Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

Transferuri în ritm de melc la Handbal Club Municipal Slobozia

«Până la reunire vom avea lotul complet!»

HCM Slobozia a preluat de la 1 iulie echipa de handbal a CSM Unirea Slobozia, banii destinați acesteia, dar și vechile metehne. Noua conducere se va apuca serios de transferuri abia la spartul târgului, când pe piață nu prea au mai rămas jucătoare libere. Rând pe rând s-au pierdut oportunități. Râmnicu Vâlcea a luat-o pe Alexandra Badea, Brăila a înregimentat-o pe Oana Cârstea și, lucrul cel mai rău de digerat, Galațiul, adversară directă în a doua jumătate a clasamentului, ne-a luat fața în ceea ce le privește pe Syko și Bokaric. Sunt doar câteva exemple dintr-o serie de eșecuri în campania de achiziții întâmplate, credem noi, și din cauza unor lacune de comunicare dintre banca tehnică și cea administrativă. Continuăm să ne hrănim din victoria obținută în barajul cu Dinamo dar, dacă nu se întâmplă rapid întăriri în lot, putem considera că participarea la baraj va deveni un obiectiv îndrăzneț. Cu excepția Universității Cluj, toate echipele cu pretenții la locurile 8-10 s-au întărit considerabil.

Vor «centru» și «pivot» Cu toate acestea, proaspătul președinte al HCM Slobozia, Nicolae Goidea, ca orice novice căruia i s-a vârât în raniță bastonul de mareșal, dezvoltă un optimism aproape contagios: «Până pe 10 iulie, data reunirii, vom avea lotul complet. Veți vedea că vor veni jucătoare cu experiență în Liga Națională. Căutăm să acoperim în special posturile de „pivot“ și „centru“, acolo unde suntem deficitari. Căutăm să facem transferurile solicitate de domnul profesor așa cum s-a întâmplat și în cazul lui Inculeț, un portar de mare viitor, în care noi avem mare încredere!». Ce-i drept încă mai există o listă scurtă cu jucătoare interesante, care ar putea ajuta să crească proiectul HCM Slobozia. Așa că-i vom acorda încrederea necesară domnului Goidea. O săptămână nu-i mult...
Omogenitate, dragostea mea! Marea realizare a verii în viziunea conducerii HCM Slobozia este păstrarea în lot a majorității jucătoarelor din sezonul trecut. «Mi-am dorit și am reușit să păstrăm nucleul de jucătoare pe care l-am avut în campionatul trecut pentru că eu cred în omogenitate și în forța grupului. Au plecat Iovănescu și Horobeț, dar știam demult acest lucru... La Enescu mai lipsește doar semnătura!» a adăugat Goidea. Stricăm și noi o întrebare: dacă știați de plecarea lui Iovănescu și Horobeț, de ce nu ați luat măsuri din vreme să le înlocuiți? Părerea noastră este că avem nevoie de mai mult decât de un «pivot» sau un «centru» și vom scurta radiografia în acest sens...

Lotul actual, post cu post
(faza de atac)
Portari: au plecat Stan și Petrescu, au rămas Ion și Oancea, a venit Inculenț. Avem 3 portari foarte tineri, cu o medie de vârstă de 21 de ani. Alături de ele ar fi nevoie de o portăriță cu experiență, care să-și impună personalitatea în momentele cheie.
Extremă dreapta: a plecat Horobeț, a rămas Predoi. Este nevoie de încă o jucătoare pe acest post... Sigur, îl poate acoperi și Mădălina Toma, dar aceasta a arătat în sezonul trecut că se simte mult mai bine pe partea stângă.
Extremă stânga: au rămas Toma, Sava și Nicolae. Aici stăm relativ bine... S-ar impune un transfer, doar dacă ar fi imperios necesară trecerea lui Toma pe extremă dreaptă.
Inter-dreapta: au rămas atât Ilie, cât și Ivan, prin urmare suntem acoperiți! Alina Ilie a făcut saltul la echipa mare a României, unde a avut o contribuție importantă în barajul pentru campionatul mondial contra Austriei. Drept urmare, selecționerul Marin Ambros a convocat-o și pentru următoarea acțiune, dubla amicală cu Spania. Andreea Ivan a avut sezonul trecut un retur foarte bun, nefiind de neglijat acordul său atât în atac, cât și în apărare.
Centru: Este postul problemă pe care îl moștenim din campionatul trecut, când s-au încercat mai multe variante. Ne lipsește profilul de jucătoare pe care l-au avut de-a lungul timpului la Slobozia Irina Simion, Mihaela Popescu sau Paula Pavăl.
Inter-stânga: au rămas deocamdată Pătuleanu, Georgescu, Marchidanu și Dăscălete, ultimele două cu o contribuție substanțială și în apărare. Dacă semnează și Enescu, Unirea are acoperit și acest post!
Pivot: a plecat Iovănescu și în momentul de față nu avem nicio jucătoare pe această poziție. Prin urmare, ar fi nevoie de două transferuri, pentru a evita situațiile din sezonul trecut, când accidentarea lui Iovănescu l-a obligat pe Dumitru Muși să facă improvizații.

4 Iulie 2017, 13:05 (2846 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»
Dublă victorie cu Știința București
Au împărțit victoriile cu Rapid

Comentariile cititorilor:


XXXXXXX:
(8 Iulie 2017, 16:56)
Dar a detine si societate si functie publica nu e o ilegalitate? Goidea nu cumva are o societate de brokeraj? iar faptul ca e presedinte HCM nu implica o incompatibilitate?
Madalina:
(6 Iulie 2017, 05:52)
tipul ala frumusel din poza joaca la echipa de fete, sau se joaca cu fetele ? stie cineva care e numele lui ?
@suporter handbal:
(5 Iulie 2017, 09:54)
Ai dreptate doar parțial , in sensul ca se cheltuie sume enorme din bugetul local pentru a susține si întreține o echipa falimentara la ale cărei meciuri participa o suta de persoane pe gratis ...., mereu aceleași probabil ! Deci ar trebui tăiată complet finanțarea echipei de handbal iar banii redirecționati către rezolvarea problemelor orașului care ard de ani de zile si pentru care nu se găsesc niciodată bani ! De asemenea , ar trebui tăiată complet finanțarea si caricaturii numita pompos echipa de fotbal care toaca deja o mulțime de bani fara sa producă altceva decât locuri de munca pentru o grămada de paraziți pripășiți pe lângă fotbaliști ! Sportul de performanța ( sa-i spunem asa deși la noi performanța înseamnă sa nu apuce nimeni ultimul loc de tine ...) trebuie sa producă bani , sa se autofinanțeze nu sa căpușeze bugetul si asa secătuit de cheltuielile făcute fara cap de administrație ....! Ar fi interesant sa ni se spună cât toaca primăria cu sportul asta prăpădit in fiecare an ( dar toți banii , inclusiv cu întreținerea bazelor sportive si a bazinului de înot ) si sa ne calculeze altcineva cam câți km de străzi asfaltate s-ar realiza cu bănișorii ăștia !
Han(d)bal:
(5 Iulie 2017, 09:13)
Ba analfabetule,du te ba la școală!
Suporter hanbal :
(4 Iulie 2017, 23:05)
Ce tot țineți echipa asta de hanbal ca se bat numai la retrogradare dați bani aiurea dați bani la fotbal ca se umple stadionul și este mai apreciat in Slobozia de cât hanbalul vostru dați salari de 100 milioane la o fata și va bateți la ultimul loc dați la fotbal și avem echipa la liga 1 cu bani aste