Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Slobozia NU scapă de țânțari și șobolani

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia asigură dezinsecția și deratizarea spațiilor publice din oraș cu... cinci angajați! Potrivit declarațiilor oficialilor DADP, procedurile au fost întârziate cu o săptămână din cauza ploilor, însă «situația este sub control...». În pofida eforturilor făcute, acțiunile de combatere a dăunătorilor sunt inutile fără sprijinul Asociațiilor de Proprietari.

Nimeni nu vrea «la vermorel» DADP Slobozia a obținut în 2015 licență clasa 2 pentru activitatea de dezinsecție, dezinfecție și deratizare a spațiilor publice din oraș. Concret, zece angajați din cadrul Direcției au fost autorizați să execute acest tip de lucrări. La 2 ani distanță, din cei zece angajați au rămas doar cinci... Lucica Chelbea, inginerul care supervizează activitatea, susține că munca oamenilor este insuficient retribuită. «Nimeni nu vrea „la vermorel“. Am avea nevoie măcar de zece angajați... Dar nimeni nu vrea, că e rău! Sunt substanțe toxice, afectează organismul. Nici banii nu sunt suficienți, că oamenii nu sunt plătiți suplimentar...» explică ea. În pofida problemelor pe care le întâmpină, oficialii DADP dau asigurări că dezinsecția spațiilor publice a fost efectuată la timp, în 3 etape, conform graficului. «Avem o întârziere de o săptămână, din cauza ploilor... Dar o vom recupera!» suntem asigurați. Valoarea cheltuielilor legate de dezinsecția orașului Slobozia se ridică la mai puțin de 30 mii de lei. Principala substanță activă folosită în cadrul procedurilor de dezinsecție a fost Cypermetrin, insecticid folosit pe scară largă în agricultură pentru combaterea dăunătorilor.

De 3 ori degeaba... În pofida eforturilor făcute, orașul continuă să fie pradă țânțarilor și șobolanilor. Un prim motiv pentru această stare de fapt îl reprezintă suprafața prea mare de spații verzi, comparativ cu numărul angajaților alocați acestei activități. Însă cel mai important motiv, susțin oficialii DADP, o reprezintă subsolurile inundate ale blocurilor. «Atât timp cât Asociațiile de Proprietari nu identifică o soluție pentru asanarea subsolurilor, tânțarii vor continua să se înmulțească! Nu putem face nimic în acest sens... Oamenii spun că nu folosim suficientă substanță activă, că o îndoim cu apă... Nu e adevărat! Din cauza reclamațiilor de anul trecut, am achiziționat un tip de substanță, Fendoma, care nu are un miros persistent. Așa se explică faptul că nu mai miroase!» mai explică inginerul Lucica Chelbea. Potrivit legislației în vigoare, scările de bloc aparțin Asociațiilor de Proprietari și nu pot face obiectul dezinsecției asigurate de DADP. Pe de altă parte, DADP Slobozia nu poate fi angajată pentru asigurarea dezinsecției în subsolurile din oraș sau pentru asanarea acestora, fără o decizie a Consiliului Local Slobozia...

4 August 2017, 07:45 (2462 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
DADP Slobozia extinde dezinsecția în subsolurile blocurilor
Elicopterul lui Fiodor
Dezinsecție la Slobozia

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(29 Noiembrie 2018, 01:07)
si lenea cetatenilor si administratorilor de blocsunt de vina .cetatenilor le place mizeria din scara blocurilor iar administratori nu fac absolut nimic sub pretextul ca nu sunt bani .putini bani care sunt pt reparatiisi aceia sunt furati.insprctorii de la primarie fac cafele si nimic ,iar cei de la SANEPID cesa mai vorbim.....
bravo:
(11 August 2017, 14:00)
Bravo Gabi,dai bine in poza dar la activitate mai usor.

mar:
(4 August 2017, 19:17)
OffTopic!
No, drace, ce bine arata orasul in poza, pana si rabla NIck (neinlocuita de automoderna lui Mocioniu), cum sa nu va viziteze tantarii?! 
user Mary, nu mai vorbi de ape si paduri, ca se pun astia de le taie si seaca pe toate. Cat despre diferitele tipuri de tantari, o fost numa' la fix si, pe deasupra, neaparată.  Cert  e ca toate speciile de tantarii au obiceiul de a suge seva omului. 
Sa ne auzim cu bine, ca se prefigureaza o ditamai teapa de guvernare PSD-ista. 
gigel:
(4 August 2017, 11:16)
in primul rand trebuie sa starpim sobolanii din conducerea primariei...
contribuabil:
(4 August 2017, 11:00)
Este un oras invadat de tantari. Seara nu te poti plimba , dar sa te asezi pe o banca sau la o terasa. Tinand cont de valoarea taxelor si imozitelor platite de contribuabili in Slobozia, care sunt simtitor mai mari fata de alte orase, te mai intrebi de ce nu se face ceva. probabil nu intereseaza pe nimeni confortul cetatenilor. Poate dl.Mocioniu sa devina edilul ce rezolva acesta problema cronica?
Mary:
(4 August 2017, 10:45)
  Slobozia, nu va scapa niciodata de tantari! Actiunile de dezinsectie sunt frectie la piciorul de lemn, daca nu se elimina sursa, cum sunt coloniile de tantari din padurile aferente orasului. Cu ani in urma se apela la aviatia utilitara. Au disparut avioanele, tantarii sunt de nestavilit. Blocurile cu apa la subsol, sunt o sursa dar foarte rara, apa fiind platita acum la consum si majoritatea a cautat sa isi rezolve problemele. Raman lacurile, padurile si vegetatia luxurianta din oras, imbinata cu indiferenta, neputinta si incompetenta lucratorilor si lucrarilor de dezinsectie pe bani multi, nu jucarie. Se aude, dom' primar??!! 
 
 P.S. Trebuie facuta o remarca, a nu se confunda tantarii, acele lighioane care inteapa si pot raspandii boli, cu "tantarii" de etnie aromana a caror imunitate este uneori politica si de intrajutorare. Se aude, dom' prima??!!
Un cetățean:
(4 August 2017, 08:57)
Minciuni cu cele trei etape de dezinsecție.niste nesimțiți,prin cartierul tineretului nu au trecut anul acesta,ne mananca țânțarii in balariile cat casa care tot dadp trebuia sa le taie.niste ordinari care stiu doar sa se vaite si sa ceara bani pentru nimic.