Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«L'amour du théître» la Slobozia

Corifeii lui Matei Vișniec

«L'amour du théâtre» la Slobozia

În ianuarie 2016, la Suceava, dramaturgul Matei Vișniec anunța că scrie o piesă de teatru în limba franceză despre valul de imigranți musulmani, el exprimându-și îngrijorarea că «Europa se sinucide cultural». În luna mai 2016, la celălalt capăt al țării, la Slobozia, un grup de 8 elevi din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul», coordonați de profesorul de Limba Franceză, Elena Mocanu, începeau neștiuți de nimeni repetițiile pentru aceeași piesă. La sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul unui concurs de teatru francofon desfășurat la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, trupa «Les Francforts» performează pentru ultima dată...

Un spectacol de adio
Pentru Patricia Alexandra Nae, care joacă rolul capitanului bărcii în piesă, acesta este spectacolul ei de adio. A câștigat cu trupa, în anul și jumătate în care a jucat, tot ce se poate câștiga. La Festivalul Internațional «Teatru sub castani» de la Iași, de exemplu, desfășurat luna trecută, trupa «Les Francforts» a obținut premiul pentru cel mai bun spectacol în limba franceză, cea mai expresivă interpretare, a ei, și premiul pentru cel mai promițător actor, al colegului Alin Pahonțu. Dar nici ea, nici colegii ei, nu sunt aici pentru premiile pe care le obțin: «Suntem aici din pasiune pentru teatru... Pentru plăcerea de a fi pe scenă și pentru a-i face pe cei din sală să simtă ce simțim noi. Iubim teatrul și suferim pentru el... Iar eu sufăr cel mai mult pentru că voi pleca și nu voi mai fi aici! Timp de 3 ani am renunțat la atât de multe pentru teatru și pentru spectatorii care ne-au iubit și la rândul lor iubesc teatrul...». Încă de la primele repetiții, piesa lui Matei Vișniec a devenit blazonul trupei, iar acum liceenii Colegiului Național «Mihai Viteazul» susțin ultimul spectacol din cariera lor comună la Slobozia, în fața publicului de acasă... Fiind un festival de teatru pentru elevi, varianta pusă în scenă de profesorul Elena Mocanu are numai 40 de minute. Chiar și așa însă, spectacolul este unul impresionant, iar pe fundalul acestuia spectatorii sunt martori ai dramei care l-a determinat pe Matei Vișniec să scrie această piesă. Iat-o, așa cum a descris-o autorul: «Într-o ambarcațiune fragilă se aflau vreo 40 de musulmani și vreo 10 creștini. Toți veneau din Africa profundă. Creștinii erau jos, în cală, înghesuiți, și musulmanii erau deasupra. Creștinii, minoritari în țara respectivă, deci erau minoritari și pe ambarcațiune... La un moment dat, ambarcațiunea începuse să ia apă. Devenise clar că sunt prea mulți în barcă. Căpitanul și cel care era călăuza, de fapt, capul răutăților, le-a spus celor de sus: „Trebuiesc aruncați în apă vreo cinci oameni!“. Și atunci ei ce au spus? Pe cine să arunce?».

Drama refugiaților este drama noastră
Cei 8 liceeni din Slobozia  și profesorul care i-a sprijinit să pună în scenă piesa de teatru inspirată din această întâmplare dramatică au devenit, cu ajutorul celor câtorva reprezentații susținute în decursul anului, portavocea unei comunități musulmane de care, de fapt, tuturor ne este frică. În luna martie, la Festivalul de la Pecs în Ungaria, țară care a ridicat garduri de sârmă ghimpată la graniță pentru a stopa exodul celor 1,2 milioane de musulmani care au luat cu asalt Europa, profesorul Elena Mocanu a înțeles încă o dată acest lucru: «A fost piesa de teatru care a închis Festivalul. În cadrul dezbaterii care a urmat, gazdele au recunoscut ca piesa i-a obligat să reflecteze. Un tânăr de 16 ani mi-a spus acolo: „până acum nu m-am gândit la migranți, am spus că nu sunt problema mea și că e normal să existe gardurile. Dar acum știu că ele există pentru că nouă ne e frică de ei!“. Am fost impresionată...» ne explică profesorul Elena Mocanu. Însă vocile cele mai clare, vocile care vor continua să vorbească despre această dramă comună, sunt vocile adolescenților. «Piesa prezintă o lume crudă. Eu și colegii mei suntem personaje cinice care prezintă dispozitive de omorât oameni. Aceste dispozitive există și sunt acceptate. E absurd ca europenii să cheltuiască miliarde de euro pentru detectoare de bătăi de inimă și garduri împotriva migranților!», Alin Pahonțu. «Mesajul nostru este unul clar. Nu ne ascundem în spatele spectacolului de teatru, încercăm să învățăm împreună cu publicul. Învățăm să nu facem lucruri în care nu credem. Să nu facem compromisuri. Să nu le facem rău altor oameni!», Denisa Câmpeanu. «Eu în piesă dansez. Nu am replici. Dar dansul e ceea ce mă definește și el vorbește pentru mine și pentru piesă...», Laura Grecu. «Migranții nu pot fi ținuți după un gard și ascunși. Toți suntem, practic, migranți. E un fenomen mondial! Și, așa cum spune autorul, noi trebuie să navigăm împreună pe marea diferențelor și contradicțiilor dintre noi. Pentru că la finalul zilei, toți suntem oameni!», Pavel Mușat.

19 Mai 2017, 14:50 (2350 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
O slobozeancă în «Frații Karamazov»
«Cabina actorilor», teatru la Slobozia
Teatru la Slobozia: «Vacanță în Guadelupa», comedie cu Mircea Diaconu

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 25 Mai 2018
134 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă împotriva «violenței în familie»

În cadrul activităților dedicate «Săptămânii prevenirii criminalității», polițiștii ialomițeni au desfășurat o campanie de informare și prevenire a violenței domestice. Aceștia au purtat mai multe discuții ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 17:10
(37 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperi programate ale furnizării energiei electrice, generate de lucrările de reparații și întreținere ale rețelelor. Astfel, în perioada 29-31 mai 2018, curentul se ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:35
(33 vizualizări - 0 comentarii)


2

Poliția Rutieră Ialomița, alături de copii

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat o campanie de informare cu scopul de a reduce numărul accidentelor de circulație în care sunt victime copiii. Oamenii legii au stat de vorbă cu preșcolarii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:25
(33 vizualizări - 0 comentarii)


3

DSVSA Ialomița: Controale privind pesticidele din legume

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat în primul trimestru al acestui an verificări privind cantitățile de pesticide din fructele și legumele aduse din import și ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 16:10
(37 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru «trafic de droguri»

Un tânăr din Fetești a ajuns principalul suspect într-o amplă anchetă privind traficul și distribuția de droguri, instrumentată de procurorii DIICOT din Slobozia. Acesta a fost arestat în urmă cu o săptămână ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2018, 08:05
(39 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a lovit cumnata cu o toporișcă

O femeie a fost la un pas de moarte după ce cumnatul său, băut bine, a lovit-o de mai multe ori în cap cu o toporișcă. Bărbatul este recidivist  și  a fost arestat preventiv pentru 30 de zile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 11:30
(194 vizualizări - 0 comentarii)


6

Broșteni: Copil de 10 ani, înecat în apele râului Ialomița

Reprezentanții ISU din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit pentru scoaterea la mal a unui copil de 10 ani, din Broșteni, înecat în râul Ialomița. Acesta plecase la scăldat împreună cu un prieten ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:25
(244 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: «Sanitarii Pricepuți», la start

Reprezentanții Curcii Roșii Ialomița organizează o nouă ediție a concursului de prim ajutor dedicat elevilor, «Sanitarii pricepuți». Evenimentul adună la start elevi de gimnaziu și liceu din tot județul ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:20
(157 vizualizări - 0 comentarii)


8

IPJ Ialomița: Încep înscrierile în instituțiile de învățământ ale MAI

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o campanie de înscriere a candidaților interesați să ocupe un loc în cadrul școlilor de agenți și ofițeri pe care MAI le are la nivel național ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2018, 09:05
(156 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

22 Mai 2018, 18:25


Căutat de autoritățile germane, prins la Ograda

Polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 28 de ani, din comuna Ograda, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare, acesta fiind acuzat de comiterea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 17:25
(362 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de artă plastică a artiștilor ialomițeni la Călărași

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Ialomița organizează vineri, 25 mai 2018, o expoziție dedicată Centenarului «Marii Uniri», în incinta Muzeului Municipal Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 17:15
(269 vizualizări - 0 comentarii)


12

anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani
în transport mărfuri
-atestat valabil de șofer profesionist
transport marfă
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa
de e-mail
agromasgrup@gmail.com
sau la sediul societății din Cosâmbești,
șos. Slobozia-Țăndărei, nr.154

Relații suplimentare se pot obține
și la tel. 0749/162.458

22 Mai 2018, 17:05


Finala concursului «Zărzărică, Zărzărea», desfășurată la Slobozia

Vineri, 25 mai 2018, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va găzdui finala celei de a 26-a ediții a concursului de folclor «Zărzărică, Zărzărea». În competiție vor intra cele mai bune ansambluri ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 16:55
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița la «Zilele Sloboziei»

Verificări amănunțite în rândurile comercianților de produse alimentare care au participat la manifestările dedicate «Zilelor Sloboziei». Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2018, 16:40
(288 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Servicii Publice Slobozia SRL
cu sediul în str. Lujerului, nr. 3,
loc. Slobozia, jud. Ialomița

angajează paznic
cu atestat de pază, cu normă întreagă,
pentru punctul de lucru
Cimitirul Uman Bora
Relații la telefon 0735/309.947

22 Mai 2018, 08:05


Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Slobozia: Și-a petrecut noaptea în canalul în care a căzut

Un bărbat de 65 de ani, din Slobozia, și-a petrecut noaptea trecută în canalul pluvial în care a căzut, neputând să iasă de acolo. Canalul se află situat la marginea Sloboziei, într-o zonă foarte puțin ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2018, 11:59
(653 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, E-Distribuție Dobrogea SA anunță faptul că, în perioada 21-26 mai 2018, în localitățile Munteni Buzău, Gârbovi, Nicolești ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:50
(581 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Măsuri pentru ecocondiționalitate

Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură informează cu privire la faptul că pe site-ul instituției, ce poate fi accesat la adresa www.apia.org.ro a fost lansat «Ghidul fermierului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 15:05
(566 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Doi bărbați, în vârstă de 47 și 48 de ani, cu domiciliile în Fetești și Giurgeni, au fost sancționați de polițiști, fiind prinși pescuind ilegal în apele Brațului Borcea al Dunării. Aceștia foloseau unelte ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 14:40
(652 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Săveni: 3 bombe au fost descoperite la groapa de gunoi

Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au ridicat  de la groapa de gunoi a comunei Săveni 3 elemente de muniție rămase neexplodate, de calibrul 152 mm. Alte două proiectile ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 12:52
(688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Olanda

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES, oferă 75 de locuri de muncă sezoniere în agricultură, de «muncitori în grădinărit-25 posturi», «procesori bulbi ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2018, 09:40
(721 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

17 Mai 2018, 16:05


ISU Ialomița: Competiția micilor pompieri

Elevii de gimnaziu din 4 localități ialomițene au participat joi, 17 mai 2018, la faza județeană a concursului «Prietenii Pompierilor». Competiția s-a desfășurat în incintele Liceului de Arte «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 15:20
(575 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive, susținute de polițiști

Efecte de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează în aceste zile acțiuni preventive în școlile și grădinițele din județ. Scopul activităților este acela de a le ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2018, 15:05
(670 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 15 mai a.c., un ialomițean, de 45 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 14:10
(695 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au depistat un bărbat, de 42 de ani, din Fetești, pe numele căruia exista un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2018, 13:45
(731 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 15:15
(719 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 09:18
(1256 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:10