Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Blestemul ulmului

Slobozia, str. Independenței, nr. 26

Blestemul ulmului

De mai bine de 5 ani, Vărzaru Ștefan, proprietarul unei case pe strada Independenței, nr. 26, solicită sprijin autorităților pentru toaletarea unui ulm uriaș care amenință să-i distrugă locuința. Tot de 5 ani, autoritățile îl trimit «de la Ana la Caiafa» pretextând că nu este de competența lor rezolvarea acestei probleme. În ultima lună, din cauza ploilor și a furtunii, ulmul s-a înclinat periculos, amenințând locuințele din imediata vecinătate. Primarul Adrian Mocioniu este al treilea edil care promite o soluție...

Moștenirea domnului Vărzaru
Pe strada Independenței din Slobozia, la nr. 26, locuiește Ștefan Vărzaru. Are 58 de ani și s-a mutat aici prin 2008, când a moștenit casa. Iar o dată cu ea a moștenit și ulmul... Ulmul crește între gardul lui și al vecinului, Dumitrache Stoicescu. Dar de înclinat, se înclină pe casa lui. Știe asta demult, de la tatăl său, care a murit cu oful ăsta. Dar, de vreo 5 ani, ulmul a început să se încline mai tare... Și să se usuce! Așa că, prima oară, domnul Vărzaru a făcut o cerere la Primărie pe vremea când primar era Gabi Ionașcu. Dar lui Ionașcu nu i-a stat capul la ulmul lui, că veneau alegerile. Acum 3 ani, s-a dus iar la Primărie, la Alexandru Stoica. Stoica a fost de treabă, a zis că «se rezolvă». Dar nu s-a rezolvat... «Domnule, întâi am vorbit cu vecinul, că mi-e văr... Am zis că ne înțelegem, că suntem vecini. Da’ el zice că nu-i treaba lui și nu-l afectează... Atuncea m-am adresat la Primărie. La Ionașcu, la Stoica... Am hârtiile în casă, nu mi-a răspuns nimeni. Și i-am rugat cu bani, nu degeaba, că înțeleg și eu cum stau treburile... Acum însă ulmul s-a înclinat și se usucă! Mi-e că pică pe casă și rămânem în stradă. Și noi, și văru’ și vecinul din partea astalaltă, că ulmul e mare și, dacă pică, rupe acoperiș, gard, ziduri... Și țeava de gaze care e pe partea asta, în calea lui...» își amintește el.

«De la Ana la Caiafa»
Luna trecută, de grija casei, Ștefan Vărzaru a luat-o de la capăt. Cu nevasta de mână, că acum e diabetic și pe jumătate orb din cauza bolii. A ajuns întâi la Pompieri, că avea acolo un prieten de pe vremea când lucra ca măcelar și era bun de muncă. De la Pompieri a ajuns la Apărarea Civilă, la Primărie... Iar de-acolo la DADP, care i-a dat și răspuns scris: «DADP Slobozia, prin obiectul de activitate, nu are voie să presteze servicii către terțe persoane, respectiv domeniul privat, și nici legislația în vigoare nu permite să prestăm aceste activități» i s-a comunicat înainte de a fi redirecționat către Direcția Silvică. Acolo, domnul Ștefan a dat peste un inginer care l-a ascultat și a zis că vine să vadă la fața locului: «Pâinea lui Dumnezeu, domnule... L-am cunoscut când am lăsat cererea... Inginerul Marius! A zis că vine și a venit. Cu un om, cu drujba, hotărât să facă treaba. Dar, după ce a intrat ăla în curte și s-a uitat, a zis că nu se poate, că ulmul se clatină și el nu se suie până în vârf. Așa că inginerul a plecat și după aia m-a sunat să-mi spună că degeaba mă duc după răspuns de la ei, că nu mi-l dă scris. Așa am ajuns iar la Primărie, în audiență la primarul cel nou...» își deapănă povestea Ștefan Vărzaru.

Cu ulmul deasupra capului
Primul lucru pe care i l-a cerut primarul Adrian Mocioniu domnului Ștefan a fost hârtia de la Ocolul Silvic. Asta a fost joia trecută, pe 27 iulie... Ștefan Vărzaru nu o are, că nu i-a dat-o nimeni. Primarul a fost om de înțeles și a spus că o să trimită pe cineva să vadă ce e de făcut. Luni! Dar până luni a fost întâi vineri. Și vineri, 28 iulie 2017, a plouat. Când plouă, Mioara și Ștefan Vărzaru nu stau în casă. Ies afară și se uită la ulm cum se clatină: «Săptămâna trecută, la furtună, am zis că e sfârșitul! Lumea trăgea la adăpost, în casă, noi am ieșit afară. Dormim cu frică, iepurește. De la jumătate încolo a început deja să se rupă și pică pe casă... Iar unde pică, face gaură, că acoperișul e subțire, de țiglă veche...» povestește plângând doamna Vărzaru. Domnul Vărzaru tace și se uită la trunchiul ulmului, înclinat peste casa lui. De peste gard, nevasta lui Dumitrache, Carmen Stoicescu, are altă părere: «Ulmul e al nostru, că rădăcina e mai mult la noi decât la ei. Eu nu zic să nu-l taie, dar Primăria să ne întrebe întâi pe noi, că și noi avem un cuvânt de spus...». Ulmul dârdâie sub vânt și parcă ar vrea să spună și el ceva. La rădăcina lui e baltă, că a plouat și pământul e clisă.

O poveste veche de când administrația Povestea ulmului de pe str. Independenței, nr. 26, e mai veche de anul 2008. Încă dinainte de 2000, Ion Vărzaru, tatăl domnului Ștefan, a făcut primele demersuri pentru a tăia ulmul. Era grădinar și umbra pomului nu-i lăsa roșiile să crească. «A murit cu oful ăsta. Și atuncea ulmul era drept, nu începuse să se usuce. Ziceam că nu are ce face... Dar uite că știa, săracul...» își amintește Ștefan Vărzaru. Povestea lui e doar una dintre zecile care apar an de an. La ultima furtună, 4 blocuri din Cartierul 500 au rămas fără gaze pentru că trunchiul unui arbore a îndoit țeava care alimenta zona. Arborele aparținea domeniului public, țeava era a Asociației de Proprietari... În acest caz, DADP a intervenit și a curățat zona... Și exemplele pot continua!

5 August 2017, 09:10 (11762 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Logan înghițit de-o groapă pe strada Independenței

Comentariile cititorilor:


Sasu:
(7 August 2017, 07:19)
Motorina e buna

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Joi 19 Oct 2017
149 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 15:45
(48 vizualizări - 0 comentarii)


1

ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 14:20
(56 vizualizări - 0 comentarii)


2

anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 13:20


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Octombrie 2017, 18:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail ajofm@il.anofm.ro
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 17:10


5

Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 16:20
(235 vizualizări - 0 comentarii)


6

«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 15:55
(195 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 15:35
(161 vizualizări - 0 comentarii)


8

DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 15:20
(177 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Octombrie 2017, 15:10


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:05
(250 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:40
(248 vizualizări - 0 comentarii)


12

«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:25
(288 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 16:15
(271 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 15:25
(226 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 15:05
(230 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 14:59
(848 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 17:25
(531 vizualizări - 0 comentarii)


18

Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 17:10
(450 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 16:55
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 16:40
(439 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 18:10
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 17:25
(497 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:10
(679 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:05
(629 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 16:55
(532 vizualizări - 0 comentarii)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 16:45
(480 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 14:45
(515 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 09:10
(576 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 17:05