Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Încă o dată pe banii contribuabililor

Investiție de 8,5 milioane de lei în potabilizarea apei la Slobozia

Administrațiile Ionașcu și Stoica au îngropat circa 9 milioane de lei în stația de tratare a apei potabile de la Slobozia. Administrația Mocioniu se pregătește să majoreze aceste costuri cu alte 8,5 milioane de lei! Banii vor fi utilizați pentru o stație de osmoză inversă și achiziționarea de filtre cu cărbune activ necesare pentru «creșterea gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută» furnizată locuitorilor orașului. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului Local Slobozia din 29 iunie și reprezintă, indirect, o recunoaștere oficială a faptului că apa furnizată slobozenilor nu este potabilă!

Oficial, apa nu e «stabilă»
Joi, 29 iunie 2017, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, a fost aprobat un proiect de hotărâre privind aprobarea studiului de fezabilitate pentru realizarea obiectivului de investiții «Extindere stație de tratare apă a municipiului Slobozia în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută pentru asigurarea respectării tuturor parametrilor de potabilitate conform reglementărilor în vigoare a apei potabile». Proiectul a fost aprobat cu majoritate de voturi și presupune investirea a 8,5 milioane de lei în extinderea stației de tratare existente prin «introducerea unei trepte de tratare prin filtre de cărbune activ, având ca scop eliminarea trihalometanilor, precum și introducerea unei trepte de osmoză inversă, având ca scop eliminarea sodiului». Mai surprinzătoare decât investiția în sine este însă expunerea de motive care a stat la baza acestei hotărâri: «Ținând cont de faptul că în municipiul Slobozia apa produsă nu respectă indicatorii ceruți de Legile 458/2002, 331/2004 și Directiva CE 98/93, luând în considerare asigurarea conceptului de apă biostabilă prin indicatorii concentrațiilor de trihalometani (...), se impune extinderea stației de tratare. (...)». Altfel spus, apa nu este potabilă în pofida investiției de circa 9 milioane de lei inițiată de către administrația Ionașcu și finalizată de administrația Stoica, iar temerile locuitorilor municipiului Slobozia din ultimii ani sunt perfect justificate. În cadrul dezbaterii care a precedat votul, viceprimarul Rudolf Gradea a nuanțat poziția administrației Mocioniu, explicând necesitatea investiției: «Pentru ca apa să se înscrie în parametrii de potabilitate sunt necesare niște tehnologii de tratare. Acest studiu de fezabilitate confirmă faptul că nu este necesară tratarea în totalitate a apei extrase din frontul de captare. (...) Doar o parte din ea va fi inclusă în acest proces. Tratăm o parte a apei, astfel încât combinația rezultată să se încadreze în parametrii stabiliți legal. (...) Cât despre apa furnizată în acest moment, ea este tratată și respectă parametrii de potabilitate impuși prin programul de conformare al DSP. Dacă nu avem încredere în instituțiile statului și în buletinele de analize emise de acestea, nu de către Urban, atunci în cine să avem?!».

Și istoria administrației slobozene se repetă
Paradoxal, noua investiție de 8,5 milioane de lei aprobată prin votarea studiului de fezabilitate nu rezolvă nici problema potabilizării apei și nici problemele cu care se confruntă furnizorul de apă, Urban Slobozia. Reamintim că, potrivit programului de conformare impus de Direcția de Sănătate Publică la acordarea autorizației sanitare de funcționare din vara anului 2016, termenul limită pentru finalizarea acestei investiții este luna decembrie 2017. Altfel spus, Urban Slobozia mai are la dispoziție 6 luni pentru a furniza slobozenilor apă potabilă la parametrii impuși de legislația în vigoare. Însă termenul de execuție al acestei investiții este, conform studiului de fezabilitate, de 11 luni... În condițiile în care Consiliul Local de-abia a aprobat studiul de fezabilitate, cel mai probabil investiția va demara către sfârșitul anului, urmând a fi finalizată la sfârșitul anului viitor. Asta dacă vedem doar jumătatea plină a paharului... Dacă ne amintim însă că niciuna dintre investițiile inițiate de administrația locală, de la cele din Cartierul Gării Noi la «Groapa lui Stoica» nu au fost finalizate în termenul stabilit, avem imaginea unei noi «găuri negre» în care administrația locală urmează să arunce bani publici. În plus, trebuie reamintit faptul că investiția inițială de circa 9 milioane de lei în stația de tratare a orașului Slobozia, inițiată de ex-primarul Gabi Ionașcu, a avut același scop. Iată ce declara Gabi Ionașcu în luna mai 2011, în plenul Consiliului Local: «Urgența acestui proiect o reclam prin faptul că și la a treia rundă de licitație nu s-a prezentat nimeni. Consultantul, domnul profesor Marin Sandu de la Universitatea Tehnică din București, opinează că valoarea pe care noi am estimat-o inițial a fost subestimată și, evident, ne-a efectuat un calcul de preevaluare. (...) Prin urmare, va trebui să aprobăm  o nouă hotărâre și termenii de valoare, dar și de durată...». De asemenea, reamintim faptul că la toate aceste cheltuieli se adaugă investițiile eșuate în stația de epurare a apei de la Slobozia. În valoare de 28,6 milioane de lei, aceasta reprezintă un alt exemplu de eșec administrativ, fiind recepționată cu «neconformități» și nedispunând nici la acest moment de o treaptă terțiară de epurare funcțională.

4 Iulie 2017, 15:40 (3524 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Slobozia: A început numărătoarea inversă pentru URBAN
Apa mizerabilă și scandalul etern Ionașcu-RAJA

Comentariile cititorilor:


Mary:
(7 Iulie 2017, 22:04)
De ce sa sa se ia din bugetul orasului nostru aceste milioane de lei ca se poate platii de Uniunea Europeana acceptând fonduri europene. Desigur ca Urban Nu o sa acceseze in vecii vecilor aceste fonduri, dar din mandria prostească a consilierilor locali si a primarilor vechi si actuali Nu accepta sa vină RAJA ca mai stam si cu coada sus precum capra raioasa. De ce ca scumpa la RAJA dar cat plătim la Urban si plus ce plătim pe apa plata ajungem mai mult de cat la RAJA.Dragi cetățeni ai Sloboziei trebuie să facem plângere penală fiindcă însăși primarul nostru recunoaste in presa si anume in ziarul Curierul ca apa NU este potabilă, despre ce vorbim .......
Claudia:
(7 Iulie 2017, 21:48)
Isi bat joc de slobozeni pentru ca tac ca prostii. De ce nu protesteaza slobozenii impotriva acestei stari de fapt ? Macar sa cerem sa platim apa otravita la pret de apa de avarie! Nu, nu-i intereseaza decat sa aiba parcari. Nu le pasa ca au fost masacrati toti copacii seculari, iar cei ramasi arata ca dupa bombardament. Tacem, tacem pan-om tacea de tot.
Ion:
(6 Iulie 2017, 13:41)
Si astia tot tampiti ne cred!! 
Dorel:
(6 Iulie 2017, 13:39)
Apa mizerabilă! Cine plătește pentru crimă? De câți ani apa face victime?
gogu:
(5 Iulie 2017, 16:45)
iONASCU SA PLATEASCA CU TOT NEAMUL LUI