Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de Referendum

Ialomița are nevoie de Referendum

bonus: DECLARAȚIILE UNUI MITOMAN

Administrația Moraru adoptă decizii investiționale care afectează bugetul județului Ialomița pentru următorii 10 ani. Administrația Mocioniu continuă proiecte investiționale falimentare care afectează economic orașul pentru următorii 20 de ani. Iar administrațiile rurale sunt obligate, direct sau indirect, să facă parte din aceste aventuri economice ale administrației județene. Totul se întâmplă pentru și în numele cetățenilor județului Ialomița! Niciunul dintre oficialii ialomițeni, indiferent de nivel și de gradul de reprezentare, nu știe care este agenda publică a cetățeanului ialomițean. În aceste condiții, ziarul nostru pledează pentru o formă de manifestare permisă de lege, respectiv Referendumul...

Nimeni nu plătește pentru incompetență
Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 8,9 milioane de lei pentru o sală de spectacole care rămâne închisă la 2 ani de la inaugurarea ei. Iar acum este la un pas de a achiziționa cu 7,8 milioane de lei un nou sediu administrativ. La această sumă se adaugă, potrivit estimărilor, alte 7 milioane de lei pentru renovarea clădirii... «Groapa lui Stoica» costă Slobozia 37 milioane de lei. Parcul Industrial IMM Slobozia alte 17,5 milioane de lei! Ambele investiții vor fi plătite într-un final din fonduri publice și credite bancare care vor fi stinse peste 20 de ani. În județ, șirul investițiilor falimentare este prea lung pentru a putea fi epuizat într-o pagină de ziar. Podul de la Dridu, investițiile în reabilitarea infrastructurii, reabilitarea Târgului de Floci, renovarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia sau, mai nou, investițiile în «cultura istorică» promovată de către președintele Victor Moraru sunt doar câteva exemple. Pentru deciziile legate de toate aceste investiții, aleșii de ieri sau de azi au invocat legitimitatea conferită prin vot. Și consultările publice obligatorii stipulate prin lege. Nimeni nu știe însă care este agenda publică a cetățeanului ialomițean. Nu există sondaje de opinie realizate profesional, studii sociologice sau orice altă formă reală de consultare a contribuabililor cu privire la prioritățile investiționale pe care aceștia le au. În aceste condiții, legitimați exclusiv prin vot, aleșii locali adoptă decizii absurde, arbitrare sau perdante financiar care afectează economia județului pentru zeci de ani.

Victor Moraru respinge consultarea prin Referendum
Singura formă legală de răspuns la această practică administrativă o reprezintă Referendumul. Administrația județeană are posibilitatea de a consulta populația în acest fel, prevalându-se de principiul autonomiei locale. Articolul 3 din Legea 215, privind administrația publică locală, precizează clar că «prin autonomie locală se înțelege dreptul și capacitatea efectivă a autorităților administrației publice locale de a soluționa și de a gestiona, în numele și în interesul colectivităților locale pe care le reprezintă, treburile publice, în condițiile legii. Acest drept se exercită de consiliile locale și primari, precum și de consiliile județene, autorități ale administrației publice locale alese prin vot universal, egal, direct, secret și liber exprimat». Alineatul 3 al aceluiași articol 3 din Legea 215 oferă posibilitatea autorităților susmenționate «de a recurge la consultarea locuitorilor prin Referendum sau prin orice altă formă de participare directă a cetățenilor la treburile publice, în condițiile legii». Altfel spus, președintele Victor Moraru își poate legitima deciziile majore pe care le adoptă și care, susține el, vor produce rezultate palpabile «abia peste 7-8 ani» prin Referendum. Această formă de manifestare a voinței publice ar putea legitima indubitabil viziunea administrativă a președintelui Victor Moraru, punând capăt speculațiilor. Victor Moraru respinge însă public această sugestie declarând: «Nu! Referendumul nu are acest rol și nu cred că se impune! Referendumul are un rol clar stabilit... Putem face consultări publice și o facem destul de des! Dar Referendumul se face pentru decizii majore, nu pentru investiții! N-am auzit să se întâmple asta nicăieri în Uniunea Europeană... Avem deja un Consiliu Județean în care sunt reprezentați cetățenii. Nu putem înlocui prin Referendumuri actul decizional!».

Declarațiile unui mitoman
La sfârșitul lunii mai 2016, cu numai câteva zile înainte de alegerile locale, alături de viitorul primar al Sloboziei, Victor Moraru declara că lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției vor fi suportate integral din bugetul UE. La acest moment știm că aceste lucrări sunt executate din bani publici și împrumuturi bancare care vor greva bugetul Sloboziei pentru următorii 20 de ani!
Minciuna are picioare scurte Deși nu este singura minciună cu care a debutat Victor Moraru în administrația județeană, este emblematică pentru profilul moral și administrativ al acestuia. Iată textul integral al declarației făcute atunci: «PSD dovedește că este singura formațiune politică interesată de binele public și nu de cultivarea neîncrederii și a urii în rândurile alegătorilor. Avem dovada că demersurile pe care echipa Partidului Social Democrat le-a făcut la București și Bruxelles au contat, iar contractul de finanțare se va prelungi cu 2 ani și se va achita din bani europeni. Important este că am scăpat de presiunea foarte mare privind finanțarea acestui proiect din bugetul propriu. Vina este a constructorului și nu se putea să se impute administrației!». Declarația de la acel moment a lui Victor Moraru a fost dublată de cea a lui Adrian Mocioniu care a plusat, susținând că, în mandatul său, investiția va fi finalizată «înainte de noul termen». Realitatea dovedește contrariul, iar după un an de la momentul respectiv lucrările la «groapa lui Stoica» au avansat nesemnificativ...

Sediul BCR, o investiție megalomanică
Iar dacă declarațiile «la cald» din preajma alegerilor pot fi considerate unele electorale, cele privind achiziția fostului sediu BCR sunt... proaspete și atent orchestrate! Această investiție reprezintă decizia exclusivă a președintelui Victor Moraru și nu are nici o justificare legală.
Pohta ce-a pohtit Dornic să intre in istoria administrației județene, Victor Moraru a declarat public încă de la începutul anului că intenționează să achiziționeze fostul sediu al BCR. Dincolo de prețul discutabil al achiziției, de maniera în care a impus aprobarea proiectului de hotărâre în sedința Consiliului Județean din luna aprilie 2017 și justificările puerile oferite public, Victor Moraru continuă să mintă! Potrivit anunțului publicitar postat pe site-ul instituției pe care o conduce, imobilul care urmează să fie achiziționat este «parte a strategiei de dezvoltare, modernizare și optimizare a serviciilor oferite cetățenilor județului Ialomița». Prima minciună! Același anunț precizează faptul că imobilul trebuie să fie racordat la utilitățile standard, înclusiv telefonie și internet. A doua minciună! De asemenea, «spațiul trebuie să fie pardosit cu parchet, mochetă de trafic intens sau gresie, să aibă grupuri sanitare placate cu gresie și faianță, să aibă suprafața utilă necesară pentru birouri, spații pentru activități cu publicul și arhivă curentă»... Sunt tot atâtea minciuni în condițiile în care fostul sediu al BCR, potrivit declarațiilor lui Victor Moraru, trebuie recompartimentat și utilat pentru a răspunde cerințelor administrative pentru care va fi achiziționat. Și, în sfârșit, «imobilul trebuie să fie finalizat, să nu prezinte degradări structurale și să fie finisat atât la exterior, cât și la interior». Ori, în cazul în care această ultimă condiție ar fi îndeplinită a priori, de ce a estimat Victor Moraru că imobilul are nevoie de alte 7 milioane de lei pentru reabilitare și creșterea nivelului de eficiență termică? Însă bomboana de pe coliva acestei investiții nu este aceasta. Potrivit informațiilor oficiale solicitate de ziarul nostru, costurile de încălzire pe timp de iarnă pentru cei 2217,10 mp de clădire utilizați în acest moment de către instituție în Palatul Administrativ se ridică la aproximativ 40 mii de lei lunar. În condițiile în care fostul sediu al BCR are o suprafață utilă de 4373 de mp, costurile de încălzire sunt, firesc, duble! Adăugați la acest amănunt și faptul că majoritatea pereților exteriori ai clădirii sunt de sticlă și aveți o imagine apropiată de realitate a acestei fantezii invesționale în care Victor Moraru târăște contribuabilii ialomițeni în numele legitimității pe care aceștia au oferit-o Consiliului Județean (n. red.: nu lui, căci el nu a fost ales președinte prin vot direct!) la alegerile locale din vara anului 2016.

17 Mai 2017, 12:20 (2944 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(22 Mai 2017, 17:38)
Ar trebui   sa fie consultati cetatenii daca sunt de  acord cu proiectele presedintelui CJ..cu achizitionarea sediului BCR..ci alte...cheltuieli inutile... Ati vazut la stiri ce se intampla la primaria orasului CLUJ NAPOCA ? Cetatenii au dreptul sa-si spuna parerea si sa depuna proiecte.... OARE CATE SUTE DE ANI trebuie sa  treaca sa se intample ceva similar si in Ialomita? Daca unii  au pus stampila pe..”trei trandafiri” fara sa se gandeasca....acum suportam consecintele un judet intreg!!!  VAI DE NOI !!!  Si abia a inceput. Unde  vom ajunge peste 4 ani??? Ialomita trezeste-te!!
Ioana:
(22 Mai 2017, 09:43)
  Buna idee vis-a-vis de referendum.
 
Inrebarile ar suna astfel:
 "Sunteti multumiti de cunducerea Primariei Municipiului Slobozia?"  DA - NU.
 "Sunteti multumiti de conducerea Consiliului Judetean Ialomita?"     DA  - NU.

   Eu votez NU. 
 
Voi ce ati vota? O puteti face acum, aici.
cetatean:
(18 Mai 2017, 15:55)
Adaugati si costurile cu aerul conditionat vara,costurile de curatenie....
Un colos financiar ca BCR nu isi permite sa mai tina o astfel de cladire si ce sa vezi? Se gaseste o mare personalitate in management din Amara,primar de comuna,ce se crede unsul lui Dumnezeu in Ialomita,sa o cumpere pe spatele nostru.Pacat ca nu exista opozitie politica.Ma intreb cat o sa tina acest delir politic?
alegator:
(18 Mai 2017, 15:35)
un gheorghe  tinel dar colorat rosu 
Ialomiteni:
(18 Mai 2017, 15:24)
Prosti tare prosti oamenii in judetul ialomita ! Mai oameni cum a ti votat un asa prost ma !!!!
DANA:
(18 Mai 2017, 12:45)
Da, corect fata lui arata dispret și chiar nu da doi banii pe nimeni adică un animal.Dar pina isi rupe coloana vertebrală, rupe el mai multe.
colhoz:
(18 Mai 2017, 12:32)
Da este nevoie de referendum si oameni curajosi sa iasa in strada.Acest animal numit Moraru nu face decit sa ne puna la zid pe toti ca de, la el sunt butoanele.Ciuperca nu a facut nimic pe linga acest tupeist ca Dragnea.Da face ca la Amara o primarie cu fast și multi functionari prosti, da ca prostimea nu a luat-o cu el.Da el este la butoane si ne face zop.Daca nu il ia DNA nu il face nimeni pe acest animal. BCR odata vindut ii umple conturile lui Moraru . Cine altul decit Cocornel Holdingul. meditati domnilor.
gogu:
(18 Mai 2017, 12:32)
Cand  ma indatoareaza pe 20 de ani , normal ca trebuie sa ma intrebe daca sunt de acord! Morarule , prevad ca-ti iei cadanele si va duceti dracu de unde ati venit...
DNA:
(18 Mai 2017, 11:00)
Primaria Clujului consulta cetatenii asupra modului de folosire a banilor publici.La Ialomita nu este nevoie.Moraru stie tot.
Victore,nu uita
Va veni si vremea ta!
cetatean:
(18 Mai 2017, 10:59)
Asa ne trebuie, ca de 27 de  ani in  jud Ialomita am votat numai PSD...acum...suportam. Mai ales pensionarii, care la  in ziua de vot sunt primii  la urne si voteaza numai cu rosii....iar tinerii, cei care ar putea macar inclina balanta, nu se duc la vot din ignoranta...UITATI-VA cu atentie la fata lui Moraru...arata dispret...omul acesta nu da doi bani pe nimeni...dar..cine poate sti???
 Daca Doamne fereste cazi dupa cal..poti sa-ti rupi coloana vertebrala....!!!
URGENT!:
(18 Mai 2017, 07:07)
Sa iesim in strada Cocora! Monstrul cu functie de primar, dupa ce a facut asfalt in camp cu bani publici(sa mearga familia la firma fara sa fie zdruncinata de gropi, sper sa fie zdruncinata de DNA, ANI, IGP...) hotaraste sa asfalteze si strada pe care locuieste el si strada secretarului si strada viceprimarului. Mai golanilor nesimtiti nu va este rusine, nu va este frica de mania cetatenilor, va trebuie asfalt pe strada? Restul strazilor nu va intereseaza? Ati furat o comuna ce vreti sa mai faceti? Primarul a luat tot terenul din CAP, secretarul terenul din parc.AJUNGE! Sa va fie RUSINE!
Suntem prosti:
(17 Mai 2017, 22:49)
S a iesim in strada !!!
marin:
(17 Mai 2017, 18:44)
am lucrat in acel spatiu.sunt spatii unde ploua ca afara.acesti conducatori colorati in rosu cred ca au acea boala descoperita la bovine in marea britanie.
Petru:
(17 Mai 2017, 15:31)
Vor face ceva idiotii astia si pt oras in acet mandat? Clar NU. Vor spune slobozenii ceva ? Sigur NU. Normal ca astia fac ce vor. Cum psd-ul a vrut legea gratierii pe sestache la ora 11 noaptea , asa va incerca si moraru sa cumpere BCR , tot prin mismasuri tipic psd-iste. De ce? Pt ca de halit nu mai are de unde ( vezi groapa lui stoica , parcul industrial di apa lu' ionascu). Altceva n-a mai ramas de mancat din acest oras cu care odata ma mandream ca fiind curat si frumos. @mary , si eu ma gandesc sa plec la fel ca tine.....pacat
Mary:
(17 Mai 2017, 13:09)
   Oricum fac ce vor. Viata a demonstrat ca tin cont de noi doar in ziua alegerilor si peurma isi bat joc de tot, cum vor ei. Eu demult nu mai merg sa-i aleg. Poate reusesc sa plec din acest oras condus numai de tampiti.