Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

Ialomița rurală trăiește din ajutorul de șomaj

O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural. Fruntașe la numărul de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă sunt comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești. Reprezentanții autorităților locale susțin faptul că situația este generată de gradul scăzut de calificare profesională a comunităților pe care le reprezintă și lipsa de interes afișată de investitori.

Șomerii din Ialomița trăiesc la țară
Potrivit datelor oficiale ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, în luna aprilie 2017, în județ existau 6514 șomeri, din care doar 973 beneficiau de indemnizația acordată de stat. Aceeași statistică arată faptul că majoritatea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă din județ trăiesc în mediul rural. Vorbim despre 4825 de persoane care, potrivit datelor AJOFM Ialomița, își iau domiciliul în mediul rural. Comunele Traian, Valea Ciorii, Miloșești sau Borănești sunt localitățile unde numărul persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă depășește cifra 200.

Cauze multiple
Reprezentanții administrațiilor locale susțin că motivele pentru care rata șomajului este mai ridicată la țară prin comparație cu mediul urban sunt diverse. În comuna Traian, de exemplu, localitate în care există 256 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă, principalul motiv îl reprezintă lipsa persoanelor calificate într-o profesie. Acestui derapaj i se adaugă un altul, acela legat de interesul tot mai scăzut pentru Educație al tinerilor din localitate. «Nu avem locuri de muncă... Și chiar dacă ar exista nu sunt persoane calificate într-o meserie! Peste tot pe unde oamenii merg se cer calificări profesionale, pe care cei mai mulți nu le au... Agricultura ar fi o soluție, însă cele mai multe firme au renunțat la forța de muncă umană, pentru că s-au tehnologizat!» explică situația Fănel Năstase, primarul comunei Traian. Și, chiar dacă ar avea calificările profesionale necesare, oamenii nu ar avea unde să muncească. La Traian există doar câteva magazine sătești și firme mici care dezvoltă afaceri în agricultură.

În așteptarea investitorilor
În vestul județului, la Borănești, localitate unde există 212 șomeri, reprezentanții administrației locale susțin faptul că principala problemă o reprezintă dezinteresul pe care investitorii îl afișează față de zona în care se află județul Ialomița. Eforturi pentru atragerea lor s-au făcut de nenumărate ori, însă toate încercările au rămas la stadiul de proiect. «Investitorii nu vor să audă de zona noastră. Mai ales că noi nu suntem la șoseaua națională... Este foarte greu să oferi locuri de muncă! Unii dintre oameni și-au găsit de lucru la depozitele din Voluntari, însă și pentru aceștia este greu să facă naveta în fiecare zi...» explică Adrian Nae, primarul din Borănești. Datele Agenției pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată că la Miloșești există 224 de șomeri. Oficialii administrației locale susțin că la nivelul comunității pe care o reprezintă cea mai mare problemă care generează șomaj este îmbătrânirea accentuată a populației și, de asemenea, lipsa calificărilor profesionale ale persoanelor care ar putea să muncească undeva. «Într-adevăr avem un șomaj accentuat... Dar problematica este diversă. Oamenii sunt aici bătrâni, tinerii pleacă, iar cei care ar putea să muncească nu știu carte sau nu au calificările profesionale necesare!» susține Nelu Chițoiu, primarul comunei Miloșești. În localitatea Miloșești, cei mai mulți oameni trăiesc practicând agricultura de subzistență sau muncind sezonier la cules de căpșuni și măsline în străinătate.

Fetești, orașul cu cel mai ridicat număr de șomeri Prin comparație cu viața la țară, în mediul urban ialomițean, existau la finele lunii aprilie 2017 doar 1689 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Datele AJOFM Ialomița plasează municipiul Fetești pe prima poziție în ceea ce privește numărul șomerilor, cu 528 de persoane. Localitatea urbană este urmată de Căzănești (218 șomeri) și Țăndărei (205 șomeri). Cel mai mic număr de șomeri din mediul urban ialomițean se înregistrează la Fierbinți Târg. Statisticile arată că, la finele lunii aprilie 2017, aici existau doar 23 de persoane care își căutau un loc de muncă. Reprezentanții administrației locale susțin că rata scăzută a șomajului este generată de faptul că mulți dintre locuitori pleacă să muncească în București.

30 Mai 2017, 07:55 (2542 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Bani europeni pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița
AJOFM Ialomița: Subvenții lunare de 2250 de lei pentru angajatorii care încadrează șomeri
La nivelul Ialomiței, doar 11 șomeri beneficiază de stimulente financiare

Comentariile cititorilor:


Neam domnesc:
(31 Mai 2017, 08:25)
„’Vă neamu-n ruc de popor puturos cu sange bolsevic"   Avem o droaie de someri, mai sunt cei care primesc si de 20 de ani continu ajutor social, mai sunt si bugetarii cu mana intinsa la guvern. De muncit cine munceste, cred ca real cam 15 %, iar din banii platiti de privati vreti sa supravietuiasca o tara de trantori ??? Sa nu cumva sa indrazneasca cineva sa argumenteze ca din profiturile companiilor de stat ca acolo totul se fura si merg in pierdere si alea.  Tov. Prefect si Pres CJ aveti deminitatea sa recunoasteti ca ati falimentat judetul asta ?
I-auzi,tov Moraru:
(30 Mai 2017, 10:11)
"O analiză a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița arată faptul că cei mai mulți dintre șomerii județului locuiesc la sate. Statistica arată că din cei 6500 de șomeri ialomițeni, 4825 își au domiciliul în mediul rural". Cum reactioneaza CJ in frunte cu Moraru la aceasta realitate? Pai, o senilata, o cladire a BCR ca nou sediu pt  fericitii conducatori si cadanele lor, o lectie de calarie, excursii in cele mai indepartate colturi ale lumii, proiecte fantasmagorice etc..