Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

4 ani cu executare pentru agenții care primeau șpăgi de la șoferii certați cu legea

Polițiștii corupți din Țăndărei au ajuns la închisoare

4 ani cu executare pentru agenții care primeau șpăgi de la șoferii certați cu legea

Dosar de corupție la Poliția Orașului Țăndărei finalizat cu sentințe de executare definitive. Doi polițiști își vor petrece după gratii următorii 4 ani, după ce au fost acuzați de «luare de mită» și «fals intelectual». Ancheta a fost coordonată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și a vizat patru oameni ai legii, printre care s-a aflat și comisarul șef Sorin Goagă, fostul șef al Poliției Rutiere Ialomița. Acesta a scăpat de acuzații fiind achitat de instanță. Hotărârea definitivă a fost emisă în  urmă cu o săptămână de Curtea de Apel București.

S-a întâmplat la Țăndărei
Dosarul penal al procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a fost deschis pe numele agenților Costin Rovilian Clinciu, Laurențiu Mihalea și Daniel Olteanu, în urmă cu 2 ani. Aceștia au fost acuzați de faptul că opreau în trafic șoferii certați cu legea de la care pretindeau sume de bani pentru a nu-i amenda. Mai mult, din probatoriul reținut în cauză a reieșit faptul că respectivii agenți aveau obiceiul de a modifica datele care se regăseau în procesele-verbale de contravenție, pentru a-i scăpa pe unii conducători auto de sancțiunile contravenționale. În urma unor percheziții, efectuate în februarie 2015, procurorii au dispus arestarea preventivă a agenților Costin Rovilian Clinciu și Daniel Olteanu. Laurențiu Mihalea a fost lăsat în libertate, sub control judiciar. Cercetările în această anchetă au continuat, ajungând până la comisarul șef Sorin Goagă, la vremea respectivă șef al Serviciului Rutier Ialomița. Acesta a fost pus sub control judiciar de procurori și acuzat de faptul că ar fi falsificat 2 rapoarte referitoare la competențele profesionale ale agenților Costin Rovilian Clinciu și Laurențiu Mihalea. Cele două înscrisuri falsificate ar fi fost folosite, susțineau la vremea respectivă procurorii, pentru a produce efecte juridice în mod ireal. La scurt timp după izbucnirea acestui scandal, Costin Rovilian Clinciu și-a dat demisia, iar agenții Laurențiu Mihalea și Daniel Olteanu, împreună cu Sorin Goagă, au fost puși la dispoziție de către fosta conducere a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Condamnări cu executare și achitări...
La câteva luni distanță de la punerea în mișcare a acțiunii penale pe numele oamenilor legii, procurorii au trimis dosarul spre judecată. Cazul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanță care a emis o primă sentință, în  octombrie 2015. Potrivit sentinței inițiale, agenții Costin Rovilian Clinciu și Mihalea Laurențiu au fost condamnați la 4 ani de închisoare cu executare, în timp ce agentul Daniel Olteanu și comisarul șef Sorin Goagă au fost achitați. Sentința a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București, atât de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, cât și de către inculpați. După 2 ani de procese, magistrații bucureșteni s-au pronunțat în acest dosar abia în urmă cu o săptămână, respingând apelul declarat de inculpații acestei cauze. Astfel, a rămas valabilă sentința pe care au emis-o judecătorii Tribunalului Ialomița cu 2 ani în urmă... Decizia judecătorilor Curții de Apel București este definitivă și nu poate fi atacată la o instanță superioară. Surse judiciare  au precizat faptul că imediat după decizia judecătorilor bucureșteni, oficialii IPJ Ialomița au pus în executare mandatele emise pe numele agenților Costin Rovilian Clinciu și Laurențiu Mihalea. Aceștia au fost încarcerați la Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia.

21 Iulie 2017, 07:55 (5579 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști
Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei
Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea furturilor de animale
Ialomița: Percheziții la polițiști suspectați de corupție

Comentariile cititorilor:


AURAS:
(25 Iulie 2017, 08:42)
Bucurate ''viata la tara'',dar nu te gandesti ca se stie cine esti ,ai si tu copii si ar trebui sa te gandesti la binele lor.Nu-ti dai seama ca poti sa alergi pe toate cararile ca tot in fata Bisericii inntr-o mare tiganie traiesti.Esti cumva avocatul familiei Clinciu de stii amanunte despre familia lor,este a doua oara cand spui ca dupa plecarea din politie a umblat imbracat in politist pe strazile localitatii.Nu ar trebui sa te razbuni din cine stie ce motive ,(probabil politice).Daca ai stiut atatea secrete despre acest om ,probabil esti un bun informator al DGA .
viata la tara:
(24 Iulie 2017, 15:12)
Mai Clinciu Rovilian Cosmin daca mai exista mister Ciuperca in functie poate scapai ca de doar el te-a bagat in politie.....erai in arest la domiciliu si te plimbai in uniforma de politist prin comuna....cum o sa te mai plimbi prin celula in penetenciar ...... apropo Ilie cum a primit vestea ?....pacat de maicata ca ea o sa sufere cel mai mult ca e o femeie de nota 10......trebuia sa te opresti de cand ai fugit de la Slobozia la Tandarei ca stia toata lumea ca erai urmarit de IGPR Bucuresti.....ai destul timp sa meditezi ......
Citizen:
(22 Iulie 2017, 13:09)
Pe la BICE Urziceni poate face D.N.A.ul o halta de cateva ore sa adune slugile coruptilor latifundiari si primarilor din vest. Sa incepa cu intaiul comisar
dottore :
(21 Iulie 2017, 15:23)
Haideti sa terminam odata cu obsesia asta pentru Lefter, Voicu s.a. Acum daca au iesit la pensie poate nu e doar din cauza problemelor penale pe care le au. Poate n-au deloc probleme penale si-au vrut pur si simplu la pensie... Si-acum chiar daca au furat? N-au obligat pe nimeni sa faca asta au facut-o singuri...E bizar sa vorbesti de dreptate intr-o tara in care nu exista. De asemenea, e bizar ca unii sa faca o obsesie pentru altii si sa nu se mai opreasca. 
Gabriel:
(21 Iulie 2017, 14:47)
Demascați corupția! Dacă nu se ia atitudine, dacă nu vorbiți, dacă ascundeți de frică, nu vor scăpa nici nepoții nepoților voștri de criminali, hoți, jigodii!! Cine tace, nu e om, este râmă!
Mario:
(21 Iulie 2017, 12:24)
CIRCULA VORBA PRIN TARG CA "PESTII " CEI MARI AU SCAPAT GEN LEFTER, FRATII MILEA, ETC. DGA -UL LUI MIHAI NU A ARESTAT DECAT AGENTI DE POLITIE IAR PE CEI MARI I-A FACUT SCAPATI IN PORUMB. POATE INTR-O BUNA ZI CINEVA, CUMVA O SA AIBA CURAJ SA-I ANCHETEZE PE MILEA SI COMPANIA CUM CONDUCEAU AFACERILE CU PAMANTUL DE LA MIRCEA CEL BATRAN, VITE, GRAJDUL DE LA GH. DOJA. LEFTER TIPA TOTI SUBORDONATII CUM I-A UMILIT FRATETU LA COCORA. AU DISTRUS PREA MULTE VIETI...
Eu:
(21 Iulie 2017, 11:16)
4 ani cu executare pentru 30 lei luare de mita si Mazare 4 ani cu suspendare pentru 180 mil de euro. Asta da justitie ! Rusine ROMANIA
Ion:
(21 Iulie 2017, 09:49)
 Cati analfabeti au permis de conducere.in Tandarei?!  Aud??!! ...!