Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Blestemul pământului» la Căzănești

«Blestemul pământului» la Căzănești

Un proprietar de teren agricol din Căzănești acuză autoritățile locale de dezinteres în rezolvarea problemei cu care se confruntă. El susține că, în anul agricol 2016-2017, nu va putea exploata o suprafață de 5,46 ha de teren, achiziționată în 2009 de către firma Nutre Farming, și a reclamat această situație la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Firma a intrat în posesia terenului după ce, ani la rând, a solicitat Primăriei Căzănești o soluție amiabilă care să-i permită cultivarea terenului. În replică la acuzațiile aduse, autoritățile locale susțin că sunt preocupate de situație și că vor acorda tot sprijinul necesar pentru soluționarea litigiului...

Turnul Babel agricol
În Ialomița nu există, practic, prea mulți fermieri sau arendași care să exploateze terenul agricol deținut conform titlului de proprietate. La mica înțelegere, fermierii au decis comasarea terenurilor ignorând titlurile de proprietate existente. Până acum situația a fost tolerată atât de către proprietari, cât și de APIA Ialomița, care a constatat că nu există încălcări ale legii privind încasarea subvențiilor agricole pe suprafață. Anatol Ghilea din Căzănești este însă pe cale să reseteze «sistemul»! El reclamă că nu poate exploata o suprafață de 5,46 hectare teren agricol, arată până acum în bună înțelegere cu proprietarul terenului. «Eu am 10 hectare de pământ. Dar nu îl exploatez unde îl am, că așa se obișnuiește în partea asta de țară... Așa că îl ar în altă parte! Cel care are titlu de proprietate unde exploatez eu, Nicolae Dinu, și-a vândut pământul la niște portughezi... L-a vândut în 2006, dar noul titlu de proprietate s-a emis în 2009... Iar acum, în 2017, ăia au venit și au semănat pe pământul arat de mine... M-am dus la Primărie, m-am dus la APIA, m-am dus la Prefectură... Până la urmă am făcut plângere penală, că altfel nu se mai poate! Eu m-aș duce unde am titlu, că așa e normal. Dar dacă o fac, deranjez vreo 5 proprietari... Că eu am titlul de-a latul, dar ei ară de-a lungul. Și oricum nu sunt de acord, că au însămânțat deja...».

Pagubă de 50 mii de euro
Situația, și așa complicată, a devenit imposibil de gestionat în condițiile în care, la rândul lui, Anatol Ghilea a «arendat» cele 5,46 hectare de teren vândute de către Nicolae Dinu, unui consătean, Dănuț Radu Trăsnea, care a accesat fonduri europene în valoare de 50 mii de euro. Acesta s-a trezit în imposibilitatea de a respecta termenii proiectului și riscă să piardă fondurile primite până acum! «Am accesat banii pe măsura 6.1, „Tânăr Fermier“... Sunt în al doilea an de implementare a proiectului și nu am voie să scad suprafața cultivată... Dimpotrivă, trebuie să o cresc! Iar acum nu știu ce să fac, nu știu încotro să o iau... Am găsit o soluție, arendez din altă parte, dar tot e complicat. Nu știu dacă vor accepta...» explică Dănuț Radu Trăsnea. Revenind la problema reclamată, Anatol Ghilea susține că, înainte de a face plângerea penală, a solicitat ajutorul Primăriei Căzănești: «Au dat din colț în colț și nu au făcut nimic! Ba că nu-i treaba primarului, ba că nu poate secretarul... Acum eu ce să fac?! Că nu mai pot să aștept! Că dacă aștept, nu mai semăn... Și dacă nu semăn, n-am ce mânca!». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță, susține că face tot posibilul pentru soluționarea acestui litigiu. «Căutăm un temei legal pentru a-l sprijini pe acest cetățean... Vă asigur că suntem gata să oferim tot sprijinul administrativ de care este nevoie. În plus, îl vom consilia pentru a nu pierde veniturile care i-ar fi revenit din exploatarea terenului!» susține Alexandru Măchiță.

Nu-i hoț cine cere...
Declarațiile primarului sunt contrazise, e drept, indirect, de către reprezentatul firmei Nutre Farming. Potrivit declarațiilor Simonei Ciubotă, director patrimoniu în cadrul acestei firme, administrația locală cunoștea situația de ani buni, perioadă în care nu a făcut nimic pentru deblocarea ei. «Noi am cumpărat acest teren de ani buni. Și tot de-atunci am încercat să intrăm într-un fel în posesia lui, pentru a-l exploata... Anul trecut am încercat să purtăm o corespondență cu Primăria Căzănești, în încercarea de a identifica o soluție! Noi nu vrem să stricăm culturile oamenilor, nu acesta este scopul nostru... Când am văzut că nu reușim, am decis să exploatăm terenul pe amplasamentul indicat în titlul de proprietate. Și am făcut asta numai după ce am  discutat cu Anatol Ghilea, oferindu-i la schimb un alt teren, egal ca suprafață. El însă nici nu a vrut să audă! Așa că am făcut ceea ce legea ne permitea să facem!». Situația de la Căzănești s-ar putea repeta oricând, oriunde în Ialomița. Iar câtă vreme autoritățile nu identifică soluții general valabile, riscul de noi litigii crește exponențial. Azi, Anatol Ghilea pare singur, iar problema lui una punctuală, generată de indiferența autorităților locale. Într-o bună zi însă, vom descoperi că problema e a noastră, a tuturor...

16 Mai 2017, 08:25 (2075 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Referendum la Căzănești pentru revenirea la statutul de comună!
Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!
Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

Comentariile cititorilor:


Portocala:
(16 Mai 2017, 18:46)
In alte localitati smecherii din primarie ameninta si santajeaza femierii cu plangeri penale daca nu reziliaza contractele de arenda cu locuitorii si detinatorii incomozi care fac reprosuri primarului.unele parchete din ialomita trebuie sterse total dupa harta cu buldozerul. Trebuie facut curatenie cu forta nenorocire cat dispret non profesionisti

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 20 Feb 2018
137 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

20 Februarie 2018, 18:10


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:10
(68 vizualizări - 0 comentarii)


2

anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 16:20


3

Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 16:05
(57 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

20 Februarie 2018, 15:55


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 15:50
(61 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 15:45
(57 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:10
(70 vizualizări - 0 comentarii)


8

Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:35
(77 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:25
(71 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:20
(72 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 08:05
(63 vizualizări - 0 comentarii)


12

ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 07:40
(77 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 17:05
(357 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:40
(381 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:30
(339 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:15
(377 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:10
(316 vizualizări - 0 comentarii)


18

Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 16:05
(356 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:10
(451 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 13:05
(525 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 12:30
(456 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

15 Februarie 2018, 12:25


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:50
(575 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:35
(533 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:10
(526 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 16:05
(491 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 18:25
(860 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 18:10
(843 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 11:10