Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cadavrul plin de răni al unei femei, descoperit din întâmplare

Anchetă in rem la Sărățeni

Cadavrul plin de răni al unei femei, descoperit din întâmplare

UPDATE Ucigașul a fost reținut!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis un dosar penal in rem în care fac cercetări pentru presupuse fapte de «omor». Totul după ce luni, 7 august 2017, o bătrână din localitatea Sărățeni a fost descoperită moartă în gospodărie, cu multiple răni și leziuni pe corp. Vestea morții femeii a picat ca un trăsnet printre localnici.

Anchetă în plină desfășurare Din primele informații, femeia, în vârstă de 63 de ani, locuia în București și venea la Sărățeni pentru a avea grijă de gospodăria pe care o deținea în proprietate pe raza localității. Luni, 7 august 2017, la primele ore ale dimineții, un vecin de-al bătrânei a descoperit-o fără suflare aproape de ușa de la intrare în casă. Omul a rămas fără cuvinte în momentul în care a văzut cadavrul vecinei sale. Speriat, acesta a sunat la 112. La fața locului s-au deplasat echipajele medicale care au constatat decesul femeii. Mai mult, specialiștii au descoperit că trupul victimei prezenta multiple răni și leziuni. Din acest motiv au fost solicitați să facă verificări și polițiștii Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii au adunat toate probele concludente de la fața locului, iar apoi au înregistrat un dosar penal pe care l-au înaintat Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii din cadrul Parchetului Județean au dispus începerea unei anchete in rem privind comiterea infracțiunii de «omor». În timp ce procurorii fac investigații cu privire la condițiile în care bătrâna din Sărățeni și-a pierdut viața, oamenii care locuiesc în zonă sunt în stare de șoc. Acestora le vine greu să creadă că vecina lor și-a pierdut viața într-un mod atât de tragic. «Era o femeie deosebită. Locuia aici singură, își avea grijă singură de curte și nu deranja pe nimeni cu nimic... Să ferească Dumnezeu pe oricine de așa mare nenorocire care s-a abătut asupra satului nostru!» au declarat apropiați ai victimei.

UPDATE Vineri, 11 august 2017, printr-un comuincat de presă, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a precizat următoarele: «Procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul D.C., pentru săvârșirea infracțiunilor de omor și viol. În cauză procurorii au efectuat cercetarea penală cu sprijinul lucrătorilor de poliție judiciară din cadrul Direcției de Investigații Criminale-Inspectoratul General al Poliției Române și din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, obținându-se probe și indicii temeinice din care rezultă suspiciunea rezonabilă care conturează următoarea stare de fapt: În noaptea de 06/07 august 2017, inculpatul D.C., prin escaladare, a intrat în curtea victimei și apoi, în locuința acesteia din comuna Sărățeni, județ Ialomița, i-a aplicat multiple lovituri în zona feței, a întreținut  cu aceasta raport sexual prin constrângere, iar urmare leziunilor suferite victima a decedat. Față de inculpat s-a dispus măsura preventivă a reținerii pe o durată de 24 de ore, începând cu data de 11 august 2017. La aceeași dată, dosarul a fost înaintat  Tribunalului Ialomița cu propunere de  arestarea preventivă a inculpatului D.C., pe o perioadă de 30 de zile, propunerea formulată fiind admisă».

11 August 2017, 08:25 (55886 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

Comentariile cititorilor:


revoltat:
(12 August 2017, 13:06)
Asa se intampla cand politia din comuna umbla doar in interes propriu pentru asi umple portbagajul masinii , de ani de zile ,politai care muncesc singurei in familia lor dar se descurca mai bine decat cei care  muncesc doi trei membri din familii de oameni de rand. De ce ? Pentru ca sistemul le da voie si nu le cere nimic in schimb adica , munca , responsabilitate ,seriozitate si le dam salarii si pensii din bani nostri munciti cu truda . Ce face politia acum inafara de faptul ca public se pling de salarii si conditii grele ? A fost injunghiat un politist in gara si a fost o mare tevatura la minister si pe canalele tv , dar oameni de rand se ucid zilnic si nu se aude atata vuiet , si astia de rand au copii frati surori si singe tot rosu in vene , doamne fereste sa se auda si ei vreodata !
Da, REVOLTĂTOR!:
(11 August 2017, 19:02)
Va fi eliberat după cel mult 30 de zile. Lipsă probe. Alte victime la rând. Stați, acum este concediu, mai durează judecata!
Amy:
(11 August 2017, 13:09)
Ce se intampla cu suspectii? de ce este cercetare in rem de atata timp? cumva cineva care a comis o crima e in libertate pentru noi??? Este de-a dreptul stigator la cer! Cum este posibil asa ceva?? 
Inteleg sa se judece cu anii pentru a se descoperi cu adevarat cauza producerii evenimentului si alte detalii (despagubiri, etc) dar faptul ca niciun suspect nu este inchis, nici macar preventiv, este de domeniul irealului. REVOLTATOR!