Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Când fotbalul mic e frumos

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Delta Tulcea 3-3

Când fotbalul mic e frumos

Microbiștii care au hotărât să vadă fotbal «pe viu» sâmbătă după amiază și pentru aceasta au ales stadionul «1Mai» nu au avut decât un singur motiv de regret: Unirea Slobozia și-a mai pus un obstacol în calea locului 2. În rest, a fost un spectacol reușit, cu multe goluri și ratări de ambele părți. Totuși, cu puțină atenție, Tulcea putea fi învinsă...

Oaspeții au lovit primii Nici n-am apucat să ne așezăm bine în tribune că dobrogenii au și deschis scorul prin reușita semnată chiar în minutul 2 de Andrei Apetrei. Tulcenii profită de șocul creat și se mențin în atac. Tot Apetrei este factorul primordial de pericol, dar șuturile sale se opresc fie în plasa laterală, fie în brațele lui Cristică. Unirea a replicat tăios, iar în minutul 14 o centrare venită de pe stângă ajunge la goleadorul Khalil, iar acesta îl învinge pe Dinu cu un șut din 8 metri. Prima repriză mai reține execuția aceluiași Apetrei scoasă de Lazăr de pe linia porții. La pauză se intră la egalitate, scor 1-1, iar la revenirea pe teren Pâslaru rămâne la cabine. Intră Călin și, astfel, Gherasim revine în linia mediană, unde pare să se simtă mai comod decât pe ineditul post de fundaș dreapta, unde a jucat în prima repriză.

Spectacol în atac, erori în defensivă Vi-l mai amintiți pe Ovidiu Vezan și execuțiile lui spectaculoase de la distanță pe vremea când evolua în Liga I la Curtea de Argeș sau Năvodari? Acum are 32 de ani, joacă la Delta Tulcea, iar în minutul 49 ne-a arătat de ce este în stare: lovitură liberă de la 25 de metri, șut violent și bine țintit, Cristică rămâne spectator, iar Delta are 2-1. Slobozia se aruncă rapid în atac, Soare îl găsește inteligent pe Khalil, dar acesta îl ia la țintă pe Dinu. La cornerul care a urmat, Topor trage frumos, dar portarul tulcean scoate uluitor de sub bară. Iar când ofensiva galben-albastră intră în pană de idei pătrunde în scenă omul bun la toate. În minutul 71, Romeo Soare este căutat de o centrare în careul tulcean, iar lovitura sa de cap poposește în colțul lung al porții lui Dinu. Unirea insistă, oaspeții par că au terminat benzina, iar în minutul 75 Khalil scapă singur și nestingherit, marcând golul de 3-2 cu largul concurs al portarului Dinu. Finalul părea să ne aparțină dar, așa cum s-a întâmplat în dese rânduri în acest sezon, ne-am pus singuri bețe în roate. În minutul 79, Cristică iese pe centrare și respinge greșit, mingea ajunge la Apostol care, cu un hectar de poartă în față, este obligat să egaleze. Retorica lui Ion Ionescu atinge paroxismul, iar elevii săi caută cu disperare drumul spre golul 4. În minutul 80, Khalil șutează la o palmă de poartă, iar 5 minute mai târziu Toma trage în diagonală, mingea lovind stâlpul porții. Se termină 3-3, chiar dacă Tulcea încheie jocul în inferioritate numerică, Nicu Crețu văzând roșu după un gest nesportiv făcut la adresa lui Călin. Din păcate, Unirea bifează al patrulea joc consecutiv fără victorie și alunecă pe locul 4. Ne îndepărtăm tot mai mult de un loc 2 care, la un moment dat, ne era la îndemână. Și mai rău este că nu mai stă doar în puterea noastră să-l obținem... Indiferent de locul ocupat în final, două victorii în ultimele meciuri, cu Dinamo II și Viitorul Domnești, ar încheia fericit un sezon în care la Unirea s-a reușit cristalizarea unui nucleu de jucători care au potențialul de a ataca în campionatul viitor obiective mai îndrăznețe.

17 Mai 2017, 11:15 (1454 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Arbitraj ostil, înfrângere nemeritată
Încep mișcările de trupe
Unirea II Slobozia a câștigat «Cupa României»
Alexandru Văduva ne-a «văduvit» de un punct

Comentariile cititorilor:


Suporter:
(18 Mai 2017, 09:22)
Sa nu credem ca banii rezolva promovarea pe care o asteptam cu totii,echipa sta in 3 jucatori cum sa vazut si la ultimul joc.
haidehaide:
(17 Mai 2017, 11:47)
De cand au fost suplimentate veniturile de catre Consiliul Local, Unirea a cazut abrupt in joc si exprimare. Pacat