Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Ialomița găzduiește a 25-a ediție a concursului «Impuls Perpetuum»

Faza Națională a celui mai popular concurs de Fizică și Chimie, adresat elevilor de gimnaziu din mediul rural, se desfășoară anul acesta în județul Ialomița, la Slobozia. Este vorba despre competiția «Impuls Perpetuum», care împlinește 25 de ani și va avea parte de o ediție aniversară. La start s-au înscris peste 100 de elevi din toată țara.

O competiție cu tradiție Concursul de Fizică și Chimie dedicat elevilor de gimnaziu a debutat în anul 1993, la Amara, în județul Ialomița. Profesorii care l-au realizat și-au dorit să organizeze o competiție dedicată exclusiv elevilor din mediul rural, pasionați de cele două discipline reale. Vreme de 25 de ani el a funcționat neîntrerupt, iar dintr-un concurs școlar local s-a dezvoltat într-unul național. «Acest concurs a luat naștere la noi în județ, mai exact la Amara... Ne bucurăm de anvergura pe care a luat-o în cei 25 de ani pe care îi împlinește anul acesta. Este o ediție specială...» ne-a declarat profesorul Alina Bordei, inspector pentru disciplinele Chimie-Fizică în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. A 25-a ediție a competiției dedicată materiilor Fizică și Chimie pentru clasele de gimnaziu se desfășoară anul acesta la Slobozia, în perioada 6-11 august 2017. Astfel, peste 100 de elevi din mediul rural din întreaga țară se vor întrece pentru marele premiu, pus în joc de Ministerul Educației. Ialomița va avea trei participanți din cadrul Școlilor Gimnaziale Dridu, Ion Roată și Ciochina.

Probleme de concurs Competiția organizată la Slobozia se va desfășura în cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și a Colegiului Național «Mihai Viteazul». Prima probă este cea experimentală, în care elevii participanți vor fi nevoiți să realizeze o serie de reacții chimice sau să urmărească fenomenele fizice în laboratoarele de specialitate. Cea de-a doua probă este cea teoretică, în care micii oameni de știință vor răspunde mai multor întrebări ce au legătură cu disciplinele Fizică și Chimie. «Concursul este foarte iubit de copii, de aici și participarea numeroasă... Ne bucurăm că am avut ocazia să desfășurăm etapa națională a acestei competiții în județul nostru!» mai spune profesorul Alina Bordei, inspector de specialitate pentru disciplinele Chimie-Fizică în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Ultima dată când Ialomița a găzduit concursul care a luat naștere la Amara a fost în anul 2007, adică în urmă cu 10 ani.

4 August 2017, 14:15 (2476 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Popescu V.:
(10 August 2017, 17:32)
N-am auzit de acest inspector general pe Ialomița! Anonim cu merite. Totul e să dai un ,,fâsss" când te pot mirosi superiorii. Succes la ,,făcut oameni"! Prof.CO. BELEA este cel mai bun!
fara numar @Fas:
(9 August 2017, 22:03)
pentru 'fas' care vorbeste neintrebat de oamenii mari precum dl. prof. COBELEA.


mai 'fas' ca sa ma intelegi ma cobor la nivelul tau si zic <<<pretenas ia si cultiva-te>>> cu asta :

--- https://dexonline.ro/definitie/fas ---
FÂS interj., s. n. 1. Interj. Cuvânt care imită zgomotul șuierător produs de un gaz care iese cu presiune printr-un orificiu strâmt. 2. S. n. Sunet produs astfel. – Onomatopee.

bai fas tu nici macar sunetul asta care iese din acel orificu nu esti, ci mai degraba chiar acel orificiu.
stai culcat ca te depaseste ce e scris in minunatul articol, cu si fara numele domnului profesor, noi cei ce purtam respect infinit pentru dumnealui.

te asteptam sa iti ceri scuze ca un om mare care a gresit.
tot lui Fas:
(9 August 2017, 13:56)
mai baiatule fas, ca nici majuscula nu meriti, stai cuminte in banca ta ca mai ai multe invatat pana sa ai luxul sa vorbesti despre domnul profesor !
spune-ne numele tau real si eu personal, ca multi altii, venim sa vorbim pe larg cum de iti permiti sa vorbesti asa; hai sa te vedem...

Nicu G.:
(9 August 2017, 13:53)
Domnul profesor Cobelea este un domn care ne-a facut oameni pe multi elevi ai dumnealui. Inainte sa vorbesti domnule "Fasss" desi nu meriti titul de 'domn' mai bine taci. Cu siguranta persoane ca acest "Fasss" nu a avut parte nici macar de cei 7 ani de acasa si se umfla pe internet, normal ca nu ne vei spune cine esti pentru ca esti doar un ticalos, frustrat, fara putere si mai ales fara minte.
Lui@Fas:
(8 August 2017, 14:52)
Nu e nevoie sa-ti dai numele adevarat, iti vine manusa asta, Fas, sub care postezi. Sa fii sanatos!
Fâs:
(8 August 2017, 13:53)
Făss către anonim: o să-mi dau eu numele când ți-l vei da. ȘI TU! Belea!
lui@Fasss:
(8 August 2017, 13:23)
Giku are dreptate, profesorul Cobelea este initiatorul. Pacat ca nu a fost mentionat, pacat de chibitii de doi bani  fac misto de numele altora. Bre,@Fasss( inspirat nick-ul ales), da-ne numele tau adevarat si sunt sigur ca, oricat de pretios ar suna, tot va putea fi ironizat, daca cineva tine neaparat s-o faca!.
Fâsss!:
(8 August 2017, 10:32)
Cine este COBELEA? Belea!?
Giku:
(8 August 2017, 09:03)
dar sa mentionati ca acest concurs a fost creat de dl si dna prof Cobelea