Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Blestemul ulmului

Slobozia, str. Independenței, nr. 26

Blestemul ulmului

De mai bine de 5 ani, Vărzaru Ștefan, proprietarul unei case pe strada Independenței, nr. 26, solicită sprijin autorităților pentru toaletarea unui ulm uriaș care amenință să-i distrugă locuința. Tot de 5 ani, autoritățile îl trimit «de la Ana la Caiafa» pretextând că nu este de competența lor rezolvarea acestei probleme. În ultima lună, din cauza ploilor și a furtunii, ulmul s-a înclinat periculos, amenințând locuințele din imediata vecinătate. Primarul Adrian Mocioniu este al treilea edil care promite o soluție...

Moștenirea domnului Vărzaru
Pe strada Independenței din Slobozia, la nr. 26, locuiește Ștefan Vărzaru. Are 58 de ani și s-a mutat aici prin 2008, când a moștenit casa. Iar o dată cu ea a moștenit și ulmul... Ulmul crește între gardul lui și al vecinului, Dumitrache Stoicescu. Dar de înclinat, se înclină pe casa lui. Știe asta demult, de la tatăl său, care a murit cu oful ăsta. Dar, de vreo 5 ani, ulmul a început să se încline mai tare... Și să se usuce! Așa că, prima oară, domnul Vărzaru a făcut o cerere la Primărie pe vremea când primar era Gabi Ionașcu. Dar lui Ionașcu nu i-a stat capul la ulmul lui, că veneau alegerile. Acum 3 ani, s-a dus iar la Primărie, la Alexandru Stoica. Stoica a fost de treabă, a zis că «se rezolvă». Dar nu s-a rezolvat... «Domnule, întâi am vorbit cu vecinul, că mi-e văr... Am zis că ne înțelegem, că suntem vecini. Da’ el zice că nu-i treaba lui și nu-l afectează... Atuncea m-am adresat la Primărie. La Ionașcu, la Stoica... Am hârtiile în casă, nu mi-a răspuns nimeni. Și i-am rugat cu bani, nu degeaba, că înțeleg și eu cum stau treburile... Acum însă ulmul s-a înclinat și se usucă! Mi-e că pică pe casă și rămânem în stradă. Și noi, și văru’ și vecinul din partea astalaltă, că ulmul e mare și, dacă pică, rupe acoperiș, gard, ziduri... Și țeava de gaze care e pe partea asta, în calea lui...» își amintește el.

«De la Ana la Caiafa»
Luna trecută, de grija casei, Ștefan Vărzaru a luat-o de la capăt. Cu nevasta de mână, că acum e diabetic și pe jumătate orb din cauza bolii. A ajuns întâi la Pompieri, că avea acolo un prieten de pe vremea când lucra ca măcelar și era bun de muncă. De la Pompieri a ajuns la Apărarea Civilă, la Primărie... Iar de-acolo la DADP, care i-a dat și răspuns scris: «DADP Slobozia, prin obiectul de activitate, nu are voie să presteze servicii către terțe persoane, respectiv domeniul privat, și nici legislația în vigoare nu permite să prestăm aceste activități» i s-a comunicat înainte de a fi redirecționat către Direcția Silvică. Acolo, domnul Ștefan a dat peste un inginer care l-a ascultat și a zis că vine să vadă la fața locului: «Pâinea lui Dumnezeu, domnule... L-am cunoscut când am lăsat cererea... Inginerul Marius! A zis că vine și a venit. Cu un om, cu drujba, hotărât să facă treaba. Dar, după ce a intrat ăla în curte și s-a uitat, a zis că nu se poate, că ulmul se clatină și el nu se suie până în vârf. Așa că inginerul a plecat și după aia m-a sunat să-mi spună că degeaba mă duc după răspuns de la ei, că nu mi-l dă scris. Așa am ajuns iar la Primărie, în audiență la primarul cel nou...» își deapănă povestea Ștefan Vărzaru.

Cu ulmul deasupra capului
Primul lucru pe care i l-a cerut primarul Adrian Mocioniu domnului Ștefan a fost hârtia de la Ocolul Silvic. Asta a fost joia trecută, pe 27 iulie... Ștefan Vărzaru nu o are, că nu i-a dat-o nimeni. Primarul a fost om de înțeles și a spus că o să trimită pe cineva să vadă ce e de făcut. Luni! Dar până luni a fost întâi vineri. Și vineri, 28 iulie 2017, a plouat. Când plouă, Mioara și Ștefan Vărzaru nu stau în casă. Ies afară și se uită la ulm cum se clatină: «Săptămâna trecută, la furtună, am zis că e sfârșitul! Lumea trăgea la adăpost, în casă, noi am ieșit afară. Dormim cu frică, iepurește. De la jumătate încolo a început deja să se rupă și pică pe casă... Iar unde pică, face gaură, că acoperișul e subțire, de țiglă veche...» povestește plângând doamna Vărzaru. Domnul Vărzaru tace și se uită la trunchiul ulmului, înclinat peste casa lui. De peste gard, nevasta lui Dumitrache, Carmen Stoicescu, are altă părere: «Ulmul e al nostru, că rădăcina e mai mult la noi decât la ei. Eu nu zic să nu-l taie, dar Primăria să ne întrebe întâi pe noi, că și noi avem un cuvânt de spus...». Ulmul dârdâie sub vânt și parcă ar vrea să spună și el ceva. La rădăcina lui e baltă, că a plouat și pământul e clisă.

O poveste veche de când administrația Povestea ulmului de pe str. Independenței, nr. 26, e mai veche de anul 2008. Încă dinainte de 2000, Ion Vărzaru, tatăl domnului Ștefan, a făcut primele demersuri pentru a tăia ulmul. Era grădinar și umbra pomului nu-i lăsa roșiile să crească. «A murit cu oful ăsta. Și atuncea ulmul era drept, nu începuse să se usuce. Ziceam că nu are ce face... Dar uite că știa, săracul...» își amintește Ștefan Vărzaru. Povestea lui e doar una dintre zecile care apar an de an. La ultima furtună, 4 blocuri din Cartierul 500 au rămas fără gaze pentru că trunchiul unui arbore a îndoit țeava care alimenta zona. Arborele aparținea domeniului public, țeava era a Asociației de Proprietari... În acest caz, DADP a intervenit și a curățat zona... Și exemplele pot continua!

5 August 2017, 09:10 (11941 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Logan înghițit de-o groapă pe strada Independenței

Comentariile cititorilor:


Sasu:
(7 August 2017, 07:19)
Motorina e buna

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 18 Dec 2017
180 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 15:25
(290 vizualizări - 0 comentarii)


1

Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 14:20
(350 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 14:10
(301 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

13 Decembrie 2017, 17:10


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:45
(397 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 14:20
(376 vizualizări - 0 comentarii)


6

Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:40
(473 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:10
(405 vizualizări - 0 comentarii)


8

Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:40
(338 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 09:20
(363 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 08:10
(337 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Medic șpăgar, reținut pentru 24 de ore de procurori

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus reținerea pentru 24 de ore a doctoriței care își desfășura activitatea în cadrul Cabinetului de Expertiză Medicală a Capacității de Muncă ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2017, 17:50
(1016 vizualizări - 6 comentarii)


12

Slobozia: «Târg de Crăciun» la Muzeul Agriculturii

Începând de vineri, 15 decembrie 2017, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va inaugura acțiunea «Târgul de Crăciun». Evenimentul este organizat de instituție, cu sprijinul Consiliului Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 17:20
(548 vizualizări - 0 comentarii)


15 decembrie-«Ziua Porților Deschise» la AJOFM Ialomița

În data de 10 decembrie, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă aniversează 19 ani de activitate. Sunt 19 ani în care ANOFM s-a transformat, a evoluat și a acumulat o experiență bogată, deosebit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 16:10
(478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Patru ialomițeni, cu vârste cuprinse între 28 și 53 de ani, au fost depistați de către polițiști în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Conducătorii auto au fost testați ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:40
(502 vizualizări - 0 comentarii)


15

Tânăr de 19 ani din Grindu, reținut pentru «furt din locuință»

Polițiștii Secției Poliție Rurală Ion Roată au reținut un tânăr, de 19 ani, bănuit că ar fi sustras 60000 de lei dintr-o locuință situată pe raza comunei Grindu. Poliția a fost sesizată de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:25
(493 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 40000 de lei, 5 permise reținute

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2017, 14:10
(466 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Dețineau ilegal artificii

Doi bărbați din Bordușani sunt cercetați de polițiști după ce la locuințele lor au fost descoperite ilegal 20 de kilograme de artificii. Elementele pirotehnice au fost găsite în urma unor percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2017, 13:46
(562 vizualizări - 0 comentarii)


18

Competiție acerbă. 7 candidați pe loc la școlile de Poliție!

Peste 12000 de persoane care își doresc să fie polițiști s-au înscris la concursul de admitere pe care școlile de Poliție îl organizează în ianuarie 2018. Până pe 5 decembrie 2017, termenul limită, pe cele ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 18:10
(731 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de «Sfântul Nicolae» la Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni desfășoară de mai mulți ani diverse proiecte în cadrul cărora sunt organizate activități instructiv-educative și recreative pentru copiii ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 17:05
(608 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Combaterea evaziunii fiscale

Polițiștii ialomițeni au organizat și desfășurat în cursul zilei de joi, 7 decembrie 2017, o serie de acțiuni de verificare a mai multor unități economice de pe raza județului Ialomița, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 16:25
(675 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: 5 decembrie, «Ziua Internațională a Voluntarului»

Prin rezoluția 40/212 din 17 decembrie 1985, ziua de 5 decembrie a fost declarată de către Organizația Națiunilor Unite «Ziua Internațională a Voluntarului», pentru recunoașterea eforturilor și meritelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2017, 15:40
(613 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: A furat unelte de grădinărit

Un bărbat, de 43 de ani, din Sinești, s-a ales cu un dosar penal după ce a furat din curtea unui vecin mai multe unelte de grădinărit. Este vorba despre 2 cazmale, o lopată și o greblă. De asemenea, el ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 16:20
(733 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești furt


Oficiul Registrului Comerțului Ialomița s-a mutat în sediu nou

Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul Ialomița și-a schimbat sediul din data de 27 noiembrie 2017. Astfel, instituția își desfășoară acum activitatea în Slobozia, strada Gării Noi, nr. 5, et.1 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 16:10
(878 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Conduceau în stare de ebrietate

Doi ialomițeni, de 20 și 38 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați la volan conducând în stare de ebrietate. În  urma testelor cu aparatul Drager, aceștia aveau un nivel al alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:50
(679 vizualizări - 0 comentarii)


Sancțiuni de peste 21 mii de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În urma unor activități de prevenire desfășurate de polițiștii ialomițeni pe liniile de Ordine Publică, Rutieră și Investigații Criminale, oamenii legii au aplicat 96 de contravenții a căror valoare a depășit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:35
(714 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive împotriva delincvenței juvenile

Acțiunile cu caracter preventiv inițiate de polițiștii ialomițeni cu scopul de a preveni faptele antisociale în rândul elevilor din județ continuă. Oamenii legii s-au aflat marți, 5 decembrie 2017, la ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2017, 15:20
(708 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți, la volan

Luni, 4 decembrie 2017, un bărbat de 56 de ani, din Gheorghe Doja, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși a consumat anterior băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:25
(902 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o magazie

Duminică, 3 decembrie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit la rezerva de lemne a unui cetățean din Fetești. Pompierii de la Stația Fetești au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 16:05
(822 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Daruri de Moș Nicolae la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot» din municipiu, a desfășurat marți, 5 decembrie 2017, activitatea «Din inimă pentru inimă-daruri de Moș Nicolae». Micii creștini, susținuți de ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2017, 15:30