Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

În primele 5 luni ale anului

Doar 1500 de șomeri și-au găsit un loc de muncă

Statistică sumbră a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița în privința gradului de integrare pe piața muncii a șomerilor din județ. Datele instituției arată faptul că, de la începutul anului și până la finele lunii trecute, doar 1500 de persoane au reușit să-și găsească un serviciu. Toate acestea în condițiile în care, în prezent, numărul persoanelor aflate în șomaj este de 6200. O problemă majoră o reprezintă faptul că mulți dintre șomerii ialomițeni sunt persoane fără studii, care nu pot fi înscrise la cursurile de formare profesională astfel încât să învețe o meserie. Pentru anul în curs, AJOFM Ialomița a beneficiat de un buget pentru plata indemnizațiilor de 6,4 milioane de lei, fonduri pe care ar urma să le suplimenteze cu 25%.

Mai multe oferte de muncă, prea puține cereri
Statistic vorbind, rata șomajului înregistrată la nivelul județului în această perioadă a anului este similară cu cea de anul trecut. Exprimat în cifre, procentul arată că în Ialomița există în prezent 6200 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Potrivit datelor statistice, cea mai mare parte dintre șomerii ialomițeni, aproximativ 80%, este reprezentată de persoanele fără studii și care sunt imposibil de integrat pe piața muncii. «Din păcate, în baza de date a AJOFM Ialomița sunt peste 6000 de persoane înregistrate, din care doar puțin peste 800 sunt persoane cu drept de indemnizație de șomaj. Cu toate acestea, cei mai mulți dintre oamenii din baza noastră de date sunt persoane asistate, care beneficiază de Legea 416, pentru care noi nu putem face mare lucru. Sunt persoane deprofesionalizate, persoane-șomeri de lungă durată, care nu dețin studii sau vreo pregătire profesională... Tocmai de aceea este foarte dificil să-i integrăm pe piața muncii sau să-i determinăm să participe la cursuri de calificare în vederea obținerii unui certificat de calificare într-o meserie...» susține Georgian Mocănescu, directorul executiv al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Din această cauză și integrarea pe piața muncii a șomerilor, în primele luni ale anului în curs, a fost în scădere. Astfel, datele AJOFM Ialomița arată că media lunară a șomerilor care și-au găsit un serviciu a fost de 300 de persoane. Toate acestea în condițiile în care, tot lunar, media ofertelor de muncă a fost de aproximativ 1000.

Buget suplimentat cu 25% Oficialii AJOFM Ialomița susțin faptul că pentru plata indemnizațiilor șomerilor din județ au primit un buget anual de 6,4 milioane de lei. Cu toate acestea, reprezentanții instituției susțin că vor să facă o solicitare în sensul suplimentării bugetului cu aproximativ 25%. Motivul îl reprezintă o posibilă creștere a ratei șomajului începând din toamnă, când multe dintre persoanele care lucrează sezonier pe timpul verii vor rămâne fără locuri de muncă, iar rata șomajului va fi din nou în creștere...

4 Iulie 2017, 08:15 (2465 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020
AJOFM Ialomița: 4,04%-șomajul în aprilie 2020
AJOFM Ialomița: Rata șomajului în luna martie 2020-4,27%

Comentariile cititorilor:


mar:
(4 Iulie 2017, 22:14)
păi, hai, bre, dacă sunt 1000 oferte de muncă, s-or găsi și pentru ăia sezonieri. Ajofm gândește când debitează? Cică pentru cî nu au școală, nu îi pot învăța meserie. N-ați auzit că meseria se fură, iar ăștia sunt experți. Adică, de ce îți trebuie școală la unele meserii, când poți sî îl înveți practic ce are să facă, că doar ăialalți nu s-au apucat să citească tratate de Tâmplărie și zidărie! Spuneți că sunteți incompetenți și decât să faceți, mai bine stați cu fundul pe scaun. De ex., eu nu am văzut niciun anunț AJOFM prin localități cu privire la locurile de muncă, benefiiciile angajării (gen dreptul la prime de reangajare,  alocare s.a.) sau studii reale: ce îi împiedică pe șomeri să îsi caute locul de muncă- lipsa de acces la informații, lipsa unnui ban până la primul salariu, lipsa banilor pentru căutarea unui loc de muncă (bani de transport pentru interviuri, burse de locuri de muncă).

@garantat proastă:
(4 Iulie 2017, 16:03)
@garantat...Și notița ta de aici vrea să fie o sesizare oficială? Ești proastă! Nu vrei să vină și CEDO că ai scris tu pe INDEPENDENT? La acea Bibliotacă s-au angajat de zeci de ani numai piloase, pe șpagă și altfel de "mulțumiri"....
garantat 100%:
(4 Iulie 2017, 11:49)
 Daca sunt posturi scoase la concurs cu dedicatie politica asa cum s-a petrecut ieri 03 iulie 2017, la Biblioteca Judeteana, poti sa ai 10 facultati la zi, ca tot nu poti ocupa postul respectiv. Fac apel la organele din procuratura, DNA, sa faca o ancheta in baza acestei sesizari. Nu se mai poate cu atata coruptie care zace la orice pas. Rusine conducerii acestei unitati de cultura cu prestigiu din Ialomita.