Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dan Noel a rămas fără funcție refuzând să emită două autorizații sanitare ilegale!

S-a schimbat directorul la DSP Ialomița

Dan Noel a rămas fără funcție refuzând să emită două autorizații sanitare ilegale!

De câteva săptămâni, Direcția de Sănătate Publică Ialomița este condusă de un director delegat. Este vorba despre Gabriel Modrea, angajat al Compartimentului Juridic din cadrul aceleiași instituții. Schimbarea din funcție a lui Dan Noel a făcut înconjurul presei locale ialomițene, fără a se explica și motivele care l-au determinat pe ministrul Sănătății Florian Bodog să adopte această decizie. Se pare că Dan Noel a fost destituit pentru că a refuzat să emită ilegal două autorizații sanitare de funcționare pentru rețelele de apă construite de Primăria Amara și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării». Miza obținerii hârtiilor este mare, având în vedere că în joc ar fi vorba de peste 6 milioane de euro, bani pe care entitățile mai sus amintite ar putea să-i înapoize Uniunii Europene. Contactat telefonic pentru un punct de vedere oficial, Dan Noel nu a vrut să facă declarații.

Director delegat la DSP Ialomița Pe data de 19 iunie 2017, presa locală din Slobozia populariza în spațiul virtual informația potrivit căreia Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere. Decizia de a-l schimba din funcție pe Dan Noel, după 7 ani de la instalare, a survenit în baza unui Ordin semnat de ministrul Sănătății, Florian Bodoc. Fostul director a fost înlocuit cu Gabriel Modrea, juristul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Acesta va asigura conducerea instituției în baza unei delegări pe această funcție, pentru o perioadă de 60 de zile. «Eu am fost doar delegat pe această funcție. Practic fac și treaba de jurist și pe cea de director, însă salariul e cel de jurist. După 60 de zile rămâne de văzut dacă voi mai accepta această funcție...» a precizat Gabriel Modrea. Potrivit legii, la finalul termenului de 60 de zile, fie Ministerul deleagă funcția unei alte persoane, fie scoate postul la concurs. O testare similară s-a desfășurat în mai 2017, însă niciunul dintre cei doi candidați înscriși nu s-au calificat.

Culisele unei schimbări Înlocuirea lui Dan Noel nu a fost însă făcută la întâmplare. Surse din cadrul Ministerului de Resort au confirmat în exclusivitate pentru ziarul nostru faptul că decizia privind schimbările de la vârful instituției au fost comandate expres de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, împreună cu Mariana Iancu, managerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Se pare că Victor Moraru ar fi făcut presiuni pe lângă ministrul Florian Bodoc în sensul schimbării lui Dan Noel, întrucât fostul șef al DSP nu ar fi răspuns unor comenzi «politice». Respectivele comenzi vizau emiterea «ilegală» a două autorizații pentru rețelele de apă realizate de Primăria Amara și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară «Lunca Dunării», în localitățile Giurgeni, Gura Ialomiței și Mihail Kogălniceanu. În ambele cazuri, DSP nu a emis autorizațiile sanitare de funcționare din cauza calității proaste a apei. Analizele repetate care s-au efectuat în cazul celor două rețele au evidențiat permanent grave probleme privind potabilitatea și un dezinteres imens afișat de cei responsabili pentru a remedia această situație. Miza obținerii documentelor este mare, în condițiile în care entitățile care au realizat cele două rețele de apă și canalizare ar putea să returneze fonduri de peste 6 milioane de euro. La toate acestea, se adaugă și disputa verbală pe care Dan Noel a avut-o cu Mariana Iancu, managerul interimar al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, legată de evacuarea birourilor DSP care funcționau în cadrul unității medicale. Contactat telefonic pentru o declarație publică, Dan Noel a refuzat să ofere detalii despre schimbarea sa din funcție.

6 Iulie 2017, 15:10 (6905 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
«Apa din fîntînile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»
Dan Noel a revenit la conducerea Direcției de Sănătate Publică Ialomița

Comentariile cititorilor:


urzicenaru:
(7 Iulie 2017, 19:09)
Noel e schimbat in sfarsit. Ascensiunea lui se trage de la PNTCD. Ce sa comentez. Eu am primit o amenda de la d-l ca nu-s curate vc-urile la c-da fostului prefect de trista amintire Ilie Virgil pe care d-zeu inca nu l-a odihnit.
Mary:
(7 Iulie 2017, 12:24)
  Domnul Noel, este unul din cei 1% din oamenii cu constiinta. De smecheri, prosti care le stiu pe toate, teribilisti si hoti, suntem satui. Intre asemenea scursuri ale societatii, unul ca domnul Noel, este total incomod. Felicitari domnule Noel! Cat ii priveste pe acesti "ingineri cu scoala vietii" sa se spele ei pe cap, ca au cu ce.. Samponul, din partea DNA, este gratis.
Amara:
(7 Iulie 2017, 08:30)
Domnule Noel, ai curaj si ma bucur ca ai facut cunoscuta aceasta poveste.Da Moraru stie ca apa este naspa, dar ce parca il intereseaza de oameni din amara, santaj si nesimtire, pai cit din apa din retea este buna.Suntem condamnati la distrugere, si supunere de catre Moraru.........
Cocora:
(6 Iulie 2017, 15:59)
Mai domn' Noel, va lăsați nerezolvat prietenul primar de la Cocora? Sau cine va veni va emite autorizația DSP a apei "ne POTABILE " , cu niște analize false, ca de, la Cocora este la moda, se poarta din 2008-FALSUL, ABUZUL IN SERVICIU și........!!!!