Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«L'amour du théître» la Slobozia

Corifeii lui Matei Vișniec

«L'amour du théâtre» la Slobozia

În ianuarie 2016, la Suceava, dramaturgul Matei Vișniec anunța că scrie o piesă de teatru în limba franceză despre valul de imigranți musulmani, el exprimându-și îngrijorarea că «Europa se sinucide cultural». În luna mai 2016, la celălalt capăt al țării, la Slobozia, un grup de 8 elevi din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul», coordonați de profesorul de Limba Franceză, Elena Mocanu, începeau neștiuți de nimeni repetițiile pentru aceeași piesă. La sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul unui concurs de teatru francofon desfășurat la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, trupa «Les Francforts» performează pentru ultima dată...

Un spectacol de adio
Pentru Patricia Alexandra Nae, care joacă rolul capitanului bărcii în piesă, acesta este spectacolul ei de adio. A câștigat cu trupa, în anul și jumătate în care a jucat, tot ce se poate câștiga. La Festivalul Internațional «Teatru sub castani» de la Iași, de exemplu, desfășurat luna trecută, trupa «Les Francforts» a obținut premiul pentru cel mai bun spectacol în limba franceză, cea mai expresivă interpretare, a ei, și premiul pentru cel mai promițător actor, al colegului Alin Pahonțu. Dar nici ea, nici colegii ei, nu sunt aici pentru premiile pe care le obțin: «Suntem aici din pasiune pentru teatru... Pentru plăcerea de a fi pe scenă și pentru a-i face pe cei din sală să simtă ce simțim noi. Iubim teatrul și suferim pentru el... Iar eu sufăr cel mai mult pentru că voi pleca și nu voi mai fi aici! Timp de 3 ani am renunțat la atât de multe pentru teatru și pentru spectatorii care ne-au iubit și la rândul lor iubesc teatrul...». Încă de la primele repetiții, piesa lui Matei Vișniec a devenit blazonul trupei, iar acum liceenii Colegiului Național «Mihai Viteazul» susțin ultimul spectacol din cariera lor comună la Slobozia, în fața publicului de acasă... Fiind un festival de teatru pentru elevi, varianta pusă în scenă de profesorul Elena Mocanu are numai 40 de minute. Chiar și așa însă, spectacolul este unul impresionant, iar pe fundalul acestuia spectatorii sunt martori ai dramei care l-a determinat pe Matei Vișniec să scrie această piesă. Iat-o, așa cum a descris-o autorul: «Într-o ambarcațiune fragilă se aflau vreo 40 de musulmani și vreo 10 creștini. Toți veneau din Africa profundă. Creștinii erau jos, în cală, înghesuiți, și musulmanii erau deasupra. Creștinii, minoritari în țara respectivă, deci erau minoritari și pe ambarcațiune... La un moment dat, ambarcațiunea începuse să ia apă. Devenise clar că sunt prea mulți în barcă. Căpitanul și cel care era călăuza, de fapt, capul răutăților, le-a spus celor de sus: „Trebuiesc aruncați în apă vreo cinci oameni!“. Și atunci ei ce au spus? Pe cine să arunce?».

Drama refugiaților este drama noastră
Cei 8 liceeni din Slobozia  și profesorul care i-a sprijinit să pună în scenă piesa de teatru inspirată din această întâmplare dramatică au devenit, cu ajutorul celor câtorva reprezentații susținute în decursul anului, portavocea unei comunități musulmane de care, de fapt, tuturor ne este frică. În luna martie, la Festivalul de la Pecs în Ungaria, țară care a ridicat garduri de sârmă ghimpată la graniță pentru a stopa exodul celor 1,2 milioane de musulmani care au luat cu asalt Europa, profesorul Elena Mocanu a înțeles încă o dată acest lucru: «A fost piesa de teatru care a închis Festivalul. În cadrul dezbaterii care a urmat, gazdele au recunoscut ca piesa i-a obligat să reflecteze. Un tânăr de 16 ani mi-a spus acolo: „până acum nu m-am gândit la migranți, am spus că nu sunt problema mea și că e normal să existe gardurile. Dar acum știu că ele există pentru că nouă ne e frică de ei!“. Am fost impresionată...» ne explică profesorul Elena Mocanu. Însă vocile cele mai clare, vocile care vor continua să vorbească despre această dramă comună, sunt vocile adolescenților. «Piesa prezintă o lume crudă. Eu și colegii mei suntem personaje cinice care prezintă dispozitive de omorât oameni. Aceste dispozitive există și sunt acceptate. E absurd ca europenii să cheltuiască miliarde de euro pentru detectoare de bătăi de inimă și garduri împotriva migranților!», Alin Pahonțu. «Mesajul nostru este unul clar. Nu ne ascundem în spatele spectacolului de teatru, încercăm să învățăm împreună cu publicul. Învățăm să nu facem lucruri în care nu credem. Să nu facem compromisuri. Să nu le facem rău altor oameni!», Denisa Câmpeanu. «Eu în piesă dansez. Nu am replici. Dar dansul e ceea ce mă definește și el vorbește pentru mine și pentru piesă...», Laura Grecu. «Migranții nu pot fi ținuți după un gard și ascunși. Toți suntem, practic, migranți. E un fenomen mondial! Și, așa cum spune autorul, noi trebuie să navigăm împreună pe marea diferențelor și contradicțiilor dintre noi. Pentru că la finalul zilei, toți suntem oameni!», Pavel Mușat.

19 Mai 2017, 14:50 (1827 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
O slobozeancă în «Frații Karamazov»
«Cabina actorilor», teatru la Slobozia
Teatru la Slobozia: «Vacanță în Guadelupa», comedie cu Mircea Diaconu

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 22 Aug 2017
146 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

22 August 2017, 17:05


1

anunț

I.I. DUMITRU M. GEORGE-CRISTIAN
cu sediul în sat Luciu, com. Gura Ialomiței
vinde pepeni și legume
din producția proprie
Relații la telefon 0729/558.058

22 August 2017, 15:05


2

AJFP Ialomița: Încasări de 45,54 milioane de lei la buget

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în luna iulie 2017 la bugetul general consolidat  suma de 45,54 milioane lei. Cel mai mare grad de încasare a fost semnalat la nivelul ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 19:10
(453 vizualizări - 0 comentarii)


3

DSVSA Ialomița: Amenzi de 12 mii de lei

Inspectorii DSVSA Ialomița au realizat în această perioadă mai multe controale tematice cu privire la abatorizarea, prelucrarea laptelui sau modul în care se comercializează produsele alimentare. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 18:05
(378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se închid gazele

Distrigaz Sud Rețele informează faptul că vineri, 18 august 2017, în orașele Fetești, Slobozia și Urziceni, pe străzile Călărași, Matei Basarab, Panduri și București, se va opri furnizarea de gaze naturale ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:30
(392 vizualizări - 0 comentarii)


5

DSVSA Ialomița: Acțiuni de prevenire a Pestei Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a intensificat acțiunile cu privire la prevenirea răspândirii pe teritoriul județului Ialomița a Pestei Porcină Africană. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

17 August 2017, 17:10
(355 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: Polițiștii ialomițeni, la datorie în minivacanța de Sfânta Maria

Pe perioada minivacanței de Sfânta Maria, polițiștii au fost la datorie, zilnic, pentru siguranța și liniștea cetățenilor. În 5 zile, polițiștii au constatat peste 100 de infracțiuni, au aplicat aproximativ ...[citește_toată_știrea]

16 August 2017, 09:40
(489 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița a interzis comerțul cu porci în târguri

DSVSA Ialomița anunță toți crescătorii de porcine, ca urmare a evoluției Pestei Porcine Africane în țările riverane României precum și notificarea a două  focare de boală la porcii domestici în cartierele ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:20
(783 vizualizări - 0 comentarii)


8

Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare pentru Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu»

Centrul Militar Județean Ialomița, structură a Ministerului Apărării Naționale, anunță că Școala Militară de Maiștri Militari a Forțelor Navale «Amiral Ion Murgescu» va organiza concurs de admitere sesiunea ...[citește_toată_știrea]

11 August 2017, 12:05
(789 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Prețurile medii pentru produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărârea Consiliului Județean Ialomița nr. 128/31.07.2017, privind modificarea Hotărârii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2017, 10:15
(977 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
angajează
ȘOFER AUTOCAMION
Cerințe
-permis auto C+E
-experiență minimum 2 ani în transport mărfuri
-atestat valabil de sofer profesionist transport marfa
-atestat valabil ADR
-fără antecedente penale
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern și EXTERN
CV pot fi trimise la adresa de e-mail
agromasgrup@gmail.com
telefon 0749/082.231

10 August 2017, 09:10


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din motive obiective nu puteau să ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:20
(880 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți la volan

Polițiștii au depistat luni, 7 august a.c., doi bărbați de 27 și 48 ani, din comuna Scânteia, respectiv Movilița, care conduceau autoturisme deși se aflau sub infuența băuturilor alcoolice. Ambii au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 18:05
(938 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism căutat de autoritățile cehe, identificat de polițiștii ialomițeni

Un autoturism căutat pentru confiscare de autoritățile cehe a fost depistat de polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Ialomița. Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:30
(968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:20
(1218 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 17:05
(1020 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 16:13
(1264 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 17:10
(1405 vizualizări - 1 comentariu)


18

Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:35
(1161 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 16:05
(1275 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
laurentiu_lazar@cargill.com
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 17:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 16:15
(1693 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 12:20
(1588 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 08:05
(1777 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 17:10
(1612 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:45
(1339 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:35
(1404 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 16:15
(1384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:40
(1389 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 12:20