Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Reprezentanții unui angajator, puși pe fugă de asistații social din Ion Roată

Faptul că mulți dintre ialomițeni primesc ajutoare sociale deși ar putea să muncească este o realitate tot mai evidentă. Reprezentanții unei firme care ofereau 200 de locuri de muncă în agricultură, timp de două luni, au fost la un pas de a fi luați la bătaie de un grup de asistați social din comuna Ion Roată. Scandalul s-a consumat recent și s-a terminat cu plângeri la Poliție. Ceea ce a determinat riposta oamenilor a fost faptul că acordarea ajutoarelor sociale le va fi suspendată pe perioada în care vor fi angajați.

Spiritele s-au încins la Primărie
Din relatările martorilor, un important angajator care dezvoltă afaceri în domeniul agriculturii a pus la dispoziție 200 de locuri de muncă, pentru o perioadă de 2 luni, destinate persoanelor beneficiare de ajutor social din comunele aflate în zona de Vest a județului Ialomița. După un tur de forță prin comunitățile ialomițene, reprezentanții s-au oprit și în comuna Ion Roată. Ajunși la Primărie, reprezentanții angajatorului au avut parte  de o primire nu tocmai plăcută din partea oamenilor care-i așteptau. Asistații social au început să facă scandal, nemulțumiți de faptul că, pe perioada celor 2 luni de contract, beneficiile financiare acordate de stat le vor fi suspendate. Discuțiile contradictorii au degenerat într-un scandal, fiind nevoie de intervenția Poliției. Martorii evenimentului susțin că întreaga scenă s-a petrecut chiar sub ochii primarului Mihai Ghiță, care a încercat zadarnic să potolească spiritele încinse. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, acesta a încercat să transforme scandalul, într-o «mică» neînțelegere. «Au fost câțiva mai cârcotași care au făcut glume și s-a vorbit în contradictoriu... A fost doar o mică neînțelegere. Spiritele s-au calmat repede!» susține edilul Mihai Ghiță. În comuna Ion Roată există 200 de persoane care beneficiază de ajutoare sociale.

3,5 milioane de lei pentru nevoiași Potrivit informațiilor publice oferite de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, la nivelul județului nostru există 4237 de persoane care primesc ajutoare sociale în baza Legii 416, a venitului minim garantat. Valoarea indemnizațiilor pe care Statul o acordă asistaților din Ialomița este de 3,5 milioane de lei pe lună. Acest tip de beneficiu este al treilea ca valoare, după indemnizațiile privind alocațiile de stat pentru copii sau sprijinul financiar acordat persoanelor cu handicap.

28 Iunie 2017, 15:15 (3652 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Geta:
(1 Iulie 2017, 11:08)
AJUTORUL SOCIAL este una din marile Inepții ale PSD! Bani fără muncă, pentru aderenți la vot! Și le merge! Cu bețivi, bețivane, putori, gunoaie ale societății.
Anonim:
(30 Iunie 2017, 21:20)
Nu asi fac orele de munca si primesc bani degeada ca de sa aiva primaru oameni la vot. Sa umplut. Comuna de scaieti si primaria de chefuri cu puturosii Jumatate din. Asistati sociali lucreaza la negru
FIRICEL:
(29 Iunie 2017, 20:50)
Daca ai de munca,iesi la munca ..!!!...care munca noastra?
instalatia:
(29 Iunie 2017, 20:44)
hai,hai jucativa!.. legea 416! Dar copii tai ce fac,nu le place munca?
mircea:
(29 Iunie 2017, 18:08)
Păi să le taie ajutoarele...ne-am săturat de atâța firicei și celentano...la ora 8 dimineața sunt cârciumile pline.....
@mihai:
(29 Iunie 2017, 14:39)
Primarul nu are sange in instalatie, el, acolo are doar politica partidului..Tara in care psd guverneaza nu are nevoie de oameni care sa munceasca, are nevoie doar de voturile lor.
mihai:
(29 Iunie 2017, 09:52)
pai continuarea logica a acestei situatii este ca persoanele nevoiase implicate in scandal sa nu mai primeasca ajutor social. Pe ce ma bazez? Simplu. Un angajator le-a oferit un loc de munca si ei l-au refuzat.
Ce ziceti domnule primar? Aveti suficient singe in instalatie sa luati asemenea masura? Ca pana cind o sa aveti nevoie de votul lor mai sunt 3 ani.
Ion:
(29 Iunie 2017, 08:40)
Sa se termine odata cu acesti trintori sustinuti pina la urma tot din munca noastra. Autoritatile sa-si faca treaba .Au ajuns toti betivii si toate puturoasele sa rida de cei ce muncesc.