Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților

Protest public la Consiliul Județean Ialomița

Președintele Moraru refuză să majoreze salariile subordonaților

De 7 luni de zile președintele Victor Moraru refuză să majoreze salariille funcționarilor publici din cadrul Consiliului Județean. Mai mult decât atât, el a refuzat să facă public un protest adresat consilierilor județeni, semnat de către jumătate dintre angajații instituției. Acesta nu este primul abuz de care președintele Consiliului Județean este acuzat. În luna aprilie, pe rolul Tribunalului Ialomița a fost înregistrat un dosar în care 84 de angajați îl acționează în instanță pe Victor Moraru pentru refuzul de a majora salariile conform Ordonanței de Urgență nr. 2/2017.

Abuz marca Moraru Poziția publică a președintelui Moraru cu privire la majorarea salariilor subordonaților este inflexibilă. Catalogați drept «slab pregătiți» sau «incompetenți», aceștia nu merită nici măcar un conducător precum domnia sa, darămite salarii mărite. În aceste condiții, la ultima ședință a Consiliului Județean Ialomița acesta a declarat în fața plenului că salariile din instituție nu cresc, iar aplicarea Legii 153, privind salarizarea unitară, nu face decât să înghețe salariile la nivelul existent! Revoltător și inexplicabil este însă faptul că Victor Moraru a refuzat să aducă la cunoștința consilierilor județeni prezenți faptul că angajații din subordine au redactat o scrisoare-protest, semnată de jumătate din cei aproape 100 de angajați ai instituției, prin care cer consilierilor județeni să ia act de nemulțumirile legate de «înghețarea» salariilor. Abuzul este cu atât mai greu de justificat cu cât protestul era adresat (și) plenului Consiliului Județean... Decizia de a ascunde adevărul a fost dublată de o serie de comentarii negative la adresa subordonaților. «Sigur, colegii mei doresc creșteri salariale de 20-30%. (...) Mi-aș fi dorit însă din partea lor și un model de evaluare a acestor salarii, în funcție de principiile care stau la baza legii!» a spus atunci președintele Consiliului Județean.

Ipocrizie instituțională Decizia președintelui Consiliului Județean de a bloca majorările salariale în limitele permise de lege survine în contextul în care, potrivit Legii 153/2017, privind salarizarea unitară, retribuția sa lunară a fost majorată de la 9415 lei la 13050 lei începând cu luna iulie. De asemenea, și salariile vicepreședinților Consiliului Județean, Ionel Gae și Cătălin Grigore, precum și cel al administratorului public Larisa Mihai, au fost majorate la peste 10000 de lei. În aceste condiții, refuzul de a majora salariile subordonaților frizează absurdul. Paradoxal, nu este prima dată când președintele Moraru refuză majorarea salariilor subordonaților în contextul apariției unor reglementări legale favorabile acestora. În luna ianuarie, la intrarea în vigoare a Ordonanței de Urgență nr. 2/2017, Victor Moraru a refuzat să pună în aplicare această reglementare invocând același pretext al «lipsei de performanță». În aceste condiții, 84 dintre angajații instituției l-au dat în judecată pe Victor Moraru cerând instanței să-l oblige pe președintele Consiliului Județean să aplice prevederile ordonanței. Procesul este pe rolul Tribunalului Ialomița din luna aprilie, iar surse judiciare confirmă faptul că «are șanse să fie soluționat pozitiv la următorul termen...».

Un lider de sindicat nevertebrat
Tributari toanelor administrative ale președintelui Moraru, funcționarii publici din cadrul Consiliului Județean nu au nici suportul sindicatului din care unii dintre ei fac parte. Liderul filialei «Sed Lex» din care fac parte 24 de membri de sindicat, Răzvan Bordeianu, a declarat pentru ziarul nostru că nu a fost informat cu privire la demersul angajaților și că, prin urmare, nu îl poate susține public. «Nu am știut nimic de protest... Și nu m-a mandatat nimeni să susțin acest protest al  membrilor de sindicat în plenul Consiliului Județean!» a declarat acesta senin. Declarațiile sale sunt însă infirmate de către membrii de sindicat din cadrul instituției, care confirmă faptul că Răzvan Bordeianu, ajuns între timp vicepreședinte la nivel național al Confederației «Sed Lex», este indiferent la soarta colegilor de sindicat și «lipsit de coloană vertebrală» în fața fostului său coleg de partid, Victor Moraru. Mai mult decât atât, lipsa de informare de care acesta se prevalează nu poate constitui un argument în condițiile în care Răzvan Bordeianu a reprezentat funcționarii publici din cadrul Consiliului Județean la ședința care a precedat adoptarea deciziei de «înghețare» a salariilor. Întâlnirea a avut loc pe 25 iulie 2017, iar potrivit procesului-verbal, Răzvan Bordeianu a făcut atunci recomandări care vizau toți angajații instituției.

10 August 2017, 17:05 (5900 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Mediatizarea președintelui Moraru a costat Ialomița 1,5 milioane de lei
«Tulburarea păcii sufletești», evaluată la 1,38 milioane de lei
Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei
Salarii astronomice pentru apropiații președintelui Moraru

Comentariile cititorilor:


Bidonul:
(22 Februarie 2018, 12:33)
Poate mai dați afară din personalul numeros de la Consiliu! Puțini, dar buni, cu salarii pe muncă și competență! Toate jurismenele repetente, foști adm. de bloc, diplome cumpărate, nas pe sus....că prostu dacă nu e și fudul parcă nu e prost destul!!
petre:
(22 Februarie 2018, 04:20)
Are dreptate ION. Lui Bordeanu putin ii pasa de prostime. Acest individ care nu a lucrat nimc la viata lui, care a ajuns la cjialomita datorita legaturilor lui tacsu si unde a taiat frunza la caini acum a ajuns mare lider. Intrebati-l ce studii are. Nici nu stie ce scrie pe diploma lui. A fost transferat din Bucuresti la ialomita ca sa poata termina liceul . Asta e marele lider bordeanu
Dinu:
(14 August 2017, 07:19)
@spectator, a început să riposteze bunul simț! Realitatea și adrvărul! Uite că mai au unii și așa ceva! Nu se dau salarii după dorință, ci după putință! Ține-te, fii consecvent, Morarule! Fă și tu ceva să-ți intărești încrederea oamenilor de calitate!
spectator:
(13 August 2017, 19:03)
Se pare ca sectia de propaganda a haremului Amara, a inceput sa riposteze.
Lili:
(13 August 2017, 17:07)
Au angajat toate piloasele și piz...oasele și acum nu mai pot să le stăpânească. Vor bani fără muncă. Acum v-ați dat seama de pleava din CJ?
Bravo, Moraru V.!:
(13 August 2017, 09:40)
Și eu consider că acum Moraru procedează bine! Ce faci tu, putoare, de banii aceia?! Dovedește că meriți mai mult și primești, dacă e de unde! Așa au greșit și cu majorările în învățământ: au dat, iar tâmpiții nu fac nimic, ies alți tâmpiți din mâna lor. Fac meditații și încă mai cer măriri de salarii și gradații de merit!!! Bravo, domnule Moraru! Dacă puteți, țineți-vă de această decizie!
Goe:
(13 August 2017, 07:41)
Si cu faptul ca Moraru îmbolnăvește salariații prin tensiunea la care ii supune cum rămâne? A urmat modelul Marcu P. Care își baga p... încât se aude de la poartă si angajații fac tensiune 20, unii normal, cei care muncesc , ca piloșii stau bine mersi.
@ Gabi #:
(13 August 2017, 00:21)
Mai Gabi, ne întrebăm cat de performant si ce realizari mărețe ai tu la locul de munca pe care îl ai? "E usor a scrie versuri, când nimic nu ai a spune! " Tu crezi ca o administrație eficientă si performanta depinde doar de câțiva funcționari publici ? Ca ei au puterea de a decide si de a implementa niste politici publice ? Te înșeli amarnic, prietene, daca crezi asta si nu ai habar de administrație. Dacă nu ai un lider serios si bine intenționat nu poti face mare lucru...
Cetatean onest:
(12 August 2017, 20:55)
Vad ca angajatii de la CJ si-au gasit unde sa sa-si rezolve problemele. Stiu si eu cativa angajati ( orasul este mic ) si ma intreb cum naiba au ajuns acolo. Pana sa vina Moraru la CJ te intalneai cu ei prin tot orasul in timpul programului. Hai sa fim seriosi si sa recunoastem ca in administratia judeteana s-au angajat majoritatea doar pe pile! Ce s-a construit gresit in ani de zile nu se poate corecta prea curand.
Gabi:
(12 August 2017, 17:04)
Și eu as face la fel că domnul președinte Moraru: performanta pentru a putea justifica salariu mărit,...Ne plângem mereu că în țară noastră nimic nu merge bine?. Cu aceasta lege se poate intra oarecum pe un drum spre mai bine lăsând la mana conducătorului unității posibilitatea de a răsplăti performanta unora, iar cei cei nu vor sa performeze să rămână la salarii nemajorate, doar așa apare o competiție și între funcționari-...exista funcționari in toate instituțiile publice care vin la serviciu doar pentru a semna condica și a încasa salariu. Oare ce ne dorim: să plătim salarii majorate funcționarilor neperformanți care așteaptă ieșirea la pensie?
Gina:
(12 August 2017, 15:47)
Moraru,cel cu cultul personalității în frunte mai ceva ca Ceausescu,cel ce alaturi de pseudoparlamentarii incompetenti ,gen Musoiu , Pop stau tot timpul si postaza pe Facebook banalități,tâmpenii si vezi doamne zeci de milioane de lei obținute de ei pe proiecte de investiții pe PNDL2, program care este facut pentru edili proști care vor plati o grămadă de bani de pomană pe scries proiecte si care nu vor trage bani, pentru că acest PNDL2 se va bloca din lipsă de bani. O dovadă în plus a incompetenței acestor lupi în blană de oaie este faptul că în bletematul ăsta de județ ,afurisitul asta de PSD,reprezentat în marea majoritate de hoți din bugetul public nu reușește să termine pacarea subterană din Slobozia,așa cum au promis. Mai grav este că în continuare educația precară a Ialomitenilor va menține la putere aceiași camarilă PSD ,needucata și hoata. La fel su stat lucrurile și în decembrie 1989 ,mi-as dori un nou decembrie 1989 care să dărâme definitiv pe urmașii comuniștilor ialomiteni .
alt angajat:
(12 August 2017, 15:01)
Mai corectule,si eu lucrez de mult laCJI.Tu precis esti din haremul Amara.Da exemple de prejudicii facute de salariati! Daca moraru este profesionist cum zici tu ,de ce nu reuseste sa-i puna la treaba pe cei care nu fac asta? Hal de profesionist,stie sa dea numai cu bata,orice absolvent de facultate la xsi0 poate sa faca asta.Cat despre corectitudinea  lui ,sa stii ca are deja schelete in dulap,baietii stiu....Y
adriana:
(12 August 2017, 12:18)
Nu-l mai terminati o data pe Moraru asta ? Cum isi permite el sa nu mareasca salariile angajatilor de la CJ? Avem cele mai bune drumuri din tara, judetul a accesat cei mai multi bani europeni, avem cel mai performant spital, institutiile de cultura sunt intre primele din Romania..cum isi permite sa nu creasca salariile angajatilor de la cj, angajati care in ultimii patru ani nu au adus nimic acestui judet !! 
Cred ca la accest moment Moraru a procedat corect ! Mai intai performanta si dupa accea cresterea salariilor!
tot eu :
(12 August 2017, 11:06)
Mai angajatule corect,tu esti sigur de la Amara.O sa vezi mai tarziu cum ies la iveala neregulile lui moraru.Ciuperca a fost mic copil .moraru are tupeu la maxim si din nestiita incalca legea.Curand o sa iasa la suprafata ,efectele stilului sau de conducere primitiv,dur,plin de amenintari.Orice neavenit poate conduce asa.Daca este asa capabil ,de ce nu pune la treaba angajatii carenu fac nimic?
Un om de bine:
(12 August 2017, 10:41)
Pentru angajati se doresc criterii de evaluare draconice pentru a se ingheta salariile, iar supercompetentei Larisa i se ofera pe tava peste 10.000 de lei/luna pentru care merite ?