Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

12 persoane au fost audiate de procurorii ialomițeni

Noi descinderi la Țăndărei

12 persoane au fost audiate de procurorii ialomițeni

Organele judiciare din Ialomița continuă perchezițiile pe raza orașului Țăndărei. Luni, 7 august 2017, polițiștii și procurorii, împreună cu ofițeri ai Direcțiilor de Investigații Criminale și Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, au efectuat 15 percheziții domiciliare la palatele romilor. Forțele de ordine au ridicat arme de foc și au condus la audieri 12 persoane.

Dosar penal la Parchetul Fetești În urmă cu o săptămână, Țăndăreiul intra în atenția organelor judiciare din Ialomița după ce romii din localitate au provocat 3 scandaluri publice consecutive, folosind ilegal arme de foc. La nivelul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița s-a constituit un dosar penal ce vizează fapte de «tentativă de omor» și «uzul de armă fără foc». În baza anchetei deschise la Parchetul Județean, săptămâna trecută au fost desfășurate 18 percheziții domiciliare, 16 la Țăndărei și 2 la Fetești, ocazie cu care aproximativ 100 de persoane au fost audiate. Seria descinderilor de la Țăndărei a continuat și luni, 7 august 2017, când procurorii și polițiștii locali, sprijiniți de ofițeri ai Direcțiilor de Investigații Criminale și Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române au desfășurat alte 15 percheziții domiciliare pe raza orașului Țăndărei. La finalul noilor descinderi, 12 persoane au fost aduse la audieri la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Mai mult, se pare că în palatele romilor au fost descoperite arme de foc, pe care aceștia le dețineau în mod ilegal. Astfel, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești a fost deschis un alt dosar penal, în care se fac cercetări in rem privind comiterea infracțiunilor de «tulburarea ordinii și liniștii publice» și «uzul de armă fără drept». Cercetările continuă pentru a se stabili întreaga activitate infracțională a persoanelor aflate pe lista de suspecți în bazele de date ale organelor judiciare.

11 August 2017, 14:10 (3446 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Fraudă în sistemul de Sănătate: Percheziții la Țăndărei și Mihail Kogălniceanu. Șase persoane reținute!
Țiganii contrabandiști din Țăndărei au fost arestați
Polițiștii-infractori din Țăndărei aplicau amenzi ilegal
Primarul Țăndăreiului, Cristian Roman, mandat de arestare pentru 30 de zile!

Comentariile cititorilor:


Anonimus:
(13 August 2017, 02:14)
"Când procurorii și polițiștii locali. ..", nu zau. Ce-au facut polițiștii locali? Nu fac decât sa cheltuie bani de la buget. Hai sa vedem și noi un bilanț al activității Poliției Locale Tandarei în ultimii doi ani de zile.
Săveni:
(12 August 2017, 09:59)
Ungurii fac ei ce fac in Ardeal, dar țiganii au cucerit România! Legile sunt prea tolerante pentru ei sau ei sunt protejați de cei ce trebuie să aplice legile. Organelor le este frică de țigani.
din nou focuri de arma la tand:
(11 August 2017, 20:15)
De ce azi ,in jur de ora 14 a fost scandal cu tipete ,zbierete,sirene si chiar focuri de arma in centrul orasului chiar sub nasul primaresei si al politiei?
Adt:
(11 August 2017, 20:04)
Sunteți depășiți bai baieti! Aveți noroc cu mascatii ca altfel nu mai ieșeati din parcarea sediului polititiei ( aviz domnului târâș ) !
Jjonjon67 :
(11 August 2017, 16:34)
Mai uitate la interviul din 31 Iulie. Esti un papà lapte...
Jjonjon67 :
(11 August 2017, 16:27)
Sì azi ce sa antamplat comandante.???
mar:
(11 August 2017, 15:28)
sa se verifice si averile, iar pentru venitul neimpozitat sa se impoziteze cu 16 %, plus 5.5 CASS.