Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Procesomanii», spaima judecătorilor ialomițeni

«Procesomanii», spaima judecătorilor ialomițeni

Sufocate de numărul mare de dosare, instanțele trebuie să țină piept «procesomanilor». Obsedați de lege, acești oameni vin la tribunal sau judecătorie ca la serviciu și sunt un adevărat coșmar pentru judecători, procurori și chiar grefieri... Ialomița are la rândul său procesomanii ei. O statistică a Tribunalului Ialomița arată că în această categorie intră 4 ialomițeni. În ultimii 3 ani, toți aceștia au înregistrat pe rolul instanțelor 100 de procese! Mai grav este faptul că deși «abuzul de drept» se pedepsește cu amendă, procesomanii contestă sancțiunile pe care le primesc și întemeiază noi procese.

Procese la infinit
Judecătorii Tribunalului Ialomița explică faptul că 4 ialomițeni și-au câștigat pe deplin statutul de «procesomani». Din 2014 și până în prezent, aceștia au înregistrat pe rolul celei mai mari instanțe din județ 100 de procese. Cele mai multe dintre acțiunile pe care le-au întemeiat au avut la bază încălcarea unor drepturi civile de către instituții publice sau terțe persoane ori contestații ale hotărârilor judecătorești pronunțate de magistrați în dosarele pe care le-au judecat. «Multe dintre acțiunile pe care acești oameni le-au intentat vizează mai mult cauze civile, care intră în domeniul fondului funciar sau al contenciosului administrativ... Se reclamă abuzuri ale terțelor persoane, ale funcționarilor din instituțiile publice... De asemenea, se atacă și sentințele judecătorești definitive!» a explicat situația Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița. Mai mult decât atât, oficialii instanței din Slobozia explică faptul că nu puține au fost ocaziile când procesomanii i-au reclamat pe magistrați la Inspecția Judiciară. Din fericire, vizitele de lucru ale reprezentanților Inspecției Judiciare nu au scos la iveală abuzurile de care au fost acuzați magistrații ialomițeni...

Nu există soluții La momentul de față, în legislația din România nu există stipulate prevederi clare cu privire la stoparea acțiunilor procesomanilor. Aceștia ar putea fi amendați pentru «abuz de drept», însă astfel de măsuri iscă la rândul lor alte procese. Persoanele sancționate contestă amenzile pe care le primesc, considerând faptul că au fost trase la răspundere în mod abuziv. «Este destul de complicat să adopți măsuri împotriva persoanelor care comit „abuz de drept“. Orice decizie luată se poate transforma într-un nou proces!» mai spune Ion Toma, președintele Tribunalului Ialomița.

28 Iunie 2017, 09:10 (4769 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Pe rolul instanțelor din Ialomița s-au înregistrat 29000 de dosare
Schimbări la conducerea instanțelor ialomițene
Instanțele ialomițene au aprobat efectuarea a 1857 de interceptări

Comentariile cititorilor:


Rambo 3:
(19 Aprilie 2018, 15:04)
Cocoșatul din Sălcioara ,o sa mai aibă procese,anul acesta,cât de curând.Securistul primarului cu nume de cod Jean.Toată lumea știe cine a fost comunistu ăsta,care îi prostește pe oameni,care face numai rele în Rași și în Sălcioara,păcat că avem un primar de nota 10,dar cocoșatul cu un salariu de de 4000 lei numai rele a făcut
IPU:
(22 Februarie 2018, 17:44)
Astia sunt inventivi! La ce i-a dus capu! Cind un om isi cauta dreptatea sesizind coruptia si abuzul,e nebun,e procesoman!Nu va e rusine ba! Judecati corect si nu ii bagati pe o parte vinovati si ii scoate pe cealalta curati! Bravo lor! Mii de procese  sa deschida poate asa dati si voi o hotarire dreapta!
cetatean:
(3 Iulie 2017, 20:00)
PUTE DE RUPE PAMANTUL A CORUPTIE MAI ALES IN PARCHETELE DIN VESTUL JUDETULUI IALOMITA. PORTOCALELE CARE SAU BORSIT LA SLOBOZIA AU FOST TRIMISE INAPOI SA CONTAMINEZE PE CELE NEATINSE. JUDECATORII DAU COPY PESTE DUPA CE SCRIU PROCURORII PORTOCALA ! CUM SA NU DEVII PROCESOMAN IN IALOMITA CAND NIMIC DAR NIMIC NU A RAMAS NEATINS DE CORUPTIE. NU EXISTA IN ROMANIA UN JUDET PLIN NUMA DE CAPETE LUMINATE SI PORTOCALE. CA SA NU MAI EXISYE PROCESOMANI IN IALOMITA ESTE NECESAR ARESTAREA A 85% DINTRE PROCURORI SI 15% JUDECATORI
Petre și Pavel:
(29 Iunie 2017, 17:09)
Adevărul, dreptatea, sănătatea, educația sunt necunoscute în acest județ al capetelor pătrate! Vor rămâne nerezolvate! N-ai cui să le ceri.
Ion:
(29 Iunie 2017, 16:55)
Dacă aveți procese pe rol și se poate, judecați-vă la București! E ca și bolile: spitalul din Slobozia este slab total. Tot așa Judecătoria. ,,Justiția" din Il se bucură că scapă de dosare. Sunt slabi....
Toma Ion:
(29 Iunie 2017, 12:09)
Domnule Toma, va spune ceva numele primarului de la Cocora? De ce a început sa-și strămute dosarele penale ? Nu mai vrea la Judecătoria Slobozia? Prefera Judecătoria sectorului 4 București ? Oare de ce?
@sulică cu....:
(28 Iunie 2017, 17:41)
..,@sulică. Reclami când ți se încalcă un drept! Așa-i în Germania! Și se fac reclamații, nu le frică oamenilor că știu că se iau măsuri. Dacă nu ești Martor al lui Iehova, milițian în blocul tău, prost din naștere, tolerant idiot, reclami! Și nu se rezolvă nimic, în schimb îți găsești mașina vandalizată că ai reclamat pe x, y, z....
ADRIANA:
(28 Iunie 2017, 17:15)
Domnilor, eu cred că nu recurge nimeni la justiție de nebun! Ai nevoie de dreptate! Sunt prea mulți români care mor cu dreptatea-n brațe, asta-i altceva! Dar nu cred că-i convine cuiva, de nebun, să plătească taxele, timbru, avocat, să se târască prin sălile acelea murdare, ani de zile, dacă nu și -ar cere dreptatea!! Că iese cu degetu-n gură, asta e altă poveste. Povestea justiției și a legilor românești. Nu există procesomani, cum îi numește Toma Ion! Sunt oameni care insistă, cu speranțe, că se va face dreptate! ,,Abuz de drept"! Nu ne cunoaștem drepturile, noi proștii! Pedepse pentru ,,abuz de drepturi"! E fix legea care ne lipsea, de pus cu botul pe labe! Oricum ne prostesc cum știu ei mai bine. Cine merge la Apel la București, mai are șanse de reușită. Aici aștepți după o Hotărâre inițială 6 luni de zile, parcă vine de pe Marte! Termene puse la 3 luni....amânări peste amânări...sunt înglotați, săracii!
luluta:
(28 Iunie 2017, 15:25)
Foarte bine punctat exact mai rau hotiei angajat cu state vechi in parchet. Angajat care a mai fost un pic deranjat de CSM prin anii 2014-2015. Sa denunti magaria,hotia si abuzurile inseamna sa fii procesoman. Insista Vasile poate odata si odata îi aduna ca pe sefuu H.
Andrei Marius:
(28 Iunie 2017, 15:19)
Unul dintre ei oare nu e Cocoșatul? Anghel Nicolae din Salcioara? Ca lui ii place prin tribunale
Adi:
(28 Iunie 2017, 15:01)
Reclamangii in mare parte spun si arata hotia din sistemul judiciar ialomitean. Nu spun si nu afirm ca toti sunt banditi hoti si corupti. Un anumit procent din ei sunt exagerat de bonlavi in a acoperii hotia care incepe de multe ori din primarii unde sa furat si se fura cu acceptul si sub aripa protectoare a unor procurori. Care la ora 9 trebuie sa fie la serviciu dar el la orele 9;45-10;00 de abia ajunge in localitatea unde este procuror. Cum sa nu devii reclamangiu cand stii ca ai fost si esti furat de un parlit ales local in functie de niste capete goale. Cum da nu fii revoltat si reclamangiu cand dai acte oficiale emise de autoritatile romane in anii 1985-1990 in acte sa scrie 1550 + 2,5 = 1800. Dar procurorul aparator al hotiei sa scrie ca 1550+2,5 = 5000. Vreti hotii din ialomita ? E din aceasta cauza mai ziarule indelendent sun reclamangii. Ma astept la cenzura din partea ziarului ! Dar voi incerca sa dau pe facebook
Dreptate, procese false!:
(28 Iunie 2017, 13:52)
Nu primesc salarii pe măsură? Dau în brânci de cât muncesc? O cauză simplă, în 3-4 ani, dacă ai noroc! Melci blegi cu judecăți care trec apoi și pe la CEDO. Nu că acolo ar fi mai operativi, dar nu ai încredere în ce hotărâri se iau în Slobozia! Procesomani?! Caută omu dreptatea! Încă sunt destui blegi care se tem să intre în instanță că știu cum merg treburile pe-aici!
...:
(28 Iunie 2017, 13:33)
Pe langa procesomani mai sunt si altii....
Reclamagii...
Daca mergeti la politia locala, anaf, politia municipala, isu, etc. sigur va dau numarul de persoane care sunt reglamagii de profesie..
vai, vai: