Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Un adolescent de 15 ani a terorizat întreaga Slobozie. Tânărul este campion la dosare penale pentru numeroase furturi pe care le-a comis. În evidențele Poliției numele său apare în aproximativ 100 de anchete, instrumentate numai în ultimii 2 ani. Surse judiciare susțin faptul că este printre cei mai mari hoți care-și fac veacul prin oraș. Deși îl cunosc destul de bine, oamenii legii nu-l pot trage la răspundere din cauza procedurii anevoioase care implică efectuarea de expertize medicale și psihiatrice, greu de pus în practică.

Recordman la dosare penale
Un adolescent de 15 ani din cartierul slobozean Bora este considerat de organele judiciare locale drept spaima Sloboziei. În ultimii 2 ani, băiatul a reușit performanța de a aduna aproximativ 100 de dosare penale, toate pentru furturi. Surse judiciare apreciază faptul că modul său de operare îi are în prim plan pe posesorii de bunuri neglijenți. Astfel, adolescentul urmărește șoferii care-și lasă mașinile descuiate și sustrage tot ce poate din respectivele autoturisme. Cazul său este cunoscut atât de autoritățile judiciare, cât și de reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, însă până în prezent nicio instituție nu a luat măsuri pentru a-i corija comportamentul adolescentului recordman la dosare penale. Reprezentanți ai organelor judiciare locale susțin faptul că tragerea la răspundere penală a băiatului este blocată de numeroase expertize medicale și psihiatrice care trebuie efectuate pentru a-i demonstra hoțului discernământul și intenția de a comite fapte antisociale. Singura cale pentru a-l putea trage la răspundere este ca acesta să împlinească 16 ani, de la această vârstă nemaifiind necesară efectuarea respectivelor expertize medicale.

13 Septembrie 2017, 08:20 (5334 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Adolescent de 14 ani, recordman la dosare penale

Comentariile cititorilor:


Maria:
(18 Septembrie 2017, 15:19)
Pentru Gherase: Nu stiu cine esti, dar sigur esti unul dintre politistii care lucreaza astazi, plini de lipsuri. Mai aveti de mancat multa mamaliga, pana ajungeti sa faceti macar jumate din ce facea Oprea, Papacioc,  Spircu, Brihac, Lica, Batog, Milea si altii din celebra trupa.
   Imi aduc aminte de talharia cu autori mascati de la PECO, ( actualul PETROM), primul hold up local in care trupa de mai sus s-a remarcat si i-a cunoscut lumea mai bine.
   I-am urmarit cu atentie si am aflat de multe fapte bune si asa cum spunea cineva mai inainte, am mai vazut ca nu prea aveau sprijinul procurorilor, pe care din pacate nu prea il aveti nici voi acum.
LUPUL DEZMIERDAT:
(17 Septembrie 2017, 23:34)
OAMENI CU ,COLOANA VERTEBRALA .....SPIRCU, OPREA, LICA SA NU-L UITAM PE NEA IULICA BRIHAC,SUCIU LAURENTIU ,RAPOSATUL NEA GICA MILEA SI ALTII .OAMENI CARE NU SUPORTAU TERORILE (PROSTIILE ) DOMNILOR INTERLOPI ?....NOI VREM IN SLOBOZIA POLITISTI CUM AU FOST EI .

GUZUN:
(17 Septembrie 2017, 23:26)
PAI DE CE SA MAI STEA IN SISTEM CEI MENTIONATI  DE MARIO ? 
AU DAT MANA LIBERA HOTILOR . EI SE IMPLICAU SI ISI DOREAU CA CETATENII DIN MUNICIPIUL SLOBOZIA SA FIE MAI IN SIGURANTA , DAR ALTII NU. AU FOST HOTI CARE AU AVUT CATE 80  DE DOSARE PENALE IN FIECARE AN , DE VREO 4 ANI PANA IN PREZ ENT ,DARPROCURORII CONSIDERAU EI CA  NU PREZINTA PERICOL SOCIAL , OARE ?

Natalița:
(15 Septembrie 2017, 20:30)
Natalița Natalița
Gherase:
(14 Septembrie 2017, 06:58)
Băi Mario, Oprea a prins hoți doar in visele sale pline de incantatii că pe la poliție nu stia decât să urle...are acu timp să se trateze.Iar Stefu a fost sef, pe cat de zbir era cu subordonații pe atât de slugarnic era cu șefii. Poliția se reformează fără voi, e astăzi mai curată și fără combinații.
Sasu:
(13 Septembrie 2017, 18:48)
Serban a fost politist? Ala nu avea in cap decat tarate. A rupt Tandareiu cu prostia lui
Cetatean:
(13 Septembrie 2017, 16:59)
da mai Mario din acest motiv pana acum am fost singurul oras din Romania "fara" infractiuni, hai lasa ca mai sus mentionati o parte din ei din birou nu prindeau hotii cu telefonul!
Mario:
(13 Septembrie 2017, 15:14)
SPAIMA HOTILOR SI CLANURILOR DE INTERLOPI S-AU PENSIONAT: OPREA NICOLAE, SPIRCU NICOLAE, STEFU VIOREL, NEAGU MARIAN, LICA GABRIEL, SERBAN NICOLAE, etc... Asa va trebuie. Copiii astia noi veniti nu au specializare si perfectionare sa prinda un hot. Succes
fla:
(13 Septembrie 2017, 15:02)
Ati putea sa-i distribiti fata ,sa stie lumea de cine se apara.