Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

2000 de copii sunt expuși pericolului Rujeolei

În Ialomița

2000 de copii sunt expuși pericolului Rujeolei

În plină epidemie de Rujeolă, puțini părinți din Ialomița înțeleg necesitatea vaccinării. Autoritățile susțin că la momentul de față 18 localități din Ialomița înregistrează o rată scăzută a imunizărilor. Printre acestea se află și orașe precum Țăndărei, Fetești sau Slobozia. Datele Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că expuși pericolului îmbolnăvirilor sunt 2000 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 9 ani.

19 cazuri înregistrate în 7 luni
În timp ce la nivel național se încearcă eradicarea epidemiei de Rujeolă, în Ialomița autoritățile județene fac eforturi pentru a-i convinge pe părinții copiilor să facă demersuri în vederea vaccinării. Cea mai mare problemă o ridică zonele din județ unde există comunități rome extinse. La momentul de față au fost identificate 18 localități unde riscul de îmbolnăvire este ridicat din cauza numărului mic de copii imunizați. Printre acestea se numără și orașe precum Fetești, Țăndărei, Slobozia sau Căzănești, acolo unde există cartiere cu romi. Este vorba despre cartierele Vlașca (Fetești), Strachina (Țăndărei) sau Bora (Slobozia). Oficialii Consiliului Județean Ialomița au tras un semnal de alarmă în acest sens. «Dorim să atragem atenția încă o dată cu privire la efectele pe care le are această boală asupra organismului. Tocmai de aceea trebuie ca toată lumea să înțeleagă importanța vaccinării împotriva ei!» a declarat Cătălin Grigore, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Oficialii  Direcției de Sănătate Publică Ialomița explică faptul că de la începutul anului și până în prezent la nivelul județului au fost confirmate 19 cazuri de Rujeolă, ultimele 7 fiind depistate cu câteva săptămâni în urmă. «Datele arată că la nivelul județului Ialomița au fost înregistrate 19 cazuri de la începutul anului și până în prezent... Gradul de risc apare în comunitățile unde numărul imunizărilor este scăzut. Tocmai de aceea este foarte important ca oamenii să înțeleagă și să accepte vaccinarea!» a explicat Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

2000 de copii trebuie vaccinați
Semnalul de alarmă tras de autoritățile din Ialomița este destul de serios, în contextul în care numărul copiilor care trebuie vaccinați, din cadrul tuturor zonelor cu risc de epidemie, este ridicat. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că 2000 de copii, cu vârste cuprinse între 0 și 9 ani, au nevoie de vaccin în momentul de față. «Populația neimunizată este ținută sub observație și facem eforturi în sensul vaccinării...» a mai spus Mihaela Dumitrescu, purtătorul de cuvânt al Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Focar de Rujeolă în sânul unei familii din Bărbulești Deși până la momentul de față în Ialomița nu a fost confirmată nicio epidemie de Rujeolă, Direcția de Sănătate Publică Ialomița confirmă prezența unui focar în sânul unei familii din Bărbulești. Astfel, 5 persoane, adulți și copii, au contactat virusul care provoacă Rujeola și se află sub supraveghere medicală...

7 August 2017, 10:20 (990 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


UZZY:
(11 August 2017, 14:38)
PRICIPALII VINOVATI SUNT GUVERNANTI PE CARE II VOTAM ANI LA RANDUL,UNDE ESTE INSTITUTUL CANTACUZINO,SE LAUDA CA IL REDESCHID,II DOARE-N SPATE PE POLTICIENI,PRECUM KLAUS IOHANNIS,PRESEDINTELE ALES,DOMNULE PREMIER DE CE VA ALES LUMEA LA GUVERNARE ,LUATI MASURI IMPOTRIVA RUJEOLI,NUMAI APARETI IN FATA TELEVIZOARELOR,SA LUATI MASURI GUVERNAMENTALE,NU SA SCOATETI IN STRADA NISTE MALACI,PUSI DE NICUSOR DAN,SI IOHANNIS SA SCANDEZE INPOTRIVA LU DRAGNEA SI A NU STIU,ASTA E GENOCID CE FACE ACEASTA GUVERNARE DESTUL DE SLABA,TREBUIE SA-I SUPORTAM PE ASTIA OARE 4 ANI,IN PLINA EPIDEMIE DE RUJEOLA.
intrebare:
(9 August 2017, 12:04)
Oare de ce  nu s-a spus   adevaratul motiv pentru care au murit acei bebelusi din Arges, toti cu varste intre 6 luni si un an ? Au dat vina pe...branza produsa de un intreprinzator privat, ..i-au distrus bietului om afacerea...fara sa aiba vre-o vina ? Si toti  fusesera vaccinati din  ACELASI LOT  DE VACCIN! ....Nu toti copii au sistemul imunitar bun...nu toti reactioneaza la fel la vaccin... Cine  isi asuma vina daca peste 2-3-4 luni apar efecte adverse? raspunde medicul? sau asistenta? sau ministrul sanatatii? sau acesti parlamentari care fac legi...cu vaccinul OBLIGATORIU?  Oameni buni informati-va  mult mai bine inainte de a lua o decizie..impusa de UE ! ! !
Daca s-ar relua productia de vaccinuri la Institutul Cantacuzino, ar fi in regula, ca ar fi produse de romanasii nostrii...dar interesele din mafia farmaceutica sunt IMENSE !!! Unde este POLIDINUL  sau CANTASTIMUL ? sau altele..facute la Cantacuzino? CINE  si DE CE  OARE a avut interesul sa nu se mai produca?  Ganditi-va ...mai profund....inainte sa luati o decizie care va poate afecta viitorul !
"vacin" :
(8 August 2017, 17:41)
M am vaccinat. Apoi m am imbolnavit. Ajuns in spital anunt:snt vaccinat. Da. Dar nu si impotriva tulpinii"g"mic.Da???... Si varst! Vaccin impotriva noii tulpini.Tetanos.Facut. Din greseala intepatura in lemn, la UPU-ma intreaba, spun ca e facut, zice:"pentru precautie, mai fac unul micut". Bravo! Deci, ce vaccinuri facem? Ca "tulpinile" se tot modifica.