Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Azilele de bătrâni din Ialomița au devenit neîncăpătoare

Internarea bătrânilor într-unul din cele 4 cămine destinate persoanelor de vârsta a treia administrate de Direcția Generală pentru Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița se face de luni bune cu liste de așteptate. Toate acestea pentru că instituțiile sunt pline până la refuz de beneficiari. Cea mai mare cerere există pentru centrele de îngrijire a adulților cu probleme medicale de la Slobozia și Movila, însă până acum niciun loc nu a fost eliberat...

Solicitări în așteptare
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița are în administrare 4 azile de bătrâni. Unul funcționează la Slobozia, un altul la Movila, iar celelalte două sunt situate la Balaciu și Fierbinți Târg. Cel de la Movila și cel de la Slobozia sunt destinate îngrijirii persoanelor cu probleme medicale, precum diferite forme de handicap fizic și psihic, care au nevoie permanentă de supraveghere medicală. Ambele centre au disponibile 136 de locuri care, în momentul de față, sunt ocupate toate! Situații similare se înregistrează și în centrele de la Balaciu sau Fierbinți Târg. Oficialii DGASPC Ialomița susțin că situația durează de câteva luni, iar în momentul de față internările se fac doar în baza listelor de așteptare. De la începutul anului și până în prezent, aproximativ 100 de familii așteaptă să-și interneze rudele în vârstă într-unul din azilele ialomițene. «Cele mai multe solicitări sunt pentru centrele din Slobozia și Movila, pentru că cele două instituții au un altfel de specific, iar beneficiarii care au depus cereri pentru a primi asistență se încadrează în tipul de servicii pe care centrele le oferă... Din păcate însă, ambele sunt ocupate la capacitate maximă! Este adevărat că există cereri în așteptare privind internarea. Situația privind gradul de ocupare ridicat trenează și asupra celorlalte două centre pe care DGASPC Ialomița le deține...» a explicat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Situația este recunoscută și de către administratorii centrelor. Elena Radu este șeful Centrului de Îngrijire Persoane Vârstnice din Balaciu și susține că, la momentul de față, unitatea sa funcționează la capacitate maximă. «Avem, într-adevăr, spațiile de cazare ocupate în totalitate la acest moment. Avem personal specializat pentru a avea grijă corespunzător de toți beneficiarii noștri!» susține Elena Radu.

Statul a mărit valoarea indemnizației Pentru a dezamorsa situația privind creșterea numărului de beneficiari în centrele destinate vârstnicilor, Statul a decis să majoreze valoarea indemnizației pe care vârstnicii o achită lunar pentru internare. Astfel, orice bătrân trebuie să plătească 1928 de lei pe lună pentru a merge la azil. Legea explică faptul că această cotizație este alcătuită 60% din pensia beneficiarului, la care se adaugă și contribuția familiei persoanei în vârstă. În cazul în care bătrânii nu dispun de venituri pentru a fi internați sau familia refuză să achite suma de bani care îi revine, costurile de întreținere sunt suportate din bugetul Consiliilor Județene. Raportat la nivelul județului Ialomița, datele arată că 90% dintre bătrânii internați în centrele de îngrijire ale DGASPC Ialomița sunt susținuți cu fonduri de la Consiliul Județean Ialomița. Per total într-o lună, instituția ar plăti aproximativ 500 mii de lei pentru bătrânii din azilele județului...

29 Iunie 2017, 07:55 (2984 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


eu:
(6 Iulie 2017, 09:56)
Va rog frumos sa scoateti din lista azilurilor pe cel  de la Fierbinti Targ, ptr ca acolo sunt doar persoane stilate, nu se accepta batrani imobilizati la pat sau cu probleme psihice, este doar la numar ca in rest se cam spala bani.Sunt batrani adusi din/ sau in comunitatea respectiva care nu
sunt primiti acolo invocandu se  morivul ca ei nu primesc orice fel de  bartrani.Despre ce vorbim????!!!
sarmane hoarca:
(5 Iulie 2017, 09:47)
Incerc sa fiu"pe felie" cu limba romana: @hoarca(virgula) vedem cu toti(totii)ca esti pe felie cu primaru(l) si cu sobolani(i) care tineau batranii in conditii de lagar. Nu intelegi si nu vei intelege niciodata cipiturile(ciupiturile?) si stii de ce(?), pentru ca ai mers cu capul fisurat(virgula) descoperit pe timp de ploaie. Tia(Ti-a) intrat apa in gat si da semne ca sa(s-a) clocit. Da(Dar) pe la vest este ceva normal,face perte(perete, parte?) din cotidian(punct)
hoarca:
(5 Iulie 2017, 08:52)
@hoarca vedem cu toti ca esti pe felie cu primaru si cu sobolani care tineau batranii in conditii de lagar. Nu intelegi si nu vei intelege niciodata cipiturile si stii de ce, pentru ca ai mers cu capul fisurat descoperit pe timp de ploaie. Tia intrat apa in gat si da semne ca sa clocit. Da pe la vest este ceva normal,face perte din cotidian
cineva:
(4 Iulie 2017, 15:49)
Cladirea de la Slobozia Noua,fost orfelinat, se deterioreaza, fiind abandonata. Ar fi foarte utila acestui scop. Dar cui ii pasa?!!!
@hoarca:
(4 Iulie 2017, 09:43)
Se pare ca atat batranii din azilul groazei de la Dridu cat si limba romana care iese macelarita din tastatura ta sunt in mare suferinta..
hoarca:
(4 Iulie 2017, 07:49)
E lasa ba ca avem dealea private ca la Dridu, da ba dealea pe bani multi si contitii ciuciu. Dealea care iarna stai ca la frifider si vara ca in sauna. Pai voi vroiati invers pai ce mao mananca si gura lu primaru daca banii se duce numa pe batraini. Pai nu ca cica si acolo ar fii tot mana lu vali a lu cofetaru primar la dridu. Ca prea are adunate multe potlogarii. Voi vreti totul de la stat cand privatu te asteapta. Ia zi ba a lu cofeteru castigi bani frumosi din azilul groazei xe la Dridu ca zice babele ca tu esti miezu in tot ce misca si se pune deoparte in sat
Dan:
(30 Iunie 2017, 21:00)
La Tandarei la șpagara aia?
Mihaela:
(30 Iunie 2017, 13:53)
Un azil decent nu puteau sa contruiasca, aveam mai mare nevoie de parcare subterana.. Nici amenajarea de la Ionel Perlea nu am inteles-o, prea mult ciment si degeaba. Se poarta irosirea banului public. Nu ne mai facem niciodata bine..
Nicu:
(29 Iunie 2017, 17:01)
Sediul BCR! Loc bun, de ce n-ar fi pentru părinții noștri, generație de sacrificiu, cu pensii de mizerie și cu boli fără tratamente? Se bat pe sediul BCR! Vrea să-l ia Moraru pentru Azil de bătrâni!?
Sfat pt parinti:
(29 Iunie 2017, 12:04)
Aveti grija cum va cresteti si cum va purtati cu copiii dvs: la batranete ei sunt cei care vor alege azilul unde veti  trai ultimii ani de viata..
enigmatici si cuminti:
(29 Iunie 2017, 11:22)
Ia priviți-i cum se duc
Ia priviți-i cum se sting
Lumânări în cuib de cuc
Parcă tac și parcă ning.
Plini de boli și suferinți
Ne întoarcem în pământ
Cât mai suntem, cât mai sunt,
Mângâiați-i pe părinți..
AZILANT:
(29 Iunie 2017, 10:56)
Domnule Badea, luați-l și pe domnul Marcu și spuneți-i domnului Moraru să se ocupe și de azilul de la Slobozia nu numai de Festivalul de la Amara. La Centrul din la Slobozia peste 80 la sută sunt bolnavi psihic. Cum poate să facă față noaptea doi asistenți și doi infirmieri pe patru etaje  la  un așa număr de oameni agresivi care sar la gâtul lor  de trebuie să apeleze la poliție? . Nu mai stați în birouri și faceți de  serviciu aici , o noapte sau o zi care are 12 ore de muncă și cred că a doua zi o să vă dați demisia. De ce personalul de aici nu este plătit la nivel de centru ptr. bolnavi psihici ? Vă invită un fost salariat să stați aici o tură și atunci veți pleca cum am plecat și eu . Moraru, Ionescu , Gae, vă bateți joc de oamenii de acolo. Rușine.Singurul ziar , INDEPENDENT poate face o anchetă  amplă și atunci se vor lămuri multe lucruri.
Propunere...:
(29 Iunie 2017, 10:03)
Daca sunt asa de multe cereri, de ce nu se construieste sau achizitioneaza un nou sediu in Slobozia sau imprejurimi?
Batranii nostri trebuiesc pretuiti!!!!