Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

La Fierbinți-Târg

Prefectul Gigi Petre a lipsit de la învestirea în funcție a primarului PNL

Joi, 29 iunie 2017, primarul orașului Fierbinți-Târg a depus jurământul în fața membrilor Consiliului Local și a celor aproximativ 100 de invitați prezenți. Prefectul Gigi Petre a lipsit de la acest eveniment. Anterior, acesta a participat la învestirea în funcție a primarilor orașelor Amara și Țăndărei. «Nu există nicio reglementare legală care să mă oblige să particip la învestirea în funcție a unui primar!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Boicot politic la învestire
Ultimul primar care a depus jurământul după alegerile parțiale din 11 iunie 2017 a fost primarul Dobre Pârvu (PNL). Acesta a fost învestit în funcție joi, 29 iunie... Evenimentul a fost însă umbrit de boicotul celor 8 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local. Aceștia au declarat public că nu vor participa la depunerea jurământului de către primarul ales al orașului. Reamintim că Dobre Pârvu a câștigat alegerile de la Fierbinți-Târg, la o diferență de numai 6 voturi. Pe parcursul întregii zile, conducerea Organizației PNL Ialomița a căutat soluții de mediere a acestui conflict întreținut artificial de către PSD. Una dintre soluțiile identificate a fost invitarea prefectului Gigi Petre la eveniment. Acesta a confirmat prezența, însă nu a onorat-o! Surse din cadrul PNL Ialomița au declarat că absența prefectului Gigi Petre de la învestirea în funcție a primarului orașului Fierbinți confirmă, încă o dată, obediența acestuia față de conducerea PSD Ialomița. Reamintim că, la invitația PSD Ialomița, prefectul Gigi Petre a participat la învestirea în funcție a primarilor orașelor Amara și Țăndărei.

Prefectul n-a mâncat usturoi
Solicitat să ofere o explicație pentru absența sa, prefectul Gigi Petre ne-a declarat: «Nu există nicio reglementare legală care să mă oblige să particip la depunerea jurământului de către un primar... Și nu am vrut să mă implic într-o dispută politică inutilă, care nu are legătură cu instituția pe care o reprezint! În plus, aș fi putut primi reclamații de la ambele formațiuni politice. Pentru ce?!». Reamintim că anterior depunerii jurământului Organizația PSD Ialomița a cerut oficial Instituției Prefectului Ialomița să amâne depunerea jurământului primarului Dobre Pârvu, în condițiile în care rezultatul votului a fost contestat în instanță. Convins că rezultatul votului reflectă voința electoratului, noul primar este încrezător în capacitatea Consiliului Local de a lucra în folosul comunității. «Consilierii PSD conștientizează situația și, după părerea mea, doresc o colaborare constructivă, pe perioada mandatului... Problemele administrației sunt majore, avem nevoie de eforturile tuturor!» a declarat noul primar, Dobre Pârvu. Consiliul Local Fierbinți-Târg este compus din 5 consilieri PNL și 8 consilieri PSD.

5 Iulie 2017, 11:40 (2983 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Comentariile cititorilor:


Jiji:
(6 Iulie 2017, 20:43)
Cum dracu nu la mai votat alde bobita pe iucsel
Aspirina:
(6 Iulie 2017, 13:26)
Circ ialomițean! Fierbinți este celebru deja prin beție și prostie. Emblemă pentru tot județul!
fane:
(6 Iulie 2017, 06:23)
Turcu nu a fost la investire
gigi:
(5 Iulie 2017, 21:01)
Asa i trebuie daca n a candidat de la PSD. Cum si a permis acest individ sa candideze de la PNL in judetul nostru si culmea tupeului sa mai si castige.
Gigi Muschi:
(5 Iulie 2017, 15:22)
Normal ca n-a fost Prefectul pesedisto-aldist Gigi Petre la investirea primarului PNL! Se supara Victor, Presedintele European al tuturor ialomitenilor....Pai , cum drq sta EL prefect? Sustinut de psd....La misto membru A:LDE....