Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Începe «acțiunea Brașov»

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Începe «acțiunea Brașov»

Grupa de copii născuți în 2005 a Unirii Slobozia este una care dă mari speranțe pentru viitor antrenorului Ion Ionescu. Optimismul acestuia merge departe, văzând peste ani o parte dintre elevii săi în echipa mare a Unirii sau chiar mai sus. Totul este ca ei să progreseze și pentru asta au nevoie de competiții puternice. Tocmai de aceea, în perioada 9-20 august 2017, un lot de 19 mici fotbaliști va urca la Brașov pentru a participa la două competiții interesante. În perioada 9-13 august 2017, se va desfășura «Brașov Junior’s Cup», competiție adresată copiilor și juniorilor, unde se va juca în formula 8+1. Meciurile se vor desfășura la Târlungeni, pe terenuri de iarbă și sintetice, iar o partidă va fi structurată pe două reprize a câte 25 de minute. Mult mai interesantă va fi competiția «Brașov Cup», care se va derula în perioada 17-20 august 2017 și unde se va juca în sistem clasic, 11 contra 11, pe terenuri de dimensiuni normale. Așadar, puștii de 11-12 ani ai Unirii vor avea prilejul de a se simți fotbaliști în toată puterea cuvântului.

S-a mărit colectivul tehnic
Generația 2005-2006 mai dă o grupă de copii Unirii Slobozia. Acolo este antrenor Adrian Cristea, iar cea mai mare pondere o au copiii născuți în 2006. În prezent, Centrul de Copii și Juniori al Unirii, condus de Ion Ionescu, are peste 160 de jucători născuți între 1999 și 2010. Alături de Ionescu, la acest sector mai activează antrenorii Adrian Cristea și Dumitru Gheorghe. Marea noutate a verii o reprezitnă Paul Chiojdoiu. Tânărul antrenor a venit la Unirea de la CSS, transferându-se alături de întreaga grupă 2003-2004, copii care vor activa pentru galben-albaștri în campionatul juniorilor C. «Încercăm să așezăm cât mai bine lucrurile la Centrul de Copii și Juniori. Ne dorim pentru copiii noștri condiții cât mai bune de pregătire...» spune Ionescu. Reamintim că, în perioada 11-13 august 2017, grupele 2007-2008 și 2009-2010 vor participa la «Hestia Junior’s Cup», turneu ce se va desfășura la Călărași.

«Le trebuie meciuri pentru a progresa!» Perioada dintre cele două turnee, 13-17 august 2017, va fi folosită pentru antrenamente, efectuate tot în baza de la Târlungeni. În primul turneu, Unirea Slobozia va juca 8 meciuri, iar în al doilea 6. «Din păcate, în județul nostru acestor copii le lipsește competiția... Ei au mare nevoie de jocuri pentru că altfel nu pot progresa! De aceea am căutat tot timpul să îi angrenez în astfel de acțiuni. Am fost acum 2 ani la București, anul trecut la Cluj, iar în iarnă tot la Brașov. Este o generație în care eu am mare încredere!» spune Ion Ionescu. Antrenorul care, întrebat despre obiectivul acestor turnee, a adăugat: «La primul turneu vor fi 26 de echipe, majoritatea venind din campionate județene puternice, cum ar fi București, Brașov, Argeș sau Suceava. Vor fi, de asemenea, și adversari din străinătate. Prin urmare, nu avem un obiectiv anume și ne dorim o comportare cât mai bună...». Unirea Slobozia va fi în grupă cu FC Brașov, Didi Iași, Kinder Brăila și bucureștenii de la Cautis SS. Înscrierile pentru al doilea turneu încă nu s-au terminat, prin urmare încă nu cunoaștem date despre viitorii adversari ai Sloboziei.

Lotul deplasat la Brașov
Portari: Cristan Ciupercă, Răzvan Mihăescu
Apărători: Giordano Lungu, Raul Iancu, Mihai Cornățeanu, Cristinel Matei, Florian Niță, Justin Ștefan
Mijlocași: Darius Vlad, Dan Gabriel, Cătălin Munteanu, Alin Popa, Viorel Gârbăcea, Andrei Iancu, Alexandru Zaharia, Răzvan Tonț
Atacanți: Raul Cârstoiu, Denis Dragomir, Iulian Jercan

Revin la «republicani»
După un sezon în care au activat cu succes în Liga a V-a și au câștigat faza județeană a Cupei României, juniorii A și B ai Unirii Slobozia se reîntorc în Campionatul Republican. Prin urmare, satelitul se dizolvă. «Participarea în Campionatul Republican mi se pare mai eficientă pentru jucători. Sper ca, ușor-ușor, să punem din nou pe picioare aceste echipe pentru că, nu vreau să mă ascund, ce am găsit acolo nu mi-a plăcut... Jucătorii par a nu mai avea tragere de inimă la pregătiri și, prin urmare, trebuie să găsim modalitatea de a le readuce pofta de a juca fotbal. Așa îi putem forma pentru echipa mare, scopul principal la acest nivel!» punctează Ionescu.

12 August 2017, 14:35 (1236 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Vară încărcată pentru juniorii Unirii Slobozia
Înfrângere în ultimele minute
«Anul acesta trebuie să promovăm!»
Puștii Unirii Slobozia, 3 victorii la «Tomis Challenge Cup»

Comentariile cititorilor:


Ionescu:
(21 August 2017, 01:52)
Mare profesor l ați făcut și pe asta la 50 de ani....offf mare prostie și la Slobozia asta a voastră ...vreți fotbal cu oameni dastia depășiți , va meritați locul unde sunteți.
davidx:
(19 August 2017, 13:49)
Un "asemenea om" dacă nu ar fi avut valoare nu ți-ai fi "pierdut" timpul pentru a-l critica, domnule davids. Este cel mai ușor să vorbești de pe margine și vorba unui copil din echipa domnului profesor Ion Ionescu: "nici nu știți ce presiune este atunci când te afli pe teren". Oare avem ce să învățam de la dumneavoastră, domnule davids??? Suntem siguri că in fiecare "om", ca dumneavoastră, se află ceva bun.
davids:
(13 August 2017, 23:49)
Cu ''profesorul'' ionescu e pierdere de timp 
Nu are ce sa te invete un asemenea om