la Căzănești

«Blestemul pământului» la Căzănești

Un proprietar de teren agricol din Căzănești acuză autoritățile locale de dezinteres în rezolvarea problemei cu care se confruntă. El susține că, în anul agricol 2016-2017, nu va putea exploata o suprafață de 5,46 ha de teren, achiziționată în 2009 de către firma Nutre Farming, și a reclamat această situație la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Firma a intrat în posesia terenului după ce, ani la rând, a solicitat Primăriei Căzănești o soluție amiabilă care să-i permită cultivarea terenului. În replică la acuzațiile aduse, autoritățile locale susțin că sunt preocupate de situație și că vor acorda tot sprijinul necesar pentru soluționarea litigiului...

Turnul Babel agricol
În Ialomița nu există, practic, prea mulți fermieri sau arendași care să exploateze terenul agricol deținut conform titlului de proprietate. La mica înțelegere, fermierii au decis comasarea terenurilor ignorând titlurile de proprietate existente. Până acum situația a fost tolerată atât de către proprietari, cât și de APIA Ialomița, care a constatat că nu există încălcări ale legii privind încasarea subvențiilor agricole pe suprafață. Anatol Ghilea din Căzănești este însă pe cale să reseteze «sistemul»! El reclamă că nu poate exploata o suprafață de 5,46 hectare teren agricol, arată până acum în bună înțelegere cu proprietarul terenului. «Eu am 10 hectare de pământ. Dar nu îl exploatez unde îl am, că așa se obișnuiește în partea asta de țară... Așa că îl ar în altă parte! Cel care are titlu de proprietate unde exploatez eu, Nicolae Dinu, și-a vândut pământul la niște portughezi... L-a vândut în 2006, dar noul titlu de proprietate s-a emis în 2009... Iar acum, în 2017, ăia au venit și au semănat pe pământul arat de mine... M-am dus la Primărie, m-am dus la APIA, m-am dus la Prefectură... Până la urmă am făcut plângere penală, că altfel nu se mai poate! Eu m-aș duce unde am titlu, că așa e normal. Dar dacă o fac, deranjez vreo 5 proprietari... Că eu am titlul de-a latul, dar ei ară de-a lungul. Și oricum nu sunt de acord, că au însămânțat deja...».

Pagubă de 50 mii de euro
Situația, și așa complicată, a devenit imposibil de gestionat în condițiile în care, la rândul lui, Anatol Ghilea a «arendat» cele 5,46 hectare de teren vândute de către Nicolae Dinu, unui consătean, Dănuț Radu Trăsnea, care a accesat fonduri europene în valoare de 50 mii de euro. Acesta s-a trezit în imposibilitatea de a respecta termenii proiectului și riscă să piardă fondurile primite până acum! «Am accesat banii pe măsura 6.1, „Tânăr Fermier“... Sunt în al doilea an de implementare a proiectului și nu am voie să scad suprafața cultivată... Dimpotrivă, trebuie să o cresc! Iar acum nu știu ce să fac, nu știu încotro să o iau... Am găsit o soluție, arendez din altă parte, dar tot e complicat. Nu știu dacă vor accepta...» explică Dănuț Radu Trăsnea. Revenind la problema reclamată, Anatol Ghilea susține că, înainte de a face plângerea penală, a solicitat ajutorul Primăriei Căzănești: «Au dat din colț în colț și nu au făcut nimic! Ba că nu-i treaba primarului, ba că nu poate secretarul... Acum eu ce să fac?! Că nu mai pot să aștept! Că dacă aștept, nu mai semăn... Și dacă nu semăn, n-am ce mânca!». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță, susține că face tot posibilul pentru soluționarea acestui litigiu. «Căutăm un temei legal pentru a-l sprijini pe acest cetățean... Vă asigur că suntem gata să oferim tot sprijinul administrativ de care este nevoie. În plus, îl vom consilia pentru a nu pierde veniturile care i-ar fi revenit din exploatarea terenului!» susține Alexandru Măchiță.

Nu-i hoț cine cere...
Declarațiile primarului sunt contrazise, e drept, indirect, de către reprezentatul firmei Nutre Farming. Potrivit declarațiilor Simonei Ciubotă, director patrimoniu în cadrul acestei firme, administrația locală cunoștea situația de ani buni, perioadă în care nu a făcut nimic pentru deblocarea ei. «Noi am cumpărat acest teren de ani buni. Și tot de-atunci am încercat să intrăm într-un fel în posesia lui, pentru a-l exploata... Anul trecut am încercat să purtăm o corespondență cu Primăria Căzănești, în încercarea de a identifica o soluție! Noi nu vrem să stricăm culturile oamenilor, nu acesta este scopul nostru... Când am văzut că nu reușim, am decis să exploatăm terenul pe amplasamentul indicat în titlul de proprietate. Și am făcut asta numai după ce am  discutat cu Anatol Ghilea, oferindu-i la schimb un alt teren, egal ca suprafață. El însă nici nu a vrut să audă! Așa că am făcut ceea ce legea ne permitea să facem!». Situația de la Căzănești s-ar putea repeta oricând, oriunde în Ialomița. Iar câtă vreme autoritățile nu identifică soluții general valabile, riscul de noi litigii crește exponențial. Azi, Anatol Ghilea pare singur, iar problema lui una punctuală, generată de indiferența autorităților locale. Într-o bună zi însă, vom descoperi că problema e a noastră, a tuturor...

16 Mai 2017, 08:25 (1916 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Referendum la Căzănești pentru revenirea la statutul de comună!
Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!
Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

Comentariile cititorilor:


Portocala:
(16 Mai 2017, 18:46)
In alte localitati smecherii din primarie ameninta si santajeaza femierii cu plangeri penale daca nu reziliaza contractele de arenda cu locuitorii si detinatorii incomozi care fac reprosuri primarului.unele parchete din ialomita trebuie sterse total dupa harta cu buldozerul. Trebuie facut curatenie cu forta nenorocire cat dispret non profesionisti

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 21 Nov 2017
191 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 09:35
(202 vizualizări - 0 comentarii)


1

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 13:05
(209 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Acțiune pentru combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au aplicat 22 de amenzi a căror valoare a depășit suma de 15000 de lei, în urma unei acțiuni derulată de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Astfel, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 18:10
(217 vizualizări - 0 comentarii)


3

«Înșelăciune» în plină stradă, la Ion Roată

Un bătrân din Ion Roată a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care a spus că a fost trimis de fiul său pentru a-i împrumuta o sumă ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 17:35
(193 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale IPJ Ialomița au fost angrenați vineri, 17 noiembrie a.c., în executarea unei serii de acțiuni ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2017, 11:50
(277 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Întreruperi programate în furnizarea energiei electrice

Enel Dobrogea continuă lucrările de modernizare și reabilitare a rețelelor de distribuție a energiei electrice desfășurate pe raza județului Ialomița. Din această cauză, în perioada 20-24 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 18:05
(312 vizualizări - 0 comentarii)


6

Polițiștii ialomițeni, amenzi pentru șoferii indisciplinați

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au aplicat, în doar 3 ore, 11 sancțiuni contravenționale, în  cuantum de 3000 de lei. Demersul s-a desfășurat în cadrul unei acțiuni ce a vizat tragerea ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:50
(293 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice un bărbat, de 45 de ani, din București, care se sustrăgea executării unei pedepse cu închisoarea ca urmare a unei condamnări de 3 ani și 10 luni, emisă pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:40
(266 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Campanie împotriva furturilor din autoturisme

Polițiștii ialomițeni desfășoară până la finalul lunii decembrie 2017 o campanie de informare cu privire la prevenirea furturilor din autoturisme. Acțiunea se numește «Auto în siguranță!», iar în cadrul ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:25
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe gazul

Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că luni, 20 noiembrie 2017, furnizarea cu gaz metan va fi întreruptă în localitățile Fetești și Țăndărei, pe străzile Căminului și București, din cauza lucrărilor de întreținere ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2017, 17:10
(271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

103 pietoni au fost sancționați de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița ca urmare a faptului că aceștia au traversat strada necorespunzător. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 17:20
(383 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vindeau ilegal lemne de foc

Polițiștii au amendat doi bărbați din Vrancea, în vârstă de 28 și 41 de ani, după ce au constatat faptul că aceștia încercau să vândă ilegal lemne de foc. Potrivit informațiilor, cei doi comercianți transportau ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:55
(422 vizualizări - 0 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

350 de elevi din cadrul unor unități de învățământ de pe raza localităților Traian și Fetești au participat la o acțiune preventivă a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii i-au învățat pe aceștia ce trebuie ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:25
(328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru furt de arbori

Doi constănțeni, de 32 și 44 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși comercializând arbori tăiați ilegali și sustrași dintr-o pădure de pe raza localității Bordușani. Cercetările continuă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2017, 16:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Munca «la negru», sancționată

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat,  în luna octombrie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control la un număr de 125 angajatori. În urma acțiunilor de control au ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 18:20
(368 vizualizări - 0 comentarii)


15

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța rutieră

Marți, 14 noiembrie 2017, polițiștii de la Rutieră au acționat pe raza întregului județ pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație. Obiectivul principal al polițiștilor este salvarea de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2017, 16:50
(323 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

14 Noiembrie 2017, 16:20


DSVSA Ialomița: Puncte Gastronomice Locale, campanie la final

În perioada 1-10 noiembrie 2017, în județul Ialomița s-a desfășurat în 6 centre teritoriale programate, campania de informare privind inființarea și funcționarea Punctelor Gastronomice Locale pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:45
(455 vizualizări - 0 comentarii)


18

Urziceni: A luat foc mașina!

Un autoturism s-a aprins în timp ce se afla luni, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,30, pe o stradă din Urziceni. În aproximativ 30 de minute, pompierii sosiți la fața locului au lichidat consecințele ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:35
(459 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Miloșești

Flăcările au izbucnit luni, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 16,30, la o anexă gospodărească formată din mai multe încăperi. Pentru stingerea focului au intervenit pompierii de la Garda Slobozia, cu două ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:30
(489 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Accident grav la Mărculești. O femeie a murit, un bărbat este rănit grav!

Luni seara, 13 noiembrie 2017, în jurul orelor 19,30, s-a produs un accident rutier pe DJ201, la ieșire din comuna Mărculești. Un subofițer, care activează la Garda Slobozia ca pompier, dar și ca paramedic ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 11:25
(1180 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 10-12 noiembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 09:05
(432 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au plătit peste 902 milioane de euro fermierilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că suma totală autorizată la plată, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane de euro pentru un număr ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2017, 08:20
(598 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: APIA subvenție


Intervenție SMURD la Coșereni

Paramedicii SMURD din Urziceni au intervenit pentru acordarea primului ajutor unei femei din localitatea Coșereni, lovită de o mașină. Victima se afla în stare gravă și a fost transportată de urgență la ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2017, 19:36
(570 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie preventivă

Polițiștii din Ialomița derulează în perioada noiembrie-decembrie 2017 o campanie locală de conștientizare a administratorilor de societăți comerciale cu privire la prevenirea furturilor din incinta firmelor ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 18:30
(663 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că angajatorii din Spania, prin rețeaua Eures, pun la dispoziție 800 de locuri de muncă, în agricultură, la cules de căpșuni ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 18:10
(623 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că sâmbătă, 11 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-15.00, se va opri furnizarea cu gaz în Slobozia, strada Lujerului și bulevardul Matei Basarab, și Urziceni, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 17:25
(546 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă în școli

Elevii unităților de învățământ din Amara și Fetești au participat la o acțiune a polițiștilor ialomițeni, care a avut ca scop combaterea și prevenirea faptelor de delincvență juvenilă și reducerea riscului ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2017, 17:05
(493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiști condamnați pentru «luare de mită» și «trafic de influență»

La data de 03.11.2017, Curtea de Apel București a mențiunut sentința penală pronunțată de Tribunalul Ialomița, dispunând condamnarea definitivă a inculpaților:
-CATRINESCU NICOLAE ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 12:20
(1012 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 3 tone de legume, confiscate de polițiștii ialomițeni

Un bărbat din județul Constanța a fost depistat de polițiștii ialomițeni duminică, 5 noiembrie a.c., în timp ce încerca să comercializeze peste 3 tone de legume. Astfel, pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2017, 10:35