Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Blestemul ulmului

Slobozia, str. Independenței, nr. 26

Blestemul ulmului

De mai bine de 5 ani, Vărzaru Ștefan, proprietarul unei case pe strada Independenței, nr. 26, solicită sprijin autorităților pentru toaletarea unui ulm uriaș care amenință să-i distrugă locuința. Tot de 5 ani, autoritățile îl trimit «de la Ana la Caiafa» pretextând că nu este de competența lor rezolvarea acestei probleme. În ultima lună, din cauza ploilor și a furtunii, ulmul s-a înclinat periculos, amenințând locuințele din imediata vecinătate. Primarul Adrian Mocioniu este al treilea edil care promite o soluție...

Moștenirea domnului Vărzaru
Pe strada Independenței din Slobozia, la nr. 26, locuiește Ștefan Vărzaru. Are 58 de ani și s-a mutat aici prin 2008, când a moștenit casa. Iar o dată cu ea a moștenit și ulmul... Ulmul crește între gardul lui și al vecinului, Dumitrache Stoicescu. Dar de înclinat, se înclină pe casa lui. Știe asta demult, de la tatăl său, care a murit cu oful ăsta. Dar, de vreo 5 ani, ulmul a început să se încline mai tare... Și să se usuce! Așa că, prima oară, domnul Vărzaru a făcut o cerere la Primărie pe vremea când primar era Gabi Ionașcu. Dar lui Ionașcu nu i-a stat capul la ulmul lui, că veneau alegerile. Acum 3 ani, s-a dus iar la Primărie, la Alexandru Stoica. Stoica a fost de treabă, a zis că «se rezolvă». Dar nu s-a rezolvat... «Domnule, întâi am vorbit cu vecinul, că mi-e văr... Am zis că ne înțelegem, că suntem vecini. Da’ el zice că nu-i treaba lui și nu-l afectează... Atuncea m-am adresat la Primărie. La Ionașcu, la Stoica... Am hârtiile în casă, nu mi-a răspuns nimeni. Și i-am rugat cu bani, nu degeaba, că înțeleg și eu cum stau treburile... Acum însă ulmul s-a înclinat și se usucă! Mi-e că pică pe casă și rămânem în stradă. Și noi, și văru’ și vecinul din partea astalaltă, că ulmul e mare și, dacă pică, rupe acoperiș, gard, ziduri... Și țeava de gaze care e pe partea asta, în calea lui...» își amintește el.

«De la Ana la Caiafa»
Luna trecută, de grija casei, Ștefan Vărzaru a luat-o de la capăt. Cu nevasta de mână, că acum e diabetic și pe jumătate orb din cauza bolii. A ajuns întâi la Pompieri, că avea acolo un prieten de pe vremea când lucra ca măcelar și era bun de muncă. De la Pompieri a ajuns la Apărarea Civilă, la Primărie... Iar de-acolo la DADP, care i-a dat și răspuns scris: «DADP Slobozia, prin obiectul de activitate, nu are voie să presteze servicii către terțe persoane, respectiv domeniul privat, și nici legislația în vigoare nu permite să prestăm aceste activități» i s-a comunicat înainte de a fi redirecționat către Direcția Silvică. Acolo, domnul Ștefan a dat peste un inginer care l-a ascultat și a zis că vine să vadă la fața locului: «Pâinea lui Dumnezeu, domnule... L-am cunoscut când am lăsat cererea... Inginerul Marius! A zis că vine și a venit. Cu un om, cu drujba, hotărât să facă treaba. Dar, după ce a intrat ăla în curte și s-a uitat, a zis că nu se poate, că ulmul se clatină și el nu se suie până în vârf. Așa că inginerul a plecat și după aia m-a sunat să-mi spună că degeaba mă duc după răspuns de la ei, că nu mi-l dă scris. Așa am ajuns iar la Primărie, în audiență la primarul cel nou...» își deapănă povestea Ștefan Vărzaru.

Cu ulmul deasupra capului
Primul lucru pe care i l-a cerut primarul Adrian Mocioniu domnului Ștefan a fost hârtia de la Ocolul Silvic. Asta a fost joia trecută, pe 27 iulie... Ștefan Vărzaru nu o are, că nu i-a dat-o nimeni. Primarul a fost om de înțeles și a spus că o să trimită pe cineva să vadă ce e de făcut. Luni! Dar până luni a fost întâi vineri. Și vineri, 28 iulie 2017, a plouat. Când plouă, Mioara și Ștefan Vărzaru nu stau în casă. Ies afară și se uită la ulm cum se clatină: «Săptămâna trecută, la furtună, am zis că e sfârșitul! Lumea trăgea la adăpost, în casă, noi am ieșit afară. Dormim cu frică, iepurește. De la jumătate încolo a început deja să se rupă și pică pe casă... Iar unde pică, face gaură, că acoperișul e subțire, de țiglă veche...» povestește plângând doamna Vărzaru. Domnul Vărzaru tace și se uită la trunchiul ulmului, înclinat peste casa lui. De peste gard, nevasta lui Dumitrache, Carmen Stoicescu, are altă părere: «Ulmul e al nostru, că rădăcina e mai mult la noi decât la ei. Eu nu zic să nu-l taie, dar Primăria să ne întrebe întâi pe noi, că și noi avem un cuvânt de spus...». Ulmul dârdâie sub vânt și parcă ar vrea să spună și el ceva. La rădăcina lui e baltă, că a plouat și pământul e clisă.

O poveste veche de când administrația Povestea ulmului de pe str. Independenței, nr. 26, e mai veche de anul 2008. Încă dinainte de 2000, Ion Vărzaru, tatăl domnului Ștefan, a făcut primele demersuri pentru a tăia ulmul. Era grădinar și umbra pomului nu-i lăsa roșiile să crească. «A murit cu oful ăsta. Și atuncea ulmul era drept, nu începuse să se usuce. Ziceam că nu are ce face... Dar uite că știa, săracul...» își amintește Ștefan Vărzaru. Povestea lui e doar una dintre zecile care apar an de an. La ultima furtună, 4 blocuri din Cartierul 500 au rămas fără gaze pentru că trunchiul unui arbore a îndoit țeava care alimenta zona. Arborele aparținea domeniului public, țeava era a Asociației de Proprietari... În acest caz, DADP a intervenit și a curățat zona... Și exemplele pot continua!

5 August 2017, 09:10 (12436 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Logan înghițit de-o groapă pe strada Independenței

Comentariile cititorilor:


Sasu:
(7 August 2017, 07:19)
Motorina e buna

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 23 Iul 2018
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

20 Iulie 2018, 17:10


1

Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 16:25
(406 vizualizări - 1 comentariu)


2

Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 16:10
(303 vizualizări - 0 comentarii)


3

Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 15:45
(291 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 17:35
(493 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 17:25
(617 vizualizări - 0 comentarii)


6

Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 17:15
(395 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 09:09
(458 vizualizări - 0 comentarii)


8

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 22:58
(699 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 17:20
(846 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 17:05
(592 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

17 Iulie 2018, 17:10


12

Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 16:17
(649 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 16:09
(792 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 14:45
(1350 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC Agromas Grup SRL
furnizor de produse și servicii agricole
cu sediul în loc. Cosâmbești, jud. Ialomița
angajează
ȘOFER AUTOUTILITARĂ/AUTOCAMION
Cerințe:
-studii medii
-permis de conducere categoria B și C+E
-experiență în conducerea de
Autoutilitare <3,5 to minim 5 ani
și a Autocamioanelor >3,5 to minim 1 an
-fără cazier judiciar
-atestat valabil de șofer profesionist transport marfă
-atestat valabil ADR
-capacitate de organizare și planificare
-punctualitate, seriozitate și responsabilitate
-avize medicale și psihologice valabile
-transport intern
Responsabilități:
-participă la operațiunile de încărcare
și descarcăre a autovehiculului
-disponibil la deplasări în alte orașe
din Ialomița, Călărași, Buzău, Brăila
-livrează comenzile conform
programului de distribuție
Beneficii:
-pachet salarial atractiv
-card analize medicale
-telefon
CV-urile se pot depune
atât la sediul din Cosâmbești
cât și pe următoarea adresă de
email: agromasgrup@gmail.com
Relații se pot obține și
la telefon 0749/162.458

13 Iulie 2018, 10:05


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 14:25
(1444 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 14:20
(1378 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tânără dispărută

Urziceni: Tânără dispărută

Polițiștii solicită sprijin pentru depistarea unei tinere care, la data de 28 iunie a.c., a plecat de la domiciliul său din Urziceni și nu a revenit până în prezent. Persoana dispărută se numește DOBRE ADRIANA ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:20
(1750 vizualizări - 8 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 17:20
(1361 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 16:05
(1297 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 15:50
(1448 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 15:05
(1529 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 14:05
(1568 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 15:05
(2672 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 16:40
(1854 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 16:25
(1625 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:20
(1722 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 13:55
(1736 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 17:40