Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prima seară de Festival

Pseudoanaliza S.W.O.T.

Prima seară de Festival

Joi, 3 august a.c., a debutat a 50-a ediție a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Primele 2 zile sunt dedicate Trofeului «Amara Junior», iar serile de sâmbătă și duminică sunt alocate Festivalului, așa cum este el cunoscut publicului.

Oana Sârbu a ridicat sala în picioare
Ajuns la a 50-a ediție, Festivalul de la Amara se chinuie din răsputeri să scape de statutul său provincial și să devină primul festival de muzică ușoară al țării. Profitând de jubileu, organizatorii au încercat din răsputeri să ofere publicului «un altfel de festival». Au invitat foști laureați, au căutat vedete cu renume și priză la public și au inventat Trofeul «Amara Junior», într-o încercare stângace de a asigura o punte între trecut, prezent și un viitor al muzicii ușoare românești pe care juriul îl consideră «incert». În prima seară a Festivalului au concertat 24 de copii, pe categorii de vârstă și după puteri, într-un spectacol agreabil pe care publicul l-a apreciat cu moderație. Cea care a reușit să însuflețească cu adevărat sala a fost însă Oana Sârbu. Recitalul ei a fost emoționant, iar publicul rămas în sală după miezul nopții a aplaudat-o, în picioare, minute bune. Una peste alta, în pofida neajunsurilor perene ale Festivalului -aceleași toalete ingrate, țânțari, grătare cu mici și bere, etc- prima seară poate fi considerată drept o reușită.

Victor Moraru a confiscat Festivalul
Am mai spus-o și o repetăm. Dacă Festivalul de la Amara nu exista, el ar fi trebuit inventat. Pentru că există, noua dinastie administrativă a județului a alocat fonduri publice pentru ca Victor Moraru să poată poza într-un Mecena al muzicii ușoare românești. Ajuns după debutul spectacolului, Victor Moraru s-a așezat grav și important lângă Larisa Mihai, director și anul acesta al Festivalului, a răsfoit foaia Festivalului în care trona iconic alături de Octavian Ursulescu (și, inevitabil, Larisa Mihai) pe prima pagină și s-a ridicat când și când pentru a da ordine, cu un glas antrenat vreme de 16 ediții, perioada în care a organizat Festivalul. Valoarea acestui capriciu administrativ, am mai spus-o, dar o repetăm ca să nu uităm, este de 745 mii de lei la prima strigare. Valoarea este de 3 ori mai mare decât în urmă cu 5 ani, iar instituțiile care asigură acest efort bugetar sunt Primăria Amara și Consiliul Județean Ialomița. Altfel spus, fiecare dintre noi plătește an de an din ce în ce mai mult pentru ca Victor Moraru să poată viziona Festivalul de la Amara de pe primul rând.

4 August 2017, 14:36 (1982 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
«Trofeul Tinereții» a plecat la Buzău
«Trofeul Tinereții» ne va costa 745 mii de lei
Regulament nou pentru Festivalul de la Amara

Comentariile cititorilor:


Trofeu:
(8 August 2017, 11:40)
"Trofeul Tineretii " de altadata era locul unde tinerii veneau sa cante cu concurentii si cu invitatii . Se dansa si canta in picioare si era spiritul acela liber unde poate mai te dojenea cate o baba ca sa stai jos ca nu vede . S-au dus acele vremuri frumoase pe care acest festival le-a lasat in sufletele noastre . A ajuns un festival sobru , unde se preaslavesc politicienii comunisti , vai ce eforturi au facut ei sa promoveze show-ul , se pupa in c..r unii pe altii . De ce nu s-au dat '' placute '' celor care au muncit pentru acest festival :Jean Cheptea si trupa lui care acompania la modul cel mai profesionist concurentii .Am dorit sa cumpar bilete din timp la festival de la primaria Amara dar nu aveau decat pe lateral cele din mijloc fiind rezervate pentru nu se stie cine  . Cele de pe lateral chipurile se dadeau la rand in ordinea solicitarii , pana la ziua de sambata si duminica cand vizualizand diagrama am constat ca erau date si peste rand . Solicitand un raspuns doamnele de la impozite si taxe nu stiau si nu isi explicau cum a fost posibil asa ceva .Rusine sa le fie organizatorilor si celor ce au gandit acest mod de vanzare preferential . 
Bucă:
(8 August 2017, 08:03)
@votant. Pot fi doi concurenți, Amara trebuie să bage niște bani în buzunarele hoților! Pentru ce toată cheltuiala asta? Incolor, inodor, țigănie, fandoseli în sărăcie lucie!
votantul:
(7 August 2017, 22:59)
UN FESTIVAL CU 11 CONCURENTI ?   MIE MI-AR RIDICA NISTE SEMNE DE INTREBARE PRIVIND VALOAREA SI ...CONTINUAREA 
Ralea:
(7 August 2017, 07:51)
Oana Sarbu a reusit sa aduca aplauzele din tot sufletul.Restul,ca la sarmale: umplutura! Bani pierduti! Aplaudati,ca ne da pe "doi"!
concurent:
(6 August 2017, 21:05)
"noua dinastie administrativă a județului a alocat FUNDURI publice"----ce bine ziceti......bravo! funduri vedem peste tot, toti ne arata fundurile!! mai bine ati cheltui banetul asta cu folos, nimic nu se misca in judetul asta, doar decizii tampesti de a strecura banii!! mai bine ne-ar invada turcii, nemtii si alte lighioane,garantat am duce-o mai bine
CELSIUS 50:
(6 August 2017, 14:54)
Alo, Moraru, Gae, Ionescu rupeți ceva bănuți de la festival, o rămășiță și puneți-o în mână ,lui Badea de la protecția copilului , sau lui Marcu și să rezolve problema aerului condiționat de la Azilul din Slobozia. Au rezistat oamenii vara trecută, au rezistat și asistentele, dar acum când sunt acolo  50 de grade nu se mai poate. Dar, facem pariu că vorbim degeaba. Vouă vă e răcoare. Poate moare unul de căldură și să vezi atunci cocoloșeală De doi ani aceeași situație. Sau rugaț-ii pe Pop , pe Moșoiu, pe Marian Neacșu, pe Tudose, pe Dragnea, pe ministrul Muncii ,al sănătății , faceți ceva. Se moare de căldură . Ce bine e la voi. Dar ,poate ,tot cu această tribună liberă care este , INDEPENDENT , se rezolvă. Dar nu credem.Vorba țiganului : N-o veni ea, iarna ...
Mitică:
(6 August 2017, 11:01)
HOȚIA EDILILOR POATE O VEDE CINE ESTE COMPETENT SĂ IA ȘI MĂSURI. Asta contează!!
Namol :
(6 August 2017, 10:29)
Festival tranformat de ani buni in caca-maca!Ati cautat copilasi talentati de 3-4anisori? Ca snt parinti ce ar plati bani grei compozitorilor (!!) ca odraslele lor sa apara pe ecran, feisbuc, scena(!) ca apoi, adolescenti sa se transforme in pitipoance si pitiponcioi! Acelasi juriu(maestri!!), cu fandoseli de virgine(prezentatoarea si nu numai),ursulescu pe care il vor ingropa vertical ca altfel nu ii sta microfonul,pe scurt:șușă! Amara trebuie sa fie recunoscuta pentru turism morarule! Sa prospere localitatea prin aport de oameni/bani. Ce dracu e greu?
Din Fetești:
(5 August 2017, 10:48)
INDEPENDENT, oameni serioși sunteți voi?! Ne doare-n cr. Amara! Mor oamenii nevinovați și voi vă ocupați de cheltuielile hoților edili! Ignorați hoții!!