Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Blestemul pământului» la Căzănești

«Blestemul pământului» la Căzănești

Un proprietar de teren agricol din Căzănești acuză autoritățile locale de dezinteres în rezolvarea problemei cu care se confruntă. El susține că, în anul agricol 2016-2017, nu va putea exploata o suprafață de 5,46 ha de teren, achiziționată în 2009 de către firma Nutre Farming, și a reclamat această situație la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Firma a intrat în posesia terenului după ce, ani la rând, a solicitat Primăriei Căzănești o soluție amiabilă care să-i permită cultivarea terenului. În replică la acuzațiile aduse, autoritățile locale susțin că sunt preocupate de situație și că vor acorda tot sprijinul necesar pentru soluționarea litigiului...

Turnul Babel agricol
În Ialomița nu există, practic, prea mulți fermieri sau arendași care să exploateze terenul agricol deținut conform titlului de proprietate. La mica înțelegere, fermierii au decis comasarea terenurilor ignorând titlurile de proprietate existente. Până acum situația a fost tolerată atât de către proprietari, cât și de APIA Ialomița, care a constatat că nu există încălcări ale legii privind încasarea subvențiilor agricole pe suprafață. Anatol Ghilea din Căzănești este însă pe cale să reseteze «sistemul»! El reclamă că nu poate exploata o suprafață de 5,46 hectare teren agricol, arată până acum în bună înțelegere cu proprietarul terenului. «Eu am 10 hectare de pământ. Dar nu îl exploatez unde îl am, că așa se obișnuiește în partea asta de țară... Așa că îl ar în altă parte! Cel care are titlu de proprietate unde exploatez eu, Nicolae Dinu, și-a vândut pământul la niște portughezi... L-a vândut în 2006, dar noul titlu de proprietate s-a emis în 2009... Iar acum, în 2017, ăia au venit și au semănat pe pământul arat de mine... M-am dus la Primărie, m-am dus la APIA, m-am dus la Prefectură... Până la urmă am făcut plângere penală, că altfel nu se mai poate! Eu m-aș duce unde am titlu, că așa e normal. Dar dacă o fac, deranjez vreo 5 proprietari... Că eu am titlul de-a latul, dar ei ară de-a lungul. Și oricum nu sunt de acord, că au însămânțat deja...».

Pagubă de 50 mii de euro
Situația, și așa complicată, a devenit imposibil de gestionat în condițiile în care, la rândul lui, Anatol Ghilea a «arendat» cele 5,46 hectare de teren vândute de către Nicolae Dinu, unui consătean, Dănuț Radu Trăsnea, care a accesat fonduri europene în valoare de 50 mii de euro. Acesta s-a trezit în imposibilitatea de a respecta termenii proiectului și riscă să piardă fondurile primite până acum! «Am accesat banii pe măsura 6.1, „Tânăr Fermier“... Sunt în al doilea an de implementare a proiectului și nu am voie să scad suprafața cultivată... Dimpotrivă, trebuie să o cresc! Iar acum nu știu ce să fac, nu știu încotro să o iau... Am găsit o soluție, arendez din altă parte, dar tot e complicat. Nu știu dacă vor accepta...» explică Dănuț Radu Trăsnea. Revenind la problema reclamată, Anatol Ghilea susține că, înainte de a face plângerea penală, a solicitat ajutorul Primăriei Căzănești: «Au dat din colț în colț și nu au făcut nimic! Ba că nu-i treaba primarului, ba că nu poate secretarul... Acum eu ce să fac?! Că nu mai pot să aștept! Că dacă aștept, nu mai semăn... Și dacă nu semăn, n-am ce mânca!». În replică la acuzațiile care i se aduc, primarul orașului Căzănești, Alexandru Măchiță, susține că face tot posibilul pentru soluționarea acestui litigiu. «Căutăm un temei legal pentru a-l sprijini pe acest cetățean... Vă asigur că suntem gata să oferim tot sprijinul administrativ de care este nevoie. În plus, îl vom consilia pentru a nu pierde veniturile care i-ar fi revenit din exploatarea terenului!» susține Alexandru Măchiță.

Nu-i hoț cine cere...
Declarațiile primarului sunt contrazise, e drept, indirect, de către reprezentatul firmei Nutre Farming. Potrivit declarațiilor Simonei Ciubotă, director patrimoniu în cadrul acestei firme, administrația locală cunoștea situația de ani buni, perioadă în care nu a făcut nimic pentru deblocarea ei. «Noi am cumpărat acest teren de ani buni. Și tot de-atunci am încercat să intrăm într-un fel în posesia lui, pentru a-l exploata... Anul trecut am încercat să purtăm o corespondență cu Primăria Căzănești, în încercarea de a identifica o soluție! Noi nu vrem să stricăm culturile oamenilor, nu acesta este scopul nostru... Când am văzut că nu reușim, am decis să exploatăm terenul pe amplasamentul indicat în titlul de proprietate. Și am făcut asta numai după ce am  discutat cu Anatol Ghilea, oferindu-i la schimb un alt teren, egal ca suprafață. El însă nici nu a vrut să audă! Așa că am făcut ceea ce legea ne permitea să facem!». Situația de la Căzănești s-ar putea repeta oricând, oriunde în Ialomița. Iar câtă vreme autoritățile nu identifică soluții general valabile, riscul de noi litigii crește exponențial. Azi, Anatol Ghilea pare singur, iar problema lui una punctuală, generată de indiferența autorităților locale. Într-o bună zi însă, vom descoperi că problema e a noastră, a tuturor...

16 Mai 2017, 08:25 (2291 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Referendum la Căzănești pentru revenirea la statutul de comună!
Căzănești, orașul unde a dispărut pășunea!
Referendumul de la Căzănești, (RE)reloaded

Comentariile cititorilor:


Portocala:
(16 Mai 2017, 18:46)
In alte localitati smecherii din primarie ameninta si santajeaza femierii cu plangeri penale daca nu reziliaza contractele de arenda cu locuitorii si detinatorii incomozi care fac reprosuri primarului.unele parchete din ialomita trebuie sterse total dupa harta cu buldozerul. Trebuie facut curatenie cu forta nenorocire cat dispret non profesionisti

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Sâmbătă 23 Iun 2018
169 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

22 Iunie 2018, 14:15


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:40
(209 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:15
(219 vizualizări - 0 comentarii)


3

ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:05
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

20 Iunie 2018, 11:10


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 10:55
(963 vizualizări - 1 comentariu)


6

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 18:10
(457 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 17:25
(350 vizualizări - 0 comentarii)


8

Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:35
(500 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 16:15
(385 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 17:15
(582 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 16:05
(505 vizualizări - 0 comentarii)


12

Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 15:48
(513 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 16:46
(714 vizualizări - 0 comentarii)


CNAIR: Se închide DN21A pentru lucrări de reparații, între localitățile Bărăganu și Țăndărei

Începând de marți, 12 iunie 2018, se închide circulația rutieră pe DN21A, pe sectorul de drum cuprins între km 0+000 (Bărăganu)-km 21+126 (Țăndărei), pentru execuția lucrărilor de reparații sistem rutier ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2018, 09:25
(669 vizualizări - 1 comentariu)


Trenul Regal în Dobrogea. Prima oprire, la Fetești!

În Anul Centenar al Marii Uniri și al sfârșitului Primului Război Mondial, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei române, Alteța Sa Regală Principele Radu și Alteța Sa Regală Principesa Maria vor călători ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 14:15
(788 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 33 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 8-10 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 136 de evenimente și au aplicat peste 580 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 200000 de lei. De asemenea, au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2018, 12:05
(564 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Școala Gimnazială Nr. 3 a împlinit 50 de ani

Școala Gimnazială Nr. 3 Slobozia, una dintre cele mai prestigioase unități de învățământ din oraș, a împlinit astăzi 50 de ani de la înființare. Sărbătoarea a fost marcată printr-o serie de evenimente publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 18:10
(1151 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 200 de amenzi aplicate într-o singură zi

Miercuri, 6 iunie 2018, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive pe raza județului. În urma activităților au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare de peste 46 mii de lei ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:25
(916 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan fără permise de conducere

Doi tineri de 21 și, respectiv, 28 de ani, din localitățile Grindu și Fetești, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic conducând fără a avea permise de conducere. ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2018, 17:05
(932 vizualizări - 2 comentarii)


Percheziții în satul Sintești. Opt persoane vor fi audiate

Polițiștii din Prahova au efectuat miercuri, 6 iunie 2018, 10 percheziții domiciliare în satul Sintești, localitate care aparține administrativ de comuna Borănești. Oamenii legii au în vizor opt suspecți ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2018, 10:23
(1343 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: O cisternă s-a răsturnat lângă șosea

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în zona localității Sinești, acolo unde o cisternă care transporta produse petroliere s-a răsturnat lângă șosea. Șoferul vehiculului ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 19:22
(1387 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Un bărbat din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 4 iunie 2018, a provocat un accident rutier pe raza orașului. Acesta s-a urcat beat la volan și a lovit o mașină care circula regulamentar ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 15:10
(1191 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


DSVSA Ialomița: Controale în mini-vacanța de 1 iunie

Inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat mai multe controale în perioada mini-vacanței de 1 iunie, la mai multe firme de pe raza județului de tipul fast-food, cofetărie, patiserie sau hipermarket. Controalele ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 14:35
(1083 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților Promoția 2018

Având în vedere ca anul școlar 2017-2018 este aproape de final, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița amintește absolvenților Promoției 2018 că pot beneficia de serviciile oferite de ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2018, 09:25
(1059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Miere împrăștiată pe șosea

800 de litri de miere s-au împrăștiat pe DN2A, lângă Urziceni, după ce duba în care erau transportați a fost implicată într-un accident rutier. Autoutilitara a fost lovită de un autoturism în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 14:02
(1370 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Valea Ciorii: Cioban omorât de tren

Un cioban de 59 de ani a fost călcat de tren în dimineața zilei de luni, 4 iunie 2018. Bărbatul a încercat să traverseze linia de cale ferată din zona localității Valea Ciorii, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2018, 12:57
(1333 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Protopopiatul Slobozia: «Copiii-bucuria sufletului»

Joi, 31 mai 2018, Protopopiatul Slobozia a oferit unui număr de 65 copii, beneficiari ai Biroului de Asistență Socială, dar și de la școlile partenere (Școala Gimnazială «Sfântul Nicolae» Bucu, Școala ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 17:20
(1577 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Restaurant închis din cauza neregulilor

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat ample controale în timpul minivacanței de Rusalii. În urma verificărilor, din cauza neregulilor privind respectarea ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 16:20
(1825 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 4-8 iunie 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2018, 15:55