Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Puci politic ratat la Amara

PSD vrea controlul absolut

Puci politic ratat la Amara

Alegerile parțiale din 11 iunie 2017 de la Amara relansează lupta politică pentru controlul Consiliului Local. Dominat de o alianță PNL-ALDE, acest for legislativ refuză să se supună controlului politic al PSD și este un factor de presiune constant pentru noua conducere a Primăriei Amara. Joi, 29 iunie a.c., consilierii PSD au încercat încă o dată să-l «elimine» din Consiliul Local pe Robert-Corneliu Brudariu, consilier ALDE și lider de grup în cadrul alianței. Deși blocat, puciul PSD reprezintă debutul unui război politic care ar putea duce la dizolvarea Consiliului Local Amara.

Politica nu ține cont de electorat
Joi, 29 iunie 2017, la orele 15,00, Consiliul Local Amara a fost convocat într-o ședință ordinară al cărei scop nedeclarat a fost «înlocuirea» consilierului ALDE Robert-Corneliu Brudariu din cadrul Consiliului Local Amara. Eforturile PSD de eliminare a acestuia din Consiliul Local datează din luna februarie a acestui an, după ce președintele ALDE Ialomița, Ionel Gae, ar fi înregistrat o demisie a acestuia la Primăria Amara. În debutul ședinței, plenul Consiliului Local a dezbătut încă o dată legalitatea înregistrării demisiei precum și urmările legale ale acestei decizii. Prezent în sală, Robert-Corneliu Brudariu a declarat că și-a retras demisia încă din 28 februarie, fapt care lasă fără obiect toate demersurile legale ulterioare ale PSD. În pofida explicațiilor oferite, grupul PSD din cadrul Consiliului, susținut de noul primar Ion Măiță, a cerut printr-un proiect de hotărâre suplimentar «înlocuirea» lui Robert-Corneliu Brudariu din cadrul Consiliului Local Amara. Proiectul de hotărâre a fost respins cu 8 voturi la 7... Imediat după vot, secretarul primăriei, Emilian Barbu, a declarat că, în condițiile date, nu va pune viza de legalitate pe proiectele care urmează să fie aprobate sub «președinția» lui Robert-Corneliu Brudariu.

Prefectul județului e suspect
Unul dintre multele argumente invocate de secretarul Emilian Barbu în sprijinul deciziei sale este o adresă prin care Instituția Prefectului Ialomița cere revocarea HG Consiliului Local Amara nr. 67 din 30 mai 2017, prin care Robert-Corneliu Brudariu a fost numit președinte de ședință pentru 3 luni. Adresa confirmă faptul că «hotărârea a fost atacată la Tribunalul Ialomița și suspendată de drept până la soluționarea cauzei». Altfel spus, chiar dacă legalitatea demisiei lui Brudariu nu este tranșată, acesta nu poate conduce legal ședințele Consiliului Local Amara. Surprinzătoare însă, în acest context, este celeritatea cu care Instituția Prefectului Ialomița a transmis adresa. Astfel, ea a fost înregistrată la Primăria Amara pe 28 iunie, iar la Tribunalul Ialomița pe 29 iunie, în orele premergătoare desfășurării ședinței. Referitor la acest aspect, Robert-Corneliu Brudariu a declarat, susținut de către consilierii săi: «Dumneavoastră nu puteți lua de bună această adresă! Este rușinos ceea ce faceți. Eu pot să-l dau în judecată pe domnul prefect... Este clar că acesta încearcă intimidarea consilierilor PNL și ALDE!». În replică la declarațiile sale publice, prefectul Gigi Petre a precizat: «Sunt acuzații nefondate! Instituția Prefectului a cerut revocarea unei hotărâri... Nu am cerut demiterea unui consilier și nu m-am pronunțat asupra legalității demisiei acestuia. Am cerut strict respectarea legii!».

La 3 pași de dizolvare
Indiferent cum se va tranșa disputa privitoare la legalitatea deciziilor adoptate în ultimele luni în cadrul Consiliului Local Amara, miza PSD rămâne aceeași. Iat-o, potrivit declarației lui Robert-Corneliu Brudariu: «Vor să o aducă pe Lenuța Dumitru în locul meu... Este consilier ALDE, dar este sora consilierului PSD Vali Nițu! În felul asta ar răsturna raportul de forțe din cadrul Consiliului, pentru că ea ar vota cu ei, iar ei ar avea majoritatea de 8 la 7 pentru care fac toate astea...». Până la închiderea ediției, nici președintele ALDE, Ionel Gae, și nici Ion Măiță, primarul PSD al orașului Amara, nu au dorit să comenteze situația. Reamintim însă că filiala ALDE Amara a fost înființată de Robert-Corneliu Brudariu, fapt care face aproape imposibilă excluderea acestuia din cadrul Organizației. De asemenea, în condițiile în care cei 8 consilieri din cadrul alianței PNL-ALDE nu se prezintă de 3 ori consecutiv la ședințele ordinare convocate de către Primăria Amara, Legea 393 privind statutul aleșilor locali prevede organizarea de noi alegeri. Această variantă este una riscantă pentru PSD, în condițiile în care la alegerile parțiale din 11 iunie, PNL și PMP au obținut cu aproximativ 700 de voturi mai mult decât PSD...

5 Iulie 2017, 07:50 (3886 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Vali:
(11 Iulie 2017, 07:29)
smechrase ciocul mic ca te-ai bagat si tu la furat din banii publici. ai masina noua de zeci de mii de euro, apartamente, terenuri si altele. o sa iti vina rindul cit de curand sa dai socoteala !
Vali:
(9 Iulie 2017, 19:42)
Domnilor de fapt si de drept cine este acest Robert Brudariu,din ce an este dinsul cetatean al orasului AMARA,care interese le apara dumnealui,datorita prostiei si invidiei unor anumiti cetateni facem din oricine un erou local,sunt mult mai multi cetateni care nu doresc ca domnul erou sa-i reprezinte,trezitiva oameni buni vedeti normalitatea,priviti spre viitor,nu ne ajuta cu nimic parerile personale ale unor consilieri,lasati lucrurile sa mearga,lasati orgolile personale,nu ajutati pe nimeni daca tineti totul pe loc,domnilor consilieri locali interesul nostru al cetatenilor este dezvoltarea si viitorul.
colhoz:
(6 Iulie 2017, 13:03)
Da, frumos si elegant domnul Maita executa ordinul de expulzare,dar daca nu/i iese vine la atac Moraru care prin Gae va face in asa fel sa il pocneasca pe Robert. Vor sa o aduca pe maimuta de Lenuta Dumitru ca sa manipuleze ei tot. Asta intra ca nestiutoarea dar sa faca pe plac pesedistilor.Domnule Robert nu renuntati, de a da satisfactie pesedistilor...........Binenteles ca ordin este de sus dar cine nu ie frica de uni sacali nu renunta...
ionel:
(6 Iulie 2017, 12:32)
Gae face jocurile lu' "sefu" Moraru care i-a cerut sa rezolve problema de la Amara. In afara de organizatia Amara, restul organizatiilor ALDE din Ialomita sunt agatate la cheile lui Moraru prin intermediul ghioceilor Martin si Gae. Deh, Martin e obișnuit de mult timp sa execute ordinele PSD. Nu stiu de ce nu se duce direct la PSD si mai pierde timpul prin alte partide
Mona:
(5 Iulie 2017, 21:28)
Tecuciul te sustine!Cine nu incape de tine sa stea inghesuit!Succes in continuare.
Ioan:
(5 Iulie 2017, 12:11)
Cand se va intoarce "fiul risipitor" de la Slobozia, ca nu mai pupa un mandat, atunci sa vezi ce nu ai vazut. Inrait si inveninat ca nu i-a iesit pasenta ca vataf la C.J., primul ministru al judetului o sa taie in carne vie. Dar tot prost ramane.
Gigi Muschi:
(5 Iulie 2017, 08:35)
Prefectul face jocul psd-ului.....CLAR ca VACA. Felicitari domnule inginer Robert BRUDARIU!!!!!