Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița se circulă cu autobuze învechite

În Ialomița se circulă cu autobuze învechite

O situație prezentată de Serviciul Poliției Rutiere Ialomița arată  faptul că siguranța pasagerilor care circulă cu autobuzele ce tranzitează județul este îndoielnică. Toate acestea pentru că majoritatea autovehiculelor pe care administratorii firmelor ce oferă servicii de transport la utilizează sunt învechite. Oamenii legii precizează faptul că de la începutul anului și până în prezent au aplicat zeci de sancțiuni pentru neconformitățile descoperite.

Autobuze cu deficiențe tehnice
În fiecare an, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița acționează pe șoselele județului pentru siguranța călătorilor care se deplasează cu mijloacele de transport în comun, în special cele din categoria autobuze și microbuze. Iar la fiecare control neregulile nu mai contenesc. Cele mai multe deficiențe descoperite sunt cele tehnice. «Mașinile au în general probleme cu sistemul de direcție, sistemele de suspensie sau cu lipsa semnalizatoarelor. Este adevărat că la fiecare control se întâmplă să descoperim și nereguli. Noi supunem verificărilor această categorie de vehicule din 6 în 6 luni. Verificările se realizează atât în baza planurilor noastre de acțiune, cât și a sesizărilor venite din partea cetățenilor, care reclamă condițiile din autobuze!» explică situația comisarul șef Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Astfel, de la începutul anului și până în prezent au fost aplicate 37 de sancțiuni contravenționale, cu valori cuprinse între 470 și 680 de lei pentru deficiențe tehnice sau lipsa inspecției tehnice periodice (ITP). De asemenea, din cauza acelorași probleme au fost retrase și 7 certificate de înmatriculare. Și toate acestea din cauza faptului că multe dintre autobuzele care transportă călători pe raza județului nostru sunt învechite. «Este o realitate faptul că multe dintre firmele dețin în parcurile lor auto vehicule de transport persoane învechite. Cele mai multe dintre ele au aproximativ 20 de ani...» mai spune comisarul șef Sorin Goagă. Statistica Serviciului de Poliție Rutieră Ialomița scoate la iveală faptul că în județ există aproximativ 50 de firme care efectuează servicii de transport persoane. Toate aceste societăți dispun de 100 de autobuze pe care le exploatează pe drumurile din județ.

Drumurile cu probleme din județ Oricât de vechi ar fi autobuzele, nici drumurile pe care șoferii sunt nevoiți să circule nu sunt cele mai bune. Oficialii Poliției Rutiere Ialomița au prezentat public și o situație a șoselelor cu cele mai multe probleme din punct de vedere al calității asfaltului. Așa cum era de așteptat, cele mai multe deficiențe se constată pe drumurile județene, administrate de Consiliul Județean Ialomița. Este vorba despre drumul dintre comunele Miloșești și Grivița sau cel dintre Movilița și Dridu. De asemenea, probleme sunt semnalate și pe DJ203 Gura Ialomiței-Mihai Bravu. De asemenea, probleme există și pe drumurile naționale DN21A Țăndărei-Bărăganu sau DN2C, care face legătura între Slobozia și municipiul Buzău.

6 August 2017, 10:10 (1661 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Transport interjudețean la 60 de grade Celsius!

Comentariile cititorilor:


mar:
(11 August 2017, 15:56)
Asteptam primul accident in care mor oamenii, apoi ne oripilam putin, vreo trei zile, si o luam de la capat. Neregulile constatate la RATB au fost sanctionate cu sute de mii de lei- 100.000 de lei noi, pentru ca scaunele erau murdare, nu aveau aer conditionat. Aceste autobuze, cu rute judetene, nu pot avea pasageri peste numarul scaunelor- ale noastre sunt arhipline, sunt murdare - punand in pericol sanatate oamenilor, sunt fara aer conditionat- iar geamul deschis face sa patrunda o cantitate mare de praf,  in unele ploua, in altele nu au caldura sau au sistem de incalzire improvizat. autobuzele vechi nu respecta nicio norma cu privire la evacuare in caz de accident, podelele sunt alunecoase, parbrizuri sparte, ciocanele lipsa, perdelel si tapiterii imbacsite , pline cu praf, ruginite, cu soferii care nu dau drumul la caldura sau aer conditionat si care au o atitudine grobiana. Politia rutiera, Protectia Consumatotului si ISCTR (si RAR)  au competente in acest domeniu. Nimeni nu face nimic, e clar , si ar trebui sa fie si pentru PARCHET, ca este o cardasie, o luare/ dare de mita, sau un abuz in servciu. Insa Coniliul judetean/local e cel care da licente si subventii si singurul care poate cere operatorului calitatea serviciului (cum se dau licentele?). In toata Europa de Vest s-a pus accent pe dezvoltarea transportului local, alternativa la sistemul individual, la noi ...
C B C :
(8 August 2017, 17:35)
ADEVAR DOMNUL ION GRVITA -SMIRNA ,,,SMIRNA -TRAIAN ,,
Ion Sechelariu:
(7 August 2017, 11:48)
 CATE REFERATE A FACUT POLITIA RUTIERA ADMINISTRATOROLUI CE RASPUNDE DE STAREA DRUMURILOR CU PRICINA??!! DAR IN SLOBOZIA, CINE TREBUIE SA ADUCA IN DISCUTIE STAREA JALNICA A DRUMURILOR, NU TOT POLITIA RUIERA??!! DACA VREI SA VEZI CE FAC ECHIMAJELE DE LA RUTIERA, MERGI PE STRADA LACULUI PANA SE TERMINA ASFALTUL, ACOLO GASESTI CATE UN ECHIPAJ SAU DOUA CARE, CE FAC??!! NIMIC!! STAU LA TACLALE, ORI SE INTREABA DECE PANA ACOLO ESTE ASFALT!! NU PRICEP CE FAC ACESTI POLITISTI DE LA RUTIERA??!! SAU PLICTISIT, INVATA, VORBESC LA TELEFON, SUNT IN URMARIE, SE URMARESC UNII PE ALTII??!! FOARTE CURIOS CUM STAU ORE INTREGI DEGEABA??!! PROBABIL SE CHINUIE SA FACA UN REFERAT IN CARE SA ARATE STAREA, STAREA DE ... DECE??!!   DE ... CRETA.
Ion:
(6 August 2017, 22:35)
Mai sunt si alte drumuri ,Grivița-Traian, Grivita-Smirna,Smirna-Traian......
calator:
(6 August 2017, 20:58)
microbuzele circula cu usile deschise si nimeni nu face nimic....ce planuri marete se expuneau prin sala galax, despre tramvaie, autobuze electrice, piste de biciclisti si ce clocitori primesc avizele necesare, ba, mai mult, primaria le- a cumparat pe banii fraierilor. ce daca moare vreun copil in drum spre scoala? ce daca moare vreun batran cardiac??afacerile continua, administratorii drumurilor infloresc, astia votati m,erg pe burta si umfla buzunarele, ca o duceau rau, si-au aprobat salarii mai mari decat un presedinte de tara! rutiera da amenzi , sta la tufis si incaseaza, nu poate interzice circulatia acestor dube infecte,ca sofer insa trebuie sa ai totul in regula la masina ca pui in pericol viata celorlalti participanti la trafic. ne faceti sila, mai ciocoilor cu calimari in brau!!!!spanzurati-va
Ionel:
(6 August 2017, 12:54)
GOAGA.........cel de neatins care nu poate fi demis..desprins parca din filmul.,,GREU DE UCIS 2,,.desigur glumesc,ce pot sa zic este faptul ca despre starea parcului auto care transporta in special persoane poate sa vorbeasca oricine......mai putin acest GOGA.....omul e, mare,,si pe deasupra cel mai tare profesionist al judetului,este mereu inconjurat de TIR-uri care transporta cereale...de pe terenurile..........dinspre Poiana si care nu pot fi oprite de nimeni.....da asa este, viata pasagerilor e pusa in pericol daca a constatat GOAGA-L.....bogata viziune poti avea atat timp cat partidul......este la putere....cred ca numai pensia o sa-l readuca cu picierele pe Terra.....In rest numai de bine!!!!!