Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Conacul cu preț de apartament din comuna Reviga

Conacul cu preț de apartament din comuna Reviga

Cu o brumă de obiective istorice, cele mai multe dintre ele aflate într-un stadiu avansat de degradare, Ialomița își vinde monumentele pe internet. Pe un binecunoscut site de mică publicitate, proprietarii unui conac boieresc construit în stil neoromânesc de la sfârșitul secolului XIX, în comuna Reviga, și-au manifestat intenția de a vinde imobilul contra sumei de 27 mii de euro. Prețul de vânzare se apropie vertiginos de cel al unui apartament cu 2 camere amplasat într-o zonă apropiată de centrul Sloboziei.

Conacul morarului Cioceanu
Conacul din Reviga întregește salba puținelor conace și case boierești din județul Ialomița incluse de specialiștii în domeniu pe lista monumentelor istorice. Potrivit fișei sale de inventar, imobilul a fost construit între 1930 și 1932 de familia vestitului morar Cioceanu, cu origini de prin părțile Buzăului. Ridicat în stil neoromânesc târziu, imobilul are 2 niveluri și o pivniță cu acces din interiorul casei. De asemenea, construcția beneficiază și de o mansardă cu aspect de turn la care se ajunge printr-o impunătoare scară interioară. Mai mult, deține 18 camere, dar și o curte interioară de 1200 metri pătrați, în spatele căreia se află un lac. Până în anul 2007 aici a funcționat Primăria comunei Reviga, instituție care a fost obligată să părăsească imobilul după ce acesta fost retrocedat proprietarilor. La scurt timp, aceștia l-au scos la vânzare, fiind cumpărat de bucureșteanca Mariana Paraschivescu, fostă angajată la Institutul pentru Tehnica de Calcul București.

Conacul cu preț de apartament
Proprietara conacului din comuna Reviga susține faptul că a cumpărat conacul atrasă fiind de zonă și de faptul că și-ar fi dorit să confere bătrânei case boierești o altă utilitate. «Când am văzut prima dată conacul acesta am zis că este un loc foarte bun pentru a-l transforma într-un azil de bătrâni sau într-un centru pentru copii. Între timp, copiii mei au plecat din țară și am renunțat la această inițiativă...» susține Mariana Paraschivescu, proprietara conacului din comuna Reviga. Așa se face că, femeia s-a decis să-l scoată la vânzare pe internet. Pe un binecunoscut site de mică publicitate, Mariana Paraschivescu a postat un anunț de vânzare al monumentului istoric. «Vând conac neoromânesc situat în comuna Reviga Jud. Ialomița. Construit în anul 1932. Suprafață aproximativ 400 mp. Are 18 încăperi P+E. Curtea are 1200 mp. Trebuie renovat total. Am planurile originale. În spatele casei se află un lac. Casa este solidă, dar necesită renovare totală. Nu este locuită din 2001. Are apă și canal la poartă. Curent electric. Este evaluată la 70.000 euro. Am toate actele ok pentru vânzare. Sunați pt mai multe foto. Plec din țară definitiv pe 24 august 2017». Deși construcția este evaluată la 70 mii de euro, proprietara conacului susține că îl vinde cu 27 mii de euro. «Chiar dacă evaluatorul a spus că are un preț ridicat, eu îl dau cu mult mai puțin pentru că are nevoie de reparații foarte multe! Trebuie intervenit pentru reabilitarea pereților, a ușilor, a geamului, a acoperișului. E foarte mult de făcut!» mai spune Mariana Paraschivescu. Surprinzător este faptul că obiectivul istoric este tranzacționat cu aceeași valoare cu care la Slobozia se vând apartamentele cu 2 camere într-o zonă situată aproape de centrul orașului.

Istoria abandonată a Ialomiței Deși monumentele istorice din Ialomița pot fi numărate pe degete, cele mai multe dintre ele sunt într-un stadiu avansat de degradare. Direcția pentru Cultură Ialomița susține faptul că la nivelul județului există 131 de obiective istorice, din care 41 se află într-o stare mediocră sau de colaps. Cel mai afectat obiectiv este Conacul Bolomey din Cosâmbești, urmat de Ferma Model Perieți, din comuna Perieți. Lista este continuată de Conacul lui Aurelian Pană de la Frățilești și de cel al lui Aurelian Bentoiu din Făcăeni.

8 August 2017, 11:45 (3055 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Inima!:
(15 Septembrie 2017, 18:24)
Conacul boieresc va fi cumpărat și renovat de directorul aristocrat de la Muzeul județean. Doctor în Gropi arheologice!
Cruntianu:
(15 Septembrie 2017, 17:10)
CINE E PROST SA DEA ATATIA BANI 27.000 EURO,PE O RUINA CARE ANI DEALUNGUL NU A FOST INTRETINUTA,E JALE PE CAPUL CUI O CUMPARA,POATE O VREA DOMNU BECALI GIGI,SA CUMPERE ACEST CONAC CU 18 CAMERE SA FACA CINEVA CEVA CU EL,DE DE INVESTIT INCA 300.000 DE RONI SA-L FACI CUM TREBUIE.
bratu:
(14 August 2017, 16:09)
tel contact? eu am tel 0758287623