Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Ialomița: S-a dispus confiscarea a 1400 mc de lemne!

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au deasfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, din verificările efectuate la exploatările forestire ale unei societăți cu acest profil de activitate, oamenii legii au identificat cantitatea de 1400 mc material lemnos de esență plop, pentru care administratorul acesteia nu deținea documente justificative, conform legislației în vigoare. În cauză a fost luată măsura sancționării contravenționale cu amenzi de 6000 de lei, în conformitate cu Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, întreaga cantitate de material lemnos, în valoare de aproximativ 319000 de lei, fiind ridicată în vederea confiscării și dată în custodia Ocolului Silvic Slobozia. De asemenea, pentru neregulile constatate, societății comerciale i-a fost ridicat în vederea suspendării Certificatul de atestare/reatestare pentru activitatea de exploatare forestieră. La activitățile derulate, alături de polițiști, au participat reprezentanți ai Gărzii Forestiere, dar și cei ai Ocolului Silvic. Cercetările sunt continuate pentru documentarea întregii activități infracționale.

10 Iulie 2017, 13:40 (8287 vizualizări - 42 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Transporturi ilegale de lemne

Comentariile cititorilor:


Țepeș :
(10 Ianuarie 2019, 17:06)
Delicte silvice's-au prins infractorii care au furat,,gherghinar''. Băi sunteti nebuni?Păi padurarul Vali a sustras 5000 de pomi de ulmi si salcie și îl doare la bască. Paguba făcută de padurar=1.5 miliarde -versus infractorii cu gherghinar=0 lei.Totul comis pe teritoriul comunei CAZANESTI. Domnul comisar Popa Adrian nu luați măsuri?
Filantrop 007...:
(13 Decembrie 2018, 20:57)
Ce a fost în cartierul de rromi de la CAZANESTI azi? Nimic! O descindere cu jandarmeria la nici un sfert din persoanele care au beneficiat de black friday.Păi măi nenică volumul de lemn este mult mai mare .Sau a avut paduraru Vali grija. Că de, se laudă că are relatii!
007.....5683:
(17 Noiembrie 2018, 16:31)
Avem încredere maximă in capacitatea de a rezolva acest caz in domnul comisar sef Popa Adrian .Credem că este deja pe teren pentru deslusirea acestui jaf...
Filantrop:
(14 Noiembrie 2018, 18:40)
Black friday la pădure Cazanesti un milion duba de lemne plop si ulm cu diametre destul de mari taierea se face in prezenta padurarului dar cu drujba proprie (5mst pe dubă)
Andreea:
(30 Iulie 2017, 23:38)
Ati văzut arestările de la Maramures? Misto!
@Andreea:
(25 Iulie 2017, 21:19)
Daca se spera la demascarea hotilor , desi oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie , prin niste aberatii aruncate anonim pe net e clar.Multe din temele controlului se bazeaza de altfel pe niste zvonuri de radio-sant,cum ar zice babele barfitoare la canapea.
I'auzi una:
(24 Iulie 2017, 11:30)
Padurarii si utilajele ocolului slobozia au prestat pentru stanciu la ordiniul sefului bobita...dupa modelul patentat acum 10 ani la urziceni...cine refuza...out!!!
Andreea:
(24 Iulie 2017, 00:03)
Salutare! Îmi plac comentariile voastre, dar concret, aveti cunostință despre nereguli? Adică cu subiect si predicat? Sau poate nu aveti curaj? Eu una cred ca toti putem face un efort pentru demascarea hoților. Va provoc la asta!
Stan Pățitul:
(23 Iulie 2017, 21:44)
E groasă ca....lemnul! Prea sunt multe comentarii acuzatoare pe-aici! Măcar să se ancheteze pe bune, să nu se mușamalizeze ca alte abuzuri și ilegalități. În Ialomița totul este posibil. Dacă se ajunge pe la DNA București, am mai multă încredere.
redundanta?:
(23 Iulie 2017, 16:37)
Dupa impresionanta desfasurare de forte de la DS Ialomita, mai ceva ca  debarcarea aliatilor in Normandia, ramanem cu niste nelamuriri...Se verifica niste abateri/greseli/ incalcari de legi,regulamente, concrete sau se rascoleste de-a valma totul si orice, doar, doar s-o gasi ceva???Ca tot e la moda sa se arunce cu noroi in Romsilva...
Demisia2:
(22 Iulie 2017, 12:40)
Cei care si-a dat demisia erau paraziti, lichele, care a adus paguba institutiei, ori esti si tu unul din ei.
009:
(22 Iulie 2017, 12:22)
010.nu stii ce vorbesti esti handicapat mintal.
013:
(22 Iulie 2017, 11:20)
Deci sa intelegem ca asa numitul Bobita e capul rautatilor...nu agentul economic? Sau...?
Demisia:
(21 Iulie 2017, 18:35)
Bobita tiavenit randul sati dai demisia cum ai zis tu la cei pe care iai dat afara pe drumuri
012: