Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» va avea sală de sport

După 10 ani

Slobozia: Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» va avea sală de sport

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia a beneficiat în ultimele luni de fonduri consistente din partea administrației locale. Banii au fost folosiți pentru reabilitarea sediului instituției de învățământ, dar și a unor săli de clasă. Reprezentanții liceului susțin că Primăria Slobozia va suporta cheltuielile pentru amenajarea unei săli de sport, care așteaptă să se construiască de 10 ani...

Schimbări în pragul noului an școlar
În septembrie 2016, Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia era trecut pe lista zecilor de școli cu probleme în ceea ce privește starea clădirilor din județul Ialomița. Anul acesta, unitatea de învățământ a beneficiat de fonduri considerabile pentru desfășurarea unor ample lucrări de reparație și întreținere a sediului instituției și sălilor de clasă. În ultimele luni, Primăria Slobozia a finanțat lucrări de peste 200 mii de lei în acest sens. «Primăria Slobozia ne-a oferit fonduri pentru a repara sediul școlii, dar și sălile de clasă. Am reușit să reabilităm și să înlocuim integral mobilierul în 4 săli de clasă. Suntem aproape de începerea noului an școlar și mai avem lucruri de făcut, pe care le vom termina până când elevii vor veni la ore!» susține Mariana Hogaș, noul director al Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia.

Școala va beneficia de o sală de sport
La momentul de față,  acest liceu este singura școală din Ialomița care are clase cu profil sportiv. Cu toate acestea, instituția de învățământ nu dispune de o sală de sport amenajată corespunzător. Inițiativa construcției unui astfel de obiectiv a fost luată în urmă cu 10 ani, dar din lipsă de fonduri lucrările au fost abandonate. Așa că suprafața din spatele școlii unde sala ar fi trebuit construită a fost transformată în groapă de gunoi de către locatarii blocurilor din zonă. Primăria Slobozia s-a implicat însă și a promis unității de învățământ faptul că s-a găsit o soluție tehnică pentru amenajarea unei săli de sport unde elevii să susțină orele de Educație Fizică și antrenamentele. «Cu ajutorul domnilor de la DADP a fost curățată toată zona. Peste această fundație de beton va fi montat un balon, cu echipament de încălzire și aerisire corespunzător, iar aici va funcționa sala de sport a școlii noastre!» mai spune Mariana Hogaș, directorul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia.

26 August 2017, 09:05 (5189 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Schimbul de mâine de la «Înălțarea Domnului»
Clase pregătitoare «STEP BY STEP» la Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului»
Hairstyliste în Portugalia

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(28 August 2017, 11:42)
Dle. Vasile...pai fxceti politica. Nu are imp.daca absolventii au pwrspectiva de a lucra in tara. Avem o criza demografica si ptr.ca se pleaca masiv. De fapt plecam ca nu avem cu ce sa traim. Un absolvent ca profesor castiga pana in 1400 lei. Ce sa faci cu asa bani? Familie.xasa.etc. Intereseaza pe cineva. Suntem la pamant. Vaai de poporu asta...care incdpe sa se mute prin europa. Stam bine...
vasile:
(27 August 2017, 17:21)
liceele tehnologice ar trebui desfiintate si transformate in scoli profesionale care sa pregateasca buni meseriasi in diferite specialitati.diferenta de pregatire pe care o are un absolvent  a unui astfel de loceu si alt absolvent de liceu adevarat este imensa si atunci care mai este rostul unui astfel de liceu? sa pregateasca  elevi care nu stiu nici carte dar nici meserie.care va fi viitorul tarii cu astfel de absolventi?
Vecin:
(26 August 2017, 22:36)
Ar fi bine ca si aceasta scoala sa beneficieze de o sala de sport. Draga Gicule din fericire cunosc copii care invata in aceasta scoala. Sunt copii de la tara, simpli, modesti.,nu cu fite. Cadrele didactice, ca peste tot si cu vocatie si fara. De retinut ca este o scoala inca in care e liniste fata de ce se intampla in alte scoli. 
Ar fi fb sa se faca ceva si aici ca a cam fost neglijata
Eduard:
(26 August 2017, 21:33)
Nu fac nimic la ore! Pierdere de timp pentru elevi, salariu degeaba pentru profesori! Poate se vor respecta orele de educație fizică, fără manuale!
gicu:
(26 August 2017, 15:02)
Excelent! În sfârșit, o școală de elită primește ceea ce merită. Mai rămâne ca acolo tehnologia să scoată cadre de nădejde pentru industria județului. Dar dacă vezi elevii tehnologici și asculți ce spun ei despre ceea ce fac la orele de curs în acest "liceu", te apucă jalea. Această instituție ar fi fost mai potrivit să rămână ceea ce a fost: școală generală. Deci?