Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

Real pericol pentru elevi

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

A devenit deja o tradiție ca în Ialomița anul școlar să înceapă cu stângul. Un Raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, transmis Prefecturii Ialomița, scoate la lumină problemele din școlile și grădinițele județului la câteva zile distanță de momentul în care elevii și preșcolarii trebuie să intre în clase. La momentul de față, 15 unități de învățământ nu dețin autorizații sanitare de funcționare, iar alte câteva zeci duc lipsă de autorizații ISU împotriva incendiilor. Mai grav este faptul că atât primăriile care le au în administrare, cât și directorii acestor instituții au avut la dispoziție mai bine de un an pentru a remedia deficiențele.

Școli fără autorizații
În ultimele săptămâni, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița s-au aflat în control pentru a observa modul în care sunt pregătite școlile și grădinițele din județ pentru începerea noului an școlar. Dacă Ministerul Educației nu schimbă regulile jocului (ministrul Liviu Pop declarând într-o conferință de presă că are intenția de a devansa debutul școlii până pe 18 septembrie!), elevii și preșcolarii sunt așteptați în clase din 11 septembrie. Cu toate acestea, nu toate instituțiile de învățământ sunt pregătite să-i primească pe elevi, preșcolari sau dascăli. În urma controlului efectuat în teren, oficialii IȘJ Ialomița au întocmit un Raport cu toate neregulile pe care le-au descoperit și pe care l-au transmis ulterior Prefecturii Ialomița. Potrivit documentului oficial, 15 școli din județ nu au la momentul de față autorizații sanitare de funcționare. Scandalul acestor documente a debutat anul trecut, când Direcția de Sănătate Publică Ialomița fie nu a aprobat, fie a retras autorizații sanitare de funcționare din cauza numeroaselor deficiențe pe care inspectorii plecați în control le-au descoperit. Cele mai multe dintre acestea au vizat faptul că atât în cadrul școlilor, cât și în cel al grădinițelor, copiii sunt nevoiți să folosească toaletele din curte. Aceste WC-uri, care în realitate sunt niște fose septice îngrădite de pereți de cărămidă ce stau să cadă, sunt un adevărat pericol pentru sănătatea elevilor. Deși au avut la dispoziție un an pentru a remedia problema autorizațiilor sanitare de funcționare, instituțiile de învățământ au ignorat aceste probleme. Pe lista celor 15 școli sau grădinițe care duc lipsă de aceste documente se numără Școala Gimnazială Borănești, Școala Gimnazială Valea Ciorii, Grădinița Condeești, Școala Gimnazială Valea Măcrișului, Școala Gimnazială Mărculești și prestigiosul Colegiu Național «Mihai Viteazul» din Slobozia. În cazul acestei instituții problema o ridică internatul din curtea unității care nu ar corespunde din punct de vedere tehnic... La această problemă se adaugă cea a lipsei autorizației de securitate la incendiu ISU. Mai mult, alte 9 școli nu și-au încheiat lucrările de reabilitare, iar în cazul altor 18 încă se realizează lucrările de igienizare.

Fără manuale pentru clasa a V-a Dincolo de problemele organizatorice, școlile din Ialomița întâmpină probleme și în ceea ce privește procurarea manualelor. Criza cea mai mare este generată de cele destinate claselor a V-a. Luni, 4 septembrie 2017, ministrul Liviu Pop a anunțat într-o conferință de presă că toți elevii de a V-a din țară vor învăța cu ajutorul unui «Compendiu introductiv pentru gimnaziu»... Cartea este un cumul de manuale pentru toate disciplinele și are peste 200 de pagini. Acest Compendiu, potrivit oficialilor din Ministerul Educației, va fi utilizat în primele 8 săptămâni ale noului an școlar, urmând apoi ca elevii să primească manualele școlare.

11 Septembrie 2017, 12:10 (4359 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Elevii vin la școală cu păduchi
Lipsa experților întârzie autorizarea școlilor împotriva incendiilor
Jumătate dintre școlile județului sunt fără pază
Ialomița: Școli fără autorizație sanitară și cu păduchi

Comentariile cititorilor:


Iglesias:
(13 Septembrie 2017, 13:33)
Cu fondurile pentru reparații școli se face altceva? Întreb și eu, ca prostu! Așa am ieșit din școala Bărbulești.
Victor:
(13 Septembrie 2017, 12:56)
Chiar și fără autorizații, școlile funcționează. Cine răspunde în caz de nenorocire? Cine își asumă riscul? Dacă acel inconștient scapă din dezastru, îl așteaptă Jilava.
Educatoare:
(13 Septembrie 2017, 12:49)
Elevi de la sat sunt chinuiți și iarna este frig în școală. Cu nevoile in curte... apa...Ce să mai zicem noi dacă și școlile de municipiu au probleme mari!
Miloșești:
(12 Septembrie 2017, 14:13)
Și în rural este și mai mare dezastrul. Se scoate numaiân primele trei zile de la începutul școlii. Școlile coșmelii au elevi.
Radu:
(12 Septembrie 2017, 13:02)
@Maria. Pipăitul ar fi cel mai puțin revoltător in Colegiu. Elevii tac de frică, mamele lor acceptă...de naive.
Salariul s-a mărit?:
(12 Septembrie 2017, 12:40)
Grav! De ce se mai învață in aceste clădiri? Părinții sunt orbi, surzi, indiferenți pentru viața copiilor? Școală proastă, da! Dar și gata să se dărâme peste elevi?!? Părinții sunt vinovați! Mergeți în pauză la copiii dv. de la V-VIII! Vă veți lua cu mâinile de cap!
ADRIANA:
(12 Septembrie 2017, 12:27)
@maria. Controlul psihologic al cadrelor de la COLEGIU trebuie luat foarte în serios! Sunt mai mulți cu probleme, nu numai "de pipăieli"...Sunt atâtea rebuturi acceptate anul acesta, la plata cu ora! De mâna a treia! Reșapați, parcă așa se zice...mare grijă și la alcool, violență, răzbunări pe elevii care cer drepturile, excursioniste maniace, educația fizică cu libidinos....COLEGIU! Meditații en gros cu propriii elevi!! Cine a vorbit a plătit!
Maria:
(12 Septembrie 2017, 11:51)
Dar un control psihologic unor profesori cu probleme de comportament nu se face? E unul venit la Colegiu pe cateva ore care are un istoric cu ceva pipaieli sexuale asupra elevelor....Se aude la Colegiu???? 
Om:
(12 Septembrie 2017, 10:13)
Valea Ciorii, Valea Măcrișului, Condeești (?), Borănești, Mărculești....și CLEGIUL NAȚIONAL MIHAI VITEAZUL, Slobozia!!!! Cei mai buni, mereu în frunte. ȘCOLI NESIGURE PENTRU VIAȚA ELEVILOR. ACOLO SE POATE ÎNTÂMPLA ORICÂND O NENOROCIRE! După aceea, se vor lua măsuri!
Irimia:
(11 Septembrie 2017, 18:16)
Sunt în slobozia clădiri de școli gimnaziale bune, solide și neocupate 100%. De ce nu/si duc mamele copii acolo? De snoabe! Sună mai bine îl duc la COLEGIU.
Am mai zis!:
(11 Septembrie 2017, 16:08)
Cantina din Internat Cnmv, bucătăria insalubră, wc urile din internat cnmv, pelerinajul ,,refugiaților,, în timpul orelor și pauzelor din internat cnmv, cuibușorul tuturor nebuniilor adolescentine când hormonii colcăie, ,,cabinetul medical,, din același internat, niciodată de folos sau închis, tainurile interniștilor împărțite cu angajații, familiile angajaților și porcinele de pe la Bucu...etc., etc. Acestea nu sunt tot inadmisibile la cnmv? Și se zice că este liceu de top (cu meditații la toate materiile de bac). Topless!
Elev:
(11 Septembrie 2017, 15:07)
Si ce daca facem pipi in curte? Tata&mama tot in fundul curtii fac ce fac....si la Serbarile Comunei tot pe camp fac...si cand se duc beti la vot, tot pe spatiul verde fac ce fac...asa ca...da-le drq da autorizatii, bani sa iasa,la cine trebuie...
ADRIANA:
(11 Septembrie 2017, 13:51)
La CNMV, Slobozia, clasele din internat, V-VIII, toate clasele a 9-a (7), plus 1-2 a 10-a, dacă vine in cutremur, un incendiu, o nenorocire, va fi dezastru! Vieți pierdute, Doamne ferește, copii nevinovați cu cadre didactice nepăsătoare și părinți inconștienți! Să vină la "Colegiu"! Problema internatului e veche și ff. gravă, de zeci de ani. Au mai forțat și cu clase de Gimnaziu ca să asigure catedre pilelor, în primul rând!! Acolo este CATANGA de la CNMV....Leafa să meargă!