Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Personal insuficient pentru îngrijirea bătrânilor bolnavi internați la azilul din Slobozia

Personal insuficient pentru îngrijirea bătrânilor bolnavi internați la azilul din Slobozia

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița încearcă de câteva luni să acopere deficitul de personal din cadrul Centrului pentru Persoane Vârstnice din Slobozia. La momentul de față, azilul are 12 posturi vacante. Din cauza lipsei de personal, serviciile acordate beneficiarilor lasă de dorit, mai ales pe timpul nopții, când doar 4 infirmiere și 2 asistente se îngrijesc de sănătatea șubredă a vârstnicilor. Unitatea funcționează în prezent la capacitate maximă, iar cei mai mulți dintre beneficiarii săi sunt persoane cu probleme medicale severe, care au nevoie de supraveghere permanentă.

Se caută soluții Centrul pentru Persoane Vârstnice din Slobozia este unul dintre cele mai mari în ceea ce privește capacitatea de internare a beneficiarilor dintre entitățile similare pe care Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița le administrează pe raza județului Ialomița. Per total, unitatea dispune de aproximativ 100 de locuri de cazare. Cei mai mulți dintre beneficiari sunt persoane în vârstă, cu grave probleme medicale, care au nevoie de sprijin și supraveghere în permanență. De cele mai multe ori, serviciile oferite bătrânilor lasă de dorit din cauza deficitului de personal cu care instituția se confruntă de o bună bucată de vreme. Oficialii Direcției susțin faptul că azilul din Slobozia are disponibile 12 posturi vacante, 7 dintre acestea fiind destinate exclusiv îngrijirii bolnavilor. «La momentul de față, la Centrul din Slobozia, 12 posturi sunt vacante... Încercăm să demarăm procedura scoaterii lor la concurs pentru a acoperi lipsurile!» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. Criza de personal se resimte cel mai intens pe timpul nopții, atunci când doar 4 infirmiere și 2 asistente îi supraveghează pe bătrânii internați în Centru. Deși există reclamații cu privire la faptul că puținii angajați sunt depășiți de situație din cauza faptului că sunt puțini, oficialii instituției contestă aceste afirmații. «Într-adevăr, noaptea, pe ambele paliere există doar 2 infirmiere și câte un asistent... Dacă apar situații neprevăzute, totul se rezolvă. Nu au fost niciodată probleme din acest punct de vedere... Oamenii sunt puțini ca număr dar știu ce au de făcut atunci când vin la serviciu!» a adăugat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului  Ialomița. Datele arată că azilul din Slobozia funcționează la momentul de față la capacitate maximă.

10 Iulie 2017, 13:35 (3157 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ultima casă

Comentariile cititorilor:


Vasile:
(12 Iulie 2017, 14:25)
@adrian. Ca și nevasta lui, or fi predat ei vreodată? De la profesor rusă, la funcția lui de zeci de ani, e-o cale-atât de lungă...S-a ,,orientat"; rusa nu se mai predă demult!
Adrian:
(12 Iulie 2017, 10:34)
Marcu Paul e profesor de limba rusa.
Mina:
(11 Iulie 2017, 18:45)
Praful sa se aleaga de tot personslul de acolo !Sa nu i i vaite nimeni ,sunt niste criminali ca si la 13 si ma refer la cei mai vechi directorul Matei care a ascuns atatea crime !Aveara r soarta celor bolnavi de acolo si copiilor care au murit in sc 13 !Praful si pulberea !
Citpelipe:
(11 Iulie 2017, 17:44)
@Liviu Vezi că epileptic, dacă-l citești de la dreapta la stânga obții CITPELIPE. Accesează pe Google  cuvântul rezultat și  afli că este un Poker online. Asta fac șmecherii cu noi. Joacă Poker. Cât privește sesizarea organelor penale, o pot face din oficiu , ca la Dragnea.
Liviu:
(11 Iulie 2017, 14:41)
@epileptic. Sigur nu ai această boală. Te admir pentru atitudine. Mă îngrozesc cele citite. Sunt cu totul pe dinafara vreunui interes ascuns. E groaznic ce se-ntâmplă! Fii sigur că nu se ocupa nimeni de vila acelui Badea...Trebuie o sesizare oficială. Fă-o dacă ai curaj! Hoți, peste tot! Nici Marcu nu cred că e un bugetar sărac și cinstit, prea e susținut pe funcție, zeci de ani...
EPILEPTIC:
(11 Iulie 2017, 12:01)
Cel mai bine este să-l invitațI pe Badea și împreună să stați o noapte aici. Atunci veți face întradevăr un articol-anchetă bombă. Ce vă spune Badea , că dacă sunt situații neprevăzute se rezolvă. Păi să dea soluți: un asistent pe două paliere, la un etaj doi  epileptici intră în transă și la celălalt palier unul intră în transă de nebunie. Cum te împarți,domnule Badea? Le e frică oamenilor să vorbească, și acest Spătărelu de la sindicat nu are grijă decât de spital. Să vină și el să stea o noapte că și cei de aici îi umflă buzunarul cu cotizații. Și mai e ceva : Dacă mergi cu un bolnav la spital ,la urgență ești ținut șapte ore și pe patru paliere rămâne dar un asistent. Aici situația e groasă. Eu, care cunosc totul că am lucrat acolo, vă spun că se fac afaceri și cu rețete . Verificați  și faceți o anchetă serioasă, nu din biroucu spusele lui Badea, care are o vilă exact ca un centru social, același proiect și aceeași suprafață . Verificați. Sunt identice.
Bătrân :
(11 Iulie 2017, 11:59)
Domnilor, dar Marcu Paul chiar este unicul, sfântul, de neînlocuit? De pe vremea PCR. Nici el nu mai știe ce meserie are la origine! Bine zice unu mai jos: a ruginit dracu pe scaunul acela! Altul, că ajunge la fier vechi...!
Nobody:
(11 Iulie 2017, 10:22)
Badea Nicolae si Marcu Paul.Doi fosti secretari la fostul Comitet Judeten Ialomita cocliti in aceste functii.Nu-i mai schimba nici un regim ?
Azilant:
(10 Iulie 2017, 22:01)
 Să numai mintă Badea că nu găsește oameni. Să aducă din frizerițele și coafezele de la Dircecție care se bat de muscă și sunt angajate pe pile. Ce dracului nu se cunoaște nici titulatura acestui obiectiv ? Este Centrul de îngrijire și asistență Slobozia. Nu e nici Azil, nici Centru pentru persoane vârstnice. Este unitate pentru protecția persoanelor cu handicap. Dar aici sunt și o grămadă de tineri cu boli grave psihice veniți de la școala 13 sau din alte părți. Mulți dintre ei nu sunt trimiși la Movila pentru a da bine acolo să nu le strice tăiatul panglicii. Când îți sare un nebun la două noaptea la gât sau altul urlă să se arunce pe geam, vino dumneata domnule Badea și rezolvă -le handicapul Faceți o selecție între un handicapat și un psihopat. Dar ce să-i faci, electricienii și profesorii de limba sovietică nu se pricep și la epilepsii, schizofrenii sau dublă personalitate. De ce nu plătiți personalul ca în centrele psihice și să vedeți câți infirmieri și asistenți or să vină . Inclusiv eu o să mă întorc.