Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumul Județean 212, reparat după expirarea perioadei de garanție

Consiliul Județean Ialomița își bate joc de banii publici

Drumul Județean 212, reparat după expirarea perioadei de garanție

O porțiune de 3 kilometri de drum județean de la limita cu județul Brăila în satul Luciu a fost reparată imediat după expirarea perioadei de garanție. Decizia Consiliului Județean Ialomița este cu atât mai suspectă cu cât în perioada de garanție au existat sesizări privind deteriorarea acestui tronson rutier! Valoarea cheltuielilor s-a ridicat la 125 mii de lei, iar lucrările de reparații au fost executate de către Drumuri și Poduri SA.

Nu aduce anul ce aduce garanția
În luna octombrie 2011, Consiliul Județean Ialomița a încheiat un contract de reabilitare a 3 kilometri de drum județean de la limita cu județul Brăila la intrarea în satul Luciu, comuna Gura Ialomiței. Valoarea contractului a fost de aproximativ 4 milioane de lei iar firma care și-a adjudecat lucrările de execuție a fost Itaro SRL. Potrivit informațiilor oficiale, perioada de garanție acordată lucrărilor a fost de 37 de luni, respectiv până în luna noiembrie a anului 2016. La momentul respectiv firma a încasat ultima tranșă din garanția de bună execuție în valoare de 199 mii de lei reținută de către Consiliul Județean Ialomița. Până aici, toate bune și frumoase! Și așa ar fi rămas dacă lucrările de reabilitare executate ar fi fost de bună calitate ori ar fi supraviețuit măcar 2 ani perioadei de garanție stipulate în contract...

125 mii de lei din fonduri publice
Numai că tronsonul de drum  județean menționat s-a degradat cu mult înainte de expirarea perioadei de garanție, respectiv în primăvara anului 2016. Această realitate este confirmată de către administrația locală din Gura Ialomiței, care a sesizat în repetate rânduri autoritățile județene cu privire la degradarea accelerată a acestui tronson de drum. Paradoxal însă, administrația Moraru a așteptat expirarea perioadei de garanție și încă 5 luni după aceea înainte de a cere Drumuri și Poduri SA, firmă subordonată instituției, să execute lucrări de reparații. Lucrările contractate prin intermediul Drumuri și Poduri SA Ialomița au durat circa o lună și jumătate, iar valoarea cheltuielilor s-a ridicat la 125 mii de lei. Solicitat să ofere un punct de vedere referitor la situație, directorul Drumuri și Poduri SA ne-a declarat: «Nu cunosc amănuntele contractului anterior. Noi am executat bine și repede, așa cum ni s-a cerut...».

Minciuna are picioare scurte
Deși e clar ca lumina zilei ce se ascunde în spatele acestei povești administrative, nu am vrut să tragem noi concluziile. Așa că ne-am hotărât să mai întrebăm. Dar Doru Roșca, administratorul firmei Itaro ne-a declarat că nu își poate explica de ce firma nu a fost solicitată în perioada de garanție să execute lucrări de reparație. «Am încasat garanția în luna noiembrie 2016... Până la acel moment Consiliul Județean nu a formulat nicio cerere! E tot ce pot să vă spun...» ne-a declarat acesta. De asemenea, nici explicațiile oferite de către Consiliul Județean Ialomița nu lămuresc nimic. Varianta oficială remisă publicității de către președintele Victor Moraru precizează următoarele: «În perioada de garanție a lucrărilor nu au fost constatate vicii de construcție sau alte defecte a căror cauză să fie nerespectarea clauzelor contractuale astfel încât să se solicite executantului lucrări de reparații...».

10 Iulie 2017, 07:45 (2368 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Drumuri și Poduri SA asfaltează la jumătate de preț
Sclavii asfaltului
Drumurile județene, drumurile nimănui
Președintele Moraru promite asfalt de 160 milioane de euro
Întreținerea drumurilor județene începe la 1 septembrie 2015

Comentariile cititorilor:


Nicu:
(7 August 2017, 21:36)
Rusine maximaa!!!!,ne rupem masinile, drumul intre Milosesti si Reviga, jale maree, treziti-va fratilor, cel mai prost judet!!!""""RUSINEEE""""
Cristi:
(12 Iulie 2017, 21:08)
Pacat de vremurile bune,pacat de oamenii care isi dadeau interesul pentru oras,acum nu ne mai ramane decat sa ne imaginam cum ar fi fost daca erau drunuriile bune,daca aveam cat de cat un oras mai curat..felicitari domnului primar pentru costumul la 3500 de lei...
kovesi:
(11 Iulie 2017, 11:13)
Cel mai corupt judet,procurori corupti,judecatori corupti,politie corupta! Lehamite!
Ion:
(10 Iulie 2017, 09:39)
Macar se misca ceva. In oras asteptam sa vina chinezii sa ne astupe gaurile. Dece chinezii?! Pai numai asa se poate intelege cineva cu actualul primar, in chineza, pentru ca el nu intelege romaneste.