Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Candidații de «paie» ai PSD Ialomița

Trei, Doamne, și toți trei!

Candidații de «paie» ai PSD Ialomița

Campania pentru alegerile locale parțiale de la Amara, Fierbinți și Țăndărei sunt în plină desfășurare. Pe lista partidelor care propun candidați s-au înscris PNL, PMP și PSD. Primele două partide au propus niște iluștri anonimi, fără șanse reale la fotoliul de primar. PSD, în schimb, are pretenții electorale. Oferta este însă jenantă, iar conferința de presă în care și-au prezentat candidații demonstrează fără dubii acest fapt!

Ofertă jenantă la PSD
Nu știm alții cum sunt, dar noi unii, când vin alegerile, parc-am intra în pământ de rușine. De rușinea lor! Pentru că, aflat în evidentă criză de cadre, PSD Ialomița propune electoratului candidați slab pregătiți și incapabili să convingă. Dar, așa cum preciza ex-primarul Alexandru Stoica în cazul Sloboziei, «PSD poate să nominalizeze o căpiță de paie și tot câștigă alegerile!». Fideli acestei butade, joi, 18 mai 2017, liderii PSD Ialomița și-au prezentat oficial candidații. Aceștia sunt Marius Câmpean-Fierbinți Târg, Ion Maiță-Amara și Nicoleta Toma-Țăndărei. Emotivi, timorați de prezența presei și lipsiți de orice carismă politică, cei trei au oferit imaginea jalnică a unor candidați de «paie», fără personalitate, nominalizați pentru a asigura continuitatea politică în cele trei orașe adjudecate de PSD la alegerile locale din 2016, dar pierdute în urma unor scandaluri publice cu iz penal. «Mă numesc Marius Câmpean, fac parte din echipa PSD (...) și candidez pentru continuarea proiectelor PSD și modernizarea orașului Fierbinți și împreună cu echipa PSD sperăm să mulțumim locuitorii orașului Fierbinți! (...)», «Numele meu este Ion Măiță și sunt amăream convins, născut și crescut aici la Amara... (...) Iar cea mai mare calitate a mea e că știu să ascult! (...)», «Vă mărturisesc că nu mi-a fost ușor să iau această decizie fiind femeie. Dar, după cum s-a demonstrat în ultimul timp, și femeile pot face carieră și pot avea proiecte și pot face performanță în administrație!» au fost singurele discursuri articulate ale celor trei candidați. Restul declarațiilor s-au dovedit fie jenante, fie ridicole, cei trei candidați nefiind capabili să precizeze, spre exemplu, proiectele pe care le vor susține sau principala lege care ghidează funcționarea administrației publice locale, respectiv Legea 215/2001.

Masochism politic
Mai jalnici însă decât candidații, un frizer devenit viceprimar-marionetă în mâinile fostului primar Iusein Iuksel, un mediator care face afaceri cu fonduri publice și o învățătoare convertită la politică în Consiliul Local, s-au dovedit a fi liderii de partid. Atât Marian Neacșu, care a prezidat această conferință de presă, cât și președintele Victor Moraru, coordonatorul campaniei în cele trei localități s-au dovedit incapabili să susțină prin declarații coerente candidaturile celor trei nominalizați. Iată o mostră edificatoare, credem noi, din discursul lui Victor Moraru: «Acești oameni sunt oameni care au experiență (...), iar eu, ca și garant al lor, în calitate de coordonator de campanie și președinte al Consiliului Județean, garantez că cele trei localități vor fi beneficiare ale unor proiecte importante în următoarea perioadă... De altfel, tot județul în următorii 3 ani de zile, ați observat și dumneavoastră, va fi beneficiar al unor fonduri importante din bugetul local, județean și național și, sperăm noi, si din bugetul Uniunii Europene! Suntem bine organizați, (...) avem un program serios pe fiecare dintre localități, sperăm ca cetățenii să voteze în continuare un partid care este posibil să fi dat cel mai bun Guvern din anii ’90 până acum!». Niciunul dintre liderii politici prezenți, de la cei trei parlamentari PSD prezenți și până la președintele PSD Marian Neacșu nu au putut nominaliza realizările obținute în anul de guvernare scurs până acum. «Județul, până în 2020, va arăta cu totul altfel decât... hai să spunem, în momentul în care l-am preluat noi, cei care, într-o formă sau alta, ne ocupăm de administrarea lui (...), de la cetățenii care ni l-au pus la dispoziție ca să-l îmbunătățim!» l-a secondat Marian Neacșu în declarații pe Victor Moraru, omițând să precizeze că Ialomița a fost guvernată în ultimii 25 de ani exclusiv de către PSD, iar el s-a aflat «într-o formă sau alta» în echipa care a condus județul jumătate din această perioadă...

Baliverne politice cu Marian Neacșu Calitatea de consilier onorific al premierului Grindeanu în relația cu Parlamentul nu-i priește președintelui Marian Neacșu. După un an de zile, discursul acestuia a devenit incongruent și frizează absurdul. Iată o parte a acestui discurs, neprelucrat, așa cum a fost înregistrat de reportofon: «Prin actualul Program de Dezvoltare Locală, așa numitul PNDL, județul Ialomița va primi opt mii de miliarde în patru ani de zile... Asta înseamnă circa o sută șaptezeci și ceva de milioane de euro, adică de patru-cinci ori mai mult decât toate sumele intrate în județ în ultimii douăzeci și cinci de ani. După părerea mea, săptămâna viitoare va fi elaborat ordinul de ministru care va cuprinde această sumă... Mai exact, vor fi șapte nouășnouă de mii...lioane și încă ceva... ăăă...urmând ca de acolo în foarte scurtă vreme, pentru că o parte dintre proiectele de... de care amintea Victor aicea și a uitat să amintească... sau... ca, ca și cifră... ăăă.. și de celelalte proiecte care țin de infrastructura locală... și sunt... vor fi finanțate toate proiectele depuse pentru creșe și grădinițe în Ialomița... toate proiectele care vor fi... care au fost depuse pentru școlile care nu au autorizație sanitar-veterinară... sanitară sau... ăăă... sau autorizație (... neinteligibil) de funcționare sanitară, da... și de incendii... ăăăăă... în așa fel încât... îîî... probabil că la finalul anului 2019 nicio unitate de învățământ din Ialomița nu va mai fi în situația care este acum cu toaletele în fundul curții, cu condiții improprii de desfășurare a procesului educativ... ăăă... Iarăși, circa douăzeci și cinci, douăzeci și șase la sută din această sumă de o sută șaptezeci și cinci, o sută șaptezeci și șase de milioane de euro va fi alocată pentru finalizarea unor proiecte sau... începerea unor proiecte noi privind aducțiunea de apă și de canalizare în județ ... ăăă... Toate lucrurile astea m-au îndreptățit să spun cu caracter general ceea ce v-am spus mai la-nceputul prezentării mele, că județul în 2020 va arăta cu totul altfel decât, haideți să spunem, în momentul în care l-am preluat (...)!».

24 Mai 2017, 09:10 (4721 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...
Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comentariile cititorilor:


dascalu:
(27 Mai 2017, 14:56)
E hai ca a zis pe bune citizen a cheltuit preoteasa banii popii pe degeaba ca primarita tot nu a ajuns. Nici nu avea cum cand avea langa ea numai lepre pupincuriste care umblau dupa capatuiala dar pielea nu la face doua chiftele. Va dati seama ca erau deja paie putrede. Mai bine ca a ramas balotul
@citizen:
(25 Mai 2017, 14:38)
@citizen este lasata la poarta islazului comunal ca nu limbile au bagat bai in buzunar. Duti hai di taieti venele
@citizen:
(25 Mai 2017, 12:03)
Am prins ideea, dar cu limba romana ce-ai avut?
lui@geo:
(25 Mai 2017, 12:00)
pt alinarea sufletului tau de psd-ist, treci(mai in spate) pe la pagina cu Tinel si te racoreste acolo..
geo:
(25 Mai 2017, 11:05)
Despre inteligența și priceperea celor de dreapta, nimic?.
citizen:
(25 Mai 2017, 10:09)
Daca imi amintesc bine si pe la Dridu a fost una care a sarit din pnl in psd pentru a prinde maduva ciolanului. Ia traso Turiga de a julito ca paiele au ars relede. Nici paie nu au fost cu asa smcherie si rotirea a cadrelor inebunite de marire. Pai ce sa fii facut ea insotita de unul care se vrea popa si el este vanzator de ciunga si ciubuce. Cu dealde astia vroia sa castige. Paiele de fapt era pleava.
xx:
(25 Mai 2017, 08:31)
geanta lasata pe jos prevesteste saracie
UN SLOBOZEAN SLOBOD:
(24 Mai 2017, 20:44)
Neacsule....din cei  opt mii de miliarde cat investiti si cat furati?

George:
(24 Mai 2017, 20:02)
Ce rusine ! La Tandarei oare nu s oameni mai capabili decit dna invatatoare cu pretentii de prof universitar?!? Par example dl Bucuroiu un om capabil slefuit cu multa experienta inclusiv in administratia publica!
"ca si" psd-isti:
(24 Mai 2017, 19:45)
Ca si realizari pt ialomiteni sunt in urma rau, dar, ca si rahati, sunt cei mai cu motz ..
max:
(24 Mai 2017, 17:58)
Ca si, a devenit un leit-motiv pentru semidoctii care jignesc limba romana .
Maria:
(24 Mai 2017, 17:50)
PENIBIL , .JENANT  !
Un cetățean:
(24 Mai 2017, 09:18)
Ca si garant al lor mananci rahat parvenitule,du-te cu asistații ce va votează,ca si garant al cetățenilor nu ai facut nimic,arunca un ochi la marginea orașului in noroaie,maidanezi si mizerie Morarule si nu mai cheltuiți bani publici pe proiecte de rahat si serbări cu artiști pe care ii plătiți cat ar costa sa puneri un pic lucrurile in normalitate ca suntem in 2017 si nu am canalizare in Reședința de județ condus de ciuma ce o reprezinți