Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița lui «Cardeală»

Ialomița lui «Cardeală»

Poartă numele unor celebre case de modă, artiști internaționali sau personaje din telenovele. Este vorba despre zeci de copii cu domiciliul în județul Ialomița, născuți în primele 6 luni ale acestui an. Majoritatea acestor copii provin din rândurile comunității rome din Țăndărei. Deși situația pare hazlie, psihologii sunt de părere că acești copii ar putea avea probleme de adaptare emoțională la maturitate.

Cum să-ți mai botezi copilul astăzi? Foarte puțini sunt cei care știu faptul că vedete precum Beyonce sau marele fotbalist Lionel Messi au câte un tiz în palatele romilor din Țăndărei. Mai exact, doi copii din oraș, născuți în primele 6 luni ale acestui an, au primit numele celor două personalități internaționale. Potrivit documentelor de înregistrare a nașterilor, la Țăndărei locuiește micuța «Bionse-Alexandra» împreună cu «Mesi». Părinții copiilor romi au fost inspirați și de denumirile marilor case de modă, așa că au ales să-și boteze bebelușii cu numele de «Armani», «Versace» sau «Chanela-Naomi». Lista numelor hazlii este completată, așa cum era de așteptat, cu cele ale personajelor din telenovele. Cele mai populare sunt «Consuela» sau «Ricardo-Suliman». Alți părinți au avut alte surse de inspirație, alegând să-și boteze copiii cu numele de «Contesa», «Speranța», «Capone», «Emir», «Britănicuța» sau «Talent». Cel mai ciudat nume care se regăsește pe lista autorităților competente în emiterea documentelor care atestă nașterile este «Cardeală». Potrivit Dicționarului Explicativ al Limbii Române, cuvântul provine din argoul infractorilor și înseamnă «furt» sau «bătaie», în funcție de modul în care este folosit în vorbirea curentă. Dincolo de faptul că sunt amuzante, psihologii susțin că aceste nume sunt total nepotrivite pentru copii. Specialiștii explică faptul că aceștia ar putea avea probleme de dezvoltare emoțională în anii maturității...

18 Iulie 2017, 08:15 (2730 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
De la Armand la Milano/London și Florin Salam Gheorghe

Comentariile cititorilor:


Make:
(24 Iulie 2017, 17:01)
La Bug !!!!
gogarla:
(20 Iulie 2017, 14:44)
Bai coruptia si cardeala este generala in ialomita. Militia,procuratura,primari si prefectul ninste libidinosi,furaciosi. ADUNA-VAR DNA MAI REPEDE. DE BANDITI . Nu am vazut niciunde in Romania atata hototie si gilanie ca in ialomita. Chiar in politia, procuratura si prefect. La voi daca trebuie sa arestezi va trebui 95 %,din functionarii publici. O rusine o mizerie de judet huooo
Pulumic:
(19 Iulie 2017, 14:08)
Ghiciți ce mai lipsește acestui județ? Un scandal sexual din biserică. Ca să fie in trend. Câte or fi și nu se spun! Preoții și superiorii lor au decredibilizat și dezechilibrat CREDINȚA! Mare rușine a fost ascunsă ani de zile... !
Din Țăndărei:
(19 Iulie 2017, 13:57)
90% din județul Ialomița este: Cardeală, Mocionii și Băcănei...Să nu uităm profesorii-șpăgari. LAS FIERBINȚI este emblema; ar trebui cerută cu celeritate independență teritorială și acordată urgent! Nu de alta, dar județul acesta este o rușine pentru țară!
sulimana:
(19 Iulie 2017, 11:06)
Dar ați văzut ce palate au alde cardeală în Tăndărei? Studiu intens, muncă cinstită, cardeală ioc, brava lor! În cârdășie cu statul, cum altfel? Și voi vă luați de ei pe motive de Armani și Versace-mânca-ți-aș! Păi e frumooos? :))
Reusine voua:
(18 Iulie 2017, 13:25)
Adevarat 90% sunteti o cardeala. Nu ezista judet unde hoti,cardeala sa fie peste ialomita.Coruptie 90% cardeala 100%. Coada de matura din ultimul catun din ialomita este si ea corupta.