Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Blestemul pământului» la Căzănești

«Blestemul pământului» la Căzănești

Un proprietar de teren agricol din Căzănești acuză autoritățile locale de dezinteres în rezolvarea problemei cu care se confruntă. El susține că, în anul agricol 2016-2017, nu va putea exploata o suprafață de 5,46 ha de teren, achiziționată în 2009 de către firma Nutre Farming, și a reclamat această situație la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Firma a intrat în posesia terenului după ce, ani la rând, a solicitat Primăriei Căzănești o soluție amiabilă care să-i permită cultivarea terenului. În replică la acuzațiile aduse, autoritățile locale susțin că sunt preocupate de situație și că vor acorda tot sprijinul necesar pentru soluționarea litigiului...

Turnul Babel agricol
În Ialomița nu există, practic, prea mulți fermieri sau arendași care să exploateze terenul agricol deținut conform titlului de proprietate. La mica înțelegere, fermierii au decis comasarea terenurilor ignorând titlurile de proprietate existente. Până acum situația a fost tolerată atât de către proprietari, cât și de APIA Ialomița, care a constatat că nu există încălcări ale legii privind încasarea subvențiilor agricole pe suprafață. Anatol Ghilea din Căzănești este însă pe cale să reseteze «sistemul»! El reclamă că nu poate exploata o suprafață de 5,46 hectare teren agricol, arată până acum în bună înțelegere cu proprietarul terenului. «Eu am 10 hectare de pământ. Dar nu îl exploatez unde îl am, că așa se obișnuiește în partea asta de țară... Așa că îl ar în altă parte! Cel care are titlu de proprietate unde exploatez eu, Nicolae Dinu, și-a vândut pământul la niște portughezi... L-a vândut în 2006, dar noul titlu de proprietate s-a emis în 2009... Iar acum, în 2017, ăia au venit și au semănat pe pământul arat de mine... M-am dus la Primărie, m-am dus la APIA, m-am dus la Prefectură... Până la urmă am făcut plângere penală, că altfel nu se mai poate! Eu m-aș duce unde am titlu, că așa e normal. Dar dacă o fac, deranjez vreo 5 proprietari... Că eu am titlul de-a latul, dar ei ară de-a lungul. Și oricum nu sunt de acord, că au însămânțat deja...».

Pagubă de 50 mii de euro
Situația, și așa complicată, a devenit imposibil de gestionat în condițiile în care, la rândul lui, Anatol Ghilea a «arendat» cele 5,46 hectare de teren vândute de către Nicolae Dinu, unui consătean, Dănuț Radu Trăsnea, care a accesat fonduri europene în valoare de 50 mii de euro. Acesta s-a trezit în imposibilitatea de a respecta termenii proiectului și riscă să piardă fondurile primite până acum! «Am accesat banii pe măsura 6.1, „Tânăr Fermier“... Sunt în al doilea an de implementare a proiectului și nu am voie să scad suprafața cultivată... Dimpotrivă, trebuie să o cresc! Iar acum nu știu ce să fac, nu știu încotro să o iau... Am găsit o soluție, arendez din altă parte, dar tot e complicat. Nu știu dacă vor accepta...» explică Dănuț Radu Trăsnea. Revenind la problema reclamată, Anatol Ghilea susține că, înainte de a face plângerea penală, a solicitat ajutorul Primăriei Căzănești: «Au dat din colț în colț și nu au făcut nimic! Ba că nu-i treaba primarului, ba că nu poate secretarul... Acum eu ce să fac?! Că nu mai pot să aștept! Că dacă aștept, nu mai semăn... Și dacă nu semăn, n-am ce mânca!». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță, susține că face tot posibilul pentru soluționarea acestui litigiu. «Căutăm un temei legal pentru a-l sprijini pe acest cetățean... Vă asigur că suntem gata să oferim tot sprijinul administrativ de care este nevoie. În plus, îl vom consilia pentru a nu pierde veniturile care i-ar fi revenit din exploatarea terenului!» susține Alexandru Măchiță.

Nu-i hoț cine cere...
Declarațiile primarului sunt contrazise, e drept, indirect, de către reprezentatul firmei Nutre Farming. Potrivit declarațiilor Simonei Ciubotă, director patrimoniu în cadrul acestei firme, administrația locală cunoștea situația de ani buni, perioadă în care nu a făcut nimic pentru deblocarea ei. «Noi am cumpărat acest teren de ani buni. Și tot de-atunci am încercat să intrăm într-un fel în posesia lui, pentru a-l exploata... Anul trecut am încercat să purtăm o corespondență cu Primăria Căzănești, în încercarea de a identifica o soluție! Noi nu vrem să stricăm culturile oamenilor, nu acesta este scopul nostru... Când am văzut că nu reușim, am decis să exploatăm terenul pe amplasamentul indicat în titlul de proprietate. Și am făcut asta numai după ce am  discutat cu Anatol Ghilea, oferindu-i la schimb un alt teren, egal ca suprafață. El însă nici nu a vrut să audă! Așa că am făcut ceea ce legea ne permitea să facem!». Situația de la Căzănești s-ar putea repeta oricând, oriunde în Ialomița. Iar câtă vreme autoritățile nu identifică soluții general valabile, riscul de noi litigii crește exponențial. Azi, Anatol Ghilea pare singur, iar problema lui una punctuală, generată de indiferența autorităților locale. Într-o bună zi însă, vom descoperi că problema e a noastră, a tuturor...

16 Mai 2017, 08:25 (1789 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Referendum la Căzănești pentru revenirea la statutul de comună!
Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!
Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

Comentariile cititorilor:


Portocala:
(16 Mai 2017, 18:46)
In alte localitati smecherii din primarie ameninta si santajeaza femierii cu plangeri penale daca nu reziliaza contractele de arenda cu locuitorii si detinatorii incomozi care fac reprosuri primarului.unele parchete din ialomita trebuie sterse total dupa harta cu buldozerul. Trebuie facut curatenie cu forta nenorocire cat dispret non profesionisti

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 22 Sep 2017
162 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

APIA: Plăți pentru producătorii de lapte și subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează cu privire la faptul că a finalizat autorizarea la plată a cererilor pentru acordarea ajutorului excepțional destinat producătorilor de lapte ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 15:45
(189 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


1

ISU Ialomița: «Cod Galben» de instabilitate atmosferică

Județul Ialomița se află, până joi, 21 septembrie 2017, la orele 21,00, sub efectul unei avertizări meteorologice «Cod Galben», caracterizată de instabilitate atmosferică accentuată, intensificări ale vântului ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2017, 14:55
(177 vizualizări - 0 comentarii)


2

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

19 Septembrie 2017, 18:10


3
Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Județean Transporturi Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, luni, 18 septembrie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 17:40
(321 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Stat în Construcții va intensifica acțiunile de verificare în spitale, școli și grădinițe

Pentru a preveni apariția unor situații precum cele de zilele trecute, ca urmare a fenomenelor meteorologice, Inspectoratul de Stat în Construcții a decis intensificarea, la nivel național, a acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 15:45
(224 vizualizări - 0 comentarii)


5

IPJ Ialomița: Delincvența juvenilă și victimizarea minorilor

Elevii de la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» și Liceul de Arte «Ionel Perlea», din Slobozia, au fost informați despre delincvența juvenilă și victimizarea minorilor. Luni, 18 septembrie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 14:15
(203 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: «Fii cu ochii pe hoții din auto!»

În perioada iulie-septembrie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează activități informativ-preventive în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din autoturisme «Fii cu ochii pe ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 13:45
(206 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-au găsit sfârșitul în beci

Doi bărbați din Făcăeni, unchi și nepot, în vârstă de 40 și, respectiv, 63 de ani, au murit în după amiaza zilei de luni, 18 septembrie a.c., în beciul unei locuințe. Cei doi au intrat în cramă să verifice ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:17
(323 vizualizări - 0 comentarii)


8

Incendiu la o casă din Căzănești

Flăcările s-au extins la acoperișul unei locuințe din Căzănești luni, 18 septembrie a.c., în jurul orelor 16,30, de la o afumătoare amplasată necorespunzător și lăsată în funcțiune, nesupravegheată. Până ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:10
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Lan de porumb mistuit de flăcări

În urma unui apel la 112, cadrele ISU Ialomița s-au deplasat luni, 18 septembrie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza comunei Gârbovi, unde vâlvătaia a cuprins aproximativ 2 ha de cultură agricolă. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 11:05
(244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Ghiozdane cu rechizite și manuale oferite de Catedrala Urziceni

În baza parteneriatului dintre Catedrala Urziceni și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu», în luna septembrie au avut loc ample acțiuni. Duminică, 10 septembrie 2017, după săvârșirea Sfintei Liturghii ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2017, 08:10
(224 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor calificat»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 18:50
(235 vizualizări - 0 comentarii)


12

Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 septembrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 17:35
(222 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

În perioada 28.08-14.09.2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 19 controale, având drept obiectiv verificarea condițiilor de igienă în unitățile de alimentație publică ce au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2017, 15:30
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Proiect de artilerie, descoperit la Sudiți

Pirotehniștii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au intervenit pentru asanarea și distrugerea unui proiectil de artilerie, descoperit pe câmp de un localnic din comuna Sudiți ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 19:25
(477 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Se oprește furnizarea de gaze

Din cauza unor lucrări la rețeaua de transport a gazelor naturale de către Transgaz, Distrigaz anunță sistarea alimentării cu gaze naturale în orașul Amara, în data de marți, 19 septembrie 2017, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:50
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Atenție, se întrerupe curentul!

Enel Distribuție Dobrogea SA informează cu privire la faptul că, în perioada 18-22 septembrie 2017, în anumite zone ale județului Ialomița furnizarea energiei electrice va fi sistată din cauza unor lucrări ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2017, 18:15
(568 vizualizări - 0 comentarii)


Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Păsări Flamingo pe Lacul Fundata!

Vizitatori neobișnuiți la Fundata, în județul Ialomița. Un grup de 6 păsări Flamingo a fost observat pe apele lacului de către reprezentanți ai Societății Ornitologice Române. Specialiștii susțin că nu ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 18:10
(696 vizualizări - 0 comentarii)


18

AJOFM Ialomița: Ialomița are 6081 de șomeri

Datele statistice ale AJOFM Ialomița arată că la nivelul județului există 6081 de șomeri, înregistrați la sfârșitul lunii august 2017. Dintre aceștia, indemnizați sunt doar 939. Astfel, statistica arată ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 17:30
(547 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Atenție, se închid gazele!

Din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță sistări ale furnizării de gaze în Slobozia și Fetești. La Fetești întreruperile sunt semnalate pe strada Călărași, iar la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:40
(557 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întâlnire cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la organizarea unei întâlniri cu contribuabilii în vederea transmiterii de informații cu privire la plata defalcată a TVA. Dezbaterea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 16:10
(551 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 41 mii de lei în 48 de ore

În ultimele 48 de ore, polițiștii ialomițeni au aplicat peste 100 de amenzi contravenționale, în cuantum total de 41 mii de lei. Totul în cadrul unei acțiuni de amploare care a vizat prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2017, 15:05
(503 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm urgent muncitori
CALIFICAȚI și NECALIFICAȚI
cu experiență în construcții
șantierul este în București
asigurăm cazare și salariu motivant
Telefon contact 0722/142.813

13 Septembrie 2017, 18:20


Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Bărcănești: Femeie în vârstă de 75 de ani, rănită într-un incendiu

Gazul de la o butelie defectă sau neetanșată corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Bărcănești. Evenimentul a avut loc miercuri, 13 septembrie ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2017, 18:15
(627 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI TRANSPORT PERSOANE
cu sediul în București, sector 2
angajează șoferi
din zona Lehliu Gară sau Sălcioara
cu categoria D și card tahograf,
obligatorii pentru transport
angajați Mega Image
Relații la telefoanele
0730/333.453, 0730/444.450

13 Septembrie 2017, 18:10


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei, 3 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 8-10 septembrie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:10
(766 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Bărbat dispărut

Ialomița: Bărbat dispărut

Polițiștii ialomițeni caută un bărbat, de 38 de ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea bărbatului sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 14:05
(825 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «13 Septembrie-169 de ani de eroism al pompierilor»

Sărbătorim la 13 septembrie «Ziua Pompierilor din România», un eveniment menit să perpetueze amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri în anul 1848. Atunci, pompierii români ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 13:10
(700 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestarea «Pâinea și Vinul», la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii vă invită, în perioada 22-24 septembrie 2017, la cea de-a II-a ediție a manifestării complexe «Pâinea și Vinul», tematică promovată încă din 2011, când la Slobozia s-au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2017, 12:05
(699 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat în Anglia, găsit la Slobozia

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile engleze a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Astfel, polițiștii au identificat un autoturism ce ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2017, 14:50